توله یوزپلنگ تصادفی سمنان تلف شد
۷۵۹۵۸۳
۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۵
۱۷ 
دیشب حدود ساعت ۷متوجه شدیم که حیوان تلف شده است. البته هرچند از نظر ظاهری وضع بدی نداشت اما با توجه به شدت ضایعات حاصل از تصادف احتمال تلف شدن حیوان بسیار بالا بود.

خبرگزاری تسنیم: یوز پلنگی که هفته پیش در جاده عباس آباد سمنان تصادف شدیدی داشت تلف شد.

مجید خرازیان مقدم درباره این اتفاق گفت: دیشب حدود ساعت 7متوجه شدیم که حیوان تلف شده است. البته هرچند از نظر ظاهری وضع بدی نداشت اما با توجه به شدت ضایعات حاصل از تصادف احتمال تلف شدن حیوان بسیار بالا بود.

وی با اشاره به این‌که کالبد شکافی این حیوان امروز انجام می‌شود گفت: نتیجه این کالبد شکافی تا اواسط هفته بعد اعلام خواهد شد زیرا نمونه های مختلفی برای بررسی علت مرگ از حیوان گرفته شده که اعلام نتایج آن زمان براست.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه برای حیوانات قطع نخاع شده در جهان هیچ تکنیکی برای بهبود کامل و بازگشت به حالت اول وجود ندارد گفت: در بهترین حالت حیوان تا زمانی که حیاتش ادامه پیدا کند فلج بوده و نیاز به نگهداری دائمی دارد. همچنین در دنیا هیچ پروتکلی برای نگهداری از گربه سانان بزرگ که دچار فلج شده اند وجود ندارد.

خرازیان مقدم با تاکید بر به کارگیری تمامی امکانات سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ جان این حیوان گفت: با توجه به اینکه یوز حیوان بسیار ارزشمندی است تمام سعی خود را کردیم که زنده بماند. حتی با علم بر بالا بودن احتمال خطر و بحرانی بودن شرایط حیوان در دوهفته اول پس از تصادف، برنامه ریزی کردیم تا ویلچری برای تسهیل حرکت حیوان و جلوگیری از زخم بستر اوطراحی و ساخته شود اما متاسفانه یوز تلف شد.

خرازیان مقدم در ادامه تشریح وضعیت یوز آسیب دیده گفت: این حیوان به دلیل فلج اعصاب پایین تنه، امکان دفع ادرار و مدفوع را نداشت. آزمایشات انجام شده روز یکشنبه نیز حاکی از وجود خون در ادرار، اوره بالا و کم خونی بود. به هرحال حیوان نتوانست مقاومت کند و متاسفانه تلف شد.

مدیرکل دفتر حیات وحش وآبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرایی شدن فنس کشی محدوده عباس آباد سمنان خبر داد و گفت: بزرگترین تهدید برای این حیوانات تصادفات جاده ای است. از هفته گذشته که این یوز تصادف کرد، با وجود تعلل سازمان‌های مرتبطی که باید تا کنون محدوده این منطقه حفاظت شده را فنس کشی می‌کردند، اداره کل حفاظت محیط زیست استان با همکاری نماینده استانداری پیمانکار این کاررا مشخص کرده و فنس کشی را بزودی آغاز می‌کنند. محدوده عباس آباد استان سمنان منطقه ای حفاظت شده است که به دلیل نبود فنس کشی مناسب، یوزپلنگ‌ها وارد جاده شده و در اثر تصادف از بین می‎‌روند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:26 - 1397/05/24
اقای مقدم علم دنیا با تاکید در برابری علم روز در ایران و تمام دنیا برای حیوانات وکمک را گفته ، ازمایش وکالبد شکافی خوبه برا اینده....؛من که از علم پزشکی نمیدونم اصلا دکتر یوز را دامپزشک یا چی میگن ؟!! تلویزیون را دیدم که فیل که پاش قطع شده بود در تله شکارچیان حامیان حیوانات و علم روز براش پای مصنوعی ساخته و کاملا از مرحله ازاد کردن تله و امداد تا پای مصنوعی را به تصویر و عملی نشان داد .
United States
02:09 - 1397/06/04
تلف شد، یا گشتینش؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج