مغلطه لاریجانی در مورد شجریان خیلی بزرگ است!
۵۴۰۳۳۹
۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
۱۴ 
آقای محمد جواد لاریجانی درباره پخش دعای «ربنا»‌ی آقای شجریان در پاسخ به نامه آقای سید رضا صالحی امیری مغلطه بزرگی کرده اند؛ ایشان اشاره دارند که «دفاع از آقای شجریان به یک مناقشه سیاسی تبدیل شده است» متأسفانه آقای لاریجانی همه چیز را با نگاه سیاسی ذهن خود و مذاق گروهی که نسبت به مسائل مختلف برداشت سیاسی دارد، می‌سنجد.
روزنامه ایران -  حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی*: تلاوت قرآن با آواز خوش از سفارشات پیامبر (ص) و ائمه معصومین بوده و در برخی از احادیث نیز به این موضوع اشاره شده است. به عنوان مثال رسول خدا (ص) فرمودند: «هر چیزی زیوری دارد و زیور قرآن آواز خوش است.» امام باقر (ع) می‌فرمایند: قرآن را با آواز خوش بخوان، زیرا خداوند دوست دارد قرآن با صدای خوش خوانده شود. امام رضا (ع) فرمودند: قرآن را با آوازخوش بخوانید، زیرا آواز خوش زیبایی قرآن را افزون می‌کند.

آقای محمد جواد لاریجانی درباره پخش دعای «ربنا»‌ی آقای شجریان در پاسخ به نامه آقای سید رضا صالحی امیری مغلطه بزرگی کرده اند؛ ایشان اشاره دارند که «دفاع از آقای شجریان به یک مناقشه سیاسی تبدیل شده است» متأسفانه آقای لاریجانی همه چیز را با نگاه سیاسی ذهن خود و مذاق گروهی که نسبت به مسائل مختلف برداشت سیاسی دارد، می‌سنجد.

به عبارت دیگر، چون موضع آقای شجریان سیاسی است بنابراین آواز او نباید پخش شود. اما با توجه به تحصیلات ایشان در منطق و فلسفه، این نوع چینش منطقی و قیاس قابل درک نیست و حتی کسی که اندک اطلاعات مذهبی داشته باشد این صحبت‌ها را برنمی‌تابد.

ایشان درجایی دیگراشاره کرده‌اند که: «در تلاوت مذکور، توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است»! این اجتهاد و تخصص در علم تلاوت بر چه مبنا و اساسی است؟ ایشان چگونه می‌توانند در موضع یک فقیه بنشینند، فتوابدهند و این کار را خلاف شرع بدانند؟! نفس این کار خلاف شرع و بدعت خواهد بود. استخراج حکم شرعی از این جمله که منطق و شرعی ندارد، خود خلاف شرع است.

در باب بخش دیگری از صحبت‌های ایشان که گفته‌اند: «برخی از فقهای بزرگ تلاوت ملحون را مورد شبهه قرار داده‌اند» آقای لاریجانی باید بگویند کدام فقیه این سخن را گفته اند؟ اگر برفرض محال فقیهی چنین سخنی را گفته باشد خلاف احادیث ما خواهد بود؛ در قرآن آمده است رَتِّلِ القُرآنَ تَرتیلاً"؛ که بسیاری از بزرگان فقه این‌گونه تفسیر کرده‌اند که یعنی قرآن را با آواز خوش بخوانید؛ بنابراین اشکالات بزرگی بر صحبت‌های آقای لاریجانی وارد است. بهتر است هر کسی در رشته تحصیلی خودش اظهار نظر کند و اجازه دهند در فقه و هنر افراد متخصص پاسخگو باشند.

ربنای آقای شجریان در دستگاه سه گاه خوانده شده و درآن آواز افشاری وگوشه عراقی به گوش می‌رسد. جالب اینکه سالهای بسیاری هم از تلویزیون پخش شده وهیچ فقیه، عارف و قاری قرآنی اشکالی بر آن وارد نکرده و حتی مجذوب این آواز شده‌اند. اگر آقای لاریجانی به لحاظ شرعی بر ربنا ایراد گرفته‌اند پس نسبت به اذان زیبای مؤذن‌زاده اردبیلی هم باید نقد و اشکال جدی وارد بدانند، چون مردم تحت الشعاع زیبایی این تلاوت قرار می‌گیرند و یا قرائت‌های زیبای عبدالباسط که مردم را مجذوب خود می‌کند. در طول تاریخ اسلام افراد بسیاری بودند که تحت تأثیر الحان قرآن قرار گرفتند و روی به اسلام آوردند.

به نظر من پخش صدای آقای شجریان از رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران حق همه مردم است و تقاضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رئیس صداو سیما در مورد پخش دعای ربنا با صدای شجریان بجا و درست بوده و هیچ توجیه منطقی برای محروم کردن مردم از این صدا و نعمت، وجود ندارد.

ما با نگاه سیاسی خود باعث محروم شدن بسیاری از مردم ازحق و حقوقشان شده‌ایم. به خاطر دارم در یکی از غروب‌های ماه مبارک سال ۶۸ صدای آقای شجریان و اشعار مذهبی ایشان از رادیو پخش می‌شد. مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی فقیه بزرگوار غرق در صدای ربنا بودند و گفتتد این صدا برای من بسیار جذاب است. به نظر من در طول تاریخ کسی نتوانسته به لحاظ صوت و تلاوت، کار زیبا و بسیار هنرمندانه آقای شجریان را انجام بدهد
 
*عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم 
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1396/03/08
بهتر است هر کسی در رشته تحصیلی خودش اظهار نظر کند و اجازه دهند در فقه و هنر افراد متخصص پاسخگو باشنn.
هزاراااااااااااااان لاااااااااااایک. کاش واقعا همه همی کار و می کردن.
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1396/03/08
چرا کسی درخواست نمیکنه مصاحبه استاد شجریان با BBC پخش بشه
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1396/03/08
اقایان محترم اینقدر گیر ندید به استاد بزرگ هنر وموسیقی واقعا جای خیلی تاسف دارد. گیراتون روبدبن ورییسی وتتلو که کای سوژه درست کرده به اونا گیر نمیدین. میاید مبچسببد به استاد گرانقدر موسقی بابا ما خودمون ربنا ی شجربان رو با جام ودل گوش میدیم
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1396/03/08
عکس شجریان در آغوش خانم گوگوش رو ببینید,شاید جذاب تر باشه....
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1396/03/08
چطور تاچند سال پیش صدای استاد که پخش میشد هیچ عیبی نداشت الان فتوا میدن که ایراد داره ونباید پخش بشه.
-
16:55 - 1396/03/08
واقعا خنده دار بود.انگار اظهار نظر یه بچه درباره استاد بود.اقا شما اول بفهم نت چیه بعد بیا تز بده.کم گوی و گزیده گوی. فرهنگو نمیتونید قاطی سیاست کنید
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1396/03/08
چشم دیدن استادروندارن حتی از صداش وحشت دارن چون استاد دردل مردم جا داره و مردم تعیین میکنند چه کسی انسان واقعی ست .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج