این شرکت‌ها در ویترینِ فروشند
۳۶۷۵۸۸
۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲
۸ 
حالا که یاهو فروخته شده، به نظر شما چه شرکت‌هایی به مرحله‌ای رسیده‌اند که باید وارد فاز جدیدی شده و به حراج گذاشته شوند؟ گزینه‌های قابل انتخاب زیاد است. شرکت‌های زیادی وجود دارند که به دلیل افت ارزش سهام و همین طور افت رونق اقتصادی، افول کرده و دیگر سوددهی ندارند.
روزنامه دنیای اقتصاد: حالا که یاهو فروخته شده، به نظر شما چه شرکت‌هایی به مرحله‌ای رسیده‌اند که باید وارد فاز جدیدی شده و به حراج گذاشته شوند؟ گزینه‌های قابل انتخاب زیاد است. شرکت‌های زیادی وجود دارند که به دلیل افت ارزش سهام و همین طور افت رونق اقتصادی، افول کرده و دیگر سوددهی ندارند. دلیل فروش یاهو هم همین بود که هفته پیش به مبلغ 83/ 4 میلیارد دلار به شرکت Verizon Communications واگذار شد.

در حال حاضر ادغام شرکت‌های تکنولوژی بسیار رونق دارد. از ابتدای سال تا به امروز بیش از 5 هزار معامله در جهان به ارزش 335 میلیارد دلار، به‌طور رسمی اعلام شده که در نوع خود بی‌سابقه است. طبق گزارش Dealogic، یکی از دلایل این حجم وسیع فروش شرکت‌های تکنولوژیک، رقابت پیش‌بینی نشده بین شرکت‌های مختلف یا تغییر مدیریت آنها است که باعث شد سرمایه‌گذاران ناراضی توقعات خود را پایین آورده و رقم‌های نجومی سهام‌های خود را کمتر کنند.

Rob Endderle، رئیس شرکت استراتژی تکنولوژی Enderle Group Inc.، عنوان کرد: این شرکت‌ها با هدفی بالاتر از اهداف مالی وارد بازار می‌شوند و زمانی که توقعات موسسان شرکت و واقعیت با هم منطبق نمی‌شود، معمولا مجبور می‌شوند سطح توقعات خود را هم‌سطح واقعیت کنند.این قضیه به خصوص برای شرکت‌هایی صحت دارد که مانند یاهو، زمانی «عزیزکرده‌های اینترنت» بوده‌اند.

اما چه شرکت‌هایی احتمالا سرنوشتی مانند یاهو خواهند داشت؟

فروش هیچ کدام از شرکت‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم به‌طور رسمی اعلام نشده و تنها یکی از آنها، شرکت Yelp، به خبر فروش این شبکه واکنش نشان داد و گفت به شایعات و حدس و گمان‌ها پاسخی نمی‌دهد.

شرکت .GoPro Inc

دفتر مرکزی: سن ماتو

تعداد کارمندان: 1539 نفر

درآمد خالص سال 2015: 36 میلیون دلار

سود سهام سال 2015: 62/ 1 میلیارد دلار

این شرکت زمانی یکه‌تاز میدان ساخت دوربین‌های کوچک و سبک Action Camera بود اما این روزها به سختی خود را از باتلاق نابودی دور نگه داشته است. شاید دلیل اینکه اعلام کرده تا آخر سال میلادی محصولی جدید روانه بازار می‌کند نیز همین باشد.

GoPro تصمیم دارد برای اولین بار گزارشی پیرامون ضررهای سالانه و افت فروش شرکت تهیه کند. جمعه گذشته سهام این شرکت که در سال 2014 به 90 دلار هم رسیده بود، با ارزش هر سهم 46/ 12 دلار بسته شد و به این ترتیب ارزش این شرکت 75/ 1 میلیارد دلار تخمین زده شد.

GoPro همچنین هفته گذشته اعلام کرد که این شرکت در سه ماه دوم امسال تقریبا 92 میلیون دلار از سرمایه خود را از دست داده است درحالی که سال گذشته در همین ماه 35میلیون دلار سوددهی داشته است. سود سهام این شرکت نیز با کاهش 47 درصدی به 8/ 220 میلیون دلار رسید.

البته طبق گفته مسوولان GoPro، همه امیدوار هستند که وضعیت این شرکت در سه ماه آخر سال جاری دوباره رونق گذشته خود را بازیابد.

شرکت Groupon

دفتر مرکزی: شیکاگو

تعداد کارمندان: 872/ 9 نفر

ضرر خالص سال 2015: 102 میلیون دلار

سود سهام سال 2015: 1/ 3 میلیارد دلار

طبق گزارش اعلام شده هفته پیش، Groupon در سه ماه دوم امسال دچار افول سرمایه شده است.این شرکت طی این سه ماه نزدیک به 55 میلیون دلار از سرمایه خود را از دست داده که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، این کاهش سرمایه تا آخر امسال ادامه خواهد داشت و این درحالی است که Groupon سه سال متوالی سوددهی بالایی داشت.

رقبای Groupon مانند Amazon و Facebook، فشار زیادی به این شرکت وارد کردند تا مجبور شود بیشتر به بازارهای آمریکا و کانادا متمرکز شود و فعالیت‌های در سطح جهانی خود را کاهش دهد. این فشار در سه ماه آخر سال گذشته جواب داد و باعث شد GoPro در آمریکای شمالی یک میلیون مشتری جدید پیدا کند. این شرکت بعد از این افزایش درآمد، سود آینده خود را تا پایان سال بین 3 میلیارد تا 05/ 3 میلیارد دلار برآورد کرد درحالی که تا قبل از آن، رقمی بین 75/ 2 میلیارد تا 05/ 3 میلیارد دلار تخمین زده بود.

مارک ماهانی، از بانک سرمایه‌گذاری کانادایی RBC Capital Market، اعلام کرد که هنوز هم در مورد ثبات این نرخ سود هیچ اطمینانی وجود ندارد و GoPro همچنان با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است.

اواخر سال 2011 ارزش هر سهم شرکت GoPro، به بیش از 26 دلار رسیده بود، اما سهام این شرکت دیگر روی خوشی را ندید و هرگز به بیش از 10 دلار افزایش پیدا نکرد. سهام شرکت روز جمعه با ارزش تقریبی هر سهم 82/ 4 دلار بسته شد و به این ترتیب ارزش شرکت را به 8/ 2 میلیارد دلار رساند.

ریچ ویلیامز،مدیرعامل شرکت در کنفرانسی با تحلیلگران هفته گذشته اعلام کرد که قصد ندارد شرکت را تبدیل به هدف خرید و فروش کند.

«ما اینجا هستیم که یک کسب و کار بزرگ ایجاد کنیم.راه‌اندازی یک کسب و کار صرفا برای کسب درآمد بسیار ناعاقلانه است و این هدفی نیست که ما طبق آن پیش می‌رویم.»

ماه آوریل یک شرکت سرمایه‌گذاری که توسط مایکل آنجلاکیس مدیر ارشد Comcast Corp اداره می‌شد، مبلغ 250 میلیون دلار به سرمایه شرکت تزریق کرد. همچنین شرکت بزرگ چینی علی‌بابا، 7/ 5 درصد سهام این شرکت را در دست دارد.

شرکت .Zynga Inc

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو

تعداد کارمندان: 1.669 نفر

میزان ضرر سال 2015: 122 میلیون دلار

میزان درآمد سال 2015: 765 میلیون دلار

شرکت سازنده بازی‌های ویدئویی Zynga که برای ساختن بازی‌هایی همچون «Farm Ville» و «Words With Friends» شناخته شد، رونقی که روی بازی‌های کامپیوتری تجربه کرد، هرگز نتوانست با بازی‌های موبایل نیز تجربه کند.4 سال پیش ارزش هر سهم این شرکت بیشتر از 14 دلار بود، اما جمعه گذشته سهام شرکت با ارزش هر سهم 87/ 2 دلار بسته شد و ارزش شرکت را به 51/ 2 میلیارد دلار رساند.

Zynga توانست از طریق تبلیغات و کاهش هزینه‌های جانبی، افزایش درآمد داشته و نرخ ضرر سه ماهه اول سال را بسیار کم و در حد 6/ 26 میلیون دلار نگه دارد. اما طبق گفته مسوولان شرکت، تعداد بازیکنان روزانه و فعال Zynga نسبت به سال گذشته 21 درصد کاهش داشته‌ است.

Frank Gibeau که اوایل سال جاری به‌عنوان سومین مدیرعامل Zynga در سه سال گذشته انتخاب شد، در گزارشی گفت که نسبت به آینده این شرکت بسیار امیدوار است و قطعا با برنامه ریزی صحیح،تمرکز بیشتر و کنترل هزینه‌ها این شرکت می‌تواند روزهای بهتری را ببیند.

شرکت .Yelp Inc

دفتر مرکزی: سان فرانسیسکو

تعداد کارمندان: 3826 نفر

میزان ضرر سال 2015: 33 میلیون دلار

میزان درآمد سال 2015: 550 میلیون دلار

سال گذشته رسانه‌ها اعلام کردند که Yelp قرار است بعد از انجام یک معامله، از بازار خارج شود اما مسوولان شرکت هرگز این خبر را تایید نکردند. چیزی که مشخص است این است که Yelp به دنبال یافتن راهی است که از طریق تبلیغات بتواند ارزش درآمد داشته باشد. طی یک سال و سه ماه گذشته این شرکت مدام در حال ضرر دهی بوده است.

سال 2014، سهام Yelp به قیمت تقریبی هر سهم 100 دلار خرید و فروش می‌شد، اما جمعه گذشته با نرخ هر سهم 17/ 32 دلار بسته شد و ارزش شرکت را به 46/ 2 میلیارد دلار رساند.مشتریان وبسایت Yelp از طریق موتور جست‌وجوی آن می‌توانند رستوران‌ها، خرده‌فروش‌ها و دیگر اماکن تجاری را بیابند یا در مورد آنها نقد بنویسند. البته Yelp در این عرصه هرگز تنها نبوده و رقبای زیادی دارد. برنامه .Alphabet Inc گوگل بیزنس یکی از آنها است.

شرکت Yelp اعلام کرده است که به‌طور متوسط در ماه، 77 میلیون نفر بازدیدکننده جدید از نرم‌افزار کامپیوتری آن و 69 میلیون نفر از نرم‌افزار موبایل آن استفاده می‌کنند. با وجود این ادعاها، تحلیلگران Citigroupو Wells Fargo اعلام کردند با بازبینی شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد Yelp بتواند از طریق تبلیغات، افزایش درآمدی داشته باشد.

شرکت .Angie's List Inc

دفتر اصلی: ایندیانا پولیس

تعداد کارمندان: 1730 نفر

درآمد خالص دریافتی سال 2015: 10 میلیون دلار

سود سهام 2015: 344 میلیون دلار

شرکت Angie's List در حقیقت واسطی است بین سازندگان خانه و مشتریان و علاوه بر این طیف وسیعی از نقد افراد مختلف راجع به یک شرکت به خصوص ساختمانی را شامل می‌شود که این قسمت تاکنون با پرداخت حق عضویت قابل دسترسی بود. این شرکت به تازگی این قابلیت را رایگان کرده و امیدوار است از این طریق بتواند عملکرد خود را بهبود دهد.البته شرکت هنوز هم خدمات پولی مانند استفاده از تخفیف‌ها و پشتیبانی مشتریان را دارد.
 
در گزارش سه ماهه دوم امسال که هفته پیش منتشر شد، مدیر عامل شرکت، Scott Durchslag، در بیانیه‌ای گفت که رایگان کردن دسترسی و ثبت نام در سایت، خیل عظیمی از کاربران را به سمت این سایت کشانده است. با کم کردن هزینه‌ها این شرکت توانست برای سه ماه دوم امسال 8/ 4 میلیون دلار سود دهی داشته باشد در حالی که سال گذشته همان زمان، 03/ 8میلیون دلار ضرردهی داشت.

اما Angie's List که 80 درصد سود سهام خود را از تبلیغات پیمانکاران دریافت می‌کند، باید ثابت کند که این سوددهی، ادامه‌دار است. با وجود اینکه جمعه گذشته ارزش هر سهم این شرکت از 45/ 6 دلار به 09/ 8 دلار افزایش پیدا کرد، این شرکت هنوز هم با نقطه اوج خود یعنی سال 2013 که ارزش هر سهم معادل 30 دلار بود، فاصله زیادی دارد.ارزش کل شرکت در بازار حدود 474 میلیون دلار است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج