رازهایی که سال‌هاست دانشمندان را گیج کرده!
۸۹۸۰۳۴
۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
۱۳ 
با اینکه جهان تا به امروز پیشرفت زیادی کرده، هنوز روی زمین راز‌هایی هست که حتی ماهرترین دانشمندان را گیج کرده است. این رازها بقایای تمدن‌های گذشته هستند که تا به امروز باستان‌شناسان، مورخان، فیزیکدانان و شیمیدان‌ها را درگیر خود کرده اند.
برترین‌ها: ما ۵۰ سال پیش به ماه رسیدیم و با اینکه جهان تا به امروز پیشرفت زیادی کرده، هنوز روی زمین راز‌هایی هست که حتی ماهرترین دانشمندان را گیج کرده است. این رازها بقایای تمدن‌های گذشته هستند که تا به امروز باستان‌شناسان، مورخان، فیزیکدانان و شیمیدان‌ها را درگیر خود کرده اند. در این مطلب با برخی از این راز‌ها آشنا می‌شوید.

زیر گوش مجسمه ابوالهول چیست؟
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

یک تخته سنگ، سوراخ زیر گوش راست مجسمه ابوالهول در مصر را مسدود کرده است. این سنگ از چه چیزی حفاظت می‌کند؟ چه چیزی پشت آن پنهان شده است؟ باستان شناسان هنوز در تلاشند این موضوع را بفهمند، اما یک مرد روسی ادعا می‌کند این سنگ یک چیز انقلابی را پنهان کرده است. او اصرار دارد که در زندگی قبلی خود به عنوان یک سرباز در مریخ زندگی می‌کرده و در آن زمان از مصر بازدید کرده و در آنجا فهمیده چیزی زیر گوش ابوالهول پنهان است که باید کشف شود تا تحول بزرگی روی سیاره زمین ایجاد کند.
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!
 
شاید این ماجرا تخیلی به نظر برسد، اما نمی‌توان انکار کرد چیزی زیر گوش راست مجسمه ابوالهول وجود دارد. علاوه بر این، یک نقاشی قرن نوزدهمی وجود دارد که نشان می‌دهد مردم از بالای سر مجسمه بیرون می‌آیند، که می‌تواند ورودی دوم به داخل مجسمه باشد.

یک سی‌دی-رام باستانی که هیچکس نمی‌تواند آن را رمزگشایی کند
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

این دیسک «صفحه فستوس» نام دارد و قدمت آن به تمدن مینوسی در یونان می‌رسد یعنی حدود ۳۷۰۰ سال پیش! قطر این صفحه ۱۶ سانتیمتر است و از گِل رس ساخته شده و حاوی اطلاعاتی است که روی آن حکاکی شده است. دانشمندان توافق دارند که این دیسک باید به صورت مارپیچ خوانده شود، اما هنوز سوالات زیادی در ارتباط با زبان آن وجود دارد.
 
با اینکه بشر سال هاست برای درک و ردیابی آن تلاش می‌کند، هنوز این دیسک ناشناخته است. اما گروهی از کارشناسان اخیرا ادعا کرده اند که کلمات مربوط به «مادری» و «الهه» روی دیسک وجود دارد و معتقدند که این شیء برای نیایش با یک الهه مینوسی حکاکی شده است. هنوز چیز‌های زیادی وجود دارد که درباره آن نمی‌دانیم.

مقبره‌های گوشت‌خوار ترکیه
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

این تابوت‌های سنگ آهکی ترکی، در شهر باستانی اسوس (Assos) در ترکیه قرار داشته و یک توانایی عجیب دارند: آن‌ها می‌توانند اجساد را آنقدر سریع متلاشی و تجزیه کنند که تا به امروز دانشمندان زیادی را گیج کرده اند. این قبر‌ها ۲۷۰۰ سال قدمت دارند و می‌تواند در عرض ۴۰ روز جسد را تجزیه کنند، در حالی که این فرایند در سایر قبر‌ها ۵۰ تا ۲۰۰ سال طول می‌کشد.

کوکائین و تنباکو در مومیایی‌های مصری نشان می‌دهد که با آمریکا ارتباط داشته اند

ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

وقتی  مومیایی فرعون مصر، رامسس کبیر را تجزیه و تحلیل کردند، آثار تنباکو، کوکائین و حشیش را در روده‌های مومیایی یافتند. مدتی پس از آن، سایر مومیایی‌ها هم بررسی شدند و باز هم همین نتایج به دست آمد. از آنجا که همه این گیاهان بومی قاره آمریکا هستند، هضم این کشف برای بسیاری از کارشناسان دشوار است، چون همه آنچه درباره تاریخ می‌دانیم را زیر سوال می‌برد. آیا مصری‌ها آمریکا را کشف کردند؟ برخی معتقدند وایکینگ‌ها این کار را کردند و برخی مطمئن هستند که چینی‌ها اولین بار روی این قاره پا گذاشتند، اما با این کشف تردید‌های بیشتری مطرح می‌شود.

این سنگ‌های کروی غیرقابل توضیح از کاستاریکا
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

این سنگ‌ها «لاس بولاس» به معنی «توپ‌ها» نام دارند و قدمت آن‌ها به ۱۵ قرن پیش باز می‌گردد. باستان شناسان موافقند که این کره‌ها در فرهنگ دیکیوس ساخته شده اند، تمدنی که قبل از فتح اسپانیایی منقرض شد. این کره‌ها از ۱۰ تا ۲۵۷ سانتیمتر قطر و بیش از ۱۶ تن وزن دارند. این توپ‌ها در یک دوره هزارساله در کاستاریکا ساخته و پراکنده شده اند و اگرچه دانشمندان می‌دانند که چه کسانی آن‌ها را ساخته اند، اما هدفشان از این کار هنوز یک راز است.

نسخ خطی که قابل رمزگشایی نیستند
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

دست نوشته‌های ووینیچ (Voynich) کتابی از قرن شانزدهم است که دانشمندان معتقدند در دوره رنسانس به زبان ایتالیایی نوشته شده است. معما این است که هیچکس نمی‌فهمد چه چیزی در صفحات آن نوشته شده، چون به صورت رمزی نوشته شده که رمزگشایان جنگ جهانی اول و دوم هم نمی‌توانند آن را رمزگشایی کنند. این نسخه خطی به نام تاجر کتاب لهستانی که در سال ۱۹۱۲ آن را یافت و خرید، «ووینیچ» نام گرفت.

سنگ‌های پوماپونکو (Puma Punku)
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

پوماپونکو در آیمارا به معنای «درِ پوما» است و نامی است که به یک مجموعه آمریکایی واقع در بولیوی داده شده است. این ساختار سنگی توسط مردم تایوانکو ساخته شده، تمدنی که قبل از اینکا‌ها بودند. نکته جالب درباره این مجموعه این است که از سنگ‌های برش‌خورده عظیم متصل به هم ساخته شده اند. اما مردم در آن زمان فناوری برش چنین سنگ‌های عظیمی را نداشتند. همچنین آن‌ها از هیچ چرخی استفاده نکردند. چون چرخ اختراعی بود که با فتح اسپانیا به آمریکای جنوبی برده شد، بنابراین چطور چنین سنگ‌های غول پیکری را حرکت داده اند؟

نقشه گنج باستانی که هرکسی را ثروتمند می‌کند
 
ماجراهای اسرارآمیزی که سال هاست دانشمندان را گیج کرده!

آنچه در تصویر می‌بینید یک طومار مسی است که در غاری از دریای مرده پیدا شده و تصور می‌شود نقشه یک گنج یهودی باستانی باشد. این طومار نقشه گنجی است که مردم را به یک گنجینه مذهبی ارزشمند هدایت می‌کند. برخی کارشناسان اطمینان دارند که نقشه گنج معبد دوم یهودی است که در سال ۷۰ میلادی فرو ریخت. کارشناسان توانسته اند بخش‌های زیادی از نقشه را رمزگشایی کنند، اما، چون خیلی دقیق است، مثل «گردش به چپ در کنار آبنما» یافتن گنج غیرممکن است، چون این مکان‌ها یا از بین رفته اند یا زیر خاک هستند.
 
منبع: brightside
الهام مظفری
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1398/06/01
چه جالب بود، خوشمان امد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
خیلی. بخصوص اون قبرها
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/06/01
مطالب گوهربارتون مارو هم گیج کرده...دانشمندان که جای خود دارن....
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1398/06/01
ی مشت شِررررررر
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
توعم ی احمق بی سواد
United Arab Emirates
16:35 - 1398/06/01
فقط اخری...واقعا گیجم کرد
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1398/06/02
در مورد اخری؛ چرا اون منطقه ای که بهش شک دارن رو زیر و رو نمیکنن تا به گنج برسنند؟ البته شاید مسئله اثار باستانی مد نظر باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
اصلا نمی دونن اون کجا هست
فقط تو تاریخ نوشته که همچین جایی بوده و فرو ریخته
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
مگه ایرانه که همچین کاری کنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج