چرا از ولنتاین متنفریم؟
۸۳۱۴۸۲
۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
۱۱ 
چهاردهم فوریه، روز شکلات و رُز و کارت‌های آذین شده با قلب باز هم رسیده است. اگر این جمله باعث شده است زیر لب غُرغُر کنید، بدانید که تنها نیستید. تقریبا نیمی از آمریکایی‌ها عقیده دارند در مورد روز ولنتاین اغراق شده است و مناسبت مهمی نیست. اما ۴۳ درصد افراد نیز هستند که این روز را «رومانتیک» می‌دانند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: چهاردهم فوریه، روز شکلات و رُز و کارت‌های آذین شده با قلب باز هم رسیده است. اگر این جمله باعث شده است زیر لب غُرغُر کنید، بدانید که تنها نیستید. تقریبا نیمی از آمریکایی‌ها عقیده دارند در مورد روز ولنتاین اغراق شده است و مناسبت مهمی نیست. اما ۴۳ درصد افراد نیز هستند که این روز را «رومانتیک» می‌دانند. یعنی در مورد روز ولنتاین و جشن و رسومش، باور‌ها و نظرات متضادی وجود دارد.

در مورد جنبه‌ی عاشقانه و رومانتیک روز ولنتاین، مطالعات علمی چندانی انجام نشده، اما چند مطالعه‌ی پراکنده به این موضوع پرداخته‌اند که چرا روز ولنتاین، حس نفرت ایجاد می‌کند. مطلب زیر را بخوانید تا ببینید کدامیک از موارد زیر، علت تنفر شما از ولنتاین هستند.

چرا از ولنتاین متنفریم؟

شما یک عصیانگرید!

در علم بازاریابی چیزی به نام «تئوری مقاومت» وجود دارد که می‌گوید: اگر افراد احساس کنند از آن‌ها خواسته می‌شود رفتاری از پیش تعیین شده و دستور داده شده را انجام دهند، احتمالا آن رفتار را انجام نخواهند داد. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ در نشریه Business Research منتشر شد، روز ولنتاین زمانی است برای مقاومت. ولنتاین یک عید مذهبی نیست، بنابراین ابزاری برای مصرف گرایی و پول درآوردن تلقی می‌شود، راهی برای بازار تجارت که منفعت جویانه و با هدف پول درآوردن به زندگی شخصی و رومانتیک شما سرک بکشند.

طبق بررسی‌های انجام شده و پرسشنامه‌های حقیقی و مجازی جمع آوری شده بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶، در روز‌های نزدیک به ولنتاین، افراد مقاومت عجیبی نسبت به هدیه دادن احساس می‌کنند، با وجود اینکه می‌دانند مجبورند هدیه‌ای برای مخاطب خاص خود تهیه کنند. همین حس اجبار، هر گونه احساس معناداری را که در هدیه دادن وجود دارد نابود می‌کند. خیلی از افراد شرکت کننده در تحقیق، ظاهرا اعلام کردند برای هدیه دادن محدودیت‌های مالی دارند، اما محققان دریافتند ۸۸ درصد از مرد‌ها و ۷۵ درصد از زن‌هایی که در رابطه بودند، هدیه دادند که البته بیشتر این هدیه‌ها یک چیز دست ساز یا غذایی بود که در خانه پخته و تهیه شده بود.

به نظر می‌رسد ولنتاین، افرادی را که تازه رابطه‌ای را شروع کرده‌اند و افراد تنها و مجرد را بیشتر از سایرین آزار می‌دهد. هشتاد و یک درصد از مرد‌ها و پنجاه درصد از زن‌هایی که تازه وارد رابطه شده بودند اینطور اعلام کردند که احساس می‌کنند برای هدیه دادن تحت فشار و احبار هستند. ضمنا برخی از افراد مجرد نیز با تغییر جو بازار در روز‌های نزدیک به ولنتاین دچار خشم و عصبانیت می‌شده اند.

چرا از ولنتاین متنفریم؟

یکی از مجرد‌های شروکت کننده در تحقیق اینگونه نوشت: «از هالمارک کاردز - شرکت آمریکایی که در زمینه خدمات گرافیکی و کارت‌های پستال در ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند – واقعا ممنونم که به من یادآوری می‌کند زندگی من بدون داشتن کسی که عاشقش باشم چقدر بی‌ارزش است!».

جالب است بدانید روز ولنتاین تنها مناسبتی نیست که خشم و ناراحتی افراد نسبت به هدیه دادن اجباری را دربر دارد. مطالعه‌ای که در مورد کریسمس در سال ۲۰۱۳ انجام شد دریافت آمریکایی‌ها از دادن هدیه کریسمس، قیمت‌های شب سال نو و شلوغی فروشگاه‌ها در روز‌های کریسمس نیز بیزارند.

رابطه‌تان چندان صمیمی و عاشقانه نیست

روز ولنتاین می‌تواند برای آن‌هایی که رابطه‌شان چندان گرم و جذاب نیست هم ناخوشایند باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ انجام شد تا به تاثیر روز ولنتاین در ارزیابی روابط توسط خود افراد بپردازد. پژوهشگران روی مفهوم «وابستگی» متمرکز شدند که ریشه در تحقیقی در مورد تعاملات والد و فرزند دارد. افرادی که از وابستگی اجتناب می‌کنند، سعی می‌کنند خیلی با پاتنر خود رابطه صمیمی و عاطفی عمیق برقرار نکنند و برای همین حمایت احساسی زیادی به طرف مقابل خود ارائه نمی‌دهند. معلوم شد «اجتناب از وابستگی» علت اصلی احساسی است که این افراد نسبت به روز ولنتاین دارند.

به گفته‌ی William Chopik سرپرست تحقیقات و دانشمند علوم اجتماعی در دانشگاه میشیگان، یکی از نتایجی که از مطالعات گرفته شد این است که روز ولنتاین در واقع تفاوتی ایجاد نمی‌کند و برای افرادی که شدیدا از وابستگی عاطفی پرهیز می‌کنند، تبلیغ کردن در مورد روز ولنتاین و یادآوری کردن عشق و احساسات رومانتیک هیچ تاثیری ندارد و باعث نمی‌شود در روابط خود شور و احساس بیشتری وارد کنند.

برای دانشمندان این یافته‌ها تا حدودی توجیه کننده‌ی برخی از معما‌های قبلی پیرامون روز ولنتاین بوده است. بعضی از مطالعات پیشین دریافته بودند سالگرد ازدواج و نامزدی، عید‌ها و روز‌های تولد به زوج‌ها کمک می‌کند پیوند خود را محکم‌تر کنند، اما سایر مطالعات به این نتیجه رسیده بودند که کاملا برعکس است؛ روابطی که ضعف عاطفی دارند در روز‌های ولنتاین، ملتهب‌تر و پُرتنش‌تر می‌شوند. شیوه‌ی ارتباطی عاطفی یک فرد می‌تواند تعیین کند روز ولنتاین برای رابطه‌شان شورانگیز خواهد بود یا طوفان برانگیز!

محققان نتیجه گرفتند وجود چنین مناسبت‌هایی می‌تواند فرصتی برای افراد فراهم کند که در مورد روابط خود فکر کنند و آن را ارزیابی کنند (چه بهتر شود و چه بدتر!)

در حال حاضر کمی ملودراماتیک شده‌اید

گذشته از همه‌ی این حرف‌ها شاید روز ولنتاین چندان پدیده‌ی خاص و بزرگی هم نباشد. احساسی که به این روز دارید ممکن است فقط در همین روز (۱۴ فوریه) پُررنگ و داغ باشد.

در اواسط ژانویه از افراد پرسیده شد در مورد روز ولنتاین چه احساسی دارند. مجددا در شانزدهم فوریه نیز همین سوال از همین افراد پرسیده شد و این بار آن‌ها احساس واقعی خود را نسبت به ولنتاین ابراز کردند.

چرا از ولنتاین متنفریم؟

همه‌ی این افراد (کسانی که در رابطه بودند) اظهار داشتند که در مورد روز ولنتاین بیشتر از آنچه واقعا احساس می‌کردند ابراز هیجان کرده بودند، و افرادی که در رابطه خاصی نبودند اعلام کردند احساس‌شان در مورد روز ولنتاین بیشتر از حد واقعی خود منفی بوده است. در واقع بعد از پشت سر گذاشتن روز ولنتاین، معلوم شد هم آن‌هایی که رابطه عاشقانه داشتند و هم آن‌هایی که مجرد و تنها بودند در مورد احساس خود نسبت به ولنتاین اغراق کرده بودند.

این احتمال وجود دارد که تیپ شخصیتی شما سرنخی از احساس‌تان در روز‌های قبل و بعد از ولنتاین بدهد. پژوهشگران دریافتند برونگرا‌ها معمولا هیجانات و احساسات مربوط به آینده را خوش بینانه‌تر می‌بینند در حالیکه افراد مضطرب با گرایش‌های روان نژندی عموما منتظرند که به احساس بدی نسبت به روز ولنتاین دست پیدا کنند (مخصوصا اگر مجرد باشند). به هر حال نتیجه اینکه هم برونگرا‌ها و درونگرا‌ها در مورد واکنش‌های احساسی و هیجانی خود اغراق کرده بودند.

پس توصیه می‌کنیم این بار که با تبلیغات پُر از رُز و عروسک و شکلات و حلقه‌هایی با نگین‌های درخشان روبرو شدید، یک نفس عمیق بکشید و به خودتان یادآوری کنید که: این ولنتاین نیز بگذرد!

منبع: livescience

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/11/25
کو کسی که واقعا خواهان باشه؟ همه دوست داشتنا به خاطر هرچیزی هست الی خود شخص...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
میشه توضیح بدی خود شخص چیه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
خود شخص دقيقا چيه كه انتظار داري دوست داشته بشه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
مگه خود شخص رو چیزی بیشتر قیافه و اخلاق و وضع مالی و شرایط اجتماعیش تشکیل میده؟
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1397/11/25
من به خاطر اینکه ایرانی ها اینقدر جو گیر میشن ازش متنفرم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
این همه امثال تو ایرانی تو غم و ماتم جوگیرین کسی چیزی میگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
تو تنفرت بپوس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
فقط ایرانیها نیستن کلا تو کشورهای مسلمان خاورمیانه بیشتر از غرب ولنتاین ولنتاین میکنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
تو متنفر میشی چون عزاداری تو پوست و گوشتت رفته .از عزاداری ها متنفر نیستی اما از شادی متنفری
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1397/11/25
میشه آدم همیشه آخریه باشه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1397/11/25
تو این گرونی همه چیزو از ایرانیها گرفتن شادی و جشنو و همه چیزو
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1397/11/25
ولنتاین چیه...عشق الان رفته توی جیب های بادکرده و ماشین های لوکس.عشق هم مانند اخلاق و خیلی چیزا تو این مملکت وجود نداره.هر کی هم بگه من واقعا عاشق کسی هستم که وضع مالیش خوب نیست حتما توی موقعیت های دیگری فعلا قرار نگرفته
پاسخ ها
mm
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
خیلی درست میگی. مخصوصا اونجاش که طرف توی موقعیتای بهتر هنوز قرار نگرفته...
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1397/11/25
من عاشق هر چیزی هستم که محبت رو زیاد و آدمها رو به هم نزدیک کنه.... انقدر هم کلمه نفرت رو به کار نبر
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1397/11/25
برای دختر پسرهای ایرانی واقعا مصیبتیه. باید برای چند نفر کادو بخرن طفلکیا؛)
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1397/11/25
تو متنفری این همه عزاداری داریم تو طول سال تو بشین گریه کن
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1397/11/25
ولنتاین، پول، هدیه ، من ، عشقم، ....
دیگر هیچ
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1397/11/26
متنفرم چون سنتهای اریایی خودمونو ول کردیم افتادیم دنبال سنتهای غربی
پاسخ ها
بدون نام
France
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
سنتهای آریاییتون را هم دیدیم
این سنتهای آریاییتون چیزی جز انبان کینه و نفرت و سجده به قبر شاهان و گنده گویی و یاوه بافی داره؟
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/11/26
عشق هم مانند اخلاق تو این دوره از بین رفت،همه چیز امروز به جیب افراد گره خورده
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/11/26
ولنتاین کیلو چنده
Iran, Islamic Republic of
07:01 - 1397/11/27
از ولنتاین متنفر باشید و از این نفرت بمیرید
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1397/11/28
ولنتاین دیگه چه مسخره بازییه. تقلیدگرهای مزخرف.
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1398/02/16
کاملا با نظرت موافقم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج