واقعیت‌های علمی درباره واکسن سینوفارم
۱۱۶۱۵۵۵
۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۳
۲ 
به تازگی شایعاتی درباره اثربخشی کم واکسن سینوفارم در مقابل کووید-۱۹ منتشر شده که منابع معتبر علمی آن‌ها را رد می‌کنند.

روزنامه همشهری - زهرا خلجی:با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی واکسن سینوفارم را تأیید و اثربخشی آن را ۷۹ درصد اعلام کرده، اما حرف و حدیث در مورد این واکسن چینی همچنان زیاد است و به‌تازگی ادعایی درباره اثربخشی ۵درصدی این واکسن در برابر ابتلا به عفونت کرونا در ایران جنجالی شده است.

واقعیت‌های علمی درباره واکسن سینوفارم

به‌گزارش سایت نیچر، سینوفارم در کنار دیگر واکسن چینی به‌نام سینووک، بالاترین میزان استفاده را در سراسر جهان دارد. در ایران نیز پوشش حداکثری واکسیناسیون در همه گروه‌های سنی با واکسن سینوفارم انجام شده است. بیشتر کشور‌های در حال توسعه با این ۲ واکسن از چین جمعیت خود را تلقیح کرده‌اند، اما اعلام اخیر سازمان بهداشت جهانی درباره لزوم تزریق دوز تقویت‌کننده به واسطه کاهش ایمنی در افراد بالای ۶۰ سال و دارای نقص سیستم ایمنی، این ابهام را ایجاد کرده که واکسن سینوفارم اثربخشی کمی دارد.

اثربخشی معقول

تعدادی از کشور‌ها تاکنون دوز سوم را به تمام افراد سالمند ارائه کرده‌اند و یا در تلاش برای رویکرد ترکیب و همسان‌سازی واکسن‌ها هستند. برخی کارشناسان حتی این سؤال را مطرح کرده بودند که آیا واکسن‌های چینی که بر پایه پلتفرم سنتی ویروس غیرفعال ساخته شده‌اند، باید همچنان در برخی کشور‌ها تزریق و در دسترس باشند؟ اما برخی دیگر می‌گویند این واکسن‌ها همچنان نقش بزرگی در کم شدن ابتلا و مرگ‌ومیر بازی می‌کنند. گاندیپ کانگ، ویروس‌شناس کالج پزشکی کریستین در هند می‌گوید: این دو واقعا واکسن‌های بدی نیستند بلکه هنوز بهینه نشده‌اند.

واقعیت‌های علمی درباره واکسن سینوفارم

در اواسط سال ۲۰۲۱ سازمان بهداشت جهانی، مجوز استفاده اضطراری برای واکسن چینی را صادر کرد. به اعلام این سازمان، سینووک ۵۱ درصد و سینوفارم ۷۹ درصد در جلوگیری از بیماری علامت‌دار اثربخش بود. این عدد در برابر اثربخشی ۶۳ درصدی واکسن آسترازنکا عدد خوبی به‌نظر می‌رسید، اما همه این واکسن‌ها در برابر اثربخشی ۹۰ درصدی واکسن‌های فایزر و مدرنا عدد قابل توجهی نبودند.

مطالعات گسترده

چیزی در حدود ۲.۴ میلیارد از واکسن‌های چینی، در چین مجوز استفاده گرفته‌اند و حدود یک میلیارد دوز نیز به ۱۱۰ کشور دیگر صادر شده است. اوایل امسال بر اساس گزارش‌هایی از موج جدید کووید-۱۹ در چند کشور، که با این واکسن واکسینه شده بودند مانند سیشل و اندونزی، سؤال‌هایی را درباره میزان حفاظت ایجاد شده از واکسن‌های چینی به میان آورد.

به همین دلیل مطالعات گسترده‌ای در کشور‌هایی مانند برزیل، شیلی و تایلند در حال انجام است تا در گروه‌های سنی مختلف علت کاهش ایمنی و محافظت را پیدا کنند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در مقایسه با واکسن‌های ساخته شده با استفاده از فناوری‌های دیگر، واکسن‌های ویروس غیرفعال چینی در ابتدا سطوح پایین‌تری از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده یا مسدود‌کننده ویروس که به‌عنوان نماینده محافظت محسوب می‌شوند، تولید می‌کنند و این سطوح به سرعت کاهش می‌یابد.

واقعیت‌های علمی درباره واکسن سینوفارم

یک مطالعه روی ۱۸۵ کارمند بخش مراقبت‌های بهداشتی در تایلند نشان داد که ۶۰ درصد از آن‌ها سطح بالایی از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را یک‌ماه پس از دریافت دوز دوم واکسن چینی داشته‌اند. این عدد در کسانی که آسترازنکا دریافت کرده بودند ۸۶درصد بود.

رابطه‌ای بین میزان آنتی‌بادی و محافظت نیست

اما پایین آمدن میزان آنتی‌بادی به معنی کم شدن محافظت ایمنی نیست. بن کولینگ اپیدمیولوژیست در دانشگاه هنگ‌کنگ می‌گوید: واکسن‌ها پاسخ‌های ایمنی پیچیده‌ای را ازجمله سلول‌های B و سلول‌های T ایجاد می‌کنند که ممکن است عمر بیشتری نسبت به آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده داشته باشند.

مطالعه دیگری روی کادر درمان چینی که هنوز داوری نشده است، نشان داد که سلول‌های B و سلول‌های T ویژه SARS-CoV-۲، ۵ ماه پس از دوز دوم واکسن سینوفارم قابل تشخیص هستند. سایر واکسن‌های ساخته شده با تکنولوژی‌های دیگر نیز در طول زمان دچار کاهش میزان آنتی‌بادی می‌شوند، اما محافظت قدرتمندتری در برابر بیماری و مرگ دارند. با این حال محققان می‌گویند، چون واکسن‌های چینی ساخته شده از ویروس غیرفعال با میزان پایین‌تری از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده شروع می‌شوند، حفاظت آن‌ها می‌تواند سریع‌تر از آن‌هایی که شروع قوی‌تری دارند، کاهش یابد.

کانگ می‌گوید سیستم ایمنی با بالارفتن سن کم می‌شود و واکسن‌ها در کل در افرادی با سن بالا اثربخشی کمتری دارند، اما به‌نظر می‌رسد که این اثر با واکسن‌های مبتنی بر ویروس غیرفعال، مشهودتر است.

انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:39 - 1400/07/24
سینوفیک
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
هر کی دز دوم رو‌زده ضعیف تر بوده بدنش گرفته مرده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
من هر دو دوز را زدم دیروز فوت شدم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
خب اصلش افراد سن بالا هستند دیگه بیشترین مرگ و میر در اونها بوده نوابغ
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
منم دوز دوم 20شهریور زدم الان مراسم چهلم امم گرفتن خدا رحمتم کنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
هردو مادر بزرگ من بالا 70 سال هستن. 4..5 ماهی هست سینوفارم زدن. ماشالله سرحال هستن.
United States
08:21 - 1400/07/24
هرچی واکسن چینی آشغال رو بجای پول نفت وارد کردن فقط. دولت چیزه مفت و خوب به کسی نمیده
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1400/07/24
اصلا اثر نداره اگر داشت جهانی دارو تایید میکرد
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1400/07/24
چرا فایزر مدرنا تایید شده جهانی وارد نمیشه
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
کینه شتری
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1400/07/24
حالا این همه ریختن تو دسترس و همه زدن این حرفها واقعا مضحکه
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1400/07/24
مثل داروهای امربکایی کانادایی دیگه واکسن متنوع وارد بشه مردم خودشون انتخاب کنند
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1400/07/24
سینوفیک اگر خوب بود انقدر کشته نمیدادیم
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1400/07/24
از چین عوضی که این ویروس را به جون مردم دنیا انداخت، هر چی بگی بر میاد!
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1400/07/24
البته آسترازنکاهم دوزسوم رابایددریافت کرد،مقدورات ایران دریافت واکسن سینوفارم درتعدادده هامیلیونی بوده وبقیه نظیرآسترازنکا کمترواسپوتنیک خیلی کمتربوده!واکسن ایرانی هم فعلاتوانایی پوشش کشورراندارد!
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1400/07/24
لعنتی برای سینوفارم در کرج بیش از یک ساعت توی صف ایستادم و زدم و گزینه دیگه ای نداشتن ولی هفته بعد رفتم شهرستان استرازنکا بود بدون صف دوز اول هم میزدن واقعا چرا شهر به شهر تغییر داره حیف شد استرازنکا بهتره
China
10:05 - 1400/07/24
قابل توجه شما خود چین الان کم خطرترین کشور جهانه! مهم مدیریته که دولتمردان ما بلد نیستن، مردم که اصلا حالیشون نیست خودشون هم رعایت نمی کنن! همه اش سفر حالا یا زیارتی یا سیاحتی، انتظار دارین همه چیز گل و بلبل باشه؟!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
آره از ماست که بر ماست،آخرش وقتی بندازی گردن مردم این میشه وضع مدیران
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1400/07/24
نتیجه اینکه مسئولان یکی از کم کارترین واکسنهارو وارد میکنند و همچنان درمقابل واردات واکسن خوب مقاومت میکنند، واین یعنی جان مردم براشون ارزشی نداره
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1400/07/24
واقعیت این ک هرکی واکسن یک ژن جدیدی تو بندش وارد شده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج