مقبولیت نماز با تلاوت سوره نصر
۲۳۶۰۶
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۲
۱۵ 
نام این سوره مبارکه بدان جهت نصر است که خداوند به پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمان می‌دهد که هرگاه یاری خدا و پیروزی دین و گسترش اسلام فرا رسد مردم گروه گروه به دین خدا می‌گروند پس به شکرانه آن خدا را حمد و تسبیح بگوید.
تبیان: نام این سوره مبارکه بدان جهت نصر است که خداوند به پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمان می‌دهد که هرگاه یاری خدا و پیروزی دین و گسترش اسلام فرا رسد مردم گروه گروه به دین خدا می‌گروند پس به شکرانه آن خدا را حمد و تسبیح بگوید.

نام دیگر این سوره تودیع است که به عنوان وداع آخرین سوره با پیامبر (صلی الله علیه و آ له) و پیامبر (صلی الله علیه و آ له) با امت محسوب می‌شود و در آن اشاره به وفات رسول گرامی اسلام دارد.
از دیگر اسماء آن اذا جاء و الفتح است که به تناسب کلمات نخستین آیه سوریه مبارکه نصر است.
 
فضایل و خواص سوره مبارکه نصر

هر کس سوره نصر را قرائت نماید به او اجری مانند کسی که در فتح مکه همراه با پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم جنگیده و به شهادت رسیده است داده می‌شود. و هر کس بعد از سوره حمد قرائت کند نمازش به بهترین وجه قبول است.

"نصر " یکصد و دهمین سوره قرآن کریم است که مکی  و 3 آیه دارد. این سوره را «تودیع»1 نیز نامیده‌اند.

سوره نصر را آخرین سوره نازل شده بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم می‌دانند. عبدالله بن عمر می‌گوید: این سوره در اواسط ایام تشریق بر رسول خدا نازل شد که سال وداع بود.

وقتی سوره نصر نازل شد پیامبر فرمود: من امسال از دنیا می‌روم و در همان سال نیز از دنیا رفت.ایشان در آن سال وقتی معاذ بن جبل را به یمن می‌فرستاد به او فرمود: دیگر مرا نخواهی دید.

رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم از زمان نزول این سوره تا هنگام وفاتش ذکر «سبحان الله» را زیاد می‌گفت و بسیار استغفار می‌کرد.

از ام سلمه روایت شده رسول خدا صلی الله علیه واله و سلم در اواخر عمر شریفش نمی‌نشست و بر نمی‌خاست و هیچ حرکتی نمی‌کرد مگر اینکه می‌گفت: «سبحان الله و بحمده و استغفرالله و اتوب الیه» از علت این کار پرسیدم ایشان فرمودند: من به این کار فرمان داده شده‌ام و آنگاه سوره نصر را قرائت فرمود.

اگر در نماز بعد از سوره «حمد» 7 مرتبه سوره نصر را بخواند نمازش مورد قبول واقع شده و نمازگزاردن در سر وقت آن برایش دوست داشتنی می‌شود.

در فضیلت این سوره از امام صادق علیه‌السلام روایت شده: هر کس سوره نصر را در نمازهای مستحبی یا واجب خود قرائت نماید خداوند او را بر تمام دشمنانش یاری می‌کند و در روز قیامت در حالی می‌آید که همراه او کتابی گویا است و خداوند این کتاب را از درون قبرش بیرون می‌آورد و در آن مایه امان از گرمای آتش جهنم است.

او در روز قیامت بر چیزی عبور نمی‌کند مگر اینکه بشارتش می‌دهد و او را به هر خیری خبر می‌دهد تا اینکه وارد بهشت شود. برای قاری این سوره در دنیا اسباب خیر فراهم است به حالتی که کسی ندیده و به قلبش خطور نکرده است.از معصوم روایت شده است: هر کس سوره نصر را در نماز نافله‌اش یا در هنگام زوال خورشید روز جمعه بخواند و دعا کند خداوند دعایش را مستجاب می‌کند .

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است: هر کس سوره نصر را قرائت نماید به او اجری مانند کسی که در فتح مکه همراه با پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم جنگیده و به شهادت رسیده است داده می‌شود و هر کس بعد ازسوره حمد قرائت کند نمازش به بهترین وجه قبول است.

همچنین اگر در نماز بعد از سوره «حمد» 7 مرتبه سوره نصر را بخواند نمازش مورد قبول واقع شده و نمازگزاردن در سر وقت آن برایش دوست داشتنی می‌شود.

هم چنین از ایشان روایت شده است: هر کس در شب سیزدهم رجب ده رکعت نماز بخواند و در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره نصر را بخواند خداوند در بهشت قصری برای او بنا می‌کند که طول و عرضش هفت برابر بیشتر از دنیاست.

ونیز در نماز  شب نهم شعبان فرموده است: هر کس در این شب چهار رکعت نماز بخواند در هر رکعت بعد از حمد 10 مرتبه سوره نصر را بخواند خداوند بدنش را بر آتش حرام می‌کند و به واسطه هر آیه ثواب ده شهید از شهدای بدر و ثواب عالمان دین را به او خواهد داد.
 
آثار و برکات سوره

1) استجابت دعا

از معصوم روایت شده است: هر کس سوره نصر را در نماز نافله‌اش یا در هنگام زوال خورشید روز جمعه بخواند و دعا کند خداوند دعایش را مستجاب می‌کند.

2) یاری کردن خداوند در برابر دشمنان

هر کس سوره نصر را در نمازهای واجب یا مستحب بخواند خداوند او را در مقابل همه دشمنانش یاری می‌کند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:05 - 1392/05/24
بسیار ذیبا بود متشکر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج