دشواری‌های ساخت دوربین مخفی در ایران
۸۷۹۹۸۱
۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
۷ 
محمدجواد شفاه از دشواری‌های ساخت دوربین مخفی در تلویزیون ایران گفت. او در حال تولید مجموعه «مخفیلم» در ساختار دوربین مخفی با موضوعاتی چون حرص، طمع، قضاوت و فضای مجازی برای شبکه سه است.

خبرآنلاین: محمدجواد شفاه درباره‌ اینکه چرا تلویزیون کمتر سراغ دوربین مخفی می‌رود، اظهار کرد: «تصور من این است که شرایط جامعه شاید چندان برای اینکه ما بتوانیم دوربین مخفی درست کنیم، آماده نبوده و این امکان وجود داشته است که مردم ناراحت شوند از اینکه جلوی دوربین مخفی قرار گرفته‌اند.»

او در عین حال یادآور شد: «نمونه‌های بسیار موفقی از دوربین مخفی هم در گذشته داشتیم که طبیعتاً آنها برای ما راهنمای بزرگی بوده‌اند که احتمالاً همه مردم هم به یاد دارند. آخرین کاری که از دوربین مخفی دیدیم، شوخی با هنرمندان (کار آقای قهرایی) بود که در شبکه نمایش خانگی تولید و پخش شد.»

دشواری‌های ساخت دوربین مخفی در تلویزیون ایران

شفاه ادامه داد: «آقای قهرایی مدت زیادی کار دوربین مخفی انجام می‌دادند و کارهای باکیفیت و خوبی هم ساخته بودند. اما از آنجا که احساس می‌کردیم این ژانر یک ژانر بکر است؛ چرا که مدت زیادی است که تلویزیون به سمت آن نرفته است و از طرفی ما هم تمرینات بسیاری برای تولید این مجموعه کردیم ـ چه از لحاظ فنی و چه به لحاظ محتوایی و داستانی ـ باعث شد که ما این طرح را سال ۹۶ بنویسیم و به شبکه سه سیما ارائه دهیم. طبیعتاً این اولین کار ما به صورت یک گروه مستقل برنامه‌سازی بود که شبکه به ما اعتماد کرد و این اعتماد کردن به ما ریسک بود که مدیران تلویزیون این کار را انجام داده‌اند. با وجود اینکه فراز و نشیب‌های زیادی داشت اما در ساخت این مجموعه تمام تکیه‌های ما به نیروهای جوان و خلاق بود.»

تهیه‌کننده «مخفلیم» در پاسخ به این پرسش که چگونه از عنصر جذابیت در این مجموعه بهره برده‌اند، اظهار کرد: «تصور من بر این است هر محتوایی که از هر رسانه‌ای قرار است پخش شود اول باید سرگرم‌کننده باشد تا مخاطب اساساً بتواند آن را جذب کند. در کنار آنها می‌تواند آموزنده هم باشد.»

شفاه سپس یادآور شد: «تیم مجموعه مخفیلم یک تیم ۱۵ نفری از متولدین دهه ۷۰ هستند که بسیار خلاق و شجاع هستند. ما در این مجموعه تصمیم گرفتیم از مجریانی استفاده کنیم که تا کنون دیده نشده‌اند و خود این، ریسک بالایی بود؛ اینکه شما با سلبریتی‌ها درصدد جذب مخاطب نیستید. ما سعی کرده‌ایم نقطه قوت‌مان را هم در متن و داستان جذاب و غیرتکراری بگذاریم و هم به لحاظ فنی، با کیفیت بالایی کار را تولید کنیم. تصور ما بر این است که متناسب با دوربین مخفی‌هایی که پیش از این دیده‌ایم در بحث کیفیت و داستان موفق بوده‌ایم و حداقلی از استاندارد را داشته‌ایم.»

این تهیه‌کننده در پایان با بیان اینکه «مخفیلم» علیرغم کپی‌هایی که از برنامه‌های سرگرم‌کننده می‌شود، هیچ‌گونه کپی‌برداری از برنامه‌های دیگر نداشته است، خاطرنشان کرد: «خیلی خوشحالیم که این اتفاق نیفتاده است. سوژه‌هایی که انتخاب کرده‌ایم سوژه‌هایی هستند که زمان زیادی برای آنها صرف شده است.»

محمد جواد شفاه در پایان از کارگردانان این مجموعه، احسان محبوبی و ابوالفضل باقری تشکر کرد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج