«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا
۷۹۶۲۰۳
۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۰
۲۸ 
«میله های خداوند»، گلوله های تنگستنی هستند که از مدار زمین پرتاب شده و علیرغم نفوذ چند ده متری در زمین، تشعشعات هسته ای ایجاد نمی کنند.

روزیاتو - حسین علی پناهی: در سال ۱۹۶۷ بیش از ۱۰۷ کشور جهان پیمان فضای خارجی (Outer Space Treaty) را امضا کردند که بر اساس آن هر گونه استقرار سلاح های هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی یا استفاده از آن ها در مدار زمین ممنوع شد.

«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا

چیزی که این کشورها فکر آن را نمی کردند اما ساده ترین سلاح تاریخ نیروی هوایی ایالات متحده بود: میله ای از جنس تنگستن که می تواند با قدرت انفجاری یک موشک بالستیک قاره پیما به یک شهر برخورد کند. در طول جنگ ویتنام، ایالات متحده از بمب هایی به نام «سگ تنبل» (Lazy Dog) علیه ویت کنگ ها استفاده می کرد.

«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا

این بمب ها در واقع قطعات محکم فولادی بودند که کمتر از ۵ سانتیمتر طول داشته و باله هایی روی آن ها تعبیه شده بود. هیچگونه ماده منفجره ای در این سلاح استفاده نشده و در تعداد هزاران عدد توسط هواپیماها بر فراز محل استقرار نیروهای دشمن به سمت زمین پرتاب می شدند. گلوله های سگ تنبل (بمباران جنبشی) می توانستند هنگام برخورد با زمین به سرعت باورنکردنی ۵۰۰ مایل بر ساعت (۸۰۰ کیلومتر بر ساعت) رسیده و پس از رها شدن در ارتفاع ۳٫۰۰۰ پایی می توانستند تا ۹ اینچ در بتن نفوذ کنند.

«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا

بمب سگ تنبل

این ایده مانند شلیک کردن گلوله به سمت هدف بود، اما به جای کاهش سرعت در طول مسیر، هر لحظه بر سرعت و قدرت نفوذ این گلوله افزوده می شد که نیروی بسیار بیشتری را هنگام برخورد با سطح ایجاد می کرد. بدین ترتیب این سلاح مانند بارانی از گلوله ها عمل می کرد که روی یک جنگل بزرگ باریده و تلفات نیروهای ویت کنگ را به شدت افزایش می داد.

«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا

این همان چیزی است که از پروژه جدید «ثور» (Thor) انتظار می رود. به جای صدها گلوله کوچک از ارتفاع چند هزار پایی، ثور از یک گلوله بسیار بزرگ استفاده می کند که از ارتفاع هزاران مایلی سطح زمین پرتاب می شود. ایده «میله هایی از جانب خداوند» (rods from god) ترکیبی از میله های تنگستنی به طول ۲۰ فوت (کمی بیش از ۶ متر) و عرض یک فوت (کمی بیش از ۳۰ سانتیمتر) بود که از مدار زمین رها شده و در نهایت به سرعتی ۱۰ برابر سرعت صوت می رسید. این میله ها تا ده ها متر در عمق زمین نفوذ کرده و هر گونه سنگر بتنی زیرزمینی مستحکم یا سایت های مخفی زیرزمینی را نابود می سازند.

«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا

علاوه بر آن، وقتی که این میله های گلوله ای با زمین برخورد کنند قدرت انفجار به اندازه بزرگی انفجار برخورد یک سلاح هسته ای خواهد بود اما بدون اثرات رادیواکتیو. چنین سلاحی می تواند یک هدف را پس از حداکثر ۱۵ دقیقه از زمان پرتاب نابود سازد. اما به گفته کارشناسان دفاع فضایی، هزینه پرتاب هر پوند سلاح در فضا کمتر از ۱۰٫۰۰۰ دلار نخواهد بود و با توجه به وزن ۲۴٫۰۰۰ پوندی (۱۰٫۸۹ تن) این میله تنگستنی هزینه چنین پرتابی سرسام آور خواهد بود. ساخت و پرتاب تنها یک میله خود هزینه ای سنگین در پی خواهد داشت، بدین ترتیب هزینه ای ۲۳۰ میلیون دلاری تنها برای یک گلوله تنگستنی آن هم در دوران جنگ سرد، هزینه ای غیرمعقول به نظر می رسید.

«میله های خداوند»؛ سلاح فضایی نیروی هوایی آمریکا

اما این روزها دیگر چنین هزینه ای گزاف به شمار نمی آید. دولت بوش پس از حملات یازده سپتامبر ۲۰۱۱ قصد داشت از این ایده برای هدف قرار دادن سایت های اتمی زیرزمینی در کشورهای متخاصم استفاده کند. جالب این که هزینه ساخت و پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman III که در سال ۱۹۶۲ معرفی شد تنها ۷ میلیون دلار بود. مشکل سلاح های هسته ای این است که برای نفوذ در عمق سطوح طراحی نشده اند.

همچنین باران رادیواکتیو ناشی از یک انفجار هسته ای می تواند محیط اطراف انفجار که ممکن است متعلق به کشوری متحد باشد را به شدت تخریب نماید. نکته کلیدی در مورد ساخت سلاح هایی مانند پروژه ثور این است که سلاح های مافوق صوت ضربه ای سنگین را هنگام برخورد با هدف ایجاد کرده و می توانند به تکنولوژی اصلی در جنگ های آینده تبدیل شوند.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1397/08/22
شهرهای موشکیمون در عمق پونصد متری زمین پرررررر
پاسخ ها
نـعـیـم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
خخخخخخخخخحخ
بدون نام
France
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
خخخخ دقیقا همینطوره
Iran, Islamic Republic of
07:37 - 1397/08/23
اینم از سایت های زیر زمینی مون
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1397/08/23
حرف مفت است
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
هههه همه دنیا حرفشون مفته فقط موشکای دو هزاری ما خوبه اره؟
Iran, Islamic Republic of
22:44 - 1397/08/23
هر وسیله ای با سرعت بالا یک نقطه ضعف بسیار جدی دارد و آن هم؟
اهل فن و خود تولید کننده این سلاح اگر فرض کنیم واقعیت داشته باشد، این را می دانند!
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
کاملا درسته اینقدر چرت و پرت نگو
به جای تعصب بیجا یکم عاقلانه فکر کن
نمیخواد تریپ باسوادی برداری
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
جناب بدون نام....
اولا
والدین شما به شما یاد ندادن که احترام هم وطنت رو داشته و با نزاکت با او رفتار کنی حتی اگر نظرش مخالف نظر شما باشه
وثانیا به خاطر دارم که آمریکا در رونمایی از سیستم دفاع موشکی با اصطلاح گنبد آهنین هم خیلی تعریف و تمجید کرده و ادعا میکرد که پیشرفته ترین موشک ها توان گذر از این سیستم دفاع موشکی را ندارند.
و با این تبلیغات فریبنده با مبالغی هنگفت سیستم فوق الذکر را به کشور های بسیاری فروخت .
اما در عمل مشاهده شد که این سیستم توان مقابله حتی با موشک های با تکنولوژی ضعیف حماس و مبارزین یمن را هم ندارد
پس تجربه نشان داده است که نباید فریب تبلیغات هالیوودی ایالات متحده را البته در هین آمادگی برای مقابله و پیشرفت روز افزون خود خورد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
مردک گنبد آهنین برای اسراعیل نه امریکا
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/11/07
دوستان این سلاح را چند کشور دیگر جز آمریکا هم دارند حتی آزمایش هم شده اما با قدرت کمتر جهت اطلاع
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج