افزایش بی‌سر و صدای قیمت نان کلید خورد
۹۰۲۱۷۱
۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
۱۳ 
بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت نان در نانوایی‌ها در سکوت مسئولان نوساناتی داشته است، در حالیکه مدیر عامل اتحادیه نانوایان این موضوع را تکذیب می‌کند.

باشگاه خبرنگاران جوان: بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت نان در نانوایی‌هایی یارانه پز در سکوت مسئولان تغییراتی داشته که مسئولان امر این موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که قرار بود از ۲۰ مرداد نرخ‌های جدید اعلام شود که تا کنون ستاد تنظیم بازار نرخی را اعلام نکرده و همچنان نانوایان منتظر ابلاغ قیمت‌های جدید هستند.

بیژن مقدم مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی کشور با تکذیب قیمت نان در نانوایی‌های یارانه پز گفت: اگر چه دولت نرخ جدید قیمت نان را از سال ۹۳ تا کنون اعلام نکرده است، اما نانوایان یارانه پز اقدام به افزایش خود سرانه قیمت نکرده‌اند در حالیکه نانوایان آزادپز مجازند مطابق با برآورد هزینه‌ها قیمت نان را تغییر دهند.

او افزود: با وجود آنکه طی سال‌های اخیر تغییری در قیمت گندم و آرد نانوایی‌های یارانه پز ایجاد نشده، اما هزینه‌های جانبی اعم از کارگر خمیر مایه، اجاره بها، آب برق، گاز و ... افزایش چشمگیری داشته است که با وجود ثبات درآمد نانوایان، دیگر ادامه روند تولید میسر نخواهد بود.

مقدم با اشاره به اینکه طی ۶،۵ سال اخیر تورم و هزینه‌های تولید به طور سرسام آوری افزایش یافته است بیان کرد: در سال ۹۴ تورم ۱۲ درصد، سال ۹۵، ۹ درصد، ۹۶، ۱۰ درصد، ۹۷، ۳۷ درصد و ۹۸، ۴۰ درصد افزایش یافته که مطابق با آن سایر هزینه‌های تولید اعم از کارگر و ... بالا رفته؛ در حالیکه تغییری در درآمد نانوایان ایجاد نشده است و حال جای این سوال مطرح است که نانوایان در چنینی شرایطی چه طور می‌توانند به تولید ادامه دهند.

به گفته وی از دولت مردان انتظار داریم که نرخ جدید را هرچه سریع‌تر اعلام کنند تا نانوایان بتوانند به تولید ادامه دهند؛ چرا که دیگر از درآمد نانوایی چیزی برای نانوایان باقی نمانده است.

مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی با اشاره به اینکه قیمت نان با احتساب تورم و هزینه تولید سال‌های قبل باید بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یابد بیان کرد: از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که هر چه سریع‌تر وارد عمل شوند و قیمت نان را ابلاغ کنند در غیر این صورت شاهد آشفته بازار در این حوزه خواهیم بود.

او ادامه داد: اگر چه قرار بود نرخ جدید نان ۲۰ مرداد به طور رسمی اعلام شود، اما تا کنون مسئولان امر قیمت‌های جدید را ابلاغ نکرده‌اند و همچنان نانوایان در چشم انتظاری به سر می‌برند.

مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی ادامه داد: با وجود آنکه از سال ۹۳ تا کنون قیمت نان تغییری نداشته است جای این سوال مطرح است که چه کسی می‌تواند هزینه‌های خانوار نانوا را تامین کند به عنوان مثال یک نانوایی لواش روزانه ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ نان تولید می‌کند که در صورت فروش کل درآمدی بالغ بر ۶۰۰ هزار تومان دارد که با کسر هزینه‌های برق، کارگر خمیر مایه و ... چیزی برای نانوا باقی نمی‌ماند که بتواند به معاش خود ادامه دهد؛ با این وجود می‌توان گفت نانوایان از اقشار کم درآمد جامعه هم ضعیف‌تر هستند.

محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی با اشاره به اینکه افزایش قیمتی برای نان‌های فانتزی در سال جدید نداریم اظهار کرد: با توجه به ثبات قیمت مواد اولیه به ویژه آرد برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان نداریم مگر آنکه دولت بخواهد تغییری در قیمت نان ایجاد کند.

او افزود: قیمت بسیاری از مواد اولیه همچون خمیر مایه روغن و نایلون به شدت در بازار افزایش یافته که وارداتی بودن یکی از عوامل این گرانی به شمار می‌رود.

کرمی قیمت نان باگت را ۲ هزار و ۵۰۰ نان بربری ۲ هزار نان ساندویچی ۱ هزار و ۵۰۰ و همبرگر ۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با رشد زندگی شهرنشینی تولید و مصرف نان‌های حجیم و نیمه حجیم در کشور رونق گرفته است.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی با اشاره به اینکه وزارت صمت و سازمان حمایت بر قیمت گذاری نان رضایت کامل دارند تصریح کرد: بر این اساس از مردم تقاضا داریم که در صورت مشاهده هر گونه تخلف با شماره ۷۷۱۹۴۰۲۸۹ یا سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/06/09
قبل از افزایش قیمت به گیفیت آن فگر کنید ...
پاسخ ها
AAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
شما اول بگرد یک‌مرد پیدا کن‌ بعد به یاد گران‌کردن نان باشید
شما هم‌مثل آمریکا فقط ادعا میکنید همان‌گونه که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند شما هم‌ نمی توانید نان را‌گران کنید گران کردن‌نان خط قرمز مسعولان بی لیاقت است با مردم بیچاره
اگر توانستیم انجام‌دهید
البته اگر توانستین
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1398/06/09
جنسهابایدسالی یکبارگران شوندنه اینکه درکشورماهرروزجنسهامیره بالاکمی به فکرمردم ضعیف باشید
United Arab Emirates
10:16 - 1398/06/09
نان 20% افزایش قیمت داشته است و همچنان هم در سکوت نبوده قطعا" مجوز شفاهی دارند ولی تاسف اینست که هر ساله این افزایش بوده باز صحبت از نبود افزایش قیمت می کنند و علاوه بر گران شدن نان از وزن آن هم کاسته شده است و کیفیت هم که همگان دانند
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/06/09
شیراز ک نون ساندویچی ۴۰۰تومنه همبریم همین طور
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/06/09
دیگه بگین مردم برین بمیرین
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1398/06/09
شما چراهمش میگید از سال ۹۳پس ما مردم دروغ میگیم که پارسال اذر رفته بالا قرار نیست ما پول اب وبرق نانوارابدیم که
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/06/09
خیلی وقته خیلی چیزهاس بی سر صدا با این دولت بی کفایت گران شده
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1398/06/09
خدا وکیلی این نون خالی که حداقل مردم خالی با چای شیرین میخورن از دست مردم نگیرین از مرغ وگوشت که خبری نیست
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/06/09
یعنی نانوای آزاد پز 'آزاد است نان را به هر قیمتی چه دلش خواست بفروشد''چون این نانوا آزاد است?
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/06/09
دوماه پیش گرون شد . دولت خواب تشریف دارن . مسئولین دنبال اختلاس بودن . اتحادیه خودش مافیاست .
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1398/06/09
بنا زم به این کلید دولت ناامید. که فقط برای کلید خوردن گرونی به کار میره. نه برای باز کردن قفل از مشکلات روزانه مردم !!!!!ههههههه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج