درباره فیلم ضد ایرانی «مامور مخفی»: یک جاسوس اسرائیلی در تهران
۸۹۹۷۶۵
۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۹
۱۸ 
صحبت از نمایش فیلم «مامور مخفی» (operative) به نویسندگی و کارگردانی «یوآل آدلر» و بازی «دایان کروگر» است که در اولین اکران خود در جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۹ برای ما ایرانی‌ها کنجکاوی‌های زیادی را به دنبال داشت.

برترین‌ها: «اکران یک فیلم با موضوع جاسوسی از نیروگاه‌های هسته‌ای ایران در فرانسه»؛ تیتر کنجکاوی برانگیز رسانه‌های مختلفی بود که در ماه گذشته و در میان سیل اخبار سیاسی و اقتصادی ذهنیت بسیاری از دنبال کنندگان اخبار روزمره را به خود جلب کرده بود. صحبت از نمایش فیلم «مامور مخفی» (operative) به نویسندگی و کارگردانی «یوآل آدلر» و بازی «دایان کروگر» است که در اولین اکران خود در جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۹ برای ما ایرانی‌ها کنجکاوی‌های زیادی را به دنبال داشت.

درباره فیلم ضد ایرانی مامور مخفی: یک جاسوس اسرائیلی در تهران

فیلم با نمایش تصویر واقعی از تهران امروز که بازیگر مطرح این روز‌های سینما را در حال قدم زدن در چهاراره ولیعصر و مناطق مختلف تهران به نیت جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نشان می‌دهد، از همان ابتدا یک سوال اساسی را در ذهن ما ایرانی‌ها جرقه زد که چگونه ممکن است یک کارگردان اسرائیلی به همراه بازیگران و تیم حرفه‌ای فیلمبرداری اجازه کار در ایران گرفته و سر از تهران در بیاورند؟ سوالی که پس از اتمام نمایش فیلم در جشنواره برلین و در کنفرانس خبری برگزار شده نیز ذهن بسیاری از خبرنگاران و منتقدان را به خود مشغول کرده و باعث شد که کارگردان فیلم درباره چگونگی تولید و فیلمبرداری صحنه‌های تهران این گونه توضیح دهد: تلاش اولیه ما برای فیلمبرداری رسمی در ایران مسلماً با شکست مواجه شده است.

راه حل جایگزین، اما این بوده که یک واحد فیلمبرداری در تهران داشته باشیم که بخاطر حفظ امنیت‌شان نمی‌دانسته‌اند که با چه کسی در تماس‌اند و موضوع برای آن‌ها به این شکل بوده که با گروهی در بلژیک کار می‌کنند. فرد رابط از طریق آیفون به صورت آن‌لاین و هم‌زمان فیلمبردای صحنه‌ها را که در آن بدل بازیگر ریچل (دایان کروگر) در خیابان‌های تهران و بازار و ... حضور داشته است به ما حتی در ساعت سه شب در نیویورک نشان می‌داده و ما او را کارگردانی می‌کردیم و مثلا می‌گفتیم حالا بپیچ راست و ...

درباره فیلم ضد ایرانی مامور مخفی: یک جاسوس اسرائیلی در تهران

فیلم اگر چه ادعای یک تریلر جاسوسی را با خود یدک می‌کشد، اما به علت ضعف‌های عمده‌اش در همان جشنواره برلین هم نتوانست هوادارانی برای خود پیدا کرده و با نظر مثبت منتقدان روبرو شود.

از کارگردان فیلم چه می‌دانیم؟

«یووال آدلر» کارگردان اسرائیلی تبار فیلم «مامور مخفی»، که در سال ۲۰۱۳ و با ساخت فیلم «بیت اللحم» به عنوان اولین ساخته‌اش موفق شد از جشنواره ونیز همان سال جایزه بخش روز‌های ونیز را کسب کند، با به تصویر کشیدن داستانی سیاسی حول محور یک مامور اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) که رابطه صمیمانه‌ای با خبرچین فلسطینی خود برقرار می‌کند، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و باعث شد که بسیاری از سینماگران و علاقمندان او را بعنوان استعداد جدیدی که در سینمای اسرائیل ظهور پیدا کرده است بشناسند.

او برای دومین ساخته‌اش به سراغ اقتباسی آزاد از روی رمان «معلم زبان انگلیسی» نوشته یک جاسوس سابق اسرائیلی به نام «یفتاک ریچیر آتیر» رفته که تمام وقایع کتاب نیز همانند اتفاقات عجیب و موهوم فیلم «مامور مخفی» محل شک و تردید بسیار است.

دایان کروگر در نقش یک پرستوی اسرائیلی

دایان کروگر، مدل و بالرین مشهور آلمانی پس از مصدومیت در یک سانحه که او را مجبور به ترک رقص باله و فعالیت بیشتر در عرصه مدلینگ کرد، در سن ۲۶ سالگی وارد عرصه بازیگری شد تا با بازی در فیلم‌هایی، چون «تروا» و «حرامزاده‌های لعنتی» به آن چنان شهرت و محبوبیت دور از انتظاری دست یابد که در سال ۲۰۱۷ عنوان بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم کن را برای بازی در فیلم «محو شدگی» ساخته فاتح اکین به دست آورد. در فیلم «مامور مخفی» نیز دایان کروگر در نقش یک جاسوس جذاب سازمان موساد، ماموریت می‌یابد با نزدیک شدن به یک مدیر بلند مرتبه، اطلاعات لازم درباره نیروگاه‌های هسته‌ای و نحوه دور زدن تحریم‌ها را به دست آورد.

درباره فیلم ضد ایرانی مامور مخفی: یک جاسوس اسرائیلی در تهران

روایتی نا‌امید‌کننده از یک فیلم جاسوسی

به نظر می‌رسد که «یووال آدلر» بیش از اینکه دغدغه ساخت یک تریلر مهیج سیاسی- جاسوسی را داشته باشد، آنقدر درگیر مسائل و روایات ژورنالیستی از وضعیت جامعه ایران بوده است که فراموش می‌کند برای ترسیم حادثه جاسوسی، بیش از هر چیز به شخصیت‌های جذابی احتیاج داریم که در خلال حوادث پیچیده داستانی بتوانند با تعلیق شکل گرفته، مخاطب را تا انتها نگران سرنوشت کاراکتر‌های حاضر در فیلم نمایند.

برای علاقمندان سینما و فیلم‌های جاسوسی که نمونه‌هایی، چون سریال «هوملند» و «مدیر شیفت شب» را با وجود هیجانی نفس گیر و کاراکتر‌هایی جذاب پیگیری کرده است، تولید فیلمی، چون «مامور مخفی» که حماقت شخصیت‌هایش خاطره سریال‌های درجه سه هندی را به ما یادآور می‌شود چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

به صحنه قتل نگهبان شرکت ایرانی و تردید‌ها و لرزش دست ریچل (دایان کروگر) نگاه کنید تا بهتر بتوانید به شمایل کاریکاتور گونه‌ای که از یک مامور مخفی زبده موساد ترسیم شده است پی ببرید. نگاه ژورنالیستی فیلمساز به جامعه ایرانی باعث شده، فیلم بیشتر از آنکه در پی ایجاد تعلیق و کشمکش‌های مرسوم این‌گونه آثار باشد، مدت زمان زیادی را صرف نمایش پارتی‌های مختلط ایرانی، مشروب و مواد مخدر و رسم و سوم ایرانی‌ها در دادن مهریه به عروس کرده و از درام غافل شود.

درباره فیلم ضد ایرانی مامور مخفی: یک جاسوس اسرائیلی در تهران

طبیعی است که یکی از مهمترین وجوه فیلم‌های جاسوسی به هوشمندی و زیرکی فضا و آدم‌هایی است که شخصیت اصلی داستان قصد تخلیه اطلاعاتی از آن‌ها را دارد. در این ساخته فیلمساز اسرائیلی، بغیر از ماموران حاضر در فرودگاه که وظیفه کنترل پاسپورت مسافرین را بعهده دارند، هیچ مامور امنیتی که بخواهد مزاحمتی برای این جاسوس موساد ایجاد کند وجود نداشته و ایشان با خیال راحت و بدون هیچگونه مزاحمتی همچون یک توریست عادی در خیابان‌های تهران قدم می‌زند، به کافه می‌رود و در آموزشگاهی به تدریس زبان مشغول شده و هر چند وقت یکبار نیز از ایران خارج و دوباره به سرکارش بر می‌گردد.

نحوه آشنایی او با فرهاد و شکل گیری رابطه و صمیمیتی که بین آن‌ها به وجود می‌آید نیز آنقدر بی مایه و باری به هر جهت شکل می‌گیرد که به جای تزریق هیجان به مخاطب، تنها کسالت را نصیب او خواهد کرد.

حتی نمایش سران تصمیم گیرنده عملیات فوق سری موساد برای اعزام یک جاسوس به تهران، بیش از آنکه نمایشی سینمایی از نشست یکی از مخوف‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی دنیا باشد، به دورهمی دوستانه چند شریک تجاری می‌ماند که قرار است برای منافع آینده خود تصمیم گیری کنند. ایده انتقال ماشین حاوی بمب از بیابان‌های ترکیه به ایران هم جدای از اینکه به دوپاره شدن فیلم و ماموریت جاسوس موساد منجر شده است، به موقعیت ساده لوحانه‌ای در درام تبدیل شده که تنها قرار است مظلومیت جاسوس موساد را در صحنه تجاوز به رخ تماشاگر بکشد.

به نظر می‌رسد تصور ناقص فیلمساز و شریک فیلمنامه‌نویس‌اش از فضای اطلاعاتی و جاسوسی که در سازمان‌های مختلف دنیا در جریان است، باعث شده که فیلم «مامور مخفی» جزء معدود آثاری باشد که تنها شمایلی کاریکاتور گونه از یک شخصیت باهوش و زبده را در سینما به نمایش گذارد.

کمال پورکاوه
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/06/03
نه حاتمی کیا خوبه
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
په نه .....تو خوبی.....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
خخخ راست میگی پس حاتمی کیا خوبه؟!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
از عقده حاتمی کیا بمیرید
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1398/06/03
میشه اسم این دوتا خانوم رو هم بنویسید لطفا :-)
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1398/06/03
اینها یعنی از اروپا بلند شدن اومدن وسط تهران ، چهارراه ولیعصر بر علیه ایران فیلم ساختن و کسی خبردار نشده؟؟؟!!!!
پاسخ ها
kia
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
سوالی که پرسیدی یعنی کلا مطلب رو نخوندی.واسه مطلبی که نخوندی چرا کامنت میدی؟؟
بدون نام
United Arab Emirates
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
@kia
چرا بخونه تا بيكاري فضولي مثل تو هستن كه از ابهام درش بيارن؟
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/06/03
کسانی که از گاندو بدشون اومده بود عاشق این فیلم میشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
سریال گاندو عالی و باکیفیت بود
فیلم سینمایی روباه هم با بازی حمید گودرزی خیلی قشنگه
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/06/03
یک فیلم(خیلی آبکی ) در ژانر حادثه ای جاسوسی که مورد جاسوسی کشور ایران هست در این فیلم قرار جاسوس فیلم (همون پرستو) با یک فرد ایرانی که شرکت خصوصی داره و با دولت ایران کار می کنه رابطه برقرار بکنه و از طریق اون محصولات آلوده به ایران فروخته بشه که اسرائیل بتونه از این طریق به ایران ضربه بزنه و ... کجای این فیلم ضد ایرانیه هست بیشتر ضد اسرائیلی بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
داداش تازه تو یه جشنواره این فیلم به نمایش دراومده همچین داری توضیح میدی انگار تهیه کننده فیلمی
مجید کریمی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
فیلم تو هم سایت های فیلمی هست تازه زیر نویس فارسی هم شده برید ببنید
بدون نام
Israel
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
خوبه این پرستو رو هم انداختن تو دهن هر شیر خور بچه ای
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1398/06/03
وقتی یک هنر پیشه بدل تا وسط تهران میاد وفیلم درست میکنه.پس جاسوس اموزش دیده تا کجا میتونه نفوذ کنه.مامورین ما هم دنبال اب بازی کودکان در پارکها هستند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
خیلی نظرتون پخته بود تبارک الله
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/06/03
همه خوبیها توی صدا و سیمای شما قلمبه شده، همه بدن و شما خوبید، اصلا شما عقابید
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/06/03
بعضیا چقدر با عقده کامنت گذاشتند انگار ناراحتند که به تریج قبای اسرائیل جونشون بربخوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
شايدم بيشتر ناراحتن كه بعضيا چرا اينقدر با حماقت زايدالوصفي سعي ميكنن تنفر خودشون رو از اسرائيل نشون بدن در حالي كه اسرائيل به طرز ناشيانه اي همواره در حال گاف دادن هست. نمونه ش اون نتانياهوي اسكول كه با اون همه دستگاه عريض و طويل جاسوسيش نفهميد يه عده تو ايران با به كار بردن اصطلاح تابلوي "دارغوزآباد"‌ گذاشتنش سر كار.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
موافقم
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/06/04
خب حالا جدا از هر چیز این یه فیلمه ... صرفا دیدگاه شخصی کارگردان هست و یه بیوگرافی و شرح حال کوتاهی هم از کارگردان خوندیم که چندان چنگی به دل نزد ولی از طرف دیگه مارتین فریمن دوست داشتنی توی این فیلم هستند ... بکمم عجیب بود برام توی همچین فیلمی بازی کرده!امیدوارم‌ فیلم خوبی باشه و باعث رنجش ما نشه. سایت imdb رفتم که تریلرشو ببینم نمره ی کمی هم‌گرفته.تا الان ۵.۵از۱۰...نوشته فیلم بر اساس رمان تحسین شده ساخته شده.دیگه نمیدونم.اصل متن ( based in the acclaimed novel) تریلرشو هم دیدم ...نظری ندارم راجب تریلر ! هر وقت که شد میبینم اگه خوب بود تا اخر وگرنه دیلت.به عشق مارتین فریمن...بهرحال ...ممنون برترین ها .
United Arab Emirates
12:39 - 1398/06/04
اين كروگر باحجاب چنگي به دل نميزنه(حداقل توو اين عكس) ولي در نقش هلن خيلي خوشگل بود
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1398/06/04
وقتی ما فیلم ضد اسراییلی می سازیم خودبخود حق میدیم اونها هم تلافی کنن...
ناراحتی نداره که
مردم می بینن و قضاوت می کنن
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/06/05
فیلم ایده آل که نه ولی فیلم خوبی بود، اونهم با سختی هایی که خودتان به آن اقرار میکنید، فیلمسازهای ایرانی با تمام پولها و امکانات و حمایت های برخی سازمانها مگه چی می سازند؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
!!!جاااان؟؟
فیلمسازهای اونور حمایت نمیشن؟؟
!!!مگه داریم؟؟
خدا میدونه چقدر پول دادن بهشون که تو یه همچین فیلمی همکاری کنن.
امیر علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
آمریکا و اسرائیل خودشون هر چند وقت اقرار میکنن به بودجه های میلیاردی که خرج ساخت شبکه های فارسی زبان ماهواره و کانال های فضای مجازی تلگرام و اینستا و ... میکنن و بودجه سنگینی که برا ساخت فیلم های ضد ایرانی خرج میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج