مسجد جامع بروجرد؛ نگین معماری غرب ایران
۷۹۵۳۸۳
۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲
۳۴ 
به خاطر دارم چند سال قبل، اول هر ماه در خانه ما مجلس روضه‌خوانی برگزار می‌شد که برای برگزاری آن مقدماتی نیاز بود.

روزنامه جام جم - نازیلا ناظمی ایران: به خاطر دارم چند سال قبل، اول هر ماه در خانه ما مجلس روضه‌خوانی برگزار می‌شد كه برای برگزاری آن مقدماتی نیاز بود.

هرچند تمامی لوازم بسیار سریع مهیا شد، اما سماور بزرگ آن چیزی بود كه كار سفره ما را لنگ می‌كرد و از آنجا كه پدر اعتقادی به كرایه كردن و قرض گرفتن وسایل روضه نداشت، تصمیم بر آن شد كه برای خرید یك سماور بزرگ راهی شهر ورشو و شهر سماور ایران یعنی بروجرد شویم.

ابتدا هیچ تصوری از این شهر نداشتم و فكر می‌كردم باید شهری قدیمی باشد بدون جاذبه‌های تماشایی. البته این تصوری بود كه بلافاصله پس از رسیدن به بروجرد تغییر كرد.

پس از خرید سماور، چند روزی وقت برای گشت و تماشای شهر باقی مانده بود. ما تقریبا بیشتر آثار فرهنگی و تاریخی شهر را مورد بازدید قرار دادیم؛ اما در این میان مسجد جامع بروجرد حسابش از باقی اماكن در خاطرم جدا شد.

همیشه فكر می‌كردم بهترین و زیباترین معماری مساجد را باید در اصفهان و میدان تقش جهان یافت. پس از دیدار از مسجد جامع یا آن‌طور كه اهالی می‌گفتند «مچه‌جمه» نظرم كاملا عوض شد.

واقعیت این بود كه این مسجد نه‌تنها چیزی از دیگر آثار معماری اسلامی كم نداشت كه از لحاظ قدمت هم از بسیاری از آنها قدیمی‌تر بود. سفر خاطره شد، خاطره زنده ماند و مچه‌جمه دلیل این خاطره.

آتشکده‌ای که مسجد شد

تلفیق معماری ساسانی و اسلامی

پس از ورود اسلام به ایران، اولین بناهایی كه توسط اعراب و ایرانیان تازه مسلمان در شهرها ساخته می‌شد، مساجد بودند. از این‌رو، در سال‌های اولیه ورود اسلام به ایران، بسیاری از آتشكده‌های قدیمی به‌جا مانده از دوران ساسانیان تبدیل به مسجد شدند.

این مساجد بعدها در طول تاریخ توسط حكمرانان و متدینین، بازسازی شدند، گسترش یافتند و شكل و ظاهری كاملا متفاوت با آنچه در گذشته داشتند، پیدا كردند. مسجد جامع بروجرد نیز از همین دست مساجد است كه روی یك آتشكده بنا شده.

آتشکده‌ای که مسجد شد

بنا بر نوشته یاقوت حموی و مورخان دیگری چون حسین حزین بروجردی، بنای اولیه مسجد به قرن سوم هجری و دوران خلفای عباسی بازمی‌گردد. مسجد جامع بروجرد از آن زمان تا به امروز و طی دوره‌های مختلف تاریخی بارها مورد بازسازی قرار گرفته است.

از گنبدخانه تا مناره‌ها

معماری مسجد جامع بروجرد را می‌توان نوعی تلفیق ماهرانه از معماری اسلامی و ساسانی دانست.

چنانچه بخواهیم قدم به قدم و بخش به بخش ساختمان مسجد را مورد بررسی قرار دهیم باید ابتدا از گنبدخانه آن آغاز كنیم كه قدیمی‌ترین بخش این بنا محسوب می‌شود.

گنبدخانه در ضلع جنوبی مسجد قرار دارد و پی دیوارهای آن از سنگ سیاه مورق و سنگ لاشه با ملات آهك است؛ همان بخش از مسجد كه روی بقایای آتشكده ساخته شده و معماری آن مشابه چارطاقی‌های دوران ساسانی است.

در دوره تیموریان و در حدود سال 715 هجری، بر اثر وقوع زلزله، گنبد تخریب می‌شود و احتمالا خرابی‌های این زلزله تا زمان حكومت شاهرخ تیموری مرمت نمی‌شود. به نظر می‌آید در همین دوران است كه شبستان‌های شرقی، غربی و شمالی به مسجد اضافه می‌شود.

باید توجه داشت كه گنبد شامل قدیم و جدید است. گنبد قدیمی در زمان تیموریان بازسازی شده و برای حفاظت از این گنبد، بعدها یك گنبد دیگر از آهن و آجر روی آن ساخته می‌شود که به‌دلیل فرسایش و بمباران دوران جنگ تحمیلی دچار خسارت‌هایی شده و نیاز به مرمت اساسی دارد.

آتشکده‌ای که مسجد شد

مسجد جامع دو رواق دارد كه در شرق و غرب بنا قرار گرفته‌ است. ویژگی خاص رواق غربی وجود یك چاه آب بسیار قدیمی است كه به گاورو یا چاه گاوی معروف است و به آب انبار ارتباط دارد.

دلیل این نامگذاری آن است كه آب این چاه‌ها با كمك یك گاو و از مسیر یك راه ویژه به حوضخانه ریخته می‌شد. مسجد دارای یك ایوان با پنجره‌هایی مشبك و زیباست.

این ایوان در زمان قاجار نماسازی و گلدسته‌هایی به آن اضافه شده. مسجد همچنین مناره‌هایی دارد كه در طرفین ایوان قرار گرفته‌اند.

مسجد جامع بروجرد یك غریبخانه یا محل استراحت مسافران و سرویس بهداشتی هم دارد كه زمان ساخت آن به دوران بازسازی‌های اولیه مسجد باز می‌گردد

منبر چند صد ساله

شاید بتوان گفت زیباترین بخش مسجد، منبر بزرگ چوبی آن با 9 پله است كه از دوران صفویه به جای مانده و دارای حكاكی است.

آتشکده‌ای که مسجد شد

سازنده این منبر یارمحمد نجار است و تاریخ ساخت آن 1068 قمری است. این منبر داستانی دارد كه به روایت آن، امام حسن مجتبی(ع) طی سفری كه به بروجرد داشته بر بالای این منبر سخنرانی كرده است.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1397/08/23
من بروجرد زندگی میکنم کسی هست اینجا بروجردی باشه
پاسخ ها
یاس
Germany
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
من هستم
Germany
22:50 - 1397/08/23
من بروجردی ام .ولی تا حالا ندیدم اینو.
مگه بروجرد لرستان نیست این؟
پاسخ ها
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
منم ندیدم تا حالا ..... البته اصفهانی ام ها
محسن شاهرخ
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
متاسفم برای همشهری مثل شما؟؟؟ حتما همه آثار اصغهانو از نزدیک دیدی.ولی یک قدمی خودت بنای ب این زیبای رو ندیدی
United States
16:39 - 1397/08/24
چه جالب عزیزم همون بازار سر پوشیده خودمونه توی راضون البته املاشو شک دارم
پاسخ ها
یاس
Germany
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
آهاااا.
یاس
Netherlands
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
اهااا فهمیدم پس همون بازار سر پوشیدست.اون خو اندازه موهای سرم رفتم
شما کجا ی بروجرد میشینین؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج