همه چیز درباره پروتز سینه
۱۱۸۳۵۲
۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
۱۸۳ 
رپورتاژ آگهی
عمل جراحی پروتز سینه به روند همراه با جراحی اطلاق می‌شود که با هدف افزایش حجم سینه و یا ایجاد تغییر در شکل، اندازه و یا بافت سینه انجام می‌شود. در حین این جراحی، جراح سیلیکون، سلاین و یا دیگر ایمپلنت‌های ممکن را در زیر عضلات سینه و یا بافت سینه قرار می‌دهد. گفتنیست این ایمپلنت‌ها بسته به جنس و کیفیت به طور میانگین از ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند.

همه چیز درباره پروتز سینه

همه چیز درباره پروتز سینه

آنچه که باید در مورد جراحی پروتز سینه بدانیم

یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی، جراحی پروتز سینه در بانوان است. تصور بسیاری از زنان این است که سینه‌های بسیار کوچکی دارند یا اینکه سینه هایشان اندازه، شکل نامتوازن یا غیر جذاب دارد که در اکثر موارد رجوع به جراحی پروتز سینه راه درمان آن است.

بعضی از خانم‌ها پس از سن بلوغ سینه هایشان کاملا رشد نکرده یا بعد از حاملگی یا تغییرات وزن، افزایش وزن به میزان قابل توجهی دستخوش تغییرات شده است. بهبود شکل و تناسب اندام شما به وسیله روش‌های مختلف جراحی پلاستیک خصوصا جراحی پروتز سینه، باعث افزایش اعتماد به نفس، احساس زنانگی و زیبایی توام با تناسب شده و نیز باعث تغییر در نگرش دیگران نسبت به شما می‌شود.

بر طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام عمل پروتز سینه بسیار بالا می‌باشد و انجام جراحی پروتز سینه علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز شده است. همه ساله تعداد زیادی از زنان در سرتاسر دنیا، عمل جراحی پروتز سینه را انجام می‌دهند و در واقع جراحی پروتز سینه شایعترین عمل جراحی زیبایی بر روی پستان‌ها می‌باشد.

جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز سینه) فرآیندی است که شامل ۴ مرحله می‌باشد:

 • آموزش جامع بیمار و گرفتن رضایت نامه آگاهانه
 • ارزیابی قبل از عمل بر اساس بافت بیمار
 • تکنیک جراحی با بهبودی سریع
 • آموزش‌های کامل بعد از عمل

بایستی مشارکت بین بیمار و جراح، در انتخاب پروتز سینه مراقبت‌های بعد از عمل ایجاد شود. جراح پروتز سینه و بیمار باید به این درک متقابل برسند که سایز و نوع پروتز صرفا بر اساس تمایل و خواسته بیمار انتخاب نمی‌شود، بلکه در این انتخاب عواملی نظیر ابعاد پستان و خصوصیات بافتی آن نیز دخالت دارند. بیمار بایستی متوجه محدودیت‌های پوشش بافتی پستان خود باشد و اینکه انتخاب پروتز سینه مستلزم در نظر گرفتن مشکل و توپوگرافی پستان دارد.

یک نکته کلیدی که در جلسه مشاوره اولیه دکتر صفائی پیروز باید به آن توجه شود، آن است که مشخص شود آیا بیمار انتظارات واقع گرایانه از عمل جراحی پروتز سینه دارد یا خیر.

جهت مشاوره رایگان با دکتر فرامرز صفائی کلیک کنید.

 
همه چیز درباره پروتز سینه
جهت مشاهده نمونه ها از صفحه اینستاگرام بازدید نمایید.

 

 

جنس ماده پر کننده پروتز‌ها

ماده پر کننده پروتز‌ها از جنس سیلیکون است، سیلیکون جز عناصری است که در طبیعت موجود است. در مورد بیماری‌زایی پروتز‌های سینه سیلیکونی تحقیقات بسیاری انجام شده و در حال حاضر هیچ مدرکی بر اینکه پروتز‌های سیلیکونی سینه موجب افزایش بیماری‌های خود ایمنی یا سرطان سینه می‌شود وجود ندارد.

 

همه چیز درباره پروتز سینه

پوشش تمام پروتز‌ها از جنس سیلیکون است. اما ماده‌ی پر کننده‌ی موجود می‌تواند از مواد مختلف مانندآب نمک، ژل سیلیکون خالص که خود به دو دسته ژل ساده و ژل منسجم تقسیم می‌شود باشد. پروتز ژل سیلیکون استاندارد بیش از انواع پروتز‌ها همان احساس سینه طبیعی را ایجاد می‌کند. ژل شکر و نمک (هیدروژل) و روغن سویا (تری لوسنت) که به تازگی کشف شده اند تا بررسی‌های بیشتر در مورد ایمنی آنها، بکار نمی‌روند.

اشکال و دوام پروتز سینه

شکل‌های مختلفی از پروتز سینه وجود دارد. بیشترین نوع پروتزی که فعلاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، گرد بوده و قوام بیشتر پروتز‌های سینه گرد معمولاً شبیه به یک ژل چسبنده و ضخیم می‌باشند. نوع دیگر پروتز‌ها بصورت اشکی می‌باشد و مشابه نیم رخ سینه‌های طبیعی می‌باشد. این نوع پروتز‌ها به جای اینکه پهن باشند کمی بلندتر هستند و در قسمت پایین پرتر می‌باشند و در مقایسه با پروتز‌های گرد به سینه ها، ظاهری مدورتر و گردتر می‌دهد.

عمل جراحی پروتز سینه

در عمل جراحی بزرگ کردن سینه یک پاکت در پشت عضله و یا بافت سینه ایجاد می‌شود که پروتز سینه در آن جای خواهد گرفت.

برش‌های لازم برای جراحی شامل سه نوع است در برش زیر سینه‌ای در قسمت زیرین سینه حدود ۳ تا ۵ سانتی متر برش زده می‌شود و به دلیل پنهان شدن جای برش و دسترسی بیشتر به فضای سینه متداول‌ترین نوع برش است و موقعیت قرار گرفتن پروتز سینه درون پاکت دقیقا کنترل می‌شود.

 

همه چیز درباره پروتز سینه

برش دیگر نزدیک پوست تیره نوک سینه یا هاله می‌باشد که در دور لبه‌ی آن ایجاد می‌شود. اشکال این برش این است که توسط هیچ، چین پوستی مخفی نمی‌شود و جای زخم ایجاد شده ممکن است در شیر دادن اختلال ایجاد کند.

برش دیگر روی یکی از خطوط چین زیر بغل ایجاد می‌شود؛ این برش کمتر استفاده می‌شود، چون پیدا کردن مکان مناسب برای پروتز سینه در بعضی بیماران سخت‌تر است و اگر در آینده مشکلی بوجود آید یک برش اضافی و دیگر روی سینه ممکن است نیاز پیدا شود.

هزینه پروتز سینه و انواع پروتز سینه

جراحی پروتز سینه، جزو جراحی‌های زیبایی به شمار می‌روند و به طور کلی هزینه پروتز سینه را فرد باید به طور آزاد پرداخت نماید. از این رو هزینه تمام شده جراحی پروتز سینه برای نسبت به باقی جراحی‌ها به نسبت بالاتر است.

هزینه پروتز سینه به چه مواردی بستگی دارد؟

هزینه پروتز سینه همچنین به نوع پروتز سینه و جنس آن شرکت تولید کننده پروتز سینه و نیز نوع مواد پرکننده نیز وابسته است. پروتز سینه به دو منظور انجام می‌شود. یکی افرادی که تنها به منظور زیبایی بیشتر و تناسب اندام برای جراحی پروتز سینه اقدام می‌کنند؛ و دیگری افرادی که به علت درمان و جراحی سرطان سینه، بافت سینه خود را از دست داده باشند.

افراد مناسب برای انجام جراحی پروتز سینه

 • افرادی که در اثر کاهش وزن یا شیردهی دچار آتروفی (تحلیل رفتگی سینه) شده اند.
 • خانم‌هایی که سایز سینه‌های شان کوچک است و با دیگر اندام‌های شان تناسبی ندارد.
 • بانوانی که تمایل دارند تا قسمت بالایی سینه‌های شان پر باشد و برجسته‌تر باشد.
 • افرادی که به علت نقص مادر زادی سینه‌های شان نا قرینه است و یا یکی از سینه‌ها رشد کافی نداشته باشد.
 • بانوانی که تحت درمان سرطان سینه قرار گرفته اند و بخشی یا همه‌ی بافت سینه شان را از دست داده اند.

انواع پروتز سینه

پروتز‌هایی که در جراحی پروتز سینه استفاده می‌گردد بر اساس جنس مواد پرکننده، شکل و میزان برجستگی به انواع گوناگونی تقسیم بندی می‌شوند و انتخاب نوع پروتز سینه به نظر فرد و جراح سینه بستگی خواهد داشت.

پروتز سینه بر اساس جنس ماده‌ی دورنی به دو دسته پروتز سالینی یا آب نمکی یا پروتز سیلیکونی تقسیم می‌شوند. جنس پوسته‌ی کلیه پروتز‌های سینه سیلیکون می‌باشد.

 • پروتز‌های سالینی
  پروتز سالینی از آب نمک استریل شده پر شده است و مانند پروتز‌های سیلیکونی شکل طبیعی بافت سینه را ندارد و امروزه کاربردشان کاهش یافته است. پروتز سینه از نوع سالینی دارای هزینه کمی هستند.
 • پروتز‌های سیلیکونی
  این دسته از پروتز سینه با ژل سیلیکون پر شده است و شباهت بیشتری به بافت طبیعی سینه دارد. کاربرد پروتز‌های سیلیکونی برای همه افراد قابل استفاده می‌باشد و امروزه بیشتر از پروتز‌های سالینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه پروتز سینه از نوع سیلیکونی نسبت به سالینی بیشتر است.

انواع پروتز‌های سیلیکونی

 • پروتز‌های سیلیکونی گرد
  در نوع گرد پروتز سینه شکلی شبیه نیم دایره دارد.
 • پروتز‌های سیلیکونی قطره اشکی
  نوع قطره اشکی از نظر شکل و ظاهر شبیه بافت طبیعی سینه است و مناسب افرادی است که خواستار داشتن سینه‌ای کاملا شبیه سینه طبیعی و عادی خود هستند.

نکاتی درباره‌ی مراقبت از پروتز سینه

نوع پروتز سینه که قرار است برای بیمار استفاده شود:

 • بر اساس معاینه بالینی توسط پزشک
 • فرم سینه
 • خواسته بیمار

 

سوالات متداول در رابطه با عمل پروتز سینه

 

همه چیز درباره پروتز سینه

پروتز سینه و شیردهی

طبق آمار بیش از نیمی از بیماران قبل از بچه‌دار شدن عمل شده‌اند و بیشتر آنان هیچ مشکلی در شیردهی پس از جراحی نداشته‌اند، چون برشی که استفاده می‌شود کوچک بوده و نهایت تلاش جراح پروتز سینه اینست که میزان به هم ریختگی غده‌های شیری اطراف نیپل را به حداقل برساند. پروتز سینه که در زیربافت سینه موثر در شیر دهی قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان آسیبی به تغذیه کودک نخواهد رساند.

همه چیز درباره پروتز سینه

همه چیز درباره پروتز سینه
همین حالا با ما تماس بگیرید.

آیا جراحی پروتز سینه با شیردهی تداخلی دارد؟

خیر، بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی پروتز قرار می‌گیرند، مشکلی در شیردهی ندارند و هیچ گونه خطری برای مادران مشاهده نشده است. در مطالعاتی که میزان سیلیکون در شیر انسان اندازه گیری شده است، در زنان دارای پروتز سینه در مقایسه با زنان بدون پروتز، میزان بالاتر سیلیکون نشان داده نشده است و تغذیه با شیر مادر برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

تغییرات حسی بعداز جراحی پروتز سینه به چه صورت است؟

تغییرات حس سینه بعد از جراحی پروتز سینه به صورت کاهش و یا افزایش حس است. احتمال تغییرات دایمی حس سینه در تمامی روش‌ها حدود ۳ تا ۵ درصد و طبق آمار جدیدتر نیم درصد است و بیشترین درصد تغییرات در روش برش اطراف هاله دیده می‌شود.

آیا پروتز باعث ایجاد سرطان و مانع از تشخیص آن می‌شود؟

خیر، در مطالعات انجام شده هیچ ارتباطی بین گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری‌های خود ایمنی و سایر بیماری‌های سیستمیک یافت نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی دال بر این که سرطان در زنانی که پروتز دارند در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود هم وجود ندارد.

همه چیز درباره پروتز سینه
همه چیز درباره پروتز سینه
جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ها مراجعه نمایید.

آیا احتمال پارگی یا تخلیه پروتز وجود دارد؟

در مطالعاتی که انجام شده است، خطر پارگی پروتز آب نمکی در طی ۳ سال اول ۳ تا ۵ درصد و در طی ۵ سال اول ۷ تا ۱۰ درصد گزارش شده است که در صورت وقوع خطری برای بیمار ایجاد نمی‌کند و خود بیمار نیز متوجه آن می‌شود؛ دراین صورت نیاز به تعویض پروتز سینه وجود دارد. در مورد پروتز‌های سینه ژلی نیز جهت کنترل احتمال پارگی با توجه به آن که پارگی پروتز سینه ژلی ممکن است بدون علامت باشد و در خیلی از مواقع، هنگام تعویض پروتز سینه متوجه آن می‌شوند. FDA توصیه کرده است که بعد از سه سال MRI کنترل از بیمار گرفته شود و بعد از آن هر ۲ تا ۳ سال یکبار تکرار شود.

ماندگاری نتایج عمل جراحی پروتز سینه چقدر باشد؟

پاسخ دقیق به این سوال امکان پذیر نبوده، زیرا به متغیر‌های متعددی وابسته می‌باشد. مسلما نسل جدید پروتز‌های سینه محکمتر بوده و ماندگاری آن‌ها نسبت به پروتز قدیمی‌تر بیشتر است و تا وقتی مشکلی ایجاد نشده است نیاز به تعویض نمی‌باشد.

آیا نیازی به عمل تکمیلی پروتز سینه وجود دارد؟

به طور معمول نه، نکته مهم این است که با گذشت زمان، دراثر بالا رفتن سن، تغییرات وزن، تغییرات هورمون (حاملگی، یائسگی) ممکن است سینه‌ها دچار تغییرات شوند. اگر بعداز گذشت چند سال فرد از ظاهر خود ناراضی شود ممکن است برای حفظ ظاهر جوان‌تر نیاز به عمل لیفت (بالا کشیدن) یا تعویض پروتز سینه داشته باشد.

آیا فردی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار گرفته می‌تواند از سولاریوم یا حمام آفتاب جهت برنزه کردن پوست استفاده کند؟

استفاده از سولاریوم یا گرفتن حمام آفتاب باعث صدمه پروتز سینه نمی‌شود (هر چند ممکن است پروتز سینه گرم شود و زمان لازم برای سرد شدن آن در مقایسه با بدن طولانی‌تر باشد) لازم به ذکر است کسی که تحت عمل پروتز قرار گرفته است بایستی از برخورد مستقیم اشعه آفتاب با سولاریوم به محل برش جراحی پروتز سینه حداقل به مدت یک سال خودداری نمایند، زیرا برنزه کردن باعث تیره شدن دائمی یا طولانی مدت اسکار محل عمل می‌شود.

آیا کسی که جراحی پروتز سینه را انجام داده می‌تواند با هواپیما سفر کند؟

بله، فقط ممکن است در اثر تغییرات در فشار هوا در جدار پروتز انبساط و انقباض رخ دهد که موجب ایجاد مقدار کمی حباب هوا در پروتز شود و فرد احساس شنیدن صدای جابه جایی مایع درهر دو نوع پروتز ژلی و سالین راداشته باشد. این حالت به طور خودبخودی درعرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شود.

طول مدت عمل جراحی پروتز سینه چقدر می‌باشد؟

جراحی پروتز سینه بطور معمول ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

طول مدت بستری بیمار، بعد از عمل جراحی پروتز چقدر می‌باشد؟

در بسیاری از موارد وقتی عمل جراحی بیمار صبح روز بستری انجام می‌شود، همان شب ترخیص می‌گردد در غیر این صورت حداکثر مدت زمان بستری ۲۴ ساعت می‌باشد

مراقبت‌های بعد از جراحی پروتز سینه به چه صورت است؟

 • همانطور که اشاره شد معمولا این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و در طول مدت بستری بیمار یک روز است.
 • هنگام ترخیص برای بیمار، مسکن و آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می‌شود. بیمار می‌تواند روز اول بعد از عمل، پانسمان را برداشته و در صورت تمایل استحمام کند.
 • هم چنین به بیمار توصیه می‌شود که در هفته اول بعد از عمل رانندگی نکند و محدودیت حرکتی دست‌ها را رعایت کند (بالا بردن دست‌ها برای مسواک یا شانه زدن بالامانع است) توصیه می‌شود در چند هفته اول بعد از عمل، از خوابیدن روی شکم خودداری شود.
 • اولین معاینه کنترل ۳ تا ۵ روز بعد از عمل انجام می‌شود، در صورتی که در معاینه، کنترل هر گونه شکی در مورد بالا قرار گرفتن پروتز وجود داشته باشد، از نوار مخصوص (Elastic wrap) استفاده می‌کنند؛ که دور تا دور قسمت بالایی قفسه بسته می‌شود و جهت ایجاد فشار به سمت پایین ضروری است. معمولا چند روز بعد از عمل، بیمار قادر به رفتن سرکار است، ولی انجام فعالیت و ورزش شدید به مدت ۲ تا ۳ هفته و ترجیحا ۴ تا ۶ هفته ممنوع است.
 • بیشترین ورم ناشی از عمل طی ۳ تا ۵ هفته فروکش می‌کند. حساسیت بافت‌ها به ویژه در لمس ممکن است تا چندین هفته طول بکشد.
 • معاینات کنترل بعدی ۴ تا ۶ هفته، سه ماه و یک سال بعد از عمل انجام می‌شود و بعد از آن لازم است بیماران هر چند سال یک بار کنترل شوند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جراحی پروتز سینه، به کلنیک جراح پروتز سینه، دکتر فرامرز صفائی پیروز مراجعه نمایید.

عمل ژنیکوماستی (بزرگی سینه در آقایان)

همه چیز درباره پروتز سینه

 

همه چیز درباره پروتز سینه

دکتر فرامرز صفایی

دكتر صفائی در طي ايــن مدت دوره هـاي مختلف تكميلی را در زمينه جراحيهاي لاپاروسكوپيک، استفاده از نخ هاي مخصوص ليفت صورت، تزريق ژل های هيالورونيک اسيد، ليزر ليپوليز، كاربرد ليزرهای پوستی (contour threads) و كاشت موی طبيعی در داخل و خارج كشور گذرانده است.

 • بورد تخصص جراحی عمومی
 • عضو آکادمی طب زیبایی آمریکا
 • عضو انجمن جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی اندسکوپیک ایران

شرح خدمات 

 • جراحی پروتز سینه
 • ابدومینوپلاستی
 • جراحی ژنیکوماستی (بزرگی سینه در اقایان)
 • تزریق چربی
 • لیزر لیپولیز و لیپوساکشن نقاط مختلف بدن
 • تزریق ژل هیالورونیک اسید
 • تزریق بوتاکس
 • جراحی پلک فوقانی

جهت مشاوره رایگان با دکتر فرامرز صفائی کلیک کنید.

همه چیز درباره پروتز سینه
جهت مشاهده نمونه ها از صفحه اینستاگرام بازدید نمایید.
 
همه چیز درباره پروتز سینه
همین حالا با ما تماس بگیرید.
 
همه چیز درباره پروتز سینه
جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ها مراجعه نمایید.
 
همه چیز درباره پروتز سینه
آدرس: تهران، بلوار آفریقا، پایین‌تر از چهار راه جهان کودک، خیابان سپر، پلاک ۲۲، طبقه سوم، واحد۹
همه چیز درباره پروتز سینه
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج