شرایط عجیب صاحب‌خانه‌ها؛ مستاجر فقط مذهبی و باکلاس و غیرمعروف!
۸۸۳۱۷۵
۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
۱۲ 
«خانه به مجرد نمی‌دهیم» این جمله کوتاه تا سالیان ‌سال تنها شرط بسیاری از صاحبخانه‌ها بود؛ حالا با گذشت زمان تعداد شرط و شروط‌ زیاد و زیادتر شده است.

روزنامه شهروند - سهیلا روزبان: «خانه به مجرد نمی‌دهیم» این جمله کوتاه تا سالیان ‌سال تنها شرط بسیاری از صاحبخانه‌ها بود؛ حالا با گذشت زمان تعداد شرط و شروط‌ زیاد و زیادتر شده است؛ کافی است فایل‌های اجاره‌خانه را بررسی کنید تا با دنیای متنوعی از شرط‌و‌شروط‌ها مواجه شوید. بنگاهداران املاک می‌گویند که محله‌های بدنام و ساختمان‌های بدنام مشتریان کمتری دارند و این رایج‌ترین دلیلی است که صاحبخانه‌ها را وادار می‌کند تا شرایط سختگیرانه‌ای برای مستأجران قرار دهند.

آنها می‌گویند که خریدوفروش ساختمان چندان در کنترل هیأت‌مدیره ساختمان‌ها نیست و معمولا چون مالکان دیگر قرار نیست ساکن آن خانه باشند، خانه‌هایشان را به هر فردی و با هر مشخصاتی می‌فروشند اما درباره اجاره ماجرا متفاوت است و هیأت‌مدیره ساختمان‌ها تأکید دارند که مالکان، مستأجران بدنام و پردردسر را به ساختمانشان نیاورند تا ارزش ملک حفظ شود.

مستاجر فقط مذهبی باکلاس و غیرمعروف!

مستأجران بدنام قیمت ملک را پایین می‌آورند

آگهی اجاره‌خانه به مذهبی‌ها یکی از رایج‌ترین آگهی‌های اجاره‌خانه است. دلایل صاحبخانه‌ها برای اجاره خانه به افراد مذهبی هم شنیدنی است اما کلیت ماجرا این است که آنها می‌گویند نمی‌خواهند ساختمانشان بدنام شود و خانه‌ها از قیمت بیفتد! «جنگجو» که در یکی از آژانس‌های مشاوره املاک منطقه ١٠ فعالیت می‌کند، به «شهروند» می‌گوید: «در منطقه ما برخی آپارتمان‌ها چندان خوشنام نیستند و معروف است که مستأجران در این ساختمان‌ها رفت‌وآمدهای غیراخلاقی زیادی دارند و یا در بخشی از منطقه تعداد زیادی معتاد زندگی می‌کنند؛ همین مسأله باعث شده است که قیمت خانه در این محله‌ها به نسبت سایر محله‌ها کمتر باشد.»

او ادامه می‌دهد: «همین مسأله موجب شده است که هیأت‌مدیره ساختمان‌ها مالکان را ملزم کنند که خانه‌شان را به افراد خوشنام اجاره بدهند و شاید به همین دلیل است که بسیاری از صاحبخانه‌ها تصور می‌کنند که اجاره خانه به افراد مذهبی امنیت روانی بیشتری ایجاد می‌کند.»

بنا به گفته مشاوران املاک قیمت فروش املاک در محله‌های بدنام‌تر معمولا بین ٥٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان در هر مترمربع ارزان‌تر از سایر محله‌هاست و البته تقاضای اجاره این خانه‌ها پایین‌تر است.

مذهبی‌ها کمتر به خانه‌مان آسیب می‌زنند!

در سایت دیوار یک آگهی درج شده است که یک خانه ٢٦٠متری نوساز در اقدسیه فقط به خانواده‌های مذهبی اجاره داده می‌شود. وقتی با صاحب آگهی تماس می‌گیرم، توضیح می‌دهد: «بارها تجربه کردم که اجاره کسی که درآمدش را از راه حلال کسب کرده، برکت بیشتری دارد و وقتی در ساختمانی زندگی می‌کنید که افراد مذهبی در آن ساکن هستند، احساس امنیت بیشتری برای اعضای ساختمان وجود دارد.»

مالک یک خانه ١٥٧ متری در نیاوران هم در آگهی‌اش اعلام کرده است که خانه را تنها به افراد مذهبی اجاره می‌دهد. وقتی با او تماس می‌گیرم و دلیلش را جویا می‌شوم، می‌گوید: «افراد مذهبی به دلیل اعتقادات دینی در نگهداری خانه مقیدتر هستند؛ زیرا بر این باورند که اگر صدمه‌ای به خانه وارد کنند، دینی بر گردن آنهاست و باید حق و حقوق صاحبخانه را رعایت کنند.»

او ادامه می‌دهد: «سه ‌سال پیش خانه را بدون قید و شرط اجاره دادم و بعد از تخلیه آن مجبور شدم ٣٠‌میلیون تومان برای سیستم فاضلاب هزینه کنم. زمانی که تعمیرکار به خانه‌ام مراجعه کرد، متوجه شدیم که مستأجر پوشک بچه‌اش را بارها و بارها به درون چاه فاضلاب انداخته است.»

یکی دیگر از صاحبخانه‌هایی که خانه‌اش را برای اجاره به مذهبی‌ها آگهی کرده است، به «شهروند» توضیح می‌دهد که «در ساختمان ما دختر مجرد زیاد است و هیأت‌مدیره به این توافق رسیده است که برای حفظ امنیت ساختمان مالکان خانه‌های خود را تنها به خانواده‌های مذهبی اجاره دهند.»

فقط به باکلاس‌ها اجاره می‌دهیم

مستاجر فقط مذهبی باکلاس و غیرمعروف!

«این روزها خانه برای برخی از افراد حکم دختری را دارد که قصد شوهردادن آن را دارند و می‌خواهند سیر تا پیاز زندگی مستأجر را درآورند.» کی‌خواه، مدیر یکی از آژانس‌های معاملاتی در شمال تهران، می‌گوید: «در اجاره خانه‌های لوکس فقط تمکن مالی مستأجرها مهم نیست و بسیاری از مالکان خانه‌های خود را تنها به صاحبان شغل‌های دهن‌پرکنی همچون تاجر و مدیران شرکت نفتی و پزشک‌های متخصص اجاره می‌دهند.»

او با بیان این‌که در اساسنامه برخی از برج‌های خاص تهران قید شده که صاحبخانه‌ها باید شأن و منزلت اجتماعی موجران خود را در نظر بگیرند، ادامه داد: «برخی از خانه‌ها بعضی وقت‌ها چند ماهی خالی می‌مانند اما صاحبخانه‌هایش نه حاضرند از قیمت اجاره خود کم کنند و نه حاضرند خانه خود را به افراد معمولی اجاره دهند؛ به ‌عنوان مثال همین چند هفته پیش یک معامله به دلیل این‌که مستأجر صاحب نمایشگاه ماشین بود، به هم خورد.»

مستأجر دولتی و سلبریتی نمی‌خواهیم!

البته سختگیری برخی از مالکان این روزها کمی از حد تصور فراتر رفته است؛ به‌ عنوان مثال برخی از مالکان حاضر نیستند که خانه خود را به مسئولان اجاره دهند. صادقی فعالی در بازار مسکن است که در رابطه با چرایی این مطلب می‌گوید: «وقتی یک مقام مسئولی مستأجر شما باشد، مسائل امنیتی در آن منطقه بیشتر رعایت می‌شود و رفت‌وآمدها تحت کنترل است یا حتی ممکن است شاهد تجمع‌ها یا اعتراض‌هایی در محل سکونت یک مسئول باشیم.»

یعقوبی مالک یک آژانس مسکن در خیابان فرشته به «شهروند» می‌گوید: «ما فایل‌های اجاره‌ای داریم که در آن قید شده است که خانه به سلبریتی‌ها و حتی چهره‌های سرشناس فضای مجازی و در اصطلاح عامه «پلنگ‌های سرشناس» اجاره داده نشود!» او توضیح می‌دهد: «حواشی این چهره‌ها زیاد است و دیگر پنهان‌کردن آدرس محل خانه این افراد مثل گذشته آسان نیست؛ به همین دلیل ساکنان یک ساختمان ترجیح می‌دهند که درگیر این حواشی‌ها نشوند.»

بیشتر از دو فرزند دارید، باید پول بیشتری پرداخت کنید

محمد اسدی مستأجر است و باید خانه خود را تا شهریور تخلیه کند. او که به‌ عنوان مهندس در یکی از شرکت‌های خودروساز مشغول به کار است و به گفته خودش دستش به دهنش می‌رسد، از سختگیری برخی از مالکان در اجاره‌دادن خانه می‌گوید: «من ٣ فرزند پسر دارم که یکی ٩‌ سال دارد و دو تای دیگر که دوقلو هم هستند، ٤ ساله هستند. این روزها کمتر کسی حاضر است خانه خود را به یک خانواده ٥ نفره که ٣ فرزند قدونیم قد دارد، اجاره بدهند. بیشتر مالکان دنبال زوج‌های جوان یا حداکثر دارای یک فرزند هستند.»

او ادامه می‌دهد: «ما هر‌ سال باید کلی دنبال خانه بگردیم چون صاحبخانه‌ها راضی نمی‌شوند خانه خود را به ما اجاره دهند. حتی برخی از صاحبخانه‌ها به شرط بالابردن اجاره به دلیل داشتن ٣ فرزند حاضر به امضای قرارداد با ما می‌شوند.» اسدی ادامه می‌دهد: «هر ‌سال به هر سختی و دشواری جایی را پیدا می‌کردیم و جابه‌جا می‌شدیم اما امسال انگار قضیه فرق دارد، اجاره‌ها بیش از حد گران‌ شده‌اند و جدای از پیداکردن یک خانه با قیمت مناسب، می‌ترسم که به دلیل تعداد جمعیت خانواده‌ام نتوانم جای مناسبی را پیدا کنم. انصاف نیست که خانواده‌ای که چند فرزند دارد با چنین برخوردی در جامعه مواجه شود.»

خانه را به حیوان خانگی‌تان اجاره نمی‌دهیم

مستاجر فقط مذهبی باکلاس و غیرمعروف!

داشتن حیوان خانگی از دیگر فاکتورهایی است که ممکن است شما را در پیداکردن خانه مورد نظرتان با مشکل مواجه کند. براساس تبصره ماده سه آیین‌نامه اجرایی قانون آپارتمان‌ها در ‌سال ١٣٤٧، نگهداری حیوانات در قسمت‌های مشترک ممنوع است، طبق قانون قسمت‌های مشترک ساختمان شامل پشت‌بام، راه‌پله‌ها، راهروها، حیاط و پارکینگ است که کسی حق نگهداری هیچ‌گونه حیوانی اعم از اهلی و وحشی را در این قسمت‌ها ندارد و نگهدارنده حیوان در این قسمت‌ها مجرم بوده و می‌توان علیه او شکایت کرد.

البته اگر حیوان خانگی شما برای دیگر اهالی ساختمان مشکلی ایجاد کند، همسایه می‌تواند از شما در مجامع قضائی شکایت کند. براساس قانون نگهداری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی آپارتمان با رعایت دو ضابطه مشکلی ندارد؛ اول آن‌که از نظر مقررات و قوانین بهداشت ایجاد بیماری نکند و دوم آن‌که برای همسایه‌ها ایجاد مزاحمت نکند.

در صورت بروز هرکدام از این دو مورد شخص نگهدارنده حیوان طبق ماده ٦٩٠ مجرم است و سایر همسایه‌ها می‌توانند از او شکایت کنند؛ البته کی‌خواه می‌گوید: «برخی از صاحبخانه‌ها بر این باورند که «جنگ اول به از صلح آخر است» به همین دلیل در ابتدا با مستأجران خود طی می‌کنند که اجازه نگهداری از حیوانات حتی از نوع اهلی آن را هم در خانه ندارند.»

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/04/18
آپارتمان نشینی به این حجم زیاد تو کشوری پهناور هم از عجایب روزگار ماست
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
من و امثال من مستاجیم
ماها ک اول زن بودیم مجبور بودیم از بیشتر خواسته هامون بزنیم ک صاب چیزی بشیم
بعدش ک بچه دار شدیم کلا اون دو سه قلم لباس و کفش رو هم
از لیست خرید سالانه به یک بار در سال تغییر دادیم و این قیمت ها همچنان بالا میره و من از حالا نگران کرایه ی سال اینده هستم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
بخاطر اینه که همه امکانات و مشاغل جمع شده تو چندتا شهر بررگ مهمترینش هم تهران ....الان تو تهران از هر ده نفر هفت نفر از شهرستان مهاجرت کردند اینطور نبوده که مثلا یه چهار نسل پیش ساکنتهران باشه ..کاملا هم بن ه های خدا حق دارند به خاطر شرایط بد شهرستانشون و از همه مهمتر نبدن کار مهاجرت کردن
۰۰۰۰
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
سلام تورو خدا کمک کنید اجاره ها بیاد پایین واقعا مگه ی کارگر چقد میتونه تحمل داشته باشه چرا حقوق کار گر هارو زیاد نمیکنین بجاش کرایه هارو همش میبرین بالا تو رو خدا ب داد برسین ما ۴۰ روز از قرار دادمون مونده و هیچ جایی هم بااینپولی ک ما داریم اجاره نمیدن
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1398/04/18
آرزوی همه پدرومادرهااینه که به فرزندانشان سروسامان دهنددخترراروانه خانه ی بخت وپسررادامادکنند.پدرومادری فرزندی داشتندکه که مرتبا ازش می خواستندهمسری انتخاب کنه فرزندمی گفت باشه پدرومادر هی می گفتندچه شدفرزندهم می گفت پیدانکردم خلاصه پدرومادرناراحت میشن ومیگن این همه دختر یکی برای توپیدانمی شه گفت نه گفتند چطورپاسخ دادکه من همسری می خوام که چشماش اینجوری دماغش اون چوری خلاصه تمام خصوصیات راگفت تاالان هرسه نفری می گردندهنوز همچون دختری را پیدانکردندحالاخانه دارهاشمابرای پیداکردن چنین مستاجرانی موفق شده اید؟
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
امان از خرج بالا درین کشور و حقوق کم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
آدم های خوب همیشه تو دنیا و در تمام طول تاریخ پیدا میشن منتها تعدادشون خیلی کمه خیلی کم. باید خیلی خوش شانس باشی و خدا باهات یار باشه که اونها سر راهت قرار بگیرند حالا چه مستاجر و همخونه و همسایه باشه چه همسر و همکار و فامیل و یا حتی خانواده.
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1398/04/18
اینجور صاحبخانه ها آدمهایی فوق العاده مذهبی و قران خوان هستند را ترجیح می دهند به بقیه آدمها ، حق هم دارند چون اینجور اینگونه مستاجر علاوه بر مذهبی بودن امکانات جنبی دیگه هم دارند !
فرار کنید ، داره مستاجر میاد !
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1398/04/18
در ایران صاحب خانه دقیقا مثل برده با شما برخورد میکنه
Iran, Islamic Republic of
23:04 - 1398/04/18
حیان خانگی رو حق دارن همینطور مستاجر سلبریتی نباشه
دوستم خنش شه ک غربه یکی از هنرپیشه های مطرح اسم نمیبرم تو همون اپارتمان در همسایگی اینها ساکنه یعنی عاصی شده بود از رفت و امد های دیر وفت اونم طرف مست اب شنگولی زده گل کسیدن و با هر هر و سر و صدا بزن و برقص تا دیروقت
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/04/19
خواهر من تازه رفته بودن تهران از دنیا بی خبر ،یه خونه ی خیلی کوچولو اجاره کردن ،بعدا فهمیدن بابا ساختمون کلا (خیلی ببخشید ) فاحشه خونه است ، یعنی یه عده کلا این خانه های کوچک رو برای کارای غیر اخلاقی با دوستاشون اجاره کرده بودن ،خلاصه فرار کردن .
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/04/26
ما خودمون صاحب خونه ایم. اجاره بالا اصلا برامون مهم نیست برامون مهمه که مستاجر تمیز باشه چشم پاک و با خدا باشه و اهل مراعات کردن خیلی از مسائل و مهم تر از همه اهل دود ودم نباشند که واقعا غیر قابل تحمل اند. همه چیز که پول نیست وقتی قراره با مستاجر تو یک ساختمون زندگی کنی خیلی مهم تر از پول انسانیت و پاکی و اخلاق خوبه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
انسانیت طرف واسه شما پول میشه؟
در ضمن همه چی پوله به نظر من ولی خب هرکی نظر خودشو داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج