نباید در کشور محرومیت وجود داشته باشد
۱۱۴۷۸۵۴
۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
۲ 
وزیر پیشنهادی کشور در صحن علنی مجلس:
وزیر پیشنهادی کشور گفت: برنامه‌ای در قالب سیزده موضوع اساسی تدوین کرده‌ایم.

باشگاه خبرنگاران جوان: وزیر پیشنهادی کشور گفت: برنامه‌ای در قالب سیزده موضوع اساسی تدوین کرده‌ایم.

احمد وحیدی وزیر پیشنهادی کشور در صحن علنی مجلس در دفاع از برنامه پیشنهادی خود برای تصدی منصب وزارت گفت: برنامه‌ای در قالب سیزده موضوع اساسی تدوین کرده ایم. نباید در کشور محرومیت وجود داشته باشد.

وی در دفاع از برنامه خود گفت: نمایندگان ملت عصاره فضائل ملت هستند. برنامه منظم هدفمند و حساب شده‌ای در مجلس طراحی شد تا نمایندگان در جریان برنامه‌های وزرای پیشنهادی قرار بگیرند.

اولین نقش وزارت کشور بسیج ظرفیت ها است. ما در کشور ظرفیت و قابلیت های فراوانی داریم که باید آن رابسیج کنیم. بسیج ظرفیت‌ها، سه هدف عبور از مشکلات اقتصادی، محرومیت زدایی و پیشرفت عمومی کشور را دنبال می‌کند.

وزیر پیشنهادی کشور تصریح کرد: ما خلاءهایی داریم که نهادهای واسطه‌ای آن را پر نمی‌کنند و باید وزارت کشور این خلاءها را پر کند. تعارضات باید حل شود و مدیریت آن جز کارکردهای وزارت کشور است.

وزیر پیشنهادی کشور دولت سیزدهم با یادآوری اینکه ۲۴ سال توفیق اجرای سیاست‌های کلی نظام را دارم، افزود: همچنین برنامه تهیه شده مستند به قوانین مصوب مجلس که ۹ مورد آن قانون مستقیم مربوط به وزارت کشور است، بوده و این برنامه ۱۳ موضوع اساسی، ۱۸ راهبرد کلان و ۱۴۸ اقدام اجرایی را در بر دارد، همه این موارد حول یک مفهوم کلیدی و اقدام راهبردی شکل گرفته است.

وحیدی با بیان اینکه این برنامه در کمیسیون‌های مختلف ارائه شد که ۱۶۷ نماینده نقطه نظرات خود را درخصوص برنامه ارائه شده بیان کردند، اضافه کرد: مجموعاً ۵۰۸ نقطه نظر واصل شد که مربوط به ۳۶۵ موضوع بود که در ۸ فصل بخش بندی و تحلیل شد.

وی اظهار کرد: ۸۵ نکته از این موارد مربوط به شایسته سالاری و کارآمدی، ۶۸ مورد درخصوص تعامل مجلس و دولت، ۵۸ مورد درخصوص انتخاب مدیران و ۳۹ نکته مربوط به آسیب‌های اجتماعی، ۲۹ نکته درباره ایجاد نشاط سیاسی، ۲۵ نکته درخصوص تقسیمات کشوری و ۲۵ مورد درخصوص اصلاح قوانین و مقررات بود که قریب به اتفاق این موارد در برنامه ارائه شده دیده شده است.

این عضو پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اظهارات تنها مخالف خود در صحن مجلس عنوان کرد: تمامی موارد مطرح شده در برنامه ارائه شده آمده است و ما در حوزه اعتیاد، مدیریت شهری و فعالیت‌های سیاسی احزاب برنامه‌های ویژه‌ای داریم.

وی تاکید کرد: اولین نقشی که وزارت کشور باید ایفا کند، بسیج ظرفیت‌های کشور بوده است. ما در کشور ظرفیت‌های بسیاری داریم که باید برای اهداف مدنظر بسیج شوند و این مسئله یکی از کارکرد‌های وزارت کشور به شمار می‌آید.

وحیدی با بین اینکه سه هدف فوری در برنامه خود باید داشته باشیم، اولین مورد آن را گذر از مشکلات اقتصادی برشمرد و تصریح کرد: هدف دوم پرداختن به ریشه‌های محرومیت و محرومیت زدایی است و در این حوزه با بسیج مردم می‌توانیم محرومیت‌هایی که در ۲۷۰۰ نقطه کشور شناسایی شده برطرف کنیم.

این وزیر پیشنهادی کشور دولت سیزدهم تصریح کرد: هدف نهایی پیشرفت عمومی کشور است، کشور ما باید جایگاه خود را در سطح جهان پیدا کند. ما می‌توانیم در عرض ۱۰ تا ۱۵ سال کشور را در بین ۱۰ اقتصاد برتر جهان قرار دهیم. کشور ما حقش این است که در چنین جایگاهی قرار بگیرد.

وی نقش دوم وزارت کشور را یکپارچه سازی و میانداری برشمرد و افزود: آنچه که باید در صحنه به وقوع بپیوندد مجموعه‌ای از اتفاقات است که باید در کنار هم محقق شود. این مفهوم تا حدودی مورد غفلت واقع شده و امروز باید در رده‌های مختلف استانداری ها، فرمانداری ها، بخشداری‌ها و... محقق شود.

وحیدی ادامه داد: شتاب‌بخشی و پر کردن خلأ‌های نهاد‌های ساختاری و سیستمی از جمله آن‌ها است. در حال حاضر خلأ‌هایی داریم و نهاد‌های واسطه در برخی موارد خلأ‌ها را پر نمی‌کنند، باید کسی خلأ‌ها را پر کند، این جایگاه وزارت کشور است، استانداران و فرمانداران در استان‌ها وظیفه پر کردن خلأ‌های نهادی را دارند که بسیار مهم است.

وزیر پیشنهادی وزارت کشور ادامه داد: تسهیل‌کننده و هماهنگ‌کننده در مسابقه خدمت‌رسانی میان دستگاه‌های مسئول، نقش دیگر آن حل تعارضات و حداقل‌سازی رقابت‌های معیوب و مخرب بین بخشی، بین دستگاه‌ها، بین استان‌ها به منظور توسعه متوازن و تعادل بین برنامه‌های ملی و استانی است. متأسفانه رقابت‌های معیوب و مخرب و بین بخشی داریم که به ما ضرر می‌زند، باید این تعارضات حل شوند؛ مدیریت حل این تعارضات و رفع رقابت‌های معیوب و یا حداقل‌رسانی آن‌ها جزو کارکرد‌ها است.

وی گفت: مراقبت و تقویت از شاخص قدرت ملی در سطح کشور است، در بخش خارجی، قدرت ملی یک مفهوم یکپارچه است. در بخش خارجی، وزارت خارجه قدرت خارجی را دنبال می‌کند و دستگاه‌هایی که در حوزه برون مرزی مسئولیت دارند و شاخصه‌ها و مولفه‌های داخل کشور باید رصد، مراقبت و تقویت شوند. قدرت ملی پشتوانه سیاست خارجی و همه کارکرد‌های دیپلماسی است.

وحیدی افزود: مسئله بعد که باید وزارت کشور در آن نقش مهمی ایفا کند، تعمیق پیوند و همبستگی مردم و دولت و مردم و حاکمیت است. وزارت کشور مهمترین جایگاه برای تعمیق این پیوند است که باید آن را تحقق بخشیم و از این منظر به وفاق ملی و همبستگی اجتماعی برسیم. این مفاهیم کلیدی هستند که وزارت کشور یعنی استانداری‌ها، فرمانداری ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و همه کسانی که نقش مدیریتی در سطوح جغرافیایی دارند.

وزیر پیشنهادی وزارت کشور گفت: تقویت و تعمیق هر چه بیشتر مردمسالاری دینی، رعایت حقوق عامه که بعضاً به حقوق شهروندی تعبیر می‌شود، در قانون اساسی ما از این موضوع به عنوان حقوق عامه نام برده شده است. این حقوق عامه باید حفظ شود و هنجار‌های نیکو و پسندیده باید حفظ شوند.

وی تصریح کرد: توسعه الگو‌های مشارکت مردمی و ارتقاء سرمایه اجتماعی، اعتماد، امید و تقویت مشارکت اجتماعی، ما باید مرتب الگو‌های مشارکت عمومی را در انواع مختلف بسازیم و ارائه کنیم. در کمک‌های مومنانه الگوی مشارکت زیبایی خلق شد و ترویج و تصویب و نهادینه شد. ما این موضوع را در حوزه‌های مختلف مشاهده کرده‌ایم.

وحیدی گفت: مردمی‌سازی توسط الگو‌های مشارکت و تقویت آن‌ها امکان‌پذیر است و نهادینه می‌شود. کارکرد دینی آن پیش‌بینی، پیشگیری و اقدام به موقع در خصوص بحران‌ها است. این موارد به عنوان کارکرد‌هایی است که وزارت کشور باید داشته باشد، اما موارد مطرح شده را باید به صورت یک مفهوم عمومی شکل دهیم، اگر این مفهوم عمومی شکل بگیرد می‌توانیم به خوبی ساماندهی کنیم.

وزیر پیشنهادی وزارت کشور تصریح کرد: مفهوم عمومی که از آن به عنوان گفتار راهبردی نام برده‌ایم به دو هدف شکل می‌دهد، یکی از این اهداف تحکیم ساختار قدرت ملی و دیگری شکل‌دهی دولت اسلامی است. ملاحظه می‌کنید که در مراحل تکامل انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری ۵ مرحله فرمودند که مرحله سوم آن دولت اسلامی است. دولت اسلامی در این جا موضوع کلیدی است که باید به آن بپردازیم، مفهوم کلیدی که قصد دارد همه موارد را شکل دهد ارتقاء کیفیت و کفایت حکمرانی است که در قالب دو هدف بنیادین دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: مفاهیم کلیدی ایجاد تعامل و توازن بین برنامه‌های استانی و ملی، تعامل و توازن بین برنامه‌های بخشی و استانی در ۳ سطح دنبال می‌شود. تعالی حکمرانی کشور با ایجاد یکپارچگی و انسجام درونی دستگاه‌های دولتی و اجرایی، تعالی حکمرانی شهری و روستایی و مراقبت از منابع غیرنسلی و تعالی حکمرانی در زنجیره‌های ارزش‌ساز در همه حوزه‌ها، زنجیره همه حوزه‌ها از جمله فرهنگی، سیاسی و امنیتی باید تعریف شود هر چند که اولویتی به نام تولید داریم، همان‌گونه که رهبری فرمودند تولید شعار اصلی ما است.

وحیدی گفت: اقدامات کلیدی و اولویت‌داری وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنیم، این اقدامات را در ۱۴ بند ذکر کردم که شامل تقویت قرارگاه عملیاتی کرونا در تعامل با ستاد ملی و فعال نمودن قرارگاه استانی امروز بحث کرونا جزو فوری‌ترین مسائل است، پیگیری رفع موانع تولید و پشتیبانی هر چه بیشتر از زنجیره‌های ارزش‌ساز ملی، هماهنگی و یکپارچه سازی اقدامات برای محرومیت‌زدایی در مناطق اولویت‌دار و حاشیه شهرها، تقویت اقتصاد و آبادانی مرز و دیپلماسی مرزی و اقتصاد مرز جهت تعامل هر چه بیشتر استان‌های مرزی با کشور‌های همسایه، ساماندهی به مسئله تقسیمات کشوری با توجه به آمایش سرزمینی، توزیع مناسب امکانات، شناسایی بستر‌های فسادخیز و مدیریت شهری و روستایی با رویکرد پایدارسازی، پیگیری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی، تقویت سازمان مدیریت بحران، مهار و کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه مواد مخدر، اصلاح قوانین با مشارکت مجلس در حوزه انتخابات، مدیریت شهری و تقسیمات کشوری و احزاب، بسترسازی، گفتگو‌های مستمر با جریان‌های سیاسی و اجتماعی، نخبگان و تشکل‌ها و ایجاد تفاهم و توافق جهت پیشرفت کشور، تقویت و تعمیق امنیت فردی و اجتماعی با اولویت مدیریت امنیتی نرم و پیش‌نگر، تقویت پایگاه داده جمعیتی کشور برای ایرانیان داخل و خارج کشور و حمایت و تقویت همه جانبه نیروی انتظامی.

وحیدی افزود: با تعامل و نظارت نمایندگان می‌توانیم بسیاری از مشکلات را پیش ببریم و نمایندگان بدانند در انتخاب مدیران از شناخت و ظرفیت نمایندگان استفاده می‌کنم، نمایندگان بهترین کسانی خواهند بود که از مشکلات، مسائل و کمبود‌های مناطق آگاهی دارند و ما از توان نظارتی آن‌ها بهره‌مند خواهیم شد.

وی با اشاره به وصیتنامه سیاسی الهی امام و توصیه وزرای کشور، گفت: امام فرمودند «به وزرای کشور در طول تاریخ آینده توصیه می‌کنم که در انتخاب استاندار‌ها دقت کنند اشخاص لایق متدین متعهد عاقل و سازگار با مردم انتخاب نمایند تا آرامش در کشور هرچه بیشتر حکمفرما باشد.» و ما به هیچ وجه از این شاخص‌ها کوتاه نمی‌آییم و ملاحظه خواهید کرد که اگر به این شاخص‌ها توجه کنیم چقدر مشکلات ما کم می‌شود.

وحیدی افزود: مسئله دوم در وزارت کشور ارتباط مردمی است و من این را از فرمایشات رهبری وام می‌گیرم که فرمودند «آن مسیری که کشور را، ملّت را به حقوق اساسیِ خودش میرساند، کشور را در جایگاه اساسیِ خود قرار میدهد، همین تمسّک به ارزش‌های اساسی انقلاب است.» «حضور مردم هیچ جایگزین دیگری ندارد؛ هنر اصلی انقلاب هم همین بود؛ هنر اصلی انقلاب این بود که جمهور مردم را از یک مجموعه و توده‌ی منفعل و مصرفی و فاقد یک نگاه ملّی و عمومی، تبدیل کرد به یک مجموعه‌ی پُرانگیزه، علاقه‌مند، همّت‌دار، هدف‌دار، آرمان‌خواه، و وارد میدان کرد.» و این‌ها حرف‌های اساسی ما خطاب به مدیران ما در وزارت کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: باید بدانیم هیچ شأنی جز خدمتگزاری مردم نداریم و دولت سیزدهم به عنوان آخرین دولت منتهی به چشم انداز ۲۰ ساله و اولین دولت گام دوم انقلاب وظیفه سنگینی دارد و تاب آوری ملت در برابر خیانت ها، توطئه‌ها و بدخواهی‌ها اعجاب آور و حیرت آور بوده است و امروز پنجه‌های قدرتمند ملت ایران مشت‌های خونین آمریکا و استکبار را خوابانده است و آمریکا در حال فرار از منطقه است.

وزیر پیشنهادی کشور تاکید کرد: این همه توطئه و جنگ‌های شناختی علیه ملت ما موفق نبوده و ملت ما در اوج است و ملت ما در همین شرایط مجلس و دولتی انقلابی را انتخاب کرده است و این نشان دهنده برجستگی‌های ملت ما و حالا اندکی صبر لازم است تا پیروزی ملت را جشن بگیریم و شکرانه این انتخاب جز با تلاش شبانه روزی و جهاد بی منت و همه جانبه امکان پذیر نیست و قطعا این جهاد در حال پیروزی به نفع ملت است.

وی تاکید کرد: دشمنان از هیچ ترفندی برای تضعیف ملت ما دریغ نمی‌کنند، اما ملت ما در همین شرایط تحریم‌ها در حال پیروزی هستند و ان شاءالله به برکت یک دولت انقلابی این پیروزی سرعت بیشتری خواهد گرفت و ان شاءالله هدف این حرکت‌های ما یک چیز است و آن پاسداری از آرمان‌های شهدا که ما وام دار آن هستیم و آن مسیر را دنبال خواهیم کرد.

گفتنی است در پایان اظهارات وزیر پیشنهادی، مجلس و نمایندگان یکصدا شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سردادند و از صحبت‌های وزیر حمایت کردند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج