نفرین‌شدگان خوش‌ساخت؛ خودروهایی که در بازار ایران شکست خوردند
۶۶۴۶۱۹
۱۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۰
۱۴ 
نگاهی به هشت مدل خودروی وارداتی و تولیدی که با عدم استقبال بازار ایران، به سرنوشت تلخی دچار شدند و به رغم ویژگی های خوب شان چه در نمونه صفر یا کارکرده روی دست مالکان شان باد کردند.
روزنامه هفت صبح: اگر تمام کهکشان راه شیری را بگردید هیچ بازاری را پیدا نمی کنید که در آن کالایی با قطعیت فروشش تضمین شود مگر این که مفت باشد! اساسا هر بازاری اقتضائات خاصی دارد و شرایط زمانی و جغرافیایی باعث بروز شرایطی می گردد که حتی گاهی بهترین ساخته ها در یک صنعت نزد خریداران مقبولیتی پیدا نمی کنند. مراجعه کوتاهی به تاریخچه 10 ساله اخیر بازار خودروی ایران گویای این نکته است که بی گدار به آب زدن در زمینه تولید یا واردات خودرو می تواند گاها نتایج فاجعه باری به دنبال داشته و میلیاردها تومان ضرر به سرمایه گذاران وارد کند.
 
تعریف کردن شرایطی نامناسب برای حضور یک خودرو در بازار موجب می شود تا گاها محصولاتی از تولیدکنندگان ژاپنی، کره ای را اروپایی به بدترین شکل ممکن شکست خورده و عدد فروش آنها در یک دوره زمان چند ساله به کمتر از 1000 دستگاه برسد. در یک گزارش جالب، به معرفی هشت خودروی ناموفق اما جذاب بازار ایران پرداخته ایم که در یک دهه اخیر پس از تولید یا واردات به سرعت زمین خورده اند و خریداری پیدا نکرده اند. جالب است که از پژو و نیسان و جیلی تا سیتروئن و سوزوکی و تویوتا در این لیست حضور دارند.

رنو لاگونا کوپه

قیمت: 200 میلیون تومان
کارکرد: 50 هزار کیلومتر
موتور: 3500 سی‌سی
قدرت: 238 اسب بخار
ویژگی مهم: طراحی گیرای بدنه
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت
 
علت شکست: یک کوپه اروپایی جذاب و اصیل با قلب تپنده 3500 سی سی که قدرت زیادی معادل 240 اسب بخار زیر پای راننده قرار می داد و در کمتر از 6 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می رسید. لاگونا کوپه که در سال 2010 جزو اولین خودروهای رنو برای ورود به بازار ایران به حساب می آمد، تا بیش از 260 کیلومتر در ساعت سرعت می گرفت و کابین راحت و مجللی داشت؛ گرچه طراحی نامتعارف پوزه خودرو در کنار عدم استقبال ایرانی ها از محصولات کوپه موجب شد خودروی اسپورت رنو در بدو ورود به ایران یک شکست سنگین تجاری را برای واردکننده اش به ارمغان آورد.
 


فیات سیه نا

قیمت: 28 میلیون تومان
کارکرد: 135 هزار کیلومتر
موتور: 1400 سی‌سی
قدرت: 77 اسب بخار
ویژگی مهم: مصرف مناسب
 
نفرین‌زدگان خوش‌ساخت 

علت شکست: یک انتخاب بسیار بد برای یک سرمایه گذاری بزرگ موجب شد تا در کمتر از یک سال شرکت تاپکو به زمین بخورد و مسئله حضور گسترده برند فیات در ایران برای همیشه خاتمه یابد. سیه نا که از ظاهری به شدت قدیمی و نافرم با موتوری ضعیف، امکاناتی اندک و قیمتی گران رنج می برد قرار بود به عنوان رقیب مستقیم هیوندای ورنا در بازار ایران خودنمایی کنند اما... .
 


سیتروئن سی 5
 
قیمت: 110 میلیون تومان
کارکرد: 100 هزار کیلومتر
موتور: دو لیتری
قدرت: 140 اسب بخار
ویژگی مهم: تکنولوژی ساخت بالا
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت

علت شکست: موتور ضعیف این خودرو باعث شد تا خیلی زود بازی را به رقیبان واگذار کند. به رغم ظاهر مجلل و اسپورت، تکنولوژی ساخت بالا مخصوصا در فنربندی و تعلیق و فرمان، سی 5 جدید تنها به تعداد بسیار پایینی در ایران عرضه و سپس پرونده اش برای همیشه بسته شد. فرمان این خودرو یکی از جذاب ترین نکاتی بود که توجهات بسیاری را به خود جلب کرد.
 


جیلی امگرند 7 سدان

قیمت: 58 میلیون تومان
کارکرد: 60 هزار کیلومتر
موتور: 1800 سی‌سی
قدرت: 137 اسب بخار
ویژگی مهم: اولین چینی باکیفیت بازار
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت

علت شکست: هم این که جیلی یکی از مشهورترین سازندگان چینی خودرو در جهان است و علاوه بر مالکیت، ولوو، پروتون، و لوتوس در مجموعه دایملر بنز هم سهامدار است اما هرگز نتوانسته چنان که باید و شاید انگ چینی بودن را از پیشانی خود در ایران پاک کند. درواقع ویژگی اصلی این خودرو به نقطه ضعفش بدل شد و در کنار قیمت گران، زمینه بی اعتباری دیگر نقاط قوت جیلی امگرند را فراهم کرد.
 


سوزوکی کیزاشی

قیمت: 140 میلیون تومان
کارکرد: 41 هزار کیلومتر
موتور: 2400 سی‌سی
قدرت: 185 اسب بخار
ویژگی مهم: طراحی گیرای بدنه
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت

علت شکست: این خودرو که پس از تولید گرند ویتارا، دومین خودروی سوزوکی در کشورمان بود و در بدو ورود به ایران قرار شد به صورتی گسترده عرضه شود هرگز نتوانست رنگ موفقیت را به چشم ببیند. با این که اتاق سدان ژاپنی ایران خودرو جذابیت خاصی داشته و دارد اما چهره خشن کیزاشی که تا آن زمان در میان اتومبیل های کلاس سدان شهری متوسط باب نبود، ضربه بدی به حیثیت این خودرو زد و در عین حال، عرضه نمونه 140 اسبی که هندلینگ ضعیف را به مالکان خودرو ارزانی می کرد باعث شد وجهه ساخت باابهت سوزوکی در ایران تخریب شود.
 


پژوه 407
 
قیمت: 75 میلیون تومان
کارکرد: 100 هزار کیلومتر
موتور: دو لیتری
قدرت: 140 اسب بخار
ویژگی مهم: سواری باکیفیت
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت
 
علت شکست: حدود 10 سال است که فروش سدان های بزرگ پژوه در بازار ایران به صخره قیمت گران و شرایط فروش نامناسب می خورد و به رغم همه ویژگی های مثبت دیگری که دارند، نمی توانند فروشی مناسب هم پای ساخته های کیا، هیوندای، تویوتا و هوندا داشته باشند. 407 که هم در بخش دینامیک رانندگی و هم طراحی بدنه و اتاق محصولی اسپورت و جوان پسند بود، در دوره شکوفایی هیوندای سوناتا و تویوتا کمری در ایران با قیمتی بالاتر از متوسط این کلاس عرض شد و شکست را عاید خودروساز فرانسوی کرد.
 


ام جی جی اس

قیمت: 140 میلیون تومان
کارکرد: 20 هزار کیلومتر
موتور: دو لیتری توربو
قدرت: 217 اسب بخار
ویژگی مهم: موتور قدرتمند
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت

علت شکست: یک کراس اوور چینی- انگلیسی با ظاهری خشن، نامتعارف و اسپورت که زیاد از حد قلدر است و علاوه بر انگ نادرست چینی بودن، قربانی قیمت بالایش شد. جی اس که در زمینه هندلینگ و شتاب محصولی توانمند و حتی بهتر از رقبای شرقی خود از کره و ژاپن است، فعلا در بازار به زحمت و سختی با 25 میلیون تومان زیر قیمت کارخانه به فروش می رسد.
 


نیسان تیانا

قیمت: 175 میلیون تومان
کارکرد: 70 هزار کیلومتر
موتور: 2500 سی‌سی
قدرت: 182 اسب بخار
ویژگی مهم: ظاهر لوکس و اتاق مجلل
 
 نفرین‌زدگان خوش‌ساخت؛ خودروهایی که در بازار ایران شکست خوردند

علت شکست: هندلینگی ضعیف تر از ماکسیما در کنار قیمتی گران، خدمات فروش و پس از فروش ضعیف، مونتاژی بودن و البته خوردن به صخره سخت تحریم ها موجب شد تا ساخته زیبا و باابهت نیسان که در برخی بازارها با نام ماکسیما و در برخی دیگر به عنوان آلتیما شناخته می شد، در ایران شکست خورده و خاطره تلخی را برای نیسان از حضور مجدد در کلاس سدان های لوکس شهری به جا بگذارد. تیانا که هم اینک یکی از گزینه های خوب بازار اتومبیل های شهری و لوکس با قیمت کمتر از 200 میلیون تومان است، از تجهیزاتی عالی، اتاقی مجلل و گنجایش مناسب سود می برد.
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1396/11/15
در تمام این ماشینها نکات جالبی جلب توجه میکرد اونم اینکه وارد کننده ایرانی میره میگرده ضعیفترین موتور و بدشکل ترین و ارزونترین مدل ماشین را پیدا میکنه و با گرونترین قیمت عرضه میکنه
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1396/11/18
خداییش برای نیسان تیانا نمیشه گفت شکست در فروش!
وگرنه الان قیمت دست دو آن ۱۷۵ نبود در حالی که قیمت کارخانه حدود ۶۰ میلیون بود.
نمیدونم چه سیاستی پشت پرده هست که مردم ماشین خوب سوار نشن.
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1396/11/19
به نظر رنو لتیتود هم یکی از خودرو های خوب بود که تو بازار ایران شکست خورد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج