روزهای آخر «آوازه‌خوان» امیر جدیدی
۴۴۸۲۳۵
۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶
۱۰ 
صحرا فتحی می‌گوید در اجرای مجدد نمایش "آوازه خوان" نگاه جهان شمول‌ به اتفاقات جهان امروز داشته‌ است.
هنرآنلاین: صحرا فتحی می‌گوید در اجرای مجدد نمایش "آوازه خوان" نگاه جهان شمول‌ به اتفاقات جهان امروز داشته‌ است.

نمایش "آوازه‌خوان" به کارگردانی صحرا فتحی این روزها در تماشاخانه مستقل تهران به صحنه می‌رود. صحرا فتحی با ارائه توضیحاتی در این رابطه به ماگفت: این نمایش سال 93 با بازی مهدی کوشکی در خانه نمایش دا به صحنه رفت و با استقبال بسیار خوبی از سوی منتقدان و مخاطبان تئاتر روبه‌رو شد؛ در اجرای مجدد بر آن شدیم تا با ایجاد تغییراتی در  پایانی‌بندی آن را دوباره به صحنه ببریم.
 
صحرا فتحی از نمایش

او ادامه داد: بر این اساس، نگاه جهان شمول‌تری به آن داشتیم و در نهایت به شهدای خودمان رسیدیم تا هم ادای دینی به آنها باشد و هم منوط به دوره و تاریخ خاصی نشود.

فتحی بیان کرد: ساختار اصلی متن حفظ شده اما نسبت به شرایط، تغییراتی در تصاویر شکل گرفته است. این اثر، قابلیت آن را دارد تا زمانی که به صحنه می‌رود، از اتفاق‌های روز، استفاده شود. اتفاق‌هایی که تنها مختص ایران نیست و می‌تواند هر جایی از جهان رخ بدهد.

این کارگردان تئاتر در رابطه با چینش شخصیت‌هایی که در کار وجود دارد توضیح داد: این روند، در اساس متن وجود دارد و نوع چینش تصاویر را مشخص می‌کند. عکس‌هایی که از آنها استفاده کردیم، امکان دارد شبیه خیلی از آدم‌هایی باشند که آنها را می‌شناسیم، گویی با آنها شوخی می‌کنیم و تعمدی در کار نیست.

او افزود: وقتی از جنگ و رویدادهای مختلف، صحبت می‌کنیم، پرانتزهایی کنار آن باز می‌شود مثلا عکسی از انفجار بمب در ترکیه داریم که در قسمتی که در مورد ابن ملجم‌ها صحبت می‌کنیم آن را نشان می‌دهیم. اگر بن مایه متن درست باشد دست شما هم به عنوان کارگردان در اجرا باز خواهد بود.

فتحی در رابطه با بازی امیر جدیدی در این نمایش توضیح داد: این شخصیت، گویی آدم پریشان حالی است که حرف‌هایش را مسلسل‌وار بیان می‌کند. تحلیل ما این بود که فردی تنها ایستاده و صحبت می‌کند؛ قطعا این مساله مستلزم این نیست که حرکت داشته باشد. آن چه در ذهن او شکل می‌گیرد با تصاویری که پشت سر او دیده می‌شود، حرکت دیداری را ایجاد می‌کند.

او خاطرنشان کرد: بدون شک هر بازیگری با خود پیشنهادهایی را به همراه می‌آورد، زمانی که امیر جدیدی در این موقعیت قرار گرفت کاملا موافق این مساله بود که هیچ حرکتی نداشته باشد. فکر می‌کنم به این طریق، میان سکون بازیگر و تصاویر، تعادلی ایجاد شده است. امیر جدیدی با بازی خود، ما را سوپرایز کرد. او بیان بسیار قویی دارد و ریتم را به خوبی می‌شناسد.

نمایش "آوازه‌خوان" به نویسندگی مهدی کوشکی و  کارگردانی صحرا فتحی تا 10 دی‌ماه در تماشاخانه مستقل تهران واقع در ضلع شرقی چهارراه ولیعصر، خیابان رازی، نبش کوچه زند وکیل، پلاک 50 اجرا می‌شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج