کیست ها چه بلایی سرمان می آورند؟
۵۵۹۶۸۶
۱۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۵
۲۵ 
ترس و نگرانی اولین واکنش به شنیدن اسم «کیست» است اما آیا کیست ها به اندازه اسم شان ترسناکند؟ تقریبا در تمام اعضای بدن ممکن است ضایعه ای به نام کیست به وجود بیاید.
هفته نامه همشهری جوان - لیلا شوقی: ترس و نگرانی اولین واکنش به شنیدن اسم «کیست» است اما آیا کیست ها به اندازه اسم شان ترسناکند؟ تقریبا در تمام اعضای بدن ممکن است ضایعه ای به نام کیست به وجود بیاید.
 
کیست ها در واقع کیسه های توپی شکلی هستند که درون آنها پر از آب، خون و حتی بافت هایی از بدن، مثل ناخن، مو و پوست است. بیشتر کیست ها خطری ندارند، پس فکر نکنید با مبتلا شدن به یکی از این توپ ها زندگی تان فلج می شود. شاید اختلالی در زندگی تان به وجود بیاید اما باید بدانید که کیست ممکن است به سراغ هر کسی برود. آنچه اهمیت دارد این است که وجود کیست در اندامی، نشانه شروع بیماری حاد در آن اندام نیست، پس زیاد نگران نباشید و ترس و دلهره را کنار بگذرارید چون این توپ های کوچک خیلی وقت ها آنقدر هم مهم نیستند.

چاق و لاغر


قدیم ترها کیست تخمدان بین چاق ها شایع بود اما الان عدالت برقرار است و همه افراد چه چاق چه لاغر در معرض این هستند که در سونوگرافی شان کیست دیده شود.

5 درصد


5 درصد کیست ها ممکن است خطرناک باشد. در صورتی که کیستی بترکد، می توان گفت آن کیست جزء آن پنج درصد خطرناک است. بعضی از توده های تخمدان در ابتدا شبیه به کیست های معمولی اند. البته پزشکان از همان ابتدا می دانند که این شبه کیست ها توده اند. این یعنی تصور نکنید که توده ها در ابتدا کیست بوده اند.

کیست های اصلی و شایع


تقریبا در همه جای بدن تان ممکن است کیست به وجود بیاید اما در بعضی از اندام ها وجود کیست ها شایع تر است.در ادامه مهم ترین اندام هایی را که ممکن است کیستی شود لیست کرده ایم.
 
کیست ها چه بلایی سرمان می آورند؟
 
کیست پستان

سرطان نیست

* چطور به وجود می آید: وقتی که غده ها و بافت همبند سینه، زیادی رشد کنند، مجراهای شیری بسته می شوند، در نتیجه بافت ها بزرگ و پر آب می شوند.

* عوارض: درد تنها عارضه این نوع کیست هاست. باید توجه داشته باشید که کیست های سینه نمی تواند خطری داشته باشد، بنابراین اگر کیست دارید، هوا برتان ندارد. با کیست های ساده به سرطان سینه مبتلا نمی شوید.

* درمان: در صورت ابتلا به کیست پستان، پزشکان معمولا قرص های ویتامین E و شربت عصاره کل مغربی تجویز می کنند.

* در چه سنی شایع تر است: در سنین باروری، یعنی پانزده تا چهل و پنج سالگی، احتمال دچار شدن به کیست بیشتر است.

* جنسیت چه نقشی دارد: آقایان به هیچ عنوان به کیست پستان مبتلا نمی شوند چون فقط بافت های شیردهی مستعد کیست است.

کیست تخمدان

خطر ترکیدن

* چطور به وجود می آید: توده های تخمدانی معمولا خوش خیم اند که اغلب از نسج تخمدان تولید می شود. ممکن است کیست های تخمدانی از فولیکول های سطح تخمدان سرچشمه بگیرد. استرس، استفاده بی رویه از داروهای ضد باروری و تغییرات هورمونی از دلایل به وجود آمدن کیست ها هستند.

* عوارض: درد و تغییرات غیر عادی در سیکل ماهانه از عوارض مبتلا شدن به کیست های تخمدان است.

* درمان: پزشک احتمالا داروهای تنظیم هورمونی تجویز می کند. هر چند که این کیست ها در بازه یک ماه تا سه ماهه از بین می رود اما اگر کیست بترکد احتمالا کار به جراحی کشیده می شود.

* در چه سنی شایع تر است: کیست تخمدان هم درست مثل سن کیست پستان است، احتمال دارد در بازه سنی پانزده تا چهل و پنج سال کیست تخمدان سراغ افراد بیاید.
* جنسیت چه نقشی دارد: کیست تخمدان مخصوص خانم هاست.

کیست کلیه

مواظب جیب تان باشید

* چطور به وجود می آید: تجمع ادرار در بخش هایی از کلیه باعث به وجود آمدن کیست کلیه می شود.

* عوارض: تقریبا هیچ عوارضی ندارد مگر این که پهلودرد به سراغ تان بیاید که البته این موضوع خیلی نادر است. کیست های کلیه زندگی شما را مختل نمی کنند پس کاری به کارشان نداشته باشید.

* درمان: هیچ درمانی برای کیست کلیه وجود ندارد. قاعدتا درمان هم نمی شوند چرا کهت بی اهمیت هستند. اگر دیدید اورولوژیستی به شما پیشنهاد داد که با روش های نوین پزشکی مثل سوزن زدن کیست، درمان تان کند، بدانید که فقط می خواهد جیب تان را خالی کند. البته در موارد نادر مثل وجود درد و بزرگ شدن می توانید از این روش درمانی استفاده کنید.

* در چه سنی شایع تر است: کیست کلیه، کیست کهولت سن است. افراد بالای 40 سال بیشتر در معرض این بیماری هستند.

* جنسیت چه نقشی دارد: هم خانم ها و هم آقایان به کیست کلیه مبتلا می شوند اما کیست کلیه در آقایان بیشتر است.

 کیست ها چه بلایی سرمان می آورند و چگونه درمان می شوند؟
 
کیست مغز

سرتو بدزد رفیق

* چطور به وجود می آید: اگر به سر ضربه ای وارد شود یا سابقه سکته مغزی در شخص وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به کیست مغزی بیشتر است. به جز همه اینها ممکن است کیست مغزی مادرزادی باشد و از بدو تولد آن بالا، لانه کرده باشد اما یکی دیگر از دلایل وجود کیست مغزی، عفونت و وجود انگل در مغز است.

* عوارض: هیچ عوارضی ندارد و تا زمانی که سی تی اسکن و ام آر آی انجام نشود فرد نمی فهمد که در مغز کیستی جا خوش کرده است.

* درمان: کیست های مغزی درمان ندارند و عموما هم جراحی نمی شوند چون خیلی نگران کننده نیستند. تنها کیست هایی که می توانند نگران کننده باشند، کیست های عفونی و انگلی هستند. اگر کسی به این نوع از کیست ها مبتلا شود، حال عمومی اش به هم می ریزد و تنها راه چاره هم جراحی است. بقیه کیست های مغزی خوش خیم هستند.

* در چه سنی شایع تر است: در همه سنین ممکن است.

* جنسیت چه نقشی دارد: زنان و مردان به یک نسبت به کیست مغزی مبتلا می شوند.

تفاوت بین توده و کیست

کیست ها به نظر ملت خطرناکند چون فکر می کنند کیست ها سنگ اولیه بنای توده ها هستند اما حقیقت این است که توده ها و کیست ها با هم فرق دارند. در ادامه تفاوت بین این دو نوع را توضیح داده ایم.

* شکل: کیست ها اغلب دایره و بیضی شکل اند. توده ها اما تقریبا به هر شکلی دیده می شوند. ممکن است که تصویر توده شما در سی تی اسکن شبیه به یک شیء عجیب الخلقه باشد. کیست های تان اما شکل منظمی دارد.

* جنس: بر خلاف کیست ها که عموما مایع هستند، توده ها جامدند. اغلب توده ها، بافت جامد آن عضوی را که در آن تشکیل شده اند، دارند. البته بافتی نامنظم و تا حدودی تغییر شکل داده شده.

* عوارض: درد عارضه اغلب توده هاست، شل شدگی پوست و تغییر رنگ آن قسمت از پوست، از عوارض توده های زیر پوستی اند. توده های زیر پوستی اغلب قابل لمس است، حتی اگر توده چربی باشد. فشار و اثرگذاری در نواحی دیگر بدن هم از عوارض توده های درون بدن است. مثلا اگر در درون ریه توده باشد، شخص تنگی نفس می گیرد یا اگر توده شکمی داشته باشد، ممکن است در روده ها احساس فشار کند.

* نوع: توده ها یا خوش خیم اند یا بدخیم. عموما حد وسطی وجود ندارد. اما کیست ها همه خوش خیم اند.

* درمان: فرقی ندارد که توده خوش خیم است یا بدخیم. باید آنها را از بین برد. پایان کار اغلب توده ها جراحی است. البته بسته به نوع و جای توده، انواع کوچک کردن های آن با اشعه یا دارو هم راهکار دیگری است.

98%

بعضی کیست ها به تومور تبدیل می شوند اما همه تومورها سرطانی نمی شوند. موارد نادر ممکن است کیست تبدیل به تومور خوش خیم و در موارد خیلی نادر تبدیل به سرطان شود. مثلا کیست های درموئید در اصل تومورهایی اند که 98 درصد آنها خوش خیم به شمار می آیند.

پیشگیری از کیست

باید قبول داشته باشید که کیست ها با وجود بی اهمیت بودن اما باز هم مهم هستند. برای این که احتمال وجود کیست ها را کاهش دهید، بهترین راه این است که سبک زندگی تان را تغییر دهید.

تشخیص دهید

به دنبال درمان

اگر به کیست مبتلا شده اید، منتظر علامت و نشانه خاصی نباشید. کیست ها هیچ علامتی ندارند و شما تنها از راه های مختلف تصویربرداری، مثل انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی می توانید بفهمید که کیستی در بدن تان جا خوش کرده است.

ارگانیک بخورید

تر و تازه

از غذاهایی که مواد نگهدارنده دارند استفاده نکنید. سعی کنید سبزیجات و میوه هایی را بخورید که با کود شیمیایی رشد نکرده اند. از مواد غذایی ارگانیک استفاده کنید. بهترین کار این است که از فروشگاه هایی که مواد ارگانیک می فروشند، خرید کنید. در حد امکان غذاهای تازه مصرف کنید. دور غذاهای نمک سود شده، کنسروی و دودی را خط بکشید.

وزن کم کنید

عقربه های روی ترازو

کاهش وزن باعث بهبود شاخص هایی مثل قند خون، چربی خون و انسولین می شود. کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد می تواند به درمان کیست های تخمدان تان کمک کند. اگر چربی دور شکم دارید، به فکر آب کردنش باشید. با کاهش چربی های شکمی، تخمک گذاری در تخمدان بهتر انجام می شود.

کافئین و تند و تیزها را کنار بگذارید

روشنفکری بدون قهوه

از کافئین استفاده نکنید. نوشیدنی های کافئین دار می توانند فضایی برای رشد کیست ها در بدن تان ایجاد کنند. اگر بدون نوشیدن قهوه نمی توانید روز را شروع کنید، بهتر است که این عادت را ترک کنید. غذاهای تند و تیز را کنار بگذارید. با خوردن غذاهای تند احتمال بیشتری وجود دارد در معرض ابتلا به کیست ها قرار بگیرید.

استرس را کنار بگذارید

در ستایش برنامه

استرس یکی از دلایل وجود کیست است. از محیط های پر استرس دوری کنید. اگر مجبورید در این محیط ها باشید، راه های کاهش استرس را به کار بگیرید و ذهن تان را از موضوع استرس زا منحرف کنید. در کارهای روزانه تان برنامه ریزی داشته باشید. سبک زندگی شلوغ شهری می تواند یکی از دلایل ابتلا به کیست باشد. با برنامه ریزی هم به کارهای تان می رسید و هم استرس تان را کم می کنید.

ورزش کنید

بدو

ورزش به جز این که روحیه تان را خوب می کند، تاثیر ویژه ای بر اثربخشی داروهایی که برای از بین بردن کیست های تان استفاده می کنید دارد. در واقع ورزش به آزاد شدن هورمون های تان کمک می کند. ترجیحا ورزش های سبک مثل پیاده روی، یوگا و ورزش های هوازی انجام دهید. جوگیر نشوید و وزنه برداری و زدن وزنه های سنگین فقط باعث می شود که کیست تان بترکد.

*با تشکر از دکتر امین عزیزیان متخصص رادیولوژی 
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/04/15
ممنونم مطالبتون بسيار اموزنده و انرژي زا بود
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1397/06/30
اولین متنی بود که یه مقدار از استرسم رو کم کرد،،،،3مهر جراحی برداشت کیست دارم....و باامیدواری بیشتری به اتاق عمل میرم...ممنون
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1397/07/27
خدا به همه کمک کنه انشأالله
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1397/08/15
هرموقع نزدیکی باشوهرم میکنم اب از دهانه رهنم میادشباهتی بااب معمولی ندارد لطفاکمکم کنیدطبیعی هست یانه
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1397/09/25
من یه برآمدگی بالای سرم دارم حدود ۱۵ ساله که جا خوش کرده و دکتر گفت خطرناک نیست ولی اگه میخوای جراحی کنی باید سی تی اسکن بشه فردا سی تی دارم و انشالا تا چند روز بعدش جراحی میکنم
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1397/09/27
سلام جناب دکتر ممنونم از این توضیحات آرامش بخشتون خدا خیر تون بده و ب زندگیتون آرامش
منم 10روزی هست که کیستم رو جراحی کردم
ان شاءالله خدا جوابتونو همیشه به خوشی بده همین طور که شما جوابی برای مردم با آرامش نوشتید جناب
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1397/10/19
سلام من باتشخیص دکترهیپوفیزدارم میشه کمکم کنید
United Arab Emirates
21:57 - 1397/11/02
سلام دکتر جان خسته نباشید بردارم دد سرش کیست داره البته مادرزادی هستش زیر نظر پزشک متخصص داروی نوبل می خوره دکترش می گه کوچکتر شده ولی چند وقتی هستش تشنج می کنه وما خیلی نگران هستیم هر دفعه که دکتر میره همون دارو رو میده دوباره ولی جواب قطعی نمیده ایشون می گن خوب میشه شما چه نظری دارید ممنون میشم راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1397/11/07
سلام دکتر من مدت 4سال کیست تیرویید دارم والان اقدام به آزمایش و سونوگرافی کردم و میترسم آیا راهنمایی میکنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1397/11/07
سلام دکتر من مدت 4سال کیست تیرویید دارم والان اقدام به آزمایش و سونوگرافی کردم و میترسم آیا راهنمایی میکنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1397/11/25
سلام من کیست با سیپتاسیون های متعدد داخل آن سایز ۲۶ *۱۸ *۲۶ در پانکراس دیروز فهمیدم که دارم آیا خطر ناکه؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1397/11/26
باسلام اقای دکتر من سه ماه فهمیدم کیست پستان دارم خیلی بدنم درد میکنه خیلی خیلی وزنم کم شده استخوان درد شدید در دستوپام ایجاد شده نظرتون چیه چه داروی استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1397/12/06
با سلام و خسته نباشید.
آقای دکتر من ۲ ماهه عمل جراحی کیست کلوئید بطن سوم کردم آیا سیگار برای مغزم و عملی که انجام دادم خطرناکه گاهی میکشم.ممنون.
Iran, Islamic Republic of
17:38 - 1397/12/15
آقا دکتر مامان من به هفته ست عمل کیست کلویید بطن سوم انجام داده ولی هنوز تو ای سی یو هست مین سه خورده هیدروسفال شده تو مغزش لوله گذاشتن تا خالی شه ولی سطح هوشیاری زیاد نرمال نیست خیلی نگرانیم آیا مامان من خوب میشه تو رو خدا جواب بدین به من
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1397/12/17
سلام من الان سه روزه یه دونه توپایین کمرم زده هرثانیه به ثانیه دردش شدید ترمیشه اصا نمیتونم بشینم بعدازسه روزالان عفوتت ازش میاد بیرون با خون اینترنت گشتم متوجه شدم کیست مویی هست خیلی بهم ریختم خیلی ولی متن شمارو خوندم اروم شدم دستتون طلا
Iran, Islamic Republic of
07:35 - 1397/12/21
سلام توروخداکمکم کنید دیگه خسته شدم همه جام کیست شده سینه تخمدان حتی زیرچانم دورگردنم ی راهی برای من نشون بدین میخوام بمیرم چی بخورم درست بشم
پاسخ ها
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
پونه کوهی بجوشون هرروز بخور ترکی میگن یارپوز
Iran, Islamic Republic of
02:07 - 1398/01/17
سلام
من در پشت عصب بینایی کیست داشتم دکتر گفت ازبین رفته ولی کنترل خشم ندارم واز ضعف اعصاب رنج میبرم .
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1398/02/18
با ام ارای متوجه یک شکل دایره ای در قسمت راست مغز دیده شده احتمال تومور یا کیست یا ابسه دادن چطور متوجه بشیم که کدوم یک ازاین مشکلات دارن لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1398/04/12
سلام من کیست ارکئید دارم دکتر گفته خطری ندارد لطفا شما هم نظر بدید
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1398/07/07
سلام مادرم کیست لیتیک در استخوان لگنش داره آیا خطرناکه دکتر گفته باید عمل شه
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1398/07/16
سلام دکتر خسته نباشیدمن ۳ساله کیست تیروئددارم خیلی اذیتم نمونه برداری هم دوبارانجام دادم گفتن مشکلی نیست چکارکنم ازبین بره؟؟
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1398/08/04
سلام دکتر جان من پارسال کیست تخمدان عمل کردم الان هردو سینه ام کیست داره و همینطور تیروییدم چکار کنم دیگهخسته شدم
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1398/08/12
سلام کسی هست عمل کیست رحم کرده باشه حامله شده باشه من عمل ک

کردم خیلی میترسم
United Arab Emirates
20:36 - 1398/09/25
سلام اقای دکتر من کیست خونی ۴۶ میلی دارم تحت نظر دکتر هستم ولی اذیتم میکن چیکار باید بکنم ایا از غذای باید پرهیز کنم
Iran, Islamic Republic of
05:33 - 1398/10/05
کیست مزانتیک باعمل باز بهتر است یابا عمل بسته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج