از پالایش زیستی چه می دانید؟
۴۴۰۰۸۳
۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
۱۲ 
پالایش زیستی عبارت است از تبدیل زیست توده برای تولید سوخت، گرما، برق و مواد شیمیایی. هنگامی بازاندیشی در مورد توسعه منابع انرژی، در حمایت و نیز تعجب از پالایش زیستی به عنوان راهی برای تولید برق در آینده، استدلال های زیادی عرضه شده است.
وب سایت کلیک: به بیان ساده، پالایش زیستی عبارت است از تبدیل زیست توده برای تولید سوخت، گرما، برق و مواد شیمیایی. هنگامی بازاندیشی در مورد توسعه منابع انرژی، در حمایت و نیز تعجب از پالایش زیستی به عنوان راهی برای تولید برق در آینده، استدلال های زیادی عرضه شده است.
 
 از پالایش زیستی چه می دانید؟

زیست توده، یک ماده گیاهی است که می تواند به سوخت تبدیل شود. بارز ترین مثال آن چوب است – اگر به روشن کردن شومینه یا آتش صحرایی اقدام کنید، زیست پالایی کرده اید. علف های خشک، پسماندهای کشاورزی و جنگلی، و جلبک همگی نمونه هایی از زیست توده هستند.

مزایای پالایش زیستی

مزایای سوزاندن چوب و سویا به جای استفاده از نفت و زغال سنگ چیست؟ طرفداران این سوخت، به این نکته اشاره می کنند که سوخت های زیستی را در همه جا می توان پروش داد، و به این ترتیب، وابستگی به نفت خارجی کاهش می یابد.
امتیاز زیست محیطی بزرگی نیز وجود دارد: اگرچه سوزاندن زیست توده موجب انتشار CO2 می شود، اما به گفته آزمایشگاه ملی انرژی های تجدید پذیر، آنچه که منتشر می شود کم و بیش با دی اکسید کربنی که گیاهان در طول عمر خود جذب می کنند، متوازن خواهد شد. سوزاندن سوخت های فسیلی منجر به انتشار CO2 می شود که برای میلیون ها سال به دام افتاده اند، و توازن کلی جوّ زمین را تغییر می دهد.

تولید برق

متداول ترین شیوه تبدیل ماده گیاهی به برق، سوزاندن آن در یک سیستم شعله ور شده مستقیم است: بخار حاصل شده، با به گردش درآوردن توربین ها برق تولید می کند. اگرچه این برق فی نفسه از خود گیاه مشتق نمی شود (بلکه محصول جانبی نابود کردن مواد آلی پوسیده است)، گاز متان حاصل از آن را می توان در تولید سوخت های زیستی مورد استفاده قرار داد. سوخت های زیستی همچنین می توانند در تأمین انرژی اتومبیل و همچنین هواپیماهای جت، به جای سوخت های نفتی استفاده شوند.

تولید مواد شیمیایی

با توجه به شیوه تجزیه ماده زیستی، ماده حاصل از آن می تواند شامل ترکیب های قندی یا هیدروژن و مونوکسید کربن باشد. آنچه که این مواد حاصل شده فاقد آن باشند، آنها را برای تولید محصولاتی مانند ژل خمیر دندان، ضد یخ، پلاستیک، چسب، شیرین کننده های مصنوعی، فیلم های عکاسی، پارچه های مصنوعی و بسیاری از چیزهای دیگر، مناسب سازی خواهد کرد.

جنبه های منفی

در کنار فواید بسیاری که برای استفاده از زیست توده برای تولید انرژی وجود دارد، دلایل زیادی نیز برای محتاط باقی ماندن وجود دارد. بسیاری از این جنبه های منفی، با تولید سوخت های زیستی مرتبط هستند.

مقدار زمین های قابل کشت کره زمین محدود هستند؛ استفاده بیش از حد این زمین ها برای کشت محصولات لازم برای پالایش زیستی، لزوما بدان معنی است که فضای کمتری برای کشت غذای مردم گرسنه وجود خواهد داشت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج