پوری بنایی، هرگز تهران را ترک نکرد!
۴۰۲۹۸۰
۰۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
۲۰ 
پوری بنائی اصلا از ایران خارج نشد. به قول دوستی پوری بنائی در خداحافظ تهران بازی کرد. اما هرگز با تهران خدا حافظی نکرد!
برترین ها: یک ضرب المثل ایتالیائی و یا روسی می گوید: «چه شانس بزرگی است، زیبا پیر شدن! » دلم نمیآید بنویسم «پوری بنائی » جوانی را پشت سر گذاشته، چون هنوز طراوت جوانی با اوست، گرچه، زیبا به سن و سالی رسیده. آن قدر که وقتی پرسیدم چند بهار را دیده ای؟ گفت: زرنگی نکن. نمیگم. حدس بزن.

و من نتوانستم حدس بزنم! فقط گفتم: هنوز برای من و همسن و سالهای من «آواگاردنر » سینمای ایرانی!

همان زیباترین هنرپیشه هالیوود که جانشینی برای زیبائیاش هنوز پیدا نشده!

گفت: رمان «زن 30 ساله بالزاک را خوانده ای؟
 
پوری بنایی

گفتم: میخواهی بگی...

گفت: ۷۵ سال را فراموش کن. من همیشه زن 30 ساله بالزاکم. راستی چه حیف شد "فروزان". دلم میخواد براش یک بزرگداشت بگیرند. میشه یا نمیشه نمی دونم.

صورتش همچنان مهربان و معصوم است و رفتارش منحصر به فرد. یعنی همان تیپی که در فیلم های فارسی بود. در اولین فیلمش «عروس فرنگی » زیباترین عروس بود!

چنان ماهرانه در آن نقش ظاهر شد که انگار راستی راستی به خانه بخت می رفت.

همین خانه بخت رفتنش با بهروز وثوقی، همه جا شایع شد تا آنکه ناگهان روزنامه ها نوشتند بهروز و گوگوش با هم ازدواج می کنند.

خیلی ها شوکه شدند، اما نمیدانم خود پوری بنائی هم شوکه شد؟

به گزارش فصلنامه «ره آورد»، روزنامه های مطرح آن زمان یعنی کیهان و اطلاعات و مجلات پر طرفداری مثل زن روز و اطلاعات هفتگی و تهران مصور و ... خبرنگار ویژه به شمال و جنوب ایران فرستادند تا بلکه از سفرهای وثوقی و گوگوش در کنار هم چیزی دستگیرشان شود. بهروز وثوقی تا آنزمان پای ثابت بازی در فیلمهائی بود که در آن پوری بنائی هم بازی می کرد.

نوعی چسبندگی سینمائی که بعدها فروزان و فردین هم با همین چسب در فیلمهای فارسی ظاهر شدند.

در سال 1355 وثوقی با گوگوش ازدواج کرد، اما پوری بنائی هرگز ازدواج نکرد ! دوسال بعد، همه از هم جدا شدند. انقلاب شد. بهروز وثوقی خیلی زود ایران را ترک کرد، گوگوش پس از رفت و برگشتی کوتاه سالها درایران ماند تا بالاخره او هم مقیم خارج شد.

پوری بنائی اصلا از ایران خارج نشد. به قول دوستی پوری بنائی در خداحافظ تهران بازی کرد. اما هرگز با تهران خدا حافظی نکرد!
 
پوری بنایی

حالا پوری بنائی سالهاست که همسایه ماست. دفترش نزدیک خانه ی ماست. در اوج زیبائی و متانت! من خیلی جوان و حتی نوجوان بودم و مبهوت زیبائ یاش و حالا مبهوت ادب و مهربانیاش. مخصوصا وقتی با لبخندی ملایم سلامم را پاسخ میدهد.

این ادب و مهربانی حتی در فیلمهائی که بازی کرد هم جلوه داشت و به همین دلیل همیشه نقشهائی را بازی می کرد که با شخصیتش همآهنگ بود. شخصیتی که در یک خانواده سنتی و ایرانی، شکل گرفته بود. هر از گاهی می بینمش.

با متانت خاصی در مقابل آپارتمان محل کارش از اتومبیل پیاده میشود و درست انگار که دارد در یک فیلم ایفای نقش میکند،
 
با قامتی بلند و استوار به سمت دفتر کارش می رود.

از همان دهه ۶۰ که همسایه شدیم دلم می خواست مانند یک خبرنگار با او گفتگو کنم.

چندی پیش در جشن منتقدان سینما دیدمش. پس از 37 سال روی سن رفت و هنگام صحبت از شدت هیجان بغضش منفجر شد! شاید برای سالهای از دست رفته و دوستان و همبازیهایاز کف رفته! گریه امانش نمی داد و حاضران در جلسه هم تحت تاثیر این حرکت پوری بنایی، اکثرا بغض کرده بودند و من دیدم مردان و زنانی را که صورتشان بارانی شده بود! داشت میگفت:

باورم نمیشه، بعد از 37 سال روی سن بیایم.

با نام صدیقه وارد سینمای ایران شد و خیلی زود شد «پوران » و بالاخره «پوری » شد.

6 ساله بود که با خانوادهاش از اراک به تهران آمد . 6خواهر و یک برادر دارد. خواهران همگی در آنسوی ایران زندگی می کنند، اما برادرش در ایران است! یکی از خواهرهایش خواننده بود. با نام «اکی » بنایی. از آخرین شاگردهای استاد نی داوود بود. همان که استادِ قمرالملوک هم بود.

پوری بنایی در 13 سالگی به هنرستان خیاطی رفت. بعد از خیاطی هوس یاد گرفتن یک ساز ایرانی به سرش زد و چند سالی سنتور تمرین کرد! بعد ها به باله علاقمند شد و نزد خانم لازاریان تمرین باله کرد. در حقیقت، بی آنکه خود بداند، داشت برای آن آرزوی نهایی اش، یعنی ورود به سینما آماده می شد!
 
پوری بنایی

خودش می گوید: وقتی دیپلم ادبی را گرفتم، سرشار از عشق به سینما بودم اما این علاقه را به دلیل احترامی که برای پدرم قائل بودم هرگز بر زبان نیاوردم. تا این که آقای نصرت الله وحدت که با زن عموی من آشنا بودند به خانه ما آمد تا از پدرم اجازه بگیرد من در فیلم عروس فرنگی بازی کنم ! پدرم اول مخالفت کرد .

اما با اصرار آقای وحدت به شرط آن که پاک و سالم بمانم و لباسهای نامناسب نپوشم، قبول کرد.

از سال 1343 تا سال 1357 حدود 85 فیلم بازی کردم که چند تایی از آنها فیلمهای مشترک ایران با آمریکا، فرانسه، ترکیه و ژاپن بود.

بالاخره دل را به دریا زدم و درباره بهروز وثوقی پرسیدم.

گفت: ساموئل خاچیکیان کارگردان معروف، برای بازی در فیلم خداحافظ تهران از من دعوت کرد. در این فیلم من نقش مقابل بهروز را بازی می کردم .همبازی شدن همان و علاقه شدید بین من و او همان! این فیلم در حقیقت سرآغازی بود برای بازی در فیلم های بعدی به اتفاق بهروز. به تدریج یک زوج سینمایی موفق شدیم که با استقبال مردم هم رو به رو شد. بعدهم عشقِ ما به یک نامزدیِ طولانی کشید. از سوی دیگر مسعود کیمیایی در فیلم خداحافظ تهران دستیار خاچیکیان بود. همان جا کیمیایی به بهروز گفت قصد دارد اولین فیلم بلند سینمایی اش را بسازد و برای نقش اول او را در نظر گرفته است. بهروز داستان را برایم گفت و تاکید کرد که دوست دارد من در قیصر بازی کنم. اما این را هم گفت که برای شروع کار 100 هزار تومان کم دارند!

من بدون آن که حرفی بزنم رفتم بانک عمران و 100 هزار تومان وام گرفتم و دادم به بهروز! حتی یادم هست که برای بانک عمران یک فیلم تبلیغاتی هم بازی کردم که طرفدارانم را عصبانی کرد!

در قیصر من نقش نامزد بهروز را بازی میکردم. نقشی که در واقعیت هم شکل گرفته بود، اما به ازدواج نیانجامید! پس از قیصر هم او به دنبال کار خود رفت و من هم در پی سرنوشت خود! نامزدی ما شش سال طول کشید. نمی دانم چه طور شد که گوگوش و بهروز به هم دل باختند و کارشان به ازدواج کشید.

پس از سالهای دوری از سینما کیارستمی از من خواست در فیلم «شیرین » مقابل دوربین کلاری بروم. کیارستمی در مصاحبه ای گفت قشنگترین حس و اشک را من از پوری بنایی گرفتم! و این حرف برای من بزر گترین جایزه بود. در چند فیلم متفاوت مثل «زنبورک » فرخ غفاری و «غزل » مسعود کیمیایی هم بازی کردم.
 
پوری بنایی

ازسینما به انجمن هایِ خیریه
 
پرسیدم: و حالا؟

- زندگی ام خیلی متفاوت شده. نمونه بگم. اخیرا پسر جوانی از زندان تماس گرفت که خانم به داد من برسید!

رفتم زندان به دیدنش. در 12 سالگی دوستش را هل داده، سرش به سنگ خورده و مرده. از همان زمان در زندان است تا حالا که 18 ساله شده و زیر اعدام است! میگفتم یترسم

تا قبل ازرسیدن به 18 سالگی اعدام شوم، مگر این که 80 میلیون به خانوادهی مقتول دیه بدهم. خیلی جوان موقری به نظرم رسید. با دوستانم تماس گرفتم و20 میلیون تومان برایش جمع کردیم! بعد از 1200 هنرپیشه، ورزشکار، هنرمند رشت ههای مختلف و بازرگانان دعوت کردیم و 100 میلیون تومان همآ نجا جمع کردیم. جوان آزاد شد و با بقیه پولها هم برایش یک کاری دست و پا کردیم. حالا کار می کند و خرج مادر و برادرش را هم تامین می کند. بیشتر وقتم در خانه های سالمندان کهریزک، محک، مرکز نگهداری از کودکان عقب مانده بیماران تالاسمی، ام.اس، بنیادهای خیریه و...می گذرد. نجات جان انسانها جوانم نگه می دارد.

به در و دیوار دفترش که پر است از عکسهای متفاوت و تقدیر نامه هایی که برای کارهای نیکش دریافت کرده است.
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1395/11/09
هرگز و هرگز و هرگز ....سینمای فارسی و مردم ایران بویژه آنهایی که با خصوصیت اخلاقی شما آشنا هستند ، فراموشتان نکرده و نمی کنند (خصوصاً جوانهای قبل از انقلاب) خیلی خیلی دوستتان دارم و از صمیم قلبم برایتان سلامتی و بهروزی آرزو میکنم .
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1395/11/09
هنوز هم فیلمای فارسی طرفدار های زیادی دارند
به خاطر حس زندگی که توی اون فیلمها بود
بازیگر ها جای ادا در اوردن با فیلم زندگی می کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
شان آدمهایی مثل شما همون فیلمهای فارسی و مبتذل قدیمه...نه فیلمهای فاخر و ارزشی ........
سراج
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
سلام - آقاي عزيز چه مي فرماييد داريد از فيلم هاي مبتذل حرف مي زنيد و احساس دلتنگي مي كنيد. . اين گزارشگر هم كه طوري از فروزان حرف زده كه انگار جوونهاي اون دوره . اين دور ورا نيستند.
خانم پوري بنايي هم 6 سال با بهروز وثوقي نامزد بود و آخرش
نفهميد كه چه شد بهروز با گوگوش ازدواج كرد.
هنوز كه هنوزه حرفها سينمايي است.
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1395/11/10
این گوگوش همیشه خونه خراب کن بوده،اول اومد رابطه پوری و بهروز و بهم زد بعدم اومد هووی گیتی پاشایی زن مسعود کیمیایی شد الانم که داره با شوهر پنجمش ،واقعا حال بهم زنه این بشر
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1396/02/30
سلام واحترام دارم خدمت دوستان عزیز-خواهشمندم هیچ کسی رو قضاوت نکنین-همونجور که دوست ندارین در موردتون قضاوت بشه...عمر آدمی بماننده طلای تمام عیاره-پس به حرمت عمری که خانم بنایی برای سرگرمی وخوشحالی همه ما ایرانیان گذاشته قدر دان باشیم تا بلکه خداوند متعال از ما هم خوشنود باشه.برای سلامتی ملکه ادب وهنر وطنم (سرکار خانم بنایی) و همچنین همه اساتید برجسته وطنم(استاد انتظامی-استاد مشایخی-استاد نصیریان و......صلوات...
United States
04:14 - 1397/02/29
من كاري ب چرتو پرتاي بچ مسلمونا ندارم ..،،ولي واقعا هنرمند هستن خداوند نگهدارشون
France
00:39 - 1397/03/09
سرکارخانم بنایی بادرود به شما بدانید که هنرمند هرکجا رود قدر بیند وبرصدر نشیند من شما را به خاطر نقش افرینی درفیلمها دوست دارم ومثل شما کمیاب وشاید نایاب باشد امیدوارم اجل انقدر مهلت دهد تاشما رااز نزدیک زیارت کنم دوست دارتان علی رحمانی ازتاکستان
Iran, Islamic Republic of
02:05 - 1397/03/14
ببخشیدآدرس خیریه ایشون رومیخواستم
Germany
22:16 - 1397/03/18
خانم بنایی عزیز، چهره زیبایتان پراز زیبایی ومتانت است.
الهی که سالهای سال همینطور سلامت وسربلند باشید.
بازیگران جوان باید شما بانوی ایرانی را الگوی خود قرار دهند.
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1397/03/25
سلام به خانم بنایی عزیزم من خیلی شما را دوست دارم من یکی از طرفدار های شما هستم و فیلم های شما را خیلی دوست دارم
پاسخ ها
عت
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
فدات
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1397/03/26
درود بر شما خانم پوری بنایی آرزوی دیدارتان را دارم ای کاش میشد از نزدیک ببینمتون سلامتی شما آرزوی قلبی منه پایدار باشین
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1397/04/17
من شما رو خیلی دوست دارم خانوم پور بنایی.من عاشق فیلماتون هستمِ.براتون ارزوی سلامتی میکنمِ.
Iran, Islamic Republic of
02:28 - 1397/07/08
واقعاخانوم پوری بنایی عزیز ارزوی دیدار شمارو دارم صمیمانه حتی به خدا دیشب خواب شما رو دیدم ولی متاسفانه هیچ ادرسی ازشما نتونستم پیدا کنم امیدوارم هرجا هستی سلامت وسربلند باشی فرشته نازو قشنگه سینمای ایران دوستدار شما از شمال ایران
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1397/07/09
سلام درباره خانم بنایی فقط باید گفت متانت. صبر.ایستادگی
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1397/07/09
سلام درباره خانم بنایی فقط باید گفت متانت. صبر.ایستادگی
سوریه کاکاوند از زیبا شهر قزوین
France
00:03 - 1397/07/17
با عرض سلام واحترام من یک بار با سرکار خانم پوری بنایی تلفنی صحبت کردم وایشون اینقدر با متانت وزیبا وشیرین به حرفام گوش دادند که خیلی مسرت بخش بود امیدوارم همیشه در صحت وسلامت باشندوخداوند همه ی هنرمندان را حفظ کنه
سوریه کاکاوند از زیبا شهر قزوین
France
00:03 - 1397/07/17
با عرض سلام واحترام من یک بار با سرکار خانم پوری بنایی تلفنی صحبت کردم وایشون اینقدر با متانت وزیبا وشیرین به حرفام گوش دادند که خیلی مسرت بخش بود امیدوارم همیشه در صحت وسلامت باشندوخداوند همه ی هنرمندان را حفظ کنه
سوریه کاکاوند از زیبا شهر قزوین
France
00:03 - 1397/07/17
با عرض سلام واحترام من یک بار با سرکار خانم پوری بنایی تلفنی صحبت کردم وایشون اینقدر با متانت وزیبا وشیرین به حرفام گوش دادند که خیلی مسرت بخش بود امیدوارم همیشه در صحت وسلامت باشندوخداوند همه ی هنرمندان را حفظ کنه
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1397/07/27
با عرض سلام خدمت استاد پوری بنایی.من از خیلی از دوستان گله مند هستم که چرا این همه بی وفای در حق شما و خیلی دیگر از اساتید...بنده صمیمانه از شما تشکر میکنم برای یادگاری های قشنگی برای این نسل گذاشتید ممنون.
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1397/08/22
سلام خانم پوری بنایی من یک جوان سی ساله هستم که همیشه عاشق فیلمهای شما وادب ونجابت شما بودم براتون ارزوی سلامتی دارم
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1397/09/10
نسل چهل وپنجاه هرگزپوری عزیز را فراموش نخواهند کرد . ادب و شخصیت و وارستگی ایشان قابل تقدیر بود وهست .انشاالله همیشه موفق وتندرست باشد.
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1397/09/15
با سلام خدمت دوستان.
لطفا اگه کسی ادرس و یا شماره تلفنی از استاد بهمن مفید و پوری بنایی و....داره به من پیامک کنه
خیلی علاقه مندم جهت عرض ادب برم خدمتشان
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1397/09/21
دلم می خات شماره خانم بنای داشته باشم ویه سلام خد مت این مادر هنر مند داشته باشم با خاهش جحنم + من دوست دارم
United Arab Emirates
22:59 - 1397/09/25
درود و سلام بر خانم بنابی که عاقبت به خیر شدند با این فعالیت هایی که می کنند، خدمت به مخلوقات خدا بهترین عبادت است ، پیامبر اسلام می فرماید، مفید ترین فرد کسی است که نفعش به دیگران بیشتر برسد ،
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1397/10/07
ببخشید میشه آدرس محل کار پوری بنایی یا محل خیریه رو بگید
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1397/11/03
نامزدی ۶ ساله ؟ عزیزم بهروز خان قصد ازدواج نداشته اگر داشت ۶ سال طول نمیکشید. منتظر بودید بزرگ شید ؟ یا پول وپله نداشتید لنگ پول بودید ؟؟ بهروز خان قصد استفاده از شما رو داشته . لااقل حالا بفهم. حیف عمرشما که پای این فکر باطل تلف شد
نظریاو ازکسانی است که هرگز مردم فراموشش نخواهند کرد زنده باشی پوری محبوبم
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1397/11/13
تا زنده هم دوستش دارم پوری عزیز
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1398/01/25
سلام بر بزرگ سینمای ایران خیلی دوست دارم برسم خدمت بنایی عزیز ولی نه آدرسی داریم نه تلفنی
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1398/02/10
به نظر من بانو پوری بنایی اسطوره تکرار نشدنی بازیگری و منبع احساسات درونی است و براشون از صمیم قلب آرزوهای خیلی خوب دارم وتنها آرزوم اینه که یک روز چهره زیبا و پر از احساسشون رو ببینم وبهشون بگم اندازه تمام دنیا دوستون دارم...
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1398/05/14
امیدوارم هیچگونه دردوغمی درآینه قلب پاکت ننشیند مشتاق دیدارشما هستیم.اگرامکان داردسرکارخانم بنایی ازنزدیک دیداری باشما داشته باشیم.ازمجروحین جنگ هستیم.
پاسخ ها
سپیده
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
سلام کسی تلفنی، نشانی از خانم پوری بنایی داره به من بده ؟؟؟ من یه مشکلی دارم که شاید ایشان بتونن کمکم کنن به سوالی ازشون دارم لطفا
کمک کنید اگر شماره ای ازشون دارید منزل یا محل کار بهم بدید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج