جزییات ششمین دادگاه اختلاس میلیاردی
۲۱۶۸۴
۲۷ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۴
۱۰ 
ششمین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامات متهمان پرونده فساد مالی بزرگ دقایقی قبل با حضور سه متهم و قاضی پرونده آغاز شد.
خبرگزاری مهر: سه متهم پرونده فساد بزرگ مالی امروز در ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده از خود دفاع می‌کنند.

 در ششمین جلسه رسیدگی به پرونده بزرگ فساد مالی که روز یکشنبه صبح و تا دقایقی دیگر آغاز می شود قاضی ناصر سراج - قاضی پرونده - به اتهامات سه نفر از متهمان پرونده فساد بزرگ مالی رسیدگی می کند.

قرار است در جلسه امروز «ع- م» مدیر بانک ملی شعبه کیش، «ک» مدیر بانک صادرات اهواز و «ب-ب» یکی از معاونان مه آفرید خسروی- متهم ردیف اول- آخرین دفاعیات خود را انجام دهند. گفته می شود دادگاه امروز در دو جلسه صبح و بعد از ظهر برگزار شده و در جلسه صبح به اتهام دو مدیر بانکی و در جلسه عصر به اتهام معاون مه آفرید رسیدگی شود.

گفتنی است با پایان دفاعیات «ش» یکی دیگر از معاونان متهم ردیف اول و برگزاری جلسه امروز تنها اخذ آخرین دفاعیات مه آفرید خسروی باقی می ماند تا پرونده پنج متهم ردیف اصلی که به افساد فی الارض متهم هستند تکمیل شود.

دادگاه پرونده متهمان فساد مالی بزرگ آغاز شد

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامات متهمان پرونده فساد مالی بزرگ دقایقی قبل با حضور سه متهم و قاضی پرونده آغاز شد.

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده بزرگ فساد مالی روز یکشنبه دقایقی قبل در شعبه اول دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ناصر سراج برای رسیدگی به اتهامات سه نفر آغاز شد.

در این جلسه قرار است آخرین دفاعیات «ب-ب» معاون مه آفرید خسروی، «ک» مدیر بانک صادرات اهواز، "ع-م" مدیر بانک ملی شعبه کیش اخذ شود. خانم "الف" یکی دیگر از متهمان نیز به دادگاه منتقل شده اما به اتهامات وی در این جلسه رسیدگی نمی شود.

در جلسه امروز فراهانی معاون دادستان تهران متن کیفر خواست متهمان را قرائت می کند. ضمن اینکه وکلا متهمان، نمایندگان حقوقی بانکها و خانواده متهمان در جلسه امروز حضور دارند.

گفته می شود دادگاه امروز در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود.

همچنین ساعت 9:17 دقیقه سه متهم پرونده و خبرنگاران در محل برگزاری دادگاه حاضر شدند.

نماینده دادستان: مجموعه مه آفرید یک شبکه مافیایی بوده است

نماینده دادستان تهران با بیان اینکه مجموعه مه آفرید یک شبکه مافیایی بوده است گفت: در این شبکه برخی از مدیران بانکی، برخی نمایندگان مجلس، بازنشستگان قضائی ـ امنیتی، اطلاعاتی و سازمان خصوصی سازی وارد شده‌اند.

 قاضی سراج صبح یکشنبه در ابتدای ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی بزرگ با اعلام اینکه در جلسه گذشته دادستان تهران چندین بار خواستار وقت برای صحبت شد اما به علت کمبود وقت این امر محقق نشد، افزوذ: در این جلسه نماینده دادستان توضیحات خود را در ابتدای جلسه اعلام کند.

سپس فراهانی نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و سخنان خود را با ترجمه آیاتی از قرآن کریم درباره کتمان حقیقت آغاز کرد.

وی با اعلام اینکه فقر ریشه اغلب جرایم است، گفت: فساد مالی مولد فقر است. متهمان این پرونده عامل به وجود آمدن جرم هستند و جرم آنها بسیار سنگین است. لذا متهمان مستحق سنگین ترین مجازات ها هستند.

نماینده دادستان تهران در خصوص ادعای متهمان مبنی بر اینکه نیت سوء نداشته اند نیز اظهار داشت:باید بگویم وجود انسان های شفافیت دار در ثبت و نگهداری حساب های مالی است. دو هزار و 800 میلیارد تومان تسهیلات در دفاتر گروه ثبت نشده است. پولها به حساب مه آفرید و شرکت امیر منصور آریا ریخته می شد.

فراهانی ادامه داد: گردش مالی مجموعه مه آفرید سه هزار و 368 میلیارد ریال بوده است. اگر این افراد یک شبکه سازمان یافته بودند مه آفرید نخ تسبیح بود. آنها شبکه مافیا تشکیل دادند. شبکه ای که برخی از مدیران بانک، برخی نمایندگان مجلس، بازنشستگان قضائی- امنیتی، اطلاعاتی و سازمان خصوصی سازی در آن وارد شده اند.

متهم پرونده: می‌توانم اثبات کنم مدیران بانکی درجریان اقدامات آریا بودند

یکی از متهمان پرونده فساد بزرگ مالی گفت: مدیران بانک از اهواز تا تهران در جریان اقدامات گروه آریا بودند که می‌توانم این را با دلیل ثابت کنم.

در جریان ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی که از صبح امروز در حال برگزاری است  پس از سخنان نماینده دادستان، آقای «ک» مدیرعامل سابق بانک صادرات اهواز در جایگاه قرار گرفت و پس از تفهیم اتهامات قاضی از او خواست به دفاع از خود بپردازد.

وی در دفاع از خود گفت: فکر می کردم برای حل مشکل کمک می کنم. در این پرونده طرف حساب من آقای «ر» بود نه مه آفرید خسروی. پولی که به من دادند پاداش بود که با عنوان پاداش به مدیران پرداخت می شد. آنها به من نیز پاداش می داند و مدعی بودند این به دلیل رشد کارشان است و بحث رشوه نیز مطرح نبود.

متهم ادامه داد: بلیط ها را «ر» برایم می گرفت و من برای امضا به تهران می آمدم. ضمن اینکه مه آفرید دو میلیارد و 350 میلیون تومان به من داده بود که برای امور خیریه بود و آن را طی چند چک گرفتم.

در ادامه قاضی به متهم گفت: چرا در هر جلسه 50 میلیون تومان از پولها را کم می کنید که متهم در این باره گفت: قبول دارم پول را گرفتم. از بانک صادرات اهواز تا مدیران در تهران موضوع را می دانستند و می توانم این را با دلیل ثابت کنم.

«ک» افزود: در خصوص اعتبار سنجی نیز این کار توسط سازمان اعتبار سنجی و کارشناسان انجام شده بود و شعبه دخالتی در این باره نداشت.

قاضی سراج با اشاره به اینکه 103 سند تسهیلات ثبت نشده است از متهم خواست در این باره توضیح دهد که متهم مدعی شد: بیش از 30 بار از شعبه بازدید شد اما این موضوع را نفهمیدند. حتی برخی شماره ها نیز خالی بود. من هیچ سندی را جعل نکرده ام. اگر می خواستم این کار را انجام دهم به قاچاق مواد، اسلحه و انسان روی می آوردم.

قاضی در ادامه خطاب به متهم گفت: برای اینکه منشاء پولها مشخص نشود با این پولها اقدام به خرید خانه برای دیگران می کردید که متهم در پاسخ به قاضی گفت: من به کسی رشوه نداده ام و تنها 30 میلیون تومان به «ر» دادم که او نیز کاری برایم انجام نداد.

رئیس دادگاه پس از این اظهارات، گفت: پول های داده شده به آقای «ر» به عنوان حق السکوت پرداخت شده بود.

مدیر بانک صادرات اهواز در ادامه دفاعیات خود گفت: مدیران بانک می دانستند آنها قصد تنزیل دارند. مه آفرید نیز موضوع را به مدیران اطلاع داده بود.

قاضی از متهم در خصوص اینکه اگر تمامی مدیران در جریان بودند چرا این موارد ثبت نمی شد توضیح دهد که آقای«ک» در این باره افزود: به دلیل اینکه مجوز نداشتم خواستم کمک کنم.

وکیل متهم پرونده فساد مالی: موکلم مفسد نیست

وکیل مدیرعامل سابق بانک صادرات اهواز گفت: موکلم مفسد نیست و هیچگاه در کار شبکه‌ای شرکت نمی‌کرد.

در ادامه ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی وکیل مدیر بانک صادرات اهواز در دفاع از متهم گفت: اقدامات موکلم مشمول ماده یک نیست و مفسد نیست. بحث فساد فقط در جنبه معنوی و قانونی جرم برای موکلم است.

 وی ادامه داد: درخصوص شبکه ای بودن با توجه به ارتباط مه آفرید فکر می کنم باید بقیه پرونده و متهمان حضور داشته باشند. اقدامات موکلم شبکه ای نبوده است.

متهم ردیف سوم: خاوری طی‌الارض کرد و من مفسد فی الارض شدم

متهم ردیف سوم پرونده فساد مالی گفت: همه اقدامات با دستور مستقیم خاوری انجام می‌شد اما او اکنون آزاد است و من مفسد فی الارض شناخته شده ام.

در ادامه ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ  مالی که از صبح یکشنبه در حال برگزاری است به اتهامات ر . م مدیر بانک ملی شعبه کیش رسیدگی و متهم تفهیم اتهام شد.

وی در دفاع از خودش گفت: 18 سال سابقه کار بانکی دارم و 7 ماه در زندان حجره طلبگی کردم. خدا را شکر که فرصتی دوباره دست داد تا متولد شدم. من رده 5 بانک بودم.

وی ادامه داد: موضوع فساد از خاوری شروع می شد و به من می رسید. دیسکانتی این پرونده 2 هزار و 850 میلیارد تومان بوده است که یک ششم آن در شعبه من انجام شد. آقای الف مدیرم در منطقه آزاد بود که وی دستور می داد این اقدامات را انجام دادم. متاسفانه در موسسه ای کار می کردم که رئیس آن خاوری بود. او طی الارض کردم و من مفسد فی الارض شدم.

متهم خطاب به مدیر عامل بانک ملی گفت: آقای خاوری اگر پا روی خون شهدا گذاشتید و رفتید خواهی آمد و جواب می دهی در قیامت نیز جواب پشت پایی که به من و ملت زدی را خواهی داد.

ر. م، افزود: من تمام کارها را با دستور کتبی آقای الف انجام می دادم. مثلث خاوری، آقای الف و مه آفرید روی من فشار می آوردند و تهران درصد تنزیل ها را مشخص می کرد ما صبح مدارک را ارسال می کردیم آقای الف بلافاصله تشکیل جلسه می داد و اکنون با رفتن خاوری می فهمم چرا جلسات سریع برگزار می شد و آقای الف مدعی بود خاوری دستور داده است که این موارد زود انجام شود. من باید به کی می گفتم. تمام افراد زیر نظر مدیر عامل بودند و خانم م می گفت این موارد صوری است.

مدیر بانک ملی شعبه کیش، تاکید کرد: گفتیم انجام نمی دهیم آقای الف به خانمم زنگ زد و اصرار کرد باید انجام شود. می دانم که نظارت کافی روی ال سی ها نبود.

در ادامه قاضی سراج گفت چطور 3 هزار تریلی یک روزه از یزد به مقصد اهواز بارگیری می شوند؟ متهم گفت: در این رابطه اطلاعی ندارم که قاضی اعلام شد 9 میلیارد تومان پرداخت کردند و فاکتور جعلی گرفته اند.

متهم ردیف سوم در دفاع از خود گفت: در کیش بسیار کار می کردم اما به خاطر این موضوع و اعتماد به زیر دستانم زیاد کنترل و نظارت نداشتم. اگر محکوم شوم به خاطر اهمالم بوده است. آقای الف کلی از سوی خاوری تشویق شده او باید الان جای من محاکمه می شد. به الف گفتم اگر بازدید از فولاد دارید ما بیاییم اما من را همراه خود نبردند. تمام کارهایی که انجام دادم قبل از نظارت بوده است. سیستم نظارت بانک ملی خاموش بوده و این امر تقصیر من نیست.

وی در خصوص تامین منابع نیز گفت: منابع را خودشان تامین می کردند و مشتریان نیز خودشان به من معرفی می کردند. چرا باید جوابگوی کاری باشم که شاید 10 درصد در آن مقصر بوده ام. آقای قاضی کارشناس بفرستید تا کار من را بررسی کند. آقای الف همه کارها را انجام می داد.

متهم ردیف سوم در مورد دیدارش با مه آفرید نیز اظهار داشت: من اولین بار مه آفرید را در دادگاه دیدم. وقتی هیچ ارتباطی با این گروه نداشتم چطور کار شبکه ای بوده است.

قاضی در ادامه خطاب به متهم گفت: هنگامی که می دانستید فشار وجود دارد استعفا می دادید و نباید بگویید که پاسخگوی کار خاوری هستید. هر کس پاسخگوی کار خودش است و مدیر عامل نیز پاسخگوی کار خود خواهد بود. شما در حدود 10 مورد تخلف انجام داده اید. برای پرداخت وام ازدواج کلی مدرک می خواهید اما چطور بدون مدارک کامل میلیاردی وام دادید؟

مدیر بانک ملی شعبه کیش در پاسخ به قاضی گفت: قبل از انجام معامله الی سی گشایش نشده است همه پرونده ها بعد از مصوبه انجام می شد. همه کارمزدها گرفته شده است شاید با تاخیر اما کارمزدها نیز داده شد. از دادگاه انتظار حق خودم را دارم اگر کسی از همکارانم مرتکب خطایی در این پرونده شده است باید پای میز محاکمه بیایند.

وکیل متهم ردیف سوم: موکلم 7 میلیون تومان برای کار خیر پول گرفته است

وکیل متهم ردیف سوم پرونده فساد بزرگ مالی گفت: موکلم مشمول بند یک اخلال در نظم اقتصادی نمی شود و در این پرونده تنها 7 میلیون تومان پول برای اقدامات خیریه از گروه آریا دریافت کرده است.

در ادامه ششمین جلسه دادگاه فساد بزرگ مالی، وکیل متهم ردیف سوم با حضور در جایگاه در دفاع از متهم  گفت: موکلم بدون داشتن قدرت تمیز قانونی و غیر قانونی در حالی که اطاعت ما فوق کرده است مفسد شناخته شده است. طبق قانون خدمات کشوری باید دستورات را اجرا می کرد موکلم همانند دیگر بانکهای ملی منطقه آزاد طبق مقررات انجام وظیفه می کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به قوانین و ترس از بازخواست برای اجرا نکردن اوامر مافوق این کارها را انجام داده است. متهم تنها مجری مصوبات بود. اقداماتش نیز بدون سوء نیت و بر اساس احترام به مافوق انجام شده است که اقداماتش تخلفات اداری محسوب شده نه فساد، این اقدامات مشمول ماده یک قانون اخلالگران اقتصادی نیست.

وکیل مدافع مدیر بانک ملی شعبه کیش در مورد اتهام رشوه اظهار داشت: اتهام رشوه درباره موکلم هرگز صادق نیست چرا که هیچ وجهی را برای کارهای انجام شده دریافت نکرده است. بلکه به پول نیز نیاز نداشته است و تنها یک چک به عنوان قرض الحسنه دریافت کرده که هفت میلیون آن را کار خیر انجام داده است.

وی افزود: متهم ماهی چهار میلیون تومان حقوق می گرفته پس چطور باید 7 میلیون رشوه دریافت کرده باشد. از دادگاه درخواست کارشناسی دوباره دارم.

شرط قاضی برای بخشش متهم ردیف سوم

قاضی دادگاه فساد بزرگ مالی شرط بخشش متهم ردیف سوم را به وکیلش اعلام کرد.

در ادامه ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی قاضی سراج در پاسخ به اظهارات وکیل مدافع متهم ردیف سوم در خصوص مفسد نبودن مدیر بانک ملی شعبه کیش، گفت: اگر سه هزارتریلی آهن را در یک روز بتوانید بارگیری و از اهواز به یزد حمل کنید متهم را از اتهام مفسد بودن تبرئه می کنم.

وی ادامه داد: با تمامی بانک هایی که کار تنزیل را انجام داده اند برخورد می شود.

متهم ردیف دوم: مه آفرید اموالم را مصادره کرد

متهم ردیف دوم پرونده فساد مالی و چشم راست مه آفرید گفت: متهم ردیف اول به خاطر وام 400 میلیونی یک میلیارد و 200 میلیون از اموالم را مصادره کرد.

در ادامه ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی " ب - ب" متهم ردیف دوم تفهیم اتهام شد و در آخرین دفاع از خود گفت: اتهام افساد را قبول ندارم. تا کنون 15 مواجهه حضوری با سایر متهمان داشتم و تشکر می کنم که نقشم در این پرونده مشخص شد. من در شرکتهای مه آفرید هرگاه در جایی هیات مدیره کمبود داشت چون کار ثبت شرکتها را انجام می دادم خودم عضو هیات مدیره می شدم. از اواخر سال 89 تا کنون نیز در گروه ملی فولاد بودم اما فعالیتی نداشتم.

وی در ادامه دفاعیاتش مدعی شد فقط به خاطر اعتماد به مه آفرید 8 قرارداد سفید را امضا کردم. 28 اسفند سال گذشته آقای "ر" را در زندان دیدم که او گفت فکر نمی کردم برای تو مشکلی پیش بیاید. چون من اسناد را امضا نمی کنم. آقای "م" مدیرعامل سابق فولاد فام اسپادنا در این رابطه بسیار حرف زد و مه آفرید نیز گفته بود که من را مامور خرید فولاد خام کرده است که این موضوع صحت ندارد. آقای "م" نیز گفته است که من نقشی نداشتم. همین مواجهه های حضوری بهترین دفاع من است که نشان می دهد من نقشی در دیسکانت ها نداشتم.

متهم ردیف دوم افزود: من تنها مدارک ثبت شده را به آقای "س - خ" دادم و مدارک دیسکانت را در اختیار وی قرار ندادم. هیچ آموزشی نیز به دیگران  ندادم و آموزشها توسط خانم الف انجام شد.

 فعالیت من تنها در معاونت حقوقی و باشگاه داماش بود. 19 ملکی که گفته می شود به نام من است وکالتی بوده و هیچگاه به نام من ثبت نشد. من خودم چند ملک داشتم که 400 میلیون بود و الان به یک میلیارد و 200 میلیون رسیده که 400 میلیون آن وام مه آفرید بود که بر سر آن مه آفرید دارایی هایم را مصادره کرد.

چشم راست مه آفرید با اشاره به اینکه 15 میلیارد از املاک اقوامم به عنوان وثیقه برای این مجموعه گذاشته شده است، گفت: اگر می دانستم که اقدامات این گروه نامشروع است اسناد املاک را به عنوان وثیقه قرار نمی دادم. تمام املاک خریداری شده مشخص است و من هیچگاه تحصیل مال نامشروع نداشته ام.

وی با اعلام اینکه از مکان اختفاء پول ها خبری نداشته است، در دفاع از خود گفت: در بحث جعل بسیاری می گفتند ما از موضوع خبر نداشتیم که در مواجهه حضوری بسیاری از قضایا روشن شد.

قاضی خطاب به متهم گفت: چرا آقای الف ت را که 21 ساله و بدون دیپلم و تخصص بود را مدیر مجموعه کردید که وی در پاسخ گفت آقای الف 19 ساله بود اما دارای تخصص های بسیاری بود و خیلی حرفه ای عمل می کرد.

مه‌آفرید از اساتید دانشگاه حرفه‌ای‌تر است/ خروج پول از کشور برای پرورش دام

وکیل سه نفر از متهمان پرونده فساد بزرگ مالی گفت: مه آفرید خسروی از بسیاری از اساتید دانشگاه حرفه‌ای تر است و اقدامات او اخلال در نظام اقتصادی نیست.

در ادامه ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی که از صبح یکشنبه در حال برگزاری است غلامعلی ریاحی وکیل مدافع متهم ردیف دوم پس حضور در جایگاه در دفاع از موکلش گفت: جلسه قبل در مورد 16 شرکت زیز مجموع گروه آریا توضیحاتی را دادم که منتشر نشد. در این هنگام قاضی سراج از خبرنگاران خواست که به گفته های ریاحی گوش دهند.

وکیل مدافع متهم ادامه داد: به علت فعالیت های اقتصادی اتهام دو موکلم افساد فی الارض شده است. «ب.ب» نیز هم دوش مه آفرید متهم شده است و نماینده دادستان نیز با القابی مثل ژنرال او را هم ردیف مه آفرید قرار داده است.

ریاحی مدعی شد که روزی چند ساعت پرونده را مطالعه می کند که قاضی از او خواست تنها به دفاع از موکلش بپردازد. می گویم رسانه ها با شما پس از دادگاه مصاحبه کنند.

وکیل سه متهم این پرونده در پاسخ به این سخانان قاضی گفت: نماینده دادستان به رسانه ها مدارک بدهند کافی است.

وی مه افرید را از برخی اساتید دانشگاه حرفه ای تر معرفی کرد و افزود: باید ببینیم اخلال صورت گرفته و این امر سازمان یافته بوده یا هدف آنها انجام کار اقتصادی بوده است. برای مثال آقای«ش» لوله سازی اهواز را خرید که مدعی شدند قیمت آن بین 20 تا 70 میلیارد تومان بوده است. خرید این کارخانه را نخست به مه آفرید پیشنهاد کرده بودند که نپذیرفت. شرکت را به «ش» فروختند که او نیز پولش را از بانک گرفت و با تبدیل کردن به ارز از کشور گریخت.

ریاحی ادامه داد: حال پولی که مه آفرید گرفته است برای خرید دفتر در خارج کشور بوده است. او قصد داشت در برزیل دام پرورش دهد و به کشور وارد کند. این کمک به اقتصاد است.

وکیل سه متهم اصلی پرونده گفت:کار آنها اخلالگری نبوده و برای تامین نیازهای داخلی کشور تلاش می کردند. اگر پولی از کشور خارج شده است برای خرید دفتر بوده است تا نیازها از خارج تامین شود. به عنوان مثال برای کارخانه ام دی اف از روسیه قرار بود چوب ها از این کشور وارد شود.

حضور دادستان تهران در دادگاه فساد مالی

دادستان تهران دقایقی قبل در دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی حاضر شد.

دقایقی قبل عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در ششمین جلسه دادگاه فساد مالی حضور یافت.

گفتنی است دولت آبادی در تمامی جلسات دادگاه حاضر شده و در جلسه اول نیز بخشی از کیفر خواست متهم ردیف اول را قرائت کرد.

اتمام ششمین دادگاه اختلاس

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی به پایان رسید.

ششمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی بزرگ دقایقی قبل به ریاست قاضی ناصر سراج با رسیدگی به اتهامات سه متهم به پایان رسید.

 جلسه دادگاه بعدی هفته آینده برگزار می‌شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج