ادامه‌دار شدن تحریم‌های روسیه دردسرساز شد
۱۱۶۹۵۸۱
۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۸
۳ 
«روس‌ها از ادامه دار شدنِ تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپایی به تنگ آمده‌اند و طبیعی است از هر ابزاری برای فشار بر اتحادیه بهره ببرند.»

یک استاد دانشگاه در گفتگو با آفتاب یزد با توجه به بحران پناه جویان در مرز لهستان  گفت: «روس‌ها از ادامه دار شدنِ تحریم‌های اتحادیه‌ی اروپایی به تنگ آمده‌اند و طبیعی است از هر ابزاری برای فشار بر اتحادیه بهره ببرند.»

عبدالرضا فرجی راد خاطرنشان می‌کند: «لهستان از یک سو مورد نظر آمریکا برای تحکیم مواضع نظامی علیه روس‌ها است اما از سوی دیگر نزد اتحادیه‌ی اروپایی به خصوص آلمان‌ها وجاهت چندانی ندارد این مسئله نشان دهنده‌ی برتری استراتژیک روس‌ها در مسئله‌ی اخیر می‌تواند باشد علی الظاهر هم روس‌ها موضع تهاجمی گرفته‌اند و اتحادیه‌ی اروپایی در لاک دفاعی فرو رفته و به نظر می‌رسد روس‌ها توانسته باشند دردسری به نام موجی از پناهجویان علیه اروپایی‌ها به راه اندازند.»

 تشدید یک بحران

به گزارش پلیس فدرال آلمان در سال جاری میلادی تاکنون مجموعا ۸۳۳۳ پناهجو و مهاجر به طور غیرقانونی از طریق بلاروس به این کشور وارد شده‌اند. اکثر این افراد از عراق، سوریه، ایران و افغانستان هستند. آخرین موج پناهجویان در تلاش برای ورود به اتحادیه اروپا به مرزهای لهستان و بلاروس رسیده است. این مهاجران در شرایط بسیار وخیمی به سر می‌برند. آنان در معرض سرما و فقدان آب و غذا و رسیدگی‌های پزشکی هستند. بر اساس گزارش‌ها تاکنون دست‌کم ۱۰ نفر در نواحی مرزی کشته شده‌اند، اما فعالان مدنی می‌گویند شمار واقعی قربانیان بالاتر از این رقم است. در این میان اورزولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته این اتحادیه قصد دارد تحریم‌ها علیه بلاروس را تشدید کند. او می‌گوید؛ بلاروس باید «استفاده مسخره ابزاری از مهاجران» را متوقف کند. او تصریح کرد: «من از کشورهای عضو می‌خواهم تحریم‌های بیشتری را علیه مقامات بلاروس که مسئول این حمله دوجانبه هستند، اعمال کنند.»

بحرانی جدید که به سرعت بالا می‌گیرد

تنش در مرزهای روسیه سفید و لهستان به سرعت رو به افزایش است. مقامات روسیه سفید (بلاروس) اعلام کرده‌اند گروه بزرگی از مهاجران پیاده به سوی مرزهای کشور همسایه، لهستان در حال حرکت‌اند. تصاویری که شماری از آن‌ها را وزارت دفاع لهستان منتشر کرده مسیر حرکت این گروه بزرگ از پناهجویان را نشان می‌دهند. گفته می‌شود شمار این پناهجویان در حال حاضر بین ۳ تا ۴هزار نفر است.

 مسیر بلاروس، مسیری شناخته‌شده

«مسیر بلاروس» امروز به مسیر ورود به کشورهای اتحادیه اروپا مشهور شده؛ مسیری که لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس به صورت هدفمند آن را امکان‌پذیر ساخته است. بسیاری هدف لوکاشنکو از این اقدام را ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا و تلافی تحریم‌های سخت اتحادیه اروپا علیه این کشور می‌دانند. اغلب کسانی که این مسیر را طی می‌کنند از کشور عراق هستند. بعد از آن از سوریه، کنگو و کامرون و نیز ایران. بیشترین پروازها به سمت مینسک از شهرهای اربیل، شیلادزه و سلیمانیه در کردستان عراق صورت می‌گیرد.

هدف: فشار به اتحادیه اروپا

لوکاشنکو همه‌جانبه مورد حمایت پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است. او ماه‌ها است که با اعطای ویزای توریستی به پناهجویان به آن‌ها اجازه ورود به این کشور را داده است. معاون وزیر خارجه لهستان به رادیوی دولتی این کشور گفت: «روسیه سفید قصد ایجاد یک درگیری دارد، و ترجیح می‌دهند این درگیری توام با شلیک گلوله و قربانی باشد.»

 ممنوعیت ورود نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و خبرنگاران

لهستان در دومین روز ماه سپتامبر سال جاری در مناطق مرزی با روسیه سفید وضعیت اضطراری اعلام کرد. دولت لهستان می‌خواهد با ممنوعیت ورود نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و خبرنگاران مانع از آن شود که پناهجویان به هنگام عبور از مرز و سپس ورود به خاک لهستان تحت حمایت قرار گیرند. سازمان‌های حقوق بشری دولت لهستان را متهم می‌کنند، با پس فرستادن اجباری پناهجویان به روسیه سفید، به جای دریافت درخواست پناهندگی آن‌ها، حقوق بین‌المللی در زمینه پناهندگی را نقض کرده است.

 لهستان؛ تهدید اروپا و همراهی با آمریکا

عبدالرضا فرجی راد در واکنش به این پرسش که: «آیا تهدید به خروج از اتحادیه توسط لهستان می‌تواند در این بحران اخیر هم نقشی ایفا کند یا نه؟!» می‌گوید: همانطور که می‌دانید نیروهای آمریکایی خارج شده از آلمان راهی لهستان شده‌اند و این یعنی بازی دوسویه لهستانی‌ها با اتحادیه‌ی اروپایی. پیشتر نیز بعد فروپاشی شوروی سابق، لهستان از موقعیت به وجود آمده نهایت بهره‌برداری لازم را برد و سرمایه‌های بسیاری را روانه کشور خود به خصوص از جانب آلمان‌ها کرد حالا و پس از خروج بریتانیا از اتحادیه، لهستان این تهدید را هر از گاهی مطرح می‌کند تا امتیازاتی بگیرد.
وی ادامه می‌دهد: لهستان هم به لحاظ جمعیتی و هم به لحاظ استراتژیکی برای اتحادیه مهم است برای آمریکا نیز هم مرز بودن لهستان با بلاروس است که اهمیت ویژه‌ای دارد در مجموع لهستان در تلاش است تا در این وضعیت به اهدافی که دارد دست پیدا کند!

 روس‌ها می‌خواهند! بحران به اروپا فشار وارد آوردند

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه ضمن اشاره به موضوع شبه جزیره‌ی کریمه که یک دهه از آغاز آن می‌گذرد و برای روس‌ها اهمیت بسیاری دارد اظهار می‌دارد: صبر و ملاحظه کاری روس‌ها در قبال امریکایی‌ها منحصراً به زمان روی کار بودن ترامپ منتهی شد و اما بعدِ دوران ترامپ و روی کارآمدنِ دموکرات ها، روسیه تیره و تار شدن روابطش با کاخ سفید را پذیرفته فلذا در هر ناحیه‌ای که بتواند فشاری بر آمریکا و متحدان این کشور وارد آورد ابایی نخواهد داشت.
فرجی راد می‌گوید: بلاروس و لوکاشنکو دولتی صد در صد مورد حمایت روس‌ها است و در غائله‌ی اخیر هم روس‌ها و بلاروس‌ها تلاش می‌کنند بی‌طرفی ظاهری خود را حفظ کنند اما همگان متوجه این موضوع شده‌اند که پشت این بحران انسانی پوتین و لوکاشنکو حضور دارند.

وی معتقد است: گروه‌های حقوق بشری در اروپا فعال شده‌اند و طبیعتاً هرچه این بحران گسترده‌تر شود اتحادیه‌ی اروپایی با بحران گسترده‌تری رو در رو خواهد شد و همین مسئله دقیقاً خواست روس‌ها و بلاروس‌ها را برآورده خواهد ساخت.

فرجی راد به این موضوع نیز اشاره می‌کند که تا همین جا نیز اتحادیه‌ی اروپایی تحت فشار زیادی از جانب افکار عمومی و گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته و با توجه به شروع فصل سرما و افزایش تلفات در مرز لهستان، این فشارها به طرز فزاینده‌ای روبه افزایش خواهد نهاد. این استاد دانشگاه در پایان تاکید می‌کند: ادامه‌ی تحریم‌ها روس‌ها را عصبانی کرده است و این کشور در تلاش است تا به یک دهه تحریم از سوی اروپایی‌ها خاتمه دهد و از این منظر می‌توان گفت بحران پناهجویان می‌تواند کشورهای اتحادیه اروپا به خصوص آلمان و اتریش را تحت فشار زیادی قرار دهد.

وی به این نکته نیز اشاره می‌کند که تا اینجای ماجرا، روس‌ها و بلاروس موفق بوده‌اند و به بخشی از خواست‌های خود دست پیدا کرده اند!

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج