جهان با سه رئیس جمهور خداحافظی می کند
۱۸۸۸۵
۲۹ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۹:۲۲
۱۶ 
تغییرات سال 2012
سال 2012 شاهد تغییرات جدی در چهره حاکمیت قدرت‌های بزرگ جهانی است. گویا نسیم تغییرات این بار بر همه جهان می‌وزد.
تابناک: سال 2012 شاهد تغییرات جدی در چهره حاکمیت قدرت‌های بزرگ جهانی است. گویا نسیم تغییرات این بار بر همه جهان می‌وزد.

به نظر می‌رسد که تغییر رئیس دولت در چین، روسیه و فرانسه طبق برنامه‌ قطعی است. احتمال ساقط شدن سارکوزی بسیار زیاد است، اوباما شانس زیادی برای بقا دارد.

ضمن این که بعضی کشورها و اقتصادهای مهم دیگر جهان نیز شاهد تغییر در رئیس حکومت خود خواهند بود، در کنار این می‌ماند تغییراتی که هنوز قابل پیش‌بینی جدی نیستند. این هم گزارش مهم‌ترین تغییرات از زبان تابناک به ترتیب زمانی احتمالی


یمن: بقایای رژیم صالح هستند

یمنی‌ها که در موج اخیر تغییرات در خاورمیانه، علی عبدالله صالح را از اریکه قدرت به پایین کشیدند، کشورشان کمتر از یک هفته دیگر در 21 فوریه شاهد انتخاب رئیس‌جمهور جدید است.

سوریه: وقت تغییرات جدی

26 فوریه شاهد رفراندوم قانون اساسی جدید سوریه است. قانون جدید تغییرات مهمی در ساختار سیاسی سوریه را در پی خواهد داشت. هر چند که اعلام خبر این رفراندوم با مخالفت آمریکاییها مواجه شده است.

سنگال: انتخاب پیرترین

این کشور در 26 فوریه شاهد انتخابات ریاست‌جمهوری است. عبدالله واد 86 ساله که 12 سال است قدرت را در دست دارد قصد کنار رفتن ندارد. قبل از وی، لئوپولد سدار سنغور از 1960 تا 1980 و عبدو دیوف از 1981 تا 2000 رئیس‌جمهور این کشور آفریقایی بوده است. ظاهرا آقای واد هم اگر اجل و بازیگران سیاست سنگال اجازه دهند می‌خواهد راه اسلاف خود را طی کند. در 17 هم انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

پاکستان: همزمان با ایران

دوم ماه مارس یا همان 12 اسفند و روز انتخابات مجلس در ایران، اعضای سنای پاکستان به صورت غیر مستقیم انتخاب می‌شوند.

روسیه: پوتین وارد می‌شود

دو روز بعد در 14 اسفند، روسها به پای صندوق رای می‌روند تا رئیس‌جمهور جدیدی برای یک دوره 6 ساله انتخاب کنند. در حالی که شاید پیش از این بازگشت پوتین به قدرت قطعی تلقی می‌شد، اما حالا تردیدهایی در این مورد بروز کرده است. رقبای وی که برای ریاست حمهوری ثبت نام کرده‌اند 4 نفرند. گنادی زیوگانف کمونیست کهنه‌کار، سرگئی میرونوف از حزب A Just Russia، ولادیمیر ژیرینوفسکی از حزب لیبرال دمکرات و میخائیل پروخوروف 46 ساله و صاحب 18 میلیارد دلار ثروت.سوئیس: 12 مارس، رفراندومی برای مرفهان بی‌درد

در این رفراندوم سوئیسی‌ها در مورد 5 مساله، از جمله ضرورت 6 هفته تعطیلات برای همه و درآمد ناشی از قمار و شیوه استفاده از مالیات در رفاه اجتماعی اظهار نظر می‌کنند.

کره جنوبی : هم پارلمان و هم رئیس‌جمهور جدید

کره جنوبی در 11 آوریل پارلمان و در 19 دسامبر رئیس جمهور خود را انتخاب می‌کند.

فرانسه: انتخاباتی که به دور دوم می‌کشد

قرار است که فرانسه در 22 آوریل و ششم ماه می شاهد دور اول و دوم انتخابات ریاست‌جمهوری باشد. پنج شنبه اعلام شد که نیکولا سارکوزی کار ثبت‌نام خود را انجام داده است. همین ثبت‌نام کافی بود تا سیل نیش و کنایه رقبای انتخاباتی به سوی وی سرازیر شود. رقیب اصلی وی فرانسوا اولان سوسیالیست‌ است.بر طبق نظرسنجی‌ها، در تاریخ جمهوری پنجم، هیچ گاه محبوبیت رئیس‌جمهور در آستانه انتخابات به میزان سارکوزی کم نشده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که درصد آرای اولان در دور دوم انتخابات در مقابل سارکوزی حدود 60 درصد خواهد بود.

این در حالی است که فرانسه در 10 و 17 ژوئن نیز شاهد انتخابات پارلمانی خواهد بود.

فلسطین: انتخاب سرنوشت

در چهارم ماه می، انتخابات عمومی فلسطین پس از فراز و نشیب و تاخیر فراوان برگزار خواهد شد. این انتخابات در تعیین نماینده مردم فلسطین در مقابل اسرائیلی‌ها و چهره سیاسی آینده فلسطین نقش پررنگی خواهد داشت. هر چند نامزدی محمود عباس از جانب فتح قطعی به نظر می‌رسد اما چگونگی مشارکت گروه‌های مقاومت در این انتخابات هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

مصر : چه کسی جای فرعون را می‌گیرد؟

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در ماه می برگزار شود. عمرو موسی که در زمان مبارک، وزیر خارجه مصر و دبیرکل اتحادیه عرب بود شناخته شده‌ترین نامزد این انتخابات است. علاوه بر وی چهره‌های فرهنگی و اسلام‌گرایی چون حازم صلاح ابو اسماعیل، عبدالمنعم ابولفتوح و محمد سلیم العوا برای شرکت در این رقابت اعلام آمادگی کرده‌اند.لیبی : نظام‌سازی در انتخابات 23 ژوئن

در لیبی پس از سرهنگ و مورد طمع همه، انتخابات کنفرانس ملی عمومی برگزار خواهد شد. این کنفرانس، نخست‌وزیر، کابینه و مسئولین تدوین قانون اساسی را تعیین می‌کند که قرار است بعدا به رای عمومی گذاشته شود.

مکزیک: رئیس‌جمهور و پارلمان جدید

انتخابات یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان در اول جولای برگزار خواهد شد. فلیپه کالدرون رئیس‌جمهور فعلی حق شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد. اگر نامزد هم حزبی وی خانم خوزفینا وازکز موتا به ریاست‌جمهوری برسد، آن گاه آمریکای لاتین بهشت فمنیست‌ها خواهد بود، کریستینا فرناندز در آرژانتین، دیلما روسف در برزیل، لورا چینچیلا در کاستاریکا.هند: جانشینی برای خانم پاتیل

قرار است در ماه جولای، چهاردهمین رئیس جمهور هند به صورت غیر مستقیم برای دوره‌ای 5 ساله انتخاب شود. رئیس جمهور جدید جانشین خانم پراتیبا پاتیل خواهد شد.

ترکیه: دو سال با تاخیر و به شیوه جدید

پیش از این قرار بود ترکها در ماه اوت 2012 رئیس‌ جمهور خود را از طریق پارلمان و به صورت غیر مستقیم انتخاب کنند اما بر اساس قانون جدیدی که از یک ماه پیش اجرایی شد، رئیس جدید 60 روز مانده به دوره 7 ساله عبدالله گل و در سال 2014 به صورت مستقیم و با رای مردم انتخاب خواهد شد. طبق همین قانون روسای جمهور پیشین و فعلی ترکیه حق نامزدی را نخواهند داشت و علاوه بر این لازم نیست نخست وزیر برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری از پست خود استعفا دهد.

ونزوئلا: دوست ایران در برابر دوست اسرائیل

هفت اکتبر هوگو چاوز به رقابت با انریکه کاپریلس رادونسکی خواهد پرداخت. وکیل جوان 40 ساله اجدادی یهودی و از اروپای شرقی و هلند دارد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در شرایط فعلی چاوز حدود 20 درصد از رقیب خود پیش است.جمهوری خلق چین: آرام و قدرتمند

انتخابات در چین جلوه‌ای از چین رو به ترقی و در عین حال ناشناخته برای دیگران است. با کمترین سر و صدا، فردی که اغلب از قبل معلوم است و قبلا در پست جانشینی برای ریاست آماده شده است بر سر کار می‌آید و کشور را در مسیر توسعه پر شتاب رهبری می‌کند و در پایان دوره خود بی سر و صدا به کنار می‌رود.

جیانگ زمین از 1989 تا 2002 به مدت بیش از 13 سال دبیرکل حزب کمونیست و از 1993 تا 2003 و کمتر از 10 سال رئیس جمهور چین بود. وی در سال 2005 از آخرین سمت‌های خود استعفا داد و پس از آن به ندرت و در حد سالی یک بار در انظار عمومی نمایان شد.

جانشین وی هو جینتائو، پس از وی دبیرکلی حزب کمونیست و ریاست‌جمهوری را بر عهده گرفت. و بنا است وی نیز در سال 2012 و 2013 از سمت‌های خود کنار برود و معاونش شي جين‌پينگ جای وی را خواهد گرفت.
آمریکا: اوباما و جمهوری‌خواهان، تغییر و تداوم

و در آخر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به روایت جالب و خلاصه از راشا تودی. برنده انتخابات 6 نوامبر آمریکا، حتما باید از لابی قدرتمند اسرائیل (AIPAC) دلبری کرده باشد. از راست به چپ، میت رامنی، اوباما، ریک سنتروم و گینگریچ. در همین روز انتخابات مربوط به مجلس نمایندگان و سنا هم برگزار خواهد شد.


نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج