رژیم 14 روزه کانادایی
۱۶۶۴۲۷
۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۵
۱۱ 
این رژیم 14 روزه كه شامل 12 روز رژیم اصلی و 3 روز رژیم تثبیت كننده است، وزن شما را 8 الی 10 كیلوكاهش می‌كند.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل - رزیتا اشتری: خیلی از افراد برای رسیدن به تناسب اندام دست به هر اقدامی می‌زنند. حتی گاهی اوقات طبیب می‌شوند و سعی می‌كنند با رژیم‌های ساختگی و بدون پایه و اساس وزن خود را كاهش دهند اما به چه قیمت؟ همیشه این نكته را به یاد داشته باشید كه اگر چاقی برای شما یك معضل است و برای رهایی از آن ثانیه شماری می‌كنید، رژیم‌های ساختگی و معجزه‌آسا فقط برای مدتی كوتاه می‌توانند شما را خشنود و خوشحال کنند.

زمانی نخواهد گذشت كه دوباره باید با تناسب اندام كاذب‌تان خداحافظی كنید و دست به اقدام‌های تازه‌تری، حتی سخت‌تر و طولانی‌تر از گذشته بزنید. شاید اسم رژیم كانادایی، رژیم پروتئین و سوپ كلم برای افرادی كه دچار اضافه هستند، آشنا باشد اما اثر لاغری این رژیم‌های جادویی كوتاه زمان است از  عوارض آن ممكن است خیلی پایدارتر باشد. در ادامه دكتر سید ضیاء الدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی شما را بیشتر در این زمینه آگاه می‌كند.

رژیم 14 روزه کانادایی

درباره رژیم 14 روزه كانادایی بیشتر بدانید

 این رژیم 14 روزه كه شامل 12 روز رژیم اصلی و 3 روز رژیم تثبیت كننده است، وزن شما را 8 الی 10 كیلوكاهش می‌كند اما اگر برنامه این رژِیم را خوانده باشید متوجه می‌شوید كه تاكیدش بر این موضوع است كه حتی یك آبنبات كوچك هم خارج از برنامه رژیم میل نكنید و اگر دست به این كار زدید سریعا رژیم را رها و دوماه بعد مجددا این رژیم غذایی را شروع كنید. به علاوه این رژیم برای افرادی طراحی شده كه از سلامتی جسمی خوبی برخوردار هستند و بیماری خاصی مانند فشار خون، ناراحتی قلبی، زخم معده و.  ندارند. بعد از چندماه وزن‌به صورت نجومی به حالت اولیه بازمی‌گردد.

رژیم كانادایی چه عوارضی دارد؟

با دنبال كردن این رژیم بعد از مدتی دچار ریزش مو می‌شوید و به دلیل از دست دادن آب زیاد بدن، پوست شما شل و افتاده می‌شود. همچنین خیلی از افرادی كه این رژیم را گرفته‌اند، بعد از مدتی خودشان اعتراف كرده‌اند كه روزهای اول وزن‌مان به سرعت كاهش پیدا می‌كرد، اما بعد از مدتی دیگر خبری از كاهش وزن نبود اما می‌دانید علت این مقاومت بدن نسبت به كاهش وزن چیست؟

هر چه كاهش وزن شما سریع‌تر باشد، به جای بافت چربی از بافت عضلانی شما كاسته خواهد شد و پس از قطع رژیم آنچه جایگزین بافت عضلانی می‌شود، چیزی جز چربی نخواهد بود؛ به همین خاطر دیگر خبری از كاهش وزن نجومی شما نیست. برای كاهش وزن باید همه گروه‌های غذایی به مقدار متعادل مصرف شوند، در غیر این صورت مشكلات مختلفی برای فرد ایجاد خواهد شد. حتی گرفتن این رژیم غذایی می‌تواند پیامدی مثل حمله‌های قلبی و مغزی را برای برخی افراد به همراه داشته باشد.

تجربه‌ای از مشكلات رژیم كانادایی

خانم شهلا. ك از تجربه خود در مورد این رژیم می‌گوید: «در عرض 15 روز ترغیب شدم تا این رژیم را امتحان كنم. وقتی شروع به گرفتن رژیم كردم به یك هفته هم نكشید كه نتوانستم ادامه دهم اما این پایان ماجرا نبود. بعد از مدتی وسوسه شدم از این رژیم تبعیت كنم. تا آخرین روز رژیم را ادامه دادم و تنها 6 كیلوگرم از وزنم كاسته شد. با این حال آنقدر این دوران به من سخت گذشت که دیگر حاضر نیستم این رژیم را امتحان كنم. در ضمن به‌دلیل نداشتن میان‌وعده بیشتر اوقات دچار ضعف و افت قندخون می‌شدم.

رژیم پروتئین

 رژیم‌های پرپروتئین موجب می‌شوند بدن دیرتر احساس گرسنگی و ضعف ‌كند. دلیل این است كه بدن شما در حال هضم كردن كربوهیدرات، چربی‌ها و پروتئین‌های غذاست و این كار زمان بیشتری را صرف می‌كند. در این رژیم، پروتئین (گوشت بدون چربی، فرآورده‌های لبنی بدون چربی و. . . ) جایگزین دیگر گروه‌های غذایی و در رأس آنها قندها می‌شود. رژیم پروتئین  ادعا می‌كند در مدت 14 روز قادر به كاهش 10 الی 12 كیلوگرم است.

عوارضی كه رژیم پرپرتئین به همراه دارد

هرچه پروتئین بیشتر مصرف كنیم برای تامین انرژی، كلسیم بیشتری را از بدن به خارج هدایت می‌كند؛ به همین خاطر ادامه دادن رژیم‌های پروتئین باعث تحلیل استخوان‌ها می‌شود. همچنین اگر فردی زمینه نارسایی كلیه داشته باشد، ادامه این رژیم ممكن است كلیه فرد را از كار بیندازد و خطرات بیشتری او را تهدید كند.

از دیگر عوارض تبعیت از رژیم پرپروتئین افزایش فشار خون، افزایش كلسترول و بالا رفتن خطر بروز بیماری‌های قلبی و سكته است، همچنین از بعد چربی اگر این مسئله را مورد توجه قرار دهیم با حذف كربوهیدرات‌ها، چربی ناقص می‌سوزد که‌به‌مرور زمان احساس گرسنگی را از بین می‌برد واین افراد رو به افسردگی می‌روند. این رژیم‌ها باعث كم‌خونی‌های پایدار هم می‌شوند.

یك تجربه ناموفق

خانم سهیلا. م از تجربه خود می‌گوید: «با رژیم پرپروتئین آشنا شدم و در مدت كوتاهی حدود 6 كیلوگرم از وزنم كاسته شده بود. با این حال این پایان روزهای خوشی بود كه سپری شد زیرا دیگر وزنم گرمی پایین نمی‌آمد. وقتی رژیم را رها كردم، وزنم چند برابر بیشتر شد. در طول رژیم دچار سردرد‌های مزمن هم شده بودم.»

رژیم 14 روزه کانادایی

رژیم سوپ كلم

پایه و اساس این رژیم غذایی سوپ كلم است كه دستور پخت مخصوصی دارد. هفت روز باید این سوپ كلم را در همه وعده‌های غذایی‌تان میل كنید و مجاز هستید هر روز یك خوراكی مثل میوه، سبزیجات یا مرغ (به مقدار تعیین شده)  میل كنید. رژیم هفت روزه ادعا می‌كند «اگر سوپ كلم بیشتر میل كنید كاهش وزن بیشتری دارید و باگذشت 7 روز شاهد چهار الی پنج كیلوگرم كاهش وزن هستید.» اما بعد از پایان برنامه رژیم غذایی‌تان باید روزهای بعد هم سوپ كلم میل كنید، نه در هر وعده اما در یك وعده از روز اجباری است.

سوپ كلم لاغر می‌كند؟

رژیم سوپ كلم یكی از معدود رژیم‌های غذایی است كه متخصصان آن را برای برخی بیماران به كار می‌برند اما با چه شرایطی و چه افرادی قادر به گرفتن این رژیم غذایی هستند؟! این ادعا كه هرچه سوپ كلم را بیشتر میل كنید، كاهش وزن بیشتری خواهید داشت، درست است اما زمانی این رژیم قابل اجراست كه زیر نظر تیم تخصصی صورت گیرد و گرفتن خودسرانه آن (در هر هفته و هر روز) پیامدهای جبران‌ناپذیری دارد.

به عنوان مثال افرادی كه فشار خون بالایی دارند یا به خاطر اضافه وزن زیاد مجبورند در مدت كوتاهی چند كیلوگرم از وزن‌شان را كاهش دهند؛ این رژیم غذایی توسط پزشك متخصص تجویز می‌شود. همچنین افرادی كه باید تحت عمل جراحی سریع قرار بگیرند و به دلیل وزن بالا ریسك عمل بیشتر می‌شود، جزو كاندیدهای مناسب این رژیم غذایی هستند اما وای به روزی كه این رژیم به صورت خودسرانه و در شرایط عادی اجرا شود. عوارضی مثل مشكلات گوارشی و به هم ریختگی معده افراد را تهدید خواهد كرد.

در این رژیم نوترنیت‌های اساسی نظیر پروتئین، كلسیم و ویتامین‌های گروه B وجود ندارد بنابراین شما خودتان را در معرض كمبود شدید این مواد مغذی قرار می‌دهید و چنانچه این رژیم را برای مدت طولانی ادامه دهید، این موضوع شما را شدیدا تهدید می‌كند. به همین خاطر به افرادی كه قصد لاغری زودهنگام، فقط برای مراسم خاص (مثل شب عروسی) دارند و هیچ پزشكی این رژیم را برای آنها تجویز نكرده است، اصلا توصیه  نمی‌شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج