اینستاگرام، دشمن بزرگ سلامت روان
۷۵۹۲۳۱
۲۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۸
۲۷ 
بر اساس مطالعاتی که روی ۱۵۰۰ کاربر اینترنتی انجام شده، اینستاگرام به عنوان بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت و شادابی روان در فضای مجازی شناخته شده است. با وجود اینکه این پلتفرم بر مبنای عکس و تصاویر جهت بیان هویت فردی و خصوصیات شخصیتی پایه‌گذاری شده، ولی با سطوح بالایی از خشم، افسردگی، ناراحتی و ترس فراموش شدن نیز همراه شد.

مجله دیجی کالا - تارا قهرمانی: این لحظه‌ها برایتان آشنا نیست؟ خسته از گرمای هوا و شلوغی خیابان به منزل بازگشته‌اید، دوش می‌گیرید و در حالی که لباس‌های راحتی خود را پوشیده‌اید و حتی هیچ آرایشی روی صورت ندارید، روی مبل لم می‌دهید. درست همین لحظه، زمان چک کردن فضای مجازی است!

چرا اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روان شد!

اپلیکیشن اینستاگرام خود را باز می‌کنید و سری به استوری و پست‌های جدید می‌زنید. یکی از دوستان همین چند دقیقه پیش عکسی از تولد سورپرایزی که برایش گرفته شده است، پست کرده؛ دیگری طبیعت زیبای شهرهای شمالی را تحسین می‌کند؛ دوست دیگری عکسی از یک سالاد خوشمزه و هیجان‌انگیز در یکی از کافه‌های معروف شهر به اشتراک گذاشته و دیگری هم دکوراسیون جدید خانه خود را به دیگران معرفی می‌کند. این حس برای بسیاری از ما آشنا و تکرار شدنی است چون حس می‌کنیم که در این زندگی هدر رفته‌ایم!

بر اساس مطالعاتی که روی ۱۵۰۰ کاربر اینترنتی انجام شده، اینستاگرام به عنوان بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت و شادابی روان در فضای مجازی شناخته شده است. با وجود اینکه این پلتفرم بر مبنای عکس و تصاویر جهت بیان هویت فردی و خصوصیات شخصیتی پایه‌گذاری شده، ولی با سطوح بالایی از خشم، افسردگی، ناراحتی و ترس فراموش شدن نیز همراه شده است.

بر اساس یکی از مطالعات انجام شده در کشور انگلستان پنج شبکه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. یوتیوب بالاترین امتیاز را برای سلامت روان و احساس خوب بودن دریافت کرد و تنها وب‌سایتی است که پاسخ‌دهندگان امتیاز مثبت شبکه را به او داده‌اند. دومین شبکه اجتماعی توییتر و به همین ترتیب فیس بوک، اسنپ چت و اینستاگرام هم در سطوح بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

در مورد اینستاگرام که در بین این ۵ گزینه به عنوان بدترین شبکه اجتماعی برای سلامت روان انتخاب شده است باید این نکته را هم اضافه کرد که خصوصیات منفی از جمله به هم زدن کیفیت خواب، احساس منفی گرایی و افسردگی و افزایش حس خشک و عصبانیت از دیگر عواملی است که در مورد اینستاگرام گفته شده است.

چرا اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روان شد!

طبق نظرات متخصصین و روانشناسان، در مورد افراد جوانی که بیش از دو ساعت از شبانه‌روز را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند، استرس و ناراحتی‌های روانی بیشتری گزارش شده است. زمانی که افراد مدام دوستان خود را در حال سفر، گردش، مهمانی و تفریحات مختلف و جذاب می‌بینند، احساس سرشکستگی می‌کنند و حس می‌کنند زندگی‌شان از دست رفته است و فراموش شده‌اند، در حالی که باقی اطرافیان آنها در حال لذت بردن از زندگی خود هستند. این احساسات باعث می‌شود خود را با دیگران مقایسه کنند و از زندگی خود ناامید بشوند.

در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام برخی از پست‌ها غیر واقعی هستند و به دنبال خود احساسات نامطمئن و عزت نفس پایین را به همراه می‌آورند و به همین دلیل است که پایین‌ترین نمره به اینستاگرام تعلق گرفته است.

با توجه به عکس و پست‌های مختلفی که اتفاقاً بسیاری از آنها با انجام فتوشاپ، ادیت و فیلترهای عکسی مختلف به زیباترین حد خود رسیده‌اند، اعتماد به نفس بسیاری از افراد خصوصاً خانم‌ها به اندازه‌ای کاهش پیدا می‌کند که دیگر احساس زیبایی و جذاب بودن نمی‌کنند و به دنبال روش‌های مختلفی برای زیباتر شدن هستند.

البته که انسان همیشه زیبا گرا است ولی باید این نکته را بدانید که همان‌طور که از اسمش پیداست، اینستاگرام یک شبکه مجازی است و بسیاری از تصاویر مشاهده شده، تا حد زیادی از واقعیت به دور است و به زور ادیت، فیلتر و بسیاری از روش‌های روتوش حرفه‌ای به شکل آنچه شما می‌بینید، در آمده است.

چرا اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روان شد!

یک جمله محبوب می‌گوید باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید! هیچ فردی از اطرافیان و همین دوستان و آشنایانی که در اینستاگرام دنبال می‌کنید درون زندگی شما وجود ندارند و شما هم درون زندگی آنها نیستید. مطمئناً افراد دوست ندارند ناراحتی‌ها و لحظه‌های ناراحت‌کننده خود را به اشتراک بگذارند و احساس افسردگی و غم درونی خود را به گوش عالم و آدم برسانند.

در زندگی هر فردی لحظه‌های شیرین و تلخ بسیاری وجود دارد که آنها را از هم متفاوت می‌کند. پس اگر افرادی را می‌بینید که هر روز تصاویری از گردش، خوراکی‌های خوشمزه، مهمانی‌های رنگارنگ و عاشقانه‌های شیرین خود را به اشتراک می‌گذارند، بدانید که برای شما هم این لحظه‌ها کم نیست و تنها کافی است بیشتر زندگی خود را ببینید و به آن توجه کنید. به قول معروف سرک کشیدن در زندگی دیگران و البته غبطه خوردن به لحظه‌های شاد و خوشبختی‌شان، جز خراب کردن زندگی خودتان و احساس یاس و نا امیدی تأثیری ندارد.

چرا اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روان شد!

به دنبال تحقیقات انجام شده این نتیجه حاصل شده است که هرچه یک شبکه اجتماعی توسط افراد با سنین پایین‌تر استفاده شود، افسردگی، اضطراب و تشویش در مورد آن پلتفرم گزارش داده می‌شود. برای اینکه تأثیرات منفی و آسیب‌رسان شبکه‌های اجتماعی را روی نوجوانان و افراد با سنین پایین‌تر کاهش یابد، برخی از متخصصان پیشنهاد کرده‌اند این اپلیکیشن و وب‌سایت‌ها پیام اخطار «استفاده زیاد» را در صورت استفاده بیش از حد این افراد روی صفحه مانیتور یا گوشی موبایل به نمایش در آورند.

در عصر حاضر که استفاده از اینترنت، فضای مجازی و عضو بودن در شبکه‌های اجتماعی تبدیل به بخشی از زندگی شده، بهتر است از دوران کودکی و خصوصاً در زمان مدرسه و تحصیل، کودکان بیشتر با این فضا آشنا شوند تا بتوانند زمانی که در این شبکه‌ها صرف می‌کنند را به حداقل برسانند و بهتر آن را کنترل کنند.

بهتر است کمی به زندگی واقعی نزدیک شویم و استفاده از موبایل‌های هوشمند که این روزها عضوی جدا نشدنی از ما هستند را به حداقل برسانیم. در خانه افرادی با ما زندگی می‌کنند که اتفاقاً بیشترین مسئولیت را در قبالشان داریم. گپ زدن با آنها را به شبکه‌های اجتماعی ترجیح بدهیم.

حتماً شما هم با این صحنه مواجه شده‌اید: در حالی که همه افراد خانواده دور هم جمع شده‌اند و تلویزیون هم در حال پخش برنامه محبوبشان است، همه در حال چک کردن پروفایل‌ها و شبکه‌های اجتماعی خود هستند و توجهی به اطراف نمی‌کنند.

اگر دوست دارید استفاده از اسمارت فون را به حداقل برسانید، این روش ۲۱ روزه را دنبال کنید:

هفته اول

چرا اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روان شد!

 • قسمت‌هایی از خانه را به مناطق بدون تکنولوژی اختصاص دهید. اتاق خواب می‌تواند یکی از این قسمت‌ها باشد.
 • بعد از اینکه از خواب بیدار شدید، تا ۳۰ دقیقه به گوشی موبایل خود دست نزنید. فعالیت‌های روزمره خود را بدون تکنولوژی آغاز کنید.
 • در زمان خوردن وعده‌های غذایی تلفن همراه را دور از میز قرار دهید و با هم‌صحبتی با خانواده از بودن کنارشان لذت ببرید.
 • برای خود مقررات تعیین کنید و قبل از خوابیدن به سراغ گوشی موبایل نروید. برای مثال به خودتان قول دهید که بعد از ساعت ۱۰ شب در هیچ شبکه اجتماعی آنلاین نمی‌شوید.

هفته دوم

چرا اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روان شد!

 • این هفته کمی سخت‌تر می‌شود. در تمام طول روز تا زمانی که به گوشی نیاز پیدا نکرده‌اید، به سراغ آن نروید. اگر آلارمی به گوشتان رسید که نشان‌دهنده پیغامی از فردی برای شماست، می‌توانید آن را پاسخ دهید.
 • بهتر است نوتیفیکیشن شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید. در این صورت تنها پیام‌های ضروری افراد و تماس‌های تلفنی برایتان مهم خواهند بود. گروه‌های مختلف پر جمعیت یا کانال‌های گوناگون در شبکه‌های اجتماعی همیشه ضروری نیستند و معمولاً به مسائلی می‌پردازند که نیازی نیست هر لحظه آنها را دنبال کنید. مطمئن باشید اگر پیغام مهمی باشد، به گوشتان می‌رسد.
 • در دقایقی که منتظر آمدن مترو، اتوبوس، رسیدن به مقصد در وسایل نقلیه عمومی، سبز شدن چراغ راهنما رد کردن ترافیک یا رسیدن فردی سر قرار ملاقات هستید، به سراغ تلفن همراه خود نروید، می‌توانید با کتاب خواندن یا بازبینی اطراف این زمان را سپری کنید.
 • یک ساعت در روز را خصوصاً در زمان‌هایی که اغلب به سراغ موبایل و تبلت خود می‌رفتید، به سرگرمی‌های مختلف اختصاص دهید. کتاب بخوانید (البته نیازی نیست کتاب الکترونیکی باشد!)، با خانواده خود بازی کنید یا به نرمش در خانه بپردازید.

هفته سوم

 • اگر عادت دارید از آلارم گوشی خود برای یادآوری خوردن قرص، تماس‌های تلفنی، نوشیدن آب روزانه و غیره استفاده کنید، این هفته زمان آن است که زنگ‌های هشدار تلفن همراهتان را خاموش کنید.
 • اپلیکیشنی روی موبایل نصب کنید که میزان استفاده شما از تلفن همراه را بررسی کند. برخی از اپلیکیشن‌ها توانایی این را دارند که برای هر برنامه‌ای در موبایل، تعداد دفعاتی را تعریف کنید که می‌توانید در زمان مشخص آنها را باز و از آنها استفاده کنید.
 • از تلفن همراه استفاده مفید کنید. برای مثال می‌توانید در حین آشپزی کردن، شستن ظروف، اتو کردن لباس و مانند آنها به کتاب صوتی گوش کنید. در هنگام پیاده‌روی از برنامه‌های مختلف سلامتی و قدم شمار استفاده کنید.

از این لحظه سعی کنید زندگی را به سمتی پیش ببرید که سلامت بیشتر روان و بدن برای شما باقی بماند. گذراندن بیهوده ساعت‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تنها باعث می‌شود ساعات مفید در روز کمتر شوند. ثبت لحظه‌های خاطره‌انگیز هم از ضروری‌های زندگی است که قطعاً با آمدن نسل جدید موبایل‌های هوشمند، با کیفیت بیشتری انجام می‌شود. گوشی‌های هوشمند به جهت آسان کردن زندگی و سریع‌تر کردن روند انجام کارهای روزمره ساخته شده‌اند.

برای مثال سال‌های بسیاری است که نامه‌ها جای خود را به ایمیل‌هایی داده‌اند که در عرض ثانیه به دست گیرنده می‌رسند. با آمدن گوشی‌های هوشمند جدید دیگر نیازی نیست برای روشن کردن کامپیوتر و باز کردن صندوق ایمیل هم زحمت زیادی بکشید. ولی سپری کردن و هدر دادن ساعت‌های مختلف برای دیدن تصاویر زندگی افرادی که هیچ نقشی در زندگی شما ندارند، ممکن است به سلامت روان شما آسیبی جدی بزند.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/05/26
خیلی عالی بود. شوهر من معتاد به موبایل شده.
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1397/05/26
من كه ندارم اينستاگرام و خيلي هم خوشحالم
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/05/26
فساد اخلاقی رو هم به دنبال داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
قبول دارم... اکثر شبکه های اجتماعی مطالب حاوی فحشا رو به صورت جداگانه و با تائید کردن سن مخاطب ارائه میده ولی اینیستاگرام بدون هیچ قیدی فقط مضامین فاجعه رو اون هم بعد چند هفته حذف میکنه
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1397/05/26
من حالم با اینستاگرام خوب میشه
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1397/05/27
ی پیجو فالو کرده بودم تازه عروسا جهیزیشون رو با جزییات به نمایش میداشتن یادم میاد چه قدر فشار اوردم به همسر و خونوادم بابت ی مشت وسیله که شاید تو طول عمرم به درد نخوره واقعا حالم از خودم بهم میخوره پاکش کردم اینستاگرامو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹
خوشبختانه من اصلا از زندگی لاکچری خوشم نمیاد.من بیشتر بخاطر دیدن آزادیهای زنها و عکس سفرهای مداوم حالم بد میشه.افسردگی شدید می گیرم.یه مدت نمیرم حالم خوب میشه و به زندگی محدود و خالی خودم بر می گردم ولی باز دوباره....
Iran, Islamic Republic of
01:39 - 1397/05/27
واقعا چیز مزخرفیه، فقط به درد عقده ایا میخوره
پاسخ ها
ney
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
هر چیزی جنب لازم داره هم میتونی استفاده درست بکنی هم استفاده منفی اون دیگه بستگی به جنبه ی هر شخص داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
کاربر ney به نظر من شما از هممممه شبکه های اجتماعی میتونی استفاده خوب بکنی جز اینیستا
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1397/05/27
همش درست ولی عصر ارتباطات نمیشه به این راحتی بیخیال این اپ شد
Iran, Islamic Republic of
22:28 - 1397/05/28
این اینستاگرام نیست که باعث افسردگی میشه اگاهی از بدبختی هست که باعث ازردگی دوستان شده و مسلما نفی اینستاگرام مثل پاک کردن صورت مساله هست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
اگه یه کم رو زندگی کسایی که تو اینیستا شاخ شدن دقت کنی نظرت عوض میشه داداش
Iran, Islamic Republic of
04:58 - 1397/05/29
من خیلی کم با موبایل کار می کنم چون چشمهام کور میشه از بس به یه صفحه کوچیک چشم می دوزم . رو مانیتور بزرگ اینترنت گردی میکنم عضو اینستاگرام هم نیستم فقط توئیتر عضوم.اصلا از اپلیکیشن های مختلف استفاده نمی کنم چون حس زندانی بودن پیدا می کنم.اینستا رو گاهی مثل سایت باز می کنم و می بیینم.آدم باید خودکنترلی داشته باشه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
ای کاش همه مثل شما فکر میکردن...
Iran, Islamic Republic of
05:57 - 1397/05/29
اينستاگرام در تمام دنيا محلي هست براي پز دادن و فخر فروشي. بگذريم كه خيلي از عكسها اصولا جعلي هستند ولي اونهايي هم كه واقعي هستند فقط براي نشون دادن برتري صاحب عكس منتشر ميشن و طبيعيه كه اين باعث افسرده شده بيننده بشه.
هيچ كس از غذاي سوخته و لباس پاره شده و اين چيزاش عكس نميذاره همه ميخوان بگن ببين من چقدر خوبم! ميخوايم ثابت كنيم تو لاكچريها هستيم و چيزي از اونا كم نداريم. رقابت الكي براي هيچ!
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1397/05/31
یگ گیگ اینترنتو تو دو روز تموم میکنه....
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1397/06/02
واقعا یاد قدیما بخیر!!!! یه هفته اینترنت نرفتم از خونواده و دنیا عقب بودم خیلی سخته فاصله گرفتن از گوشی بخصوص وقتی بیکارم. من خیلی خودمو کنترل میکنم کمتر برم وقتی کار دارم یا جایی هستم اصلا سراغ گوشی نمیرم اما متاسفانه اطرافیانم حتی تو جمع های خانوادگی تو دنیای مجازین و کاری به اطرافشون ندارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
ببخشید من نفهمیدم مگه خانواده شما تو اینترنتن که یه هفته نرفتی تو اینترنت ازشون عقب بودی؟؟؟؟؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1397/06/03
جدیدا کتاب سواد رسانه ای وارد کتب درسی دبیرستان شده... ولی خیلی تخصصی کار کرده و اصلا وارد ساده ترین مباحث که مناسب عوام مردم هست مثل کلاهبرداری و اینیستاگرام و... نشده.
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1397/11/11
من که عضو هیچ شبکه اجتماعی نیستم موبایل هم ندارم فقط لپ تاپ که وسیله کارم هست وسط کار میام یه وب گردی میکنم. با اینکه شبکه های اجتماعی از لحاظ خبر رسانی خوب هستند اما بار منفی هم زیاد دارند ولی وب گردی موردی اختیاری هست و شما هر چی دلتون بخواد رو سرچ می کنید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج