علت حذف تلگرام از اپ استور
۶۷۳۲۷۶
۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
۱۳ 
ترویج محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان علت اصلی حذف تلگرام از اپ استور بوده است. اما این دلیل حذف تلگرام از فروشگاه اپل تا چه اندازه به واقعیت نزدیک بوده و بر چه اساسی بیان شده است؟ آیا تلگرام واقعا ابزاری برای ترویج پورنوگرافی کودکان است؟
وبسایت گجت نیوز - دانیال حجاری: ترویج محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان علت اصلی حذف تلگرام از اپ استور بوده است. اما این دلیل حذف تلگرام از فروشگاه اپل تا چه اندازه به واقعیت نزدیک بوده و بر چه اساسی بیان شده است؟ آیا تلگرام واقعا ابزاری برای ترویج پورنوگرافی کودکان است؟

هفته گذشته، تلگرام از اپ استور حذف شد. این خبر جنجال زیادی به پا کرد، چرا که نه تنها این برنامه، بلکه اپلیکیشن تازه معرفی شده تلگرام ایکس نیز از فروشگاه رسمی اپل حذف شده بود. با گذشت زمانی کوتاه اعلام شد «محتوای نامناسب»، دلیل اپل برای حذف تلگرام از اپ استور بوده است. از آنجایی که توضیحات کافی بعد از بیان این عنوان داده نشد، بسیاری از کاربران کنجکاو شدند؛ به راستی اپل چرا تلگرام را به عنوان یک پیام‌رسان ایمن از فروشگاه خود حذف کرده است؟

اکنون و به لطف تایید اعتبار یک ایمیل رد و بدل شده بین یک کاربر تلگرام و مدیر بازاریابی اپل یعنی فیل شیلر (Phil Schiller)، که در 9to5Mac منتشر شده است، می‌دانیم منظور از محتوای نامناسب در اصل ترویج پیدا کردن پورنوگرافی کودکان از طریق اپلیکیشن موبایل تلگرام بوده است!

فیل شیلر در پاسخ به کاربر تلگرامی که از طریق ایمیل با وی ارتباط برقرار کرده بود گفت، تلگرام از آنجایی که تیم اپ استور به خاطر وجود محتواهای غیر قانونی و مخصوصا پورنوگرافی کودکان درون این اپلیکیشن هشدارهایی دریافت کرده بود، از این فروشگاه حذف شد.

بعد از این که مشخص شد محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان واقعا درون این اپلیکیشن وجود دارند، تیم پشتیبانی اپل استور برنامه را حذف و سپس به توسعه‌دهنده اخطار داد و مقامات لازم در این رابطه همچون مرکز ملی کودکان گمشده و مورد سو استفاده قرار گرفته (NCMEC) را مطلع کرد.

ترویج پورنوگرافی کودکان، یکی از قانون شکنانه‌ترین اعمالی است که در وب مشاهده می‌شود. به منظور جلوگیری از ترویج سو استفاده جنسی از کودکان نه تنها افراد درگیر در ماجرا، بلکه پلتفرمی که محتوا در آن قرار گرفته به شدت تحت پیگرد قرار می‌گیرند. تلاش در ابتدا این است که چنین محتواهایی به هیچ عنوان بر روی اینترنت منتشر نشوند، اما در صورت انتشار باید از گسترش آن در سراسر شبکه جلوگیری کرد.

تقریبا تمامی شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های متعلق به غول‌های دنیای تکنولوژی، روش‌هایی دیجیتالی به منظور جلوگیری از انتشار محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان و همچنین تشخیص سریع آن‌ها توسعه داده‌اند. این کار به لطف استفاده از پایگاه داده‌ای که توسط دستگاه‌های قضایی ایالات متحده آمریکا جمع آوری شده امکان‌پذیر شده است. البته نباید اهمیت استفاده از تکنولوژی هشینگ به منظور تشخیص و ردیابی فایل‌ها را فراموش کرد.

اما به نظر می‌رسد تلگرام به عنوان یک پیام‌رسان مبدل شده به شبکه اجتماعی، هنوز برای این موضوع آماده نیست، به همین دلیل فیلم‌های پورنوگرافی شامل محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان به راحتی در آن بارگذاری شده و دست به دست پخش می‌شوند. اگرچه تلگرام مدعی شده بود راه رفع مشکل را پیدا کرده است، اما قضیه به حدی جدی شد که اپل تصمیم گرفت به طور کامل بساط آن را از فروشگاه اپ استور برچیند!

پاول دورف در پاسخ به انتقادات گفت اپل به ما هشدار داده است که محتواهای نامناسب، به راحتی در دسترس کاربران تلگرام قرار می‌گیرند و به همین دلیل هر دو اپلیکیشن ما از اپ استور حذف شده است. او اظهار امیدواری کرد به محض اعمال شدن رویه‌های محافظتی لازم، اپلیکیشن‌های تلگرام و تلگرام ایکس به اپ استور باز می‌گردند. البته آن‌ها بعد از گذشت حدود یک روز به فروشگاه رسمی عرضه برنامه‌های آی او اس بازگشتند.

محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان به راحتی در دسترس کاربران تلگرام قرار می‌گیرند!

تلگرام پیش از متهم شدن به توسعه پلتفرمی برای گسترش آزادانه محتواهای سو استفاده جنسی از کودکان به خاطر بحث تروریسم توسط دولت‌ها مورد سرزنش قرار گرفته بود. دولت‌ها از آنجایی که تروریست‌ها می‌توانند از قابلیت‌های رمزنگاری نقطه به نقطه این پیام‌رسان بهره ببرند شدیدا نگران هستند. به عنوان نمونه دولت اندونزی، در ماه جولای سال گذشته به خاطر تبلیغات گروه تروریستی داعش تلگرام را تهدید به فیلتر شدن کرد. تیم پشتیبانی این پیام‌رسان خیلی سریع دست به کار شد تا محتواهای منتشر شده توسط کاربران اندونزیایی را کنترل کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج