مستمری طلاق‌های صوری قطع می‌شود
۸۹۱۱۰۸
۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
۱۹ 
مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: پس از پیگیری و بازرسی های انجام شده مشخص شد که تعدادی از افرادی که پس از طلاق برای دریافت مستمری به تامین اجتماعی مراجعه کرده اند، طلاق‌های صوری داشته اند به همین دلیل مستمری آن ها قطع شده است.

خبرگزاری ایرنا: مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: پس از پیگیری و بازرسی های انجام شده مشخص شد که تعدادی از افرادی که پس از طلاق برای دریافت مستمری به تامین اجتماعی مراجعه کرده اند، طلاق‌های صوری داشته اند به همین دلیل مستمری آن ها قطع شده است.

سید محمد علی جنانی افزود: براساس بند 3 ماده 48 قانون حمایت از خانواده که دری کم اسفند 1391 به تصویب رسید و در سال 92 اجرا شد، ‌ فرزندان مونث به شرط اینکه شغلی نداشته باشند، می توانند پس از فوت پدر، از حقوق وی استفاده کنند این قانون در راستای حمایت از بانوان تصویب شد.

مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی گفت: همچنین در تامین اجتماعی اگر پدر و مادری از هم طلاق بگیرند، فرزند دختر اگر شغلی نداشته باشد یا شوهر نداشته باشد، می تواند حقوق پدرش را دریافت کند. این مساله باعث افزایش طلاق های صوری می شود. با این اقدام اگر پدر فوت کند دیگر هیچ ارثی به این زن نمی رسد و کانون گرم خانواده به سمت فروپاشی می رود.

به گفته وی براساس آمارها تا سال 1394 حدود 6 هزار طلاق صوری در کشور گزارش شده است که این رقم بسیار بالایی است. اگر خودمان هم باعث می شویم که این رقم را افزایش دهیم حتی از نظر اقتصادی با مشکلات جدی مواجه می شویم.

جنانی اضافه کرد: حتی در حوزه بازماندگان که 30 درصد مصارف ما در این بخش است، ممکن است بخشی از آن بخاطر طلاق های صوری باشد. اگر این موارد صوری نبود شاید مصارف ما 20 تا 25 درصد می شد.

وی گفت: برای اصلاح این مساله با حضور کارشناسان خبره آمادگی کامل داریم، از سوی دیگر در کمیته ای که برای رصد میزان طلاق های صوری در تامین اجتماعی تشکیل شده است بررسی ها و پیگیری هایی را انجام می دهیم اما تامین اجتماعی قانونگذار نیست و باید در کمیسیون اجتماعی دولت این مساله مطرح شود، البته برای این موضوع بارها مکاتباتی انجام داده ایم.

مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه آمار جدید طلاق های صوری در دست بررسی و پیگیری است، گفت: در اداره کل مستمری های تامین اجتماعی هیاتی از حقوقی و فنی را تشکیل داده ایم و مجوز گرفته ایم وقتی درخواست طلاق می شود آن هارا بازنگری می کنیم و نتیجه خوبی گرفته ایم و فیلترگیری خوبی شده است و به این جمع بندی رسیده ایم بخشی از این طلاق ها صوری بوده است و مستمری آن ها را قطع کرده ایم.

جنانی تصرح کرد: مردم نباید دنبال این گونه طلاق های صوری بروند حتی اگر متوجه شویم که طلاق صوری باشد تمام پول هایی که به حساب شان واریز شده از آن ها بازپس گرفته می شود. نباید حیثیت اجتماعی خودشان را به چوب حراج بگذارند و وقتی متوجه شوند که طلاق به صورت صوری است نگاه همسایه و همکاران به این افراد هم سنگینی می کند. ما پیگیر این موضع هستیم متاسفانه در هفته های گذشته هرچه درخواست مستمری با طلاق داده شده است، صوری بوده که با قدرت جلوی این مساله ایستاده و جلوی آن ها را گرفتیم.

وی تصریح کرد: بحث این است که چرا باید نگاه جنسیتی داشته باشد و یک چک سفید امضا به فرد داده می شود. برای این موضوع نباید نگاه بدون محدودیت وجود داشته باشد بلکه به عنوان مثال باید به یک بانویی که همسرش را از دست داده است، از مستمری پدرش استفاده می کند فرصت 5 ساله ای داده شود تا شغل داشته باشد یاحتی بتواند ازدواج کند. نباید شرط تمکن را حذف کنیم. وقتی حقوق پدر برای فرزند دختر می ماند دیگر شاید تمایل به پیدا کردن کار نداشته باشد. حتی متاسفانه برخی از بانوان که طلاق صوری می گیرند، برخی از همسران آن ها دوباره همسر دوم اختیار می کنند.

جنانی ادامه داد: صرف شغل و شوهر اصلا شرط خوبی نیست چون به همین دلیل یک گروه هم دنبال سواستفاده هستند و در واقع خودمان باب سواستفاده را در این زمینه باز می کنیم که نمونه آن مربوط به بچه های طلاق است که اگر پدر و مادری از هم جدا شوند فرزند پسر در صورت تک فرزندی بودن می تواند از سربازی معاف شود که از این مساله نیز سوءاستفاده شد.وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد داریم که این قانون حمایت از خانواده چون خانواده را حمایت نمی کند و فروپاشی برای جامعه به همراه دارد و ممکن است جامعه را به سمت اضمحلال پیش ببرد باید تعدیل شود معتقدیم این قانون نیاز به کار کارشناسی و راه حل های مختلف دارد می توان نگاه جنسیتی به آن را برداشت. حتی می توان حین الفوت را مطرح کرد یعنی اگر پدری فوت کرد و فرزند دخترش در زمان فوت شغل و شوهر نداشت می تواند از این مزایای مستمری استفاده کند.

جنانی اضافه کرد: چون اکنون تعدادی از دختران زمانی که پدرشان فوت می کند پس از گذشته 6 ماه یا بیشتر دنبال طلاق صوری می رود. باید کار کارشناسی انجام شود و نظام مند شود.

باید مانند بیمه بیکاری فقط یکسال یا چند سال این مزایای برای آن فرد وجود داشته باشد.وی تصریح کرد: اینکه همه می گویند یکی از مشکلات کشور مساله اشتغال جوانان است باید گفت که این قانون ضد اشتغال است چون اگر شغل داشته باشد دیگراین مزایا را از دست می دهد. یک قانون ضد ازدواج هم محسوب می شود مگر مشکل ازدواج و زاد و ولد نداریم پس این ضد اشتغال و ازدواج است.

به گفته وی؛ پیشگیری بهتر از درمان است باید گفت چرا باید خلاف کنیم تا گواهی خلاف دست مان باید بگذارید مستمری از مسیر حلال به دست همه برسد و معتقدم برای طلاق های صوری نیاز به کارهای کارشناسی است. حتی از مراجع فتوا گرفتیم که اعلام کردن این پول حرام است.

سازمان تامین اجتماعی حدود 42 میلیون بیمه شده دارد که سه میلیون و 200 هزار نفر از آن مستمری بگیر، بازنشسته و از کارافتاده هستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1398/05/08
چندین میلیون مستمری بگیر تأمین اجتماعی داریم مهندس ،
چگونه حساب کتاب کرده‌اید که این ۶۰۰۰ نفر را یک ششم الی یک سوم آنها حساب کرده‌اید !!؟؟
از این گذشته چرا تقریبی که گرفته‌اید این‌قدر گل و گشاد است ؟؟!! آخر کجای دنیا موقع آمار دادن تقریب دو برابری می‌دهند ؟؟!؟
یعنی با این حساب کتاب مدال فیلدز را باید به شما می‌دادند نه به مریم میرزاخانی خدابیامرز .
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/05/08
همین طور بیمه رو بیچاره کردن یا طلاق صوری یا شوهر مرده دوباره ی شوهر جوان تری گرفته حقوق فوتی رو هم میخوره ی حلوا هم براش درست نمیکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/05/08
همین طور بیمه رو بیچاره کردن یا طلاق صوری یا شوهر مرده دوباره ی شوهر جوان تری گرفته حقوق فوتی رو هم میخوره ی حلوا هم براش درست نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1398/05/08
از کجا میفهمین اون وقت ؟
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1398/05/08
خیلی ها با این کار به مفت خوری وتن پروری روی آوردن باید مجازات بشن کسایی که این کارو میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
بله حتماحتی بایدشوهردوم خانم هم باید جریمه بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
باید جریمه بشن
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1398/05/08
خوب حقشونه تواین دوره کی میتونه تاسی سال بیمه بپردازه خودش حقوق بگیره بنده خداها میفتن میمیرن حق بچشونه ازجیبشون که نیست
Iran, Islamic Republic of
00:36 - 1398/05/09
مرگ برطلاق صوری مرگ بر بی پولی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
چطور راضی میشن ازاوبنده خدایی که فوت کرده حقوقش رابه نیرنگ دریافت کنن وباشوهردیگه خرج کنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج