کشور از آنفلوانزای پرندگان پاک است
۲۴۲۶۷۵
۱۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
۹ 
مدیرکل مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور:
مدیرکل مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور گفت: مرحله دوم طرح پایش و کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان پایان یافت و پاک بودن مزارع پرورش از این بیماری تأیید شد.
خبرگزاری صدا و سیما: عادل حقیقی در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه تشخیص بموقع بیماری و اقدامات سریع قرنطینه ای از مهم ترین عوامل کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان در چند ماه اخیر بوده است ، افزود :‌ مرحله دوم پایش بیماری آنفلوآنزا پیش از آغاز فصل پاییز در 21 روز انجام و پاک بودن کشور از این بیماری تأیید شد.

وی گفت: این مرکز برای پایش و کنترل بیماری آنفلوانزا در فصل سرد در هفت استان کشور آمادگی دارد.

مدیرکل مرکز ملی تشخیص ، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور افزود: در 5 ماه گذشته این مرکز برای کنترل وجود بیماری های احتمالی پرندگان 11 هزار و 221 نمونه گیری و آزمایش انجام داده است که نتایج آن نشان می دهد کشور به لحاظ پاک بودن از این بیماری ها در شرایط خوبی است.

حقیقی گفت: در بخش بیماری های آبزیان نیز برای کنترل بیماری وی اچ اس و جلوگیری از مصرف ماده مالاشت گرین در مراکز پرورش نیز 2789 مورد نمونه گیری و آزمایش انجام شده است.

وی افزود : در مجموع 21 هزار نمونه گیری و 31 هزار آزمایش برای تشخیص بموقع بیماری های دامی در مراکز پرورش انواع دام در 5 ماه نخست امسال انجام شده است.

مدیر کل مرکز ملی تشخیص ، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور همچنین از اجرای طرح پایش سراسری سلامت محصولات خام دامی خبر داد و گفت: این طرح به صورت سراسری در تمام نقاط کشور با همکاری آزمایشگاه های معتمد دولتی و بخش خصوصی به منظور ارتقای سلامت این محصولات اجرا می شود.

حقیقی افزود: مرکز ملی تشخیص ، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور در صورتی که در آزمایش و نمونه گیری ها، موارد آلوده را در محصولات خام دامی مشاهده کند، برای برخورد با متخلفان هیچ گونه اغماضی نخواهد داشت.

وی گفت: به محض تشخیص موارد آلوده مکان تولید محصولات ردیابی و دستور برخورد با این واحد آلوده به استان مربوط ابلاغ و پس از آن اقدامات لازم برای برخوردهای قانونی و قضایی با واحد متخلف انجام می شود.

مدیرکل مرکز ملی تشخیص ، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه سازمان دامپزشکی برای تولید و توزیع ماده غذایی سالم تمام تلاش خود را به کار می گیرد ، افزود : این سازمان در بخش ارزیابی و اندازه گیری بقایای داروها و آنتی بیوتیک ها در گوشت مرغ و گوشت دام نیز به صورت دائمی عملیات پایش و کنترل را از دامداری ها و مرغداری ها انجام می دهد.

حقیقی گفت: برای ردیابی و ارزیابی حد غیرمجاز آنتی بیوتیک در گوشت مرغ بصورت دائمی از مرغداری ها نمونه گیری و آزمایش می شود که نتیجه این آزمایش ها  نشان می دهد اکثریت مراکز از لحاظ باقیمانده آنتی بیوتیک در حد مجاز و استاندارد قرار دارد.

وی افزود: در 5 ماه نخست امسال 639 مورد نمونه گیری و آزمایش برای تعیین حد مجاز باقیمانده های دارویی به ویژه آنتی بیوتیک انجام شده است.

مدیرکل مرکز ملی تشخیص ، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور گفت: پایش و آزمایش از نمونه ها در مراکزی که مرغدار ادعا می کند مرغ بدون آنتی بیوتیک تولید می کند، نیز در چند مرحله انجام می شود و پس از آن تأییدیه ویژه این مرکز برای تولید کننده صادر می شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج