ایران - آمریکا؛ همچنان دیپلماسی کشتی
۱۱۶۱۱۳۱
۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۶
۲ 
روابط ورزشی ایران و آمریکا اگرچه در چهار دهه اخیر با فراز و نشیب زیادی همراه بوده اما هرگز قطع نشده است.

روزنامه شرق: روابط ورزشی ایران و آمریکا اگرچه در چهار دهه اخیر با فراز و نشیب زیادی همراه بوده اما هرگز قطع نشده است. پس از انقلاب هر زمان تقابلی بین ورزشکاران دو کشور برقرار شده، رسانه‌ها از آن رویداد، پلی به سیاست زده‌اند. دیپلماسی ورزشی ولی تا به امروز نتوانسته راه‌حلی برای عبور از بحران دیپلماتیک ایران و آمریکا باشد. با‌این‌حال ایران و آمریکا با وجود قرارگرفتن در چنین فضایی، ناچار به رعایت منشور المپیک بوده‌اند. منشوری که می‌گوید سیاست از ورزش جداست.

یکی از جذاب‌ترین تقابل‌هایی که در تمام این سال‌ها بین ورزشکاران دو کشور برقرار شده، رویارویی آنها در تشک کشتی بوده است. ورزشی که ایرانی‌ها تعلق خاطر و تعصب زیادی به آن دارند و دنیا هم آن را به‌عنوان ورزش اول ایران می‌شناسد. آمریکایی‌ها نیز که همواره جزء قدرت‌های برتر کشتی آزاد جهان به حساب می‌آیند، از گذشته تاکنون رقیبی جدی برای گوش‌شکسته‌های ایرانی بودند و از این رو همیشه مبارزه بین دو تیم از حساسیت بالایی برخوردار بوده است.

به تازگی بعد از بازی‌های المپیک 2020 توکیو و رقابت‌های قهرمانی جهان نروژ‌ که نماینده‌های ایران و آمریکا کشتی‌های زیبا و هیجان‌انگیزی را به نمایش گذاشتند، رقابت تیم‌های ملی کشتی آزاد دو کشور، بیشتر از قبل برجسته شده است. همین موضوع عاملی شده تا فدراسیون کشتی آمریکا بار دیگر، به‌صورت ویژه از فدراسیون کشتی ایران دعوت به عمل آورد و با برگزاری تورنمنتی دوستانه، میزبان رقیب دیرینه خود باشد.

رئیس فدراسیون کشتی آمریکا طی ملاقاتی که با علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران در حاشیه رقابت‌های جهانی نروژ داشت، رسما این دعوت را به عمل آورد تا به‌زودی مسابقاتی را به‌صورت تیم به تیم بین تیم‌های ملی دو کشور برگزار کند. با پاسخ مثبتی که علیرضا دبیر به دعوت آمریکایی‌ها داده، حالا خبر رسیده که قرار است این دیدار دوستانه بهمن‌ماه سال جاری در دالاس برگزار شود. براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده این دیدار ۲۳ بهمن‌ماه سال جاری و در آرلینگتون‌دالاس در ایالت تگزاس برگزار خواهد شد.

سایت فدراسیون کشتی آمریکا در‌این‌باره نوشت: «ایران یکی از قدرت‌های سنتی کشتی آزاد است که دارای قهرمانان متعدد جهانی و المپیکی است. رقابت دوستانه بین ایران و آمریکا به چند دهه قبل برمی‌گردد و آخرین باری که تیم ایران در آمریکا حضور داشت، در سال ۲۰۱۶ و در جام جهانی لس‌آنجلس بود. تماشای مسابقات کشتی آمریکا و ایران به‌طور سنتی در هر دو کشور جمعیت زیادی را به خود جلب می‌کند. صحبت‌های ریچ بندر، مدیر اجرائی فدراسیون کشتی آمریکا نیز در نوع خود جالب توجه است.

او فارغ از همه مناقشات سیاسی ایران و آمریکا، به روابط دوستانه دو کشور در عرصه ورزش اشاره می‌کند: «کشتی فراتر از سیاست است و هیچ‌چیز بهتر از این رقابت دوستانه بین کشتی ایران و آمریکا نیست. این دو کشور بهترین کشورهای کشتی آزاد جهان هستند و ما خوشحالیم که تیم آمریکا فرصتی پیدا کرده تا با یکی از قوی‌ترین تیم‌های کشتی جهان کشتی مبارزه کند». در جریان برگزاری پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان نروژ، دیوید تیلور در وزن ۸۶ کیلوگرم و جی دن کاکس در وزن ۹۲ کیلوگرم که تا پیش از این هر دو‌ آنها قدرت‌های برتر این اوزان لقب گرفته بودند، به ترتیب مقابل حسن یزدانی و کامران قاسم‌پور متحمل شکست شدند. جالب اینجاست که هم‌زمان با دعوت فدراسیون کشتی آمریکا از ایران، خبری شایعه شد مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها برای اینکه بتوانند روحیه دیوید تیلور را به او برگردانند، از تیم ملی کشتی آزاد ایران دعوت کرده‌اند به آمریکا برود تا با استفاده از امتیاز میزبانی، این بار در رقابت مجدد یزدانی – تیلور، شرایط را برای پیروزی ورزشکار آمریکایی مهیا کنند. تیلور تا پیش از جهانی نروژ سه بار یزدانی را در جام جهانی کرمانشاه، جهانی 2018 و المپیک توکیو شکست داد.

ستاره کشتی آزاد ایران اما در مسابقات نروژ با نمایشی تمام‌عیار به طلسم باخت‌های خود برابر تیلور پایان داد که بازتاب زیادی نه‌تنها در کشتی آزاد جهان بلکه در ورزش جهان داشت. مشخص نیست این شایعه چقدر صحیح باشد‌ ولی اگر ایران تصمیم بگیرد حسن یزدانی را با خودش به این مسابقه دوستانه ببرد، باید منتظر تقابل مجددی بین این دو غول وزن ۸۶ کیلوگرم بود. از سوی دیگر گیبل استیوسون دیگر چهره مطرح کشتی آزاد آمریکا که مدال طلای وزن ۱۲۵ کیلوگرم آمریکا را در بازی‌های المپیک توکیو به دست آورد، برای امیرحسین زارع، قهرمان مسابقات نروژ کری خوانده است. استیوسون که با شکست عنوان‌دارانی مثل طاها آکگل و گنو پتریاشویلی موفق به کسب مدال طلای المپیک در سنگین‌وزن کشتی آزاد شده بود، چندی‌پیش پس از امضای قرارداد با سازمان آمریکایی WWE اعلام کرد‌ از این پس در رشته کشتی نمایشی سازمان WWE فعالیت خواهد کرد.

او قید حضور در رقابت‌های جهانی نروژ را زد تا کار برای دیگر مدعیان سنگین‌وزن برای کسب طلای جهان آسان‌تر شود. حالا اما او در تصمیمی تازه اعلام کرده که دوباره می‌خواهد به تشک کشتی برگردد. این کشتی‌گیر آمریکایی در زیر پست شادی خاص امیرحسین زارع پس از کسب قهرمانی جهان که در‌حال تاج‌گذاری است، نوشت: «به ایران بگویید زارع را بفرستد، دارم می‌رسم!». امیرحسین زارع 20‌ساله که از پدیده‌های کشتی آزاد ایران به شمار می‌رود، بعد از اینکه آکگل و پتریاشویلی را شکست داد، در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفت: اگر استیوسون هم در نروژ بود، شکستش می‌دادم.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج