درخشش حاتمی کیا در کنار "مادر" و "هامون"
۱۶۹۷۸
۲۱ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۹
۶ 
هشتمین دوره جشنواره بين المللي فیلم فجر در سالي برگزار شد که رهبر کبير انقلاب ديگر در ميان ما حضور نداشت و ايران در غم فراق بنيانگذار انقلاب بود.
هشتمین دوره جشنواره بين المللي فیلم فجر در سالي برگزار شد که رهبر کبير انقلاب ديگر در ميان ما حضور نداشت و ايران در غم فراق بنيانگذار انقلاب بود با اين حال فیلم های مهمی همچون «دندان مار، مهاجر، مادر و زیر بام های شهر» را در پرونده خود دارد.

 نسبت به چند دوره پیش با وجود بخش هاتی متعددی که دارد از تعداد فیلم کمتری در بخش مسابقه بهره مند است. بخشهاي مختلف اين دوره جشنواره عبارتند از:   «مسابقه سينمای ايران(مسابقه ، خارج از مسابقه)، مسابقه فيلم های اول، مسابقه اعلان ديواری (پوستر)، نمونه فيلم (آنونس)  عکس فيلم، جشنواره جشنواره ها، نمايشهای ويژه، گنجينه های فيلمخانه ای(سدة بزرگان ، سينما و ادبيات).



مسابقه در بخش بین الملل سینمای کودک و نوجوان از اتفاقات خجسته این دوره است. مشق شب ساخته کیارستمی نیز در همین دوره خارج از مسابقه به نمایش درآمد.

گفتنی است فیلم دندان مار جزء فیلم هایی است که در این دوره شرکت کرد اما با تمام قابلیت ها در فهرست برگزیدگان ندرخشید و مهجور ماند.

زیر مجموعه بخش های مختلف جشنواره در سال 68 هم عبارت بود از جشنواره بین المللی کودک-مروری بر فیلم های کود کیارستمی-مرور یون پوپسکوگوپو-ده سال سینمای کودک ایران بین الملل-مرور لورل هاردی-فیلم های بلغارستان و چکو اسلاواکیو مجارستان و شوروی- فیلم های استان لورل .

هیات داوران  اين دوره را افرادي چون «سیف الله داد، فرهاد صبا، موچهر عسگری نسب، هوشنگ کامکار و محمدباقرکریمیان تنها 19 فیلم بلند را در بخش مسابقه مورد بررسی قرار دادند و اسامی زیر را معرفی کردند:

بهترین فیلم: مهاجر (ابراهیم حاتمی‌کیا)

بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی (هامون)

بهترین فیلمنامه: داریوش مهرجویی (هامون)

دیپلم افتخار: اسماعیل خلج، محمد متوسلانی (جستجوگر)

دیپلم افتخار: ابراهیم حاتمی‌کیا (مهاجر)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی (هامون)

بهترین بازیگر نقش اول زن: رقیه چهره آزاد (مادر)

بهترین فیلمبرداری: تورج منصوری (هامون)

بهترین تدوین: حسن حسندوست (هامون)

بهترین موسیقی متن: کریم گوگردچی (مهاجر)

بهترین بازیگر نقش دوم مرد: اکبر عبدی (مادر)

بهترین بازیگر نقش دوم زن: افسر اسدی (عبور از غبار)

بهترین طراح صحنه: مجید میرفخرایی (آخرین پرواز)

بهترین چهره پردازی: عبدالله اسکندری (مادر)

بهترین صداگذاری و میکس: محسن روشن (مهاجر)

بهترین صدابرداری: جهانگیر میرشکاری و حسن زاهدی (زیر بامهای شهر)

بهترین جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان (مهاجر).

 در بخش اول و دومی ها هم « عزت الله انتظامی، ناصر تقوایی، ابراهیم حاتمی کیا ، محمدحسین حقیقی وتورج منصوری» از بین 16 فیلم بلند، بهترین فیلم را آخرین پرواز(محمد رضا درویش)و بچه های طلاق (تهمینه میلانی) معرفی کردند.

در بخش مواد تبلیغی نیز که توسط ایرج تقی پور ،حسین خسروجردی و حبیب صادقی داوری شد
در بخش پوستر: سیمرغ بلورین به حمید ترابلیک(کاراگاه 2)

 در بخش نمونه فیلم: سیمرغ بلورین به حسن آقاکریمی(خانه دوست کجاست؟)
و در بخش عکس: سیمرغ بلورین به عزیز ساعتی  تعلق گرفت.

داوری بخش بین الملل فیلم های کودکان و نوجوانان نیز  که با نظرات  سیروس طاهباز ، اونات کوتلار ، اوتمار گوتمن ، اسوند یوهانسن و پنتی یوهانی کیونن  صورت گرفت برگزیدگان زیر را در پی داشت:

پروانه سیمین بهترین فیلم نقاشی متحرک:آدمک کارتونی(مهرداد نعیمیان)

پروانه سیمین بهترین کارگردانی:شانکارتاگ(سوآمی،هند)

پروانه سیمین بهترین فیلم:شعبده باز جوان(والدماردیکی،لهستان/کانادا)

جایزه ویژه هیات داوران:تنهایی و کلوخ(اسماعیل براری،ایران) .


منبع: عصرایران

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران



نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج