نتایج سرشماری 95؛ شهری تر و خانوادگی تر
۴۹۷۳۲۴
۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۲
۱۷ 
رئیس مرکز آمار در نشست خبری اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 گفت: نسبت روستانشینی جمعیت در سال ١٣٩٥ معادل ٢٥.٩ درصد رسیده است که منفی ٢.٧ درصد نسبت به سال ١٣٩٠ کاهش یافته است. .
خبرگزاری مهر: امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران با اعلام جزئیات نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ گفت: بر اساس نتایج سرشماری، ۲۴ میلیون خانوار در کشور وجود دارد.

وی اظهار کرد:  بر اساس نتایج سرشماری، نرخ متوسط رشد جمعیت نسبت به سال ۹۰ به ۱.۲۴ درصد رسیده  است؛ در عین حال نرخ رشد جمعیت شهری مثبت ۱.۹۷ درصد و نرخ رشد جمعیت روستایی منفی ۰.۷۳ درصد است.

وی گفت:تغییرات بعد (اندازه) خانوار نسبت به سال ۹۰، ۰.۲- درصد و این نسبت برای خانوار شهری نیز همین مقدار است، اما برای خانوار روستایی ۰.۳- است. در عین حال، جمعیت ساکن در نقاط روستایی نسبت به سال ۹۰، منفی ۷۷۲ هزار و ۳۸۳ نفر ثبت شد. همچنین نسبت شهرنشینی جمعیت نسبت به امسال ۲.۶ است.

پارسا ادامه داد: جمعیت کل کشور براساس سرشماری سال جاری نسبت به سال ۹۰ تعداد  ۴ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۶۰۱ نفر افزایش دارد. همچنین تعداد خانوار نسبت به سال ۹۰ حدود ۳ میلیون و ۱۰ هزار و ۳۸۸ افزایش یافته است.

جمعیت کل کشور؛ ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر

وی گفت: کل جمعیت کشور در سال ١٣٩٥ به ٧٩ میلیون و ٩٢٦ هزار و ٢٧٠ رسید که نسبت به سال ١٣٩٠ نزدیک به ٤ میلیون و ٧٧٦ هزار  نفر افزایش یافته است؛ ضمن اینکه تعداد خانوار ایرانی در سال ١٣٩٥ به ٢٤ میلیون و ١٩٦ هزار و ٣٥ رسیده است که نسبت به سال ١٣٩٠ حدود ٣ میلیون خانوار افزایش داشته است.  

رئیس مرکز آمار ایران افزود: تعداد خانوار شهری در سال ١٣٩٥ معادل ١٨ میلیون و ١٢٥ هزار خانوار بوده که نسبت به سال ١٣٩٠ به اندازه دو میلیون و ٦٩٨ هزار و ٦٤٠ خانوار افزایش یافته است.

تعداد خانه های خالی دو برابر شد

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد: واحدهای مسکونی خالی در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۶۶۳ هزار واحد مسکونی بوده که در سال ۹۵ به دو میلیون و ۵۸۷ هزار واحد رسیده است که تهران، به تنهایی در سال ۹۰ از یک میلیون و ۶۶۳ هزار واحد ۳۲۷ هزار واحد را به خود اختصاص داده که در سال ۹۵ نیز تهران با ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی بیشترین سهم را داشته است.

وی اظهار داشت: سرشماری خوب و استانداردی انجام شده است و آن سرمایه اجتماعی عظیم مردم که به مرکز آمار و نظام آماری کشور اعتماد کرده اند، در آمار با کیفیت خود را نشان می دهد.  

به گفته پارسا، اصل جریان یکطرفه اطلاعات فردی به سمت مرکز آمار نیز باید مدنظر قرار گیرد که در کل دنیا جزو کارهای اصولی و حرفه ای آماری است و در نظام آماری ثبتی مبنا، این اولویت را بیشتر نمود می دهد، پس استراتژی اصلی ما استقرار نظام آماری ثبتی مبنا است.

دولت در آمار دستکاری نکرد

پارسا در خصوص اینکه آیا دولت در این آمار دستکاری داشته است، گفت: نتایج سرشماری ده روز قبل نهایی شده بود، ولی تدبیر این شد که ابتدا در دولت  ارایه شود، احدالناسی در کشور از مرکز آمار یا رئیس بنده نمی تواند در آمار و اطلاعات تولیدی در مرکز آمار، خدشه وارد کرده و عدد و رقمی را دوست داشته باشد یا نداشته باشد؛ صرفا ارایه آن به دولت صورت گرفت و هیچ دستکاری هم ارایه نشد.

وی افزود: توقع داریم دولت برای ما این تسهیلات را فراهم کند که به سمت نظام آماری ثبتی مبنا برویم، البته این رویکرد گریزناپذیر کل نظام آماری دنیا است و البته به انجام نمی‌رسد مگر اینکه هر سه قوه با تمام توان برای تحقق آن گام بردارند.

اگر تعریف بیکاری عوض شود، نرخ بیکاری ۲۲ درصد است

رئیس مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بیکاری خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری از طریق سرشماری ها و طرح های آماری اعلام می شود، البته خروجی ناشی از بیکاری بلافاصله بعد از اتمام سرشماری ها امکان ارایه ندارد، البته طرح اشتغال و بیکاری مرکز آمار که در پاییز انجام شده بود و کار زمستان هم به اتمام رسیده است.

پارسا در پاسخ به این سوال که وضعیت بیکاری و آمار آن دارای شبهاتی است، گفت: در کل دنیا، آمارگیری اشتغال و بیکاری همان است که از سوی مرکز آمار ایران انجام می شود، البته برخی اختلافات بر روی تعاریف و مفاهیم وجود دارد که منجر به این مساله شده است، ولی ما در طرح نیروی کار و اشتغال و بیکاری خود، از یک ساعت تا دو روز و اشتغال ناقص هم داریم که اشتغال ناقص در کشور حدود ده درصد است.

وی افزود: بالاترین حد بیکاری در کشور اگر قرار باشد برآورد شود و همه کسانی که کمتر از ۴۴ ساعت کار می کنند، بیکار محاسبه شود، باید ۱۰ درصد به ۱۲ درصد نرخ بیکاری اضافه کند، ولی در دنیا تعریف این است که هر فردی یک ساعت در هفته کار کند، بیکار نیست.

نصف جمعیت فعال جدید به خیل بیکاران پیوستند

رئیس مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری کشور از ۱۱ درصد در سال ۹۴ به ۱۲.۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است و در دو سال یک میلیون و ۹۰ هزار نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شده که ۶۱۵ هزار نفر آن شاغل و ۴۹۴ هزار نفر نیز به جمعیت بیکاران ما اضافه شده است.  

وی افزود: جمعیت شاغلان کشور در همه بخش های اقتصادی کشور، اضافه شده و به ۲۲ میلیون ۷۰۰ نفر افزایش یافته است. تنها در بخش ساختمان روند نزولی دارد و همچنان در بخش ساختمان ریزش داریم که علت آن هم افزایش بی حد است که اکنون کاهش را نشان می دهد.  

پارسا گفت: نرخ بیکاری مردان در سال ۹۵ معادل ۱۰.۵ بوده است ولی نرخ بیکاری زنان ۲۰.۷ بوده است. همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز برای سال ۹۵ معادل ۲۹.۴ درصد و برای جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز ۲۵.۹ درصد بوده است.

به گفته بیکاری مردان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۵.۴ درصد بوده و برای زنان در این گروه ۴.۲ درصد بوده است.  جمعیت غیرفعال کشور ۳۹۷ هزار و ۳۳۰ نفر کاهش یافته است، به این معنا که نسبت به سال گذشته، افرادی که دنبال کار نبوده اند و به دنبال کار آمده اند، افزایش یافته است.

وی گفت: در فصل پاییز امسال نسبت به سال قبل، نرخ مشارکت اقتصادی از ۳۸.۱ درصد به ۳۸.۹ درصد افزایش یافته است یعنی ۸۰۷ هزار و ۷۳۷ نفر جویای کار بوده اند که این ها برای ۳۲۶ هزار نفر شغل پیدا شده و ۴۸۱ هزار و ۵۵ نفر هم بیکار باقی مانده اند.

وی ادامه داد: در فصل زمستان از ۳۷.۷ درصد نرخ مشارکت ما به ۳۸.۹ درصد افزایش یافته است، همچنین ۱.۲ درصد در زمستان جمعیت فعال زیاد شده است و بنابراین در این فصل یک میلیون و ۷۸ هزار نفر جویای کار بوده اند که ۷۶۶ هزار و ۲۹۱ نفر شاغل شدند و ۳۱۱ هزار و ۷۲۵ نفر هم بیکار مانده اند و به این ترتیب، برای زمستان نسبت به همه زمستان های سال های قبل، وضع اشتغال و بیکاری ما بهتر بوده است.

پارسا گفت: برای قضاوت باید کل سال و میانگین چهارفصل را دید که نتایج سالی است که اعلام شده است. اما به عنوان یک کارشناس می گویم که سال ۹۵ از نظر اقتصادی، کارنامه خوبی داشته ایم.
 
نتایج سرشماری 95؛ شهری تر و خانوادگی تر
 
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
United States
13:28 - 1395/12/23
احسنت!! به تولید مثل ادامه بدین تا ده بیست سال دیگه که یه قطره آب هم نموند همه جمعیت صد میلیونی بیافتند به جون هم و به سلامتی جمیعا منقرض بشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
تو آخه چی میفهمی.
برو کانادا رو ببین بعد بیا
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1395/12/23
تبریک به مسئولین ذیربط که دیگه از این بدتر هم نمیشد که بشه.
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1395/12/23
خخخخخخخخخخخخخ..... لا اله الا الله........ خدایا پناه بر تو.
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1395/12/23
خوب نتیجه سرشماری های قبلی چه شد این هم بره پیش همان انتخابات نزدیکه عین ماهی چکو پر میزنند
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1395/12/23
امار بیکاری بیشتر از اینهاست دروغ میگین
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1395/12/23
جمعیت کشور ما به نسبتِ رسیدگی هایی که به مردم میشه در حدود 40 الی 50 میلیون کافی هست !
و این آمار و ارقام رو ما در دلِ مردم شاهد نیستیم
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1395/12/23
نامردا چطور حساب کردین بیکاری را ...بیکاری و فقر تو مملکت ما داره داد میزنه همش امعر دروغ اخه نمیدونین که مردم به خودتون اعتماد ندارن چه برسه به امارتون
پاسخ ها
سحر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
عزیزم منظورت از فقیر همیناییه که یکسره نشستن توی فضای مجازی و با لباسای پونصدهزارتومنی عکس می گیرن بعد میان می گن ما پول نداریم زیر خط فقریم؟
درسته که فقر هست و کم هم نیست،ولی یه بخش اعظمیش هم مظلوم نمایی و اغراق مردمه
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1395/12/23
اینقد مشکلات معیشتی و حتی تامین نیازهای اساسی زندگی سخت شده که اگه اینجور پیش بره و تامین نیازهای اساسی برای مردم بشه آرزوی بزرگشون ، بطور یقین چند سال دیگه جمعیت کشور رشد منفی خواهد داشت ...
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1395/12/23
مگرقرارنبود خانواده هایی که ازطریق اینترنت ثبت اطلاعات میکنند 2گیگ اینترنت رایگان دریافت کنند پس چی شد فقط وعده میدهند انوقت توقع دارند مردم. باورکنند. اگرمجددا با مردم چنین کارهایی داشته باشند دیگرتوقع همکاری نداشته باشند چون دروغ گفتند
پاسخ ها
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
من که استفاده کردم.عالی بود
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1395/12/23
اگه تورم اینجوری پیش بره زندگی کردن چندسال دیگه واقعا سخته خدا به دادمون برسه
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1395/12/23
مسخره کردید خودتونو.چطوری بیکاری راحساب کردید.فکرکنم طبق تعریف شما،اگه کسی درهفته دوروز اونم کارگری کارکنه که از گرسنگی نمیره شاغل حساب میشه واقعا مسخره هست.بالای ۴۰درصد مردم بیکارن این آمارای شما دروغه
پاسخ ها
سحر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
بالای چهل درصد مردم بیکار نیستن شلوغش نکن.
پس این همه آدمی که صبح تاشب توی مراکز خرید می چرخن با ارثیه باباشون خرید می کنن؟یا اونا جزو شصت درصدن؟
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1395/12/23
طبق این آمار از سال ۸۵ تا ۹۵ حدود ۹/۵ میلیون نفر به جمعیت اضافه شده یعنی سالی نهصدو پنجاه هزار تا
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1395/12/23
خواهشا درمصرف آب صرفه جویی کنید
اگه همینطوری پیش بریم تا ده سال دیگه ایران خشک خشک میشه یعنی مثل کویر بی آب و علف.
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1395/12/23
چیزی که اهمیت داره این استکه حالا دولت میخواد با این اعداد وارقام چکار کنه؟ میخواد بگه خیلی ممنون فهمیدیم ... بایگانی.... یا اینکه واقعیت های موجوددر جامعه را تجزیه وتحلیل کنه وبرای آمارهای زیان آور فکر چاره وراهکار کند.. هر یک از این اعداد در صورت تجزیه وتحلیل میتواند واقعیتهای مطلوب ونامطلوب جامعه را بیان کند وکافیست کارشناسان در مورد آن احساس مسئولیت کرده وبفکرچاره باشند....
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1395/12/23
الکیه چون در خونه ما نیومدن برای سرشماری اقای پارسا شما از کجا اینقدر مطمئن هستین بخدا نه تنها ما بلکه بیشتر افرادی که توی کوچه ما هستن هم کسی نیومد در خونه اینقدر مطمئن صحبت نکنید لطفاا
Iran, Islamic Republic of
07:45 - 1395/12/24
70 درصد بیکاری نه 22 درصد متاسفم برای این همه دروغ
آمار طلاق و اعتیاد و خودکشی رو هم اضافه میکردن بد نبود
تا وقتی شکم خودشون پر دیگه مهم نیست که ملت تو چه حالی هستن
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1395/12/24
پس چی شد این اینترنت هدیه مرکز امار ک اقای رییس قولشو داده بود،خواهشا مردمو نسبت به مسئولین از این بیشتر بی اعتماد نکنین.سالهای بعد به چه بهونه ای مردمو میخواین مشارکت بدین
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1395/12/24
نسبت جمعیت شهر نشینی به روستا نشینی خیلی بالا رفته و همه اینها بخاطر کمبود امکانات در روستاها و شهرهای دیگه است . جمعیت تهران رسیده به 12 میلیون نفر ! همینجوری پیش بره باید پایتخت رو عوض کنن . تهران دیگه داره منفجر میشه
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1395/12/24
نمیخواهدآماربدین اونم دروغ آقای رئیس مرکزآمارایران من به عنوان راننده نزدیک 70روزدراختیارسازمان برنانه وبودجه بودم واسه سرشماری ازطرف دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به اونجامامورشدیم حقوق مارانه دانشگاه میدهدونه برنامه وبودجه زیربارآن میروداین دم عیدی دادخودراازچه کسی بستانیم آنهم باماشین شخصی خودالبته راننده قسمت آژانس خوددانشگاه بودیم الان هم پنج ماه بیکارخانه نشسته ام این رسمش نیست.
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1395/12/24
ون. من چند روز دیگه ۲۹ سالم میشه. هنوز بیکارم می فهمید؟ از بس کارگری کردم دیسک کمر گرفتم. پس من اینهمه هزینه دانشگاه کردم برای چی؟ خوبه به ملت بگید اضافی هستید .برید از این مملکت. بگید بچه نسازید ما عرضه ایجاد اشتغال و اقتصاد پایدار نداریم.
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1395/12/25
خیلی از کسانی هم که الانسر کار هستن ...فقط بی گاری میکنن....پولی که بهشون نمیدن....به اندازه 3 نفر هم ازشون. کار میکشن....اون وقت ..اینا رو هم جز شاغلا حساب میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج