انصاری‌راد: لاریجانی در مورد «ربنا» حق فتوا ندارد
۵۴۱۵۸۳
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
۱۵ 
نامه محمدجواد لاریجانی درباره «خلاف موازین شرع‌بودن تلاوت ربنای شجریان» همچنان واکنش چهره‌های فرهنگی و هنری را در پی دارد.
روزنامه شرق: نامه محمدجواد لاریجانی درباره «خلاف موازین شرع‌بودن تلاوت ربنای شجریان» همچنان واکنش چهره‌های فرهنگی و هنری را در پی دارد. این عضو شورای نظارت بر صداوسیما، در نامه‌ای خطاب به صالحی‌امیری، درباره عدم پخش این اثر نوشت: «در تلاوت مذکور توجه به آیات تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است». حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین انصاری‌راد، نماینده ادوار مجلس، ضمن رد ادعای لاریجانی، پاسخ صریحی به گفته‌های او داد.
 
انصاری‌راد در گفت‌وگو با ما، درباره اظهارنظر لاریجانی مبنی بر اینکه پخش ربنای شجریان خلاف موازین شرعی تلاوت است، گفت: «دو موضوع مطرح است؛ یکی مسئله سیاسی که در ادامه به آن اشاره می‌کنم و دیگری مسئله شرعی. اینکه آقای محمدجواد لاریجانی می‌گویند شرایط تلاوت را با صوت آقای شجریان حفظ نمی‌کنیم، به این معنی که شرایط تلاوت که در حقیقت حرمت و شکوه و لطافت قرآن است را تحت شعاع قرار می‌دهد، این حرف واقعا عجیب است».

او ادامه داد: «آقای محمدجواد لاریجانی حق فتوادادن در مسائل شرعی را ندارد. تا جایی که خبر دارم، ایشان فیزیک‌دان و سیاست‌مدار است و تحصیلات فقهی که بتواند اظهارنظر کند، ندارد. ثانیا عکس مطلب ایشان درست است. مرحوم فیض کاشانی درباب موسیقی جمله‌ای دارد که در کتاب وافی نوشته شده است، همه علما و طلاب این کتاب را می‌شناسند و فیض کاشانی نیز به‌عنوان یک حکیم الهی، فقیه و متکلم شناخته می‌شود. فیض کاشانی یکی از معتبرترین علمای تاریخ شیعه است و در کتاب وافی اشاره می‌کند که موسیقی در مواردی انسان را از جهان طبیعت به جهان ملکوت سیر می‌دهد. به‌علاوه درباره قرآن مجید هست که می‌گویند قرآن را با صوت نیکو بخوانید. بنابر این سخنانی که درباره ربنا از سوی آقای لاریجانی گفته شده، نادرست است».

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «٣٠ سال است این صدا در اوقات ماه رمضان به هنگام افطار قرائت شده و هیچ‌یک از علما و فقهای ما حتی فقهای سنتی ایرادی به این موضوع نگرفته‌اند و جناب آقای لاریجانی به چه دلیل این حرف را می‌زند؟ طبق نظر آقای لاریجانی، ربنای آقای شجریان، معنا، طراوت، معنویت و ظرافت کلام خدا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد درصورتی‌که عکس این موضوع است و این صوت ظرافت کلام خدا را تجلی می‌بخشد و مؤثر می‌کند. مردم ما در زمان افطار نگاه، گوش و قلبشان وقتی این صدا را می‌شنود انگار قرآن را می‌شنوند و از قرآن لذت می‌برند. ضمن اینکه این صدا به قرآن طراوت می‌بخشد و آن را مؤثر می‌کند. بنابراین حرف ایشان از نظر شرعی درست نیست».

او ادامه داد: «از نظر سیاسی نیز آقای شجریان شخصی است که بالاخره فرزند یک قاری قرآن است و خواندن را در آغاز پیش پدر قاری قرآن تلمذ کرده است. علاوه بر اینکه در این سال‌ها هرچه خوانده است سنتی بوده و ندیدم تا به‌حال عالِمی علنی و به‌طور عمومی به خواندن ایشان اعتراض داشته باشد. آقای شجریان درون جمهوری اسلامی زندگی می‌کند و از احترام ویژه‌ای برخوردار است و شاید انتقاداتی هم داشته باشد».

حجت‌الاسلام انصاری‌راد در بخش پایانی صحبت‌هایش افزود: «البته حق انتقاد را همه دارند و می‌توانند استنباط خودشان را بیان کنند، اما سخن جناب لاریجانی به‌لحاظ فقهی و شرعی نمی‌تواند منشأ اثری باشد. اگر مرجع تقلیدی فتوا بدهد، حرف دیگری است و آن هم جای بحث دارد. اما این صدا و این قرائت نه‌تنها ضرری به قرآن نمی‌زند، بلکه قرآن را متجلی می‌کند. اکثر مردم کشور درخواست پخش این دعا را هنگام افطار دارند و درخواست نامشروعی هم نیست. دوست دارند اول افطار این صدا را بشنوند و روزه را با کلام خدا با ربنا آغاز کنند».

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1396/03/10
درود درود درود بر شجریان وای به حال حسودان
-
11:03 - 1396/03/10
اخه چهل سال پيش تا حالا كه پخش مي شد محمد جواد لاريجاني عالم و نابغه دوران خواب بودن!
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1396/03/10
آقای انصاری سخن از دل ما گفتی درودبرشما
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1396/03/10
من به شدت از اقای شجریان بدم میاد به خصوص بعد از مصاحبه ای که در مورد صدای زن و وجوبش در موسیقی بود را دیدم

یه تار موی سالار عقیلی به یا خاور شجریان میرزه
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1396/03/10
عکس های شجریان با خانم های اون ور با چه سنخیتی با ربنای قرآن داره

بعد خنده اش اینجاست که اونهایی وه نماز وروزه نیستن بیشتر سنگ ربنا رو به سینه میزنن حتی صدای امریکا
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1396/03/10
آقای انصاری ، درود بر شما که حرف دل این مردم را بیان فرمودی . آقای لاریجانی ، با این تفاسیر و تفکراتش​ ، ثابت کرد ، که از مردم نیست و خود را ضایع کردن .
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1396/03/10
رامین انقد بدت بیاد تا بمیری ...مگه تو کی هستی
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1396/03/10
جناب رامین مردم هم از تو وهمفکرانتان بدشون میاد این تو انتخابات نشون دادند
یکبارهم نظر مرا بذارید
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1396/03/10
آقای انصاری واقعا دمت گرم حرف دل مردم رو زدی ممنون از شما
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1396/03/11
متاسفم براىکسانى که باحرفهاى بىهوده ومسخره مثله ربنا شجریان خودشان رامصحکه رسانهها مى کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج