زنگ سینما درآغاز پاییز
۳۹۵۳۰۶
۰۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۰
۱۶ 
با فرارسیدن فصل پاییز و شروع مدارس بسیاری از بچه‌های قد و نیم سر کلاس درس و مشق حاضر می‌شوند و فضای متفاوتی را تجربه می‌کنند. در زیر به 9 فیلم برتر در رابطه با مدرسه و دوران تحصیل می‌پردازیم که توصیه می‌شود حتما آنها را تماشا کنید.
روزنامه فرهیختگان - سیدحسین رسولی: با فرارسیدن فصل پاییز و شروع مدارس بسیاری از بچه‌های قد و نیم سر کلاس درس و مشق حاضر می‌شوند و فضای متفاوتی را تجربه می‌کنند.
 
بسیاری از کودکان نیز در یک محیط متفاوت با مشکلات عدیده‌ای مانند گوشه‌گیری یا حتی متمایز بودن در جمع روبه‌رو می‌شوند و گروهی دیگر نیز با خانواده‌های سختگیر یا خانواده‌ای از هم پاشیده روبه‌رو هستند که روند تحصیل و رشد آنها را با مشکلات بزرگی روبه‌رو می‌کند.
 
هنر و به‌خصوص سینما به راحتی می‌تواند در خدمت روشنگری یا ثبت چنین اتفاقاتی عمل کند و هشدارهای لازم را به جامعه و خانواده‌ها در چگونگی تربیت فرزاندن بدهد. در زیر به 9 فیلم برتر در رابطه با مدرسه و دوران تحصیل می‌پردازیم که توصیه می‌شود حتما آنها را تماشا کنید.

«فیل» گاس ون سنت
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

گاس ون سنت کارگردان متفاوت سینما در سال ۲۰۰۳ فیلم «فیل» را براساس کشتار مدرسه کلمباین با یک روایت پیچیده و دوربینی سیال ساخته است. این فیلم نخل طلای کن را برده و در سایت «IMDB» توانسته نمره‌ای بیشتر از هفت بگیرد که جالب توجه است. جنایت در مدرسه معمولا ناشی از «خشونت اسلحه» است. این نوع جنایات در آمریکا، کانادا و مکزیک به وفور رخ می‌دهد. مایکل مور در مستند «بولینگ برای کلمباین» به آزادی اسلحه و همین قتل عام کلمباین می‌پردازد.
 


«خانه دوست کجاست» کیارستمی
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

این فیلم در سال ۱۳۶۵ در بحبوحه جنگ ایران و عراق و در یکی از روستاهای ایران ساخته شد که بزرگ‌ترین تشویق‌های بین‌المللی را برای سینمای ایران به ارمغان آورد و اولین «سه‌گانه کوکر» در روند فیلمسازی کیارستمی لقب گرفته است و یکی از محبوب‌ترین آثار سینمای ایران در جشنواره‌هاست. دو پاره دیگر این سه‌گانه «زیر درختان زیتون» و «زندگی و دیگر هیچ» است. کودکی در مدرسه متوجه می‌شود دفتر دوستش را اشتباه برداشته و سعی می‌کند که او را پیدا کند و با راه‌های پر پیچ و خم و سفری دراز روبه‌رو می‌شود.
 


«انجمن شاعران مرده» پیتر ویر
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

این فیلم بسیار دیدنی و تاثیرگذار در سال ۱۹۸۹ توسط ویتر ویر استرالیایی و بازی به یادماندنی رابین ویلیامز تولید شد و در بین جوانان بسیار محبوب شد و دیالوگ‌های آن و پایان تلخش در شبکه مجازی دست به دست می‌گردد.
 
این اثر تنها برنده جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی در سال ۱۹۸۹ شد. رمان اصلی به همین نام توسط حمید خادمی به فارسی نیز ترجمه شده است. معلمی با دیدگاهی نو وارد مدرسه‌ای خشک و مقرراتی می‌شود و از دانش‌آموزان می‌خواهد که آزادانه فکر و رفتار کنند که با مخالفت‌های تند مدیران و پدران روبه‌رو می‌شود.
 


«کلاس» لوران کانته
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

این فیلم می‌تواند نمونه بسیار عالی درباره یک مدرسه و حضور بچه‌هایی از نژادها، طبقات و فرهنگ‌های مختلف در کلاس درس باشد. لوران کانته به‌شدت در زمینه مدرسه تحقیق کرد و حتی یک معلم واقعی را برای بازی نقش معلم آورد و توانست جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن را در سال ۲۰۰۸ در دستان خود بگیرد.
 
کانته بارها گفته که «این فیلم را تحت تاثیر عباس کیارستمی ساخته‌ام و فیلم‌های او را بسیار دوست دارم.» معلمی که می‌خواهد با دموکراسی و نگاه باز کلاس درس را اداره کند.
 


«مشق شب» عباس کیارستمی
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

زنده‌یاد کیارستمی این فیلم را در سال ۱۳۶۸و پس از پایان جنگ تحمیلی تولید کرد که باز هم به محیط مدرسه و درس و مشق می‌پردازد. روحیه شاعرانه و انسان‌دوستانه او در این فیلم بیداد می‌کند و به راحتی می‌تواند به درونیات کودکان نفوذ کند.
 
یکی از نکاتی که درباره فیلم‌های کیارستمی مطرح است این است که او همیشه در کلاس پسرانه فیلم ساخته و نتوانسته به جنسیت زنانه نگاه بیندازد که این ضعف را در فیلم «ده» و «شیرین» رفع کرده است؛ ولی این بار به زنان توجه کرده نه به کودکان از جنسی دیگر.
 


«۴۰۰ ضربه» فرانسوا تروفو
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

این فیلم در سال ۱۹۵۹ به اکران درآمد و فضای متفاوتی را در موج نوی سینمای فرانسه و سینمای سیاسی ایجاد کرد. تروفو برای این فیلم جایزه نخل طلای کارگردانی را به دست آورد و توانست یکی از ارکان اصلی سینمای هنری پس از جنگ جهانی دوم لقب بگیرد که با گروهی دیگر از نویسندگان مجله «کایه دو سینما» نظریه مولف را هم پی‌ریزی کردند. آنتوان پسری ۱۴ ساله با مشکلات عجیبی در مدرسه و خانواده روبه‌رو می‌شود که همیشه سعی دارد از تنبیه بزرگ‌ترها فرار کند.
 


«بچه کاراته کار» به معلمی جکی چان
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

جکی چان که امسال در اسکار هشتاد و نهم اسکار افتخاری خود را دریافت می‌کند، در بیشتر فیلم‌های خود نقش یک دانش‌آموز هنرهای رزمی را بازی می‌کرد و دیگر با بالا رفتن سن و سالش تبدیل به یک معلم فنون رزمی شده و نقش استاد را بازی می‌کند و دوران اوج فیلم‌های اکشن هنگ‌کنگی را همچنان زنده نگه داشته است.
 
در فیلم «بچه کاراته‌کار» که در سال ۲۰۱۰ تولید شد ما با مبارزات یک کودک سیاه‌پوست مواجه هستیم که نشان می‌دهد اگر استاد خوبی داشته باشد و به درستی آموزش ببیند می‌تواند به اوج موفقیت دست بیابد و قله‌های قهرمانی را فتح کند.
 


«نمره اخلاق صفر» ژان ویگو
 
 زنگ سینما درآغاز پاییز

این فیلم در سال ۱۹۳۳ تولید شد و کارگردان خود را به قله هنر هفتم رساند. ژان ویگو با فیلم‌های بزرگ خود مانند «آتالانت» در رده برترین کارگردان‌های تاریخ سینمای هنری قرار دارد و همچنان فیلم‌های او با نظرات متفاوتی تحلیل و بررسی می‌شوند که لقب «رئالیسم شاعرانه» را هم یدک می‌کشد.
 
داستان «نمره اخلاق صفر» به چهار دانش‌آموز می‌پردازد که نمی‌توانند خود را با زورگویی معلم خود هماهنگ کنند و دائم در حال گرفتن نمره صفر هستند و از همه نظر سرکوب می‌شوند. این فیلم پیش از نمایش توقیف شد و گروه‌های چپ به‌شدت از آن حمایت کردند و آن را نقد تندی بر نظام آموزشی دانستند.
 


«ویل هانتینگ نابغه» گاس ون سنت
 
زنگ سینما درآغاز پاییز
 
این فیلم هم باز به رابطه دانش‌آموزان نابغه با محیط خشک و مقرراتی محل درس و معلم می‌پردازد. گاس ون سنت این اثر را در سال ۱۹۹۷ ساخت و توانست مت دیمون و بن افلک را به اوج شهرت برساند که در حال جاضر دیمون در نقش بورن در سینما می‌درخشد و افلک در نقش بتمن ظاهر می‌شود.
 
ویل هانتینگ جوان ۲۰ ساله‌ای است که نبوغی ذاتی در ریاضیات دارد و به علت فقر مفرط نمی‌تواند در دانشگاه وارد شود. رابین ویلیامز در نقش یک روانشناس به هانتینگ کمک می‌کند تا خود را باور کند و دست از دعوا و مرافعه بردارد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1395/07/09
بسیار عالییییی . با سپاس.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج