راز ۱۰‌میلیون فالوئر حسن ریوندی چیست؟
۹۱۵۰۴۹
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
۳۵ 
این هفته در صفحه فضای مجازی به بهانه عبور حسن ریوندی، شومن و کمدین ایرانی از مرز ۱۰ میلیون دنبال‌کننده، اکانت اینستاگرامی او و نیز فعالیت‌هایش را زیر ذره‌بین بردیم و این سؤال را پرسیدیم که چرا او توانسته به این سطح از محبوبیت برسد.

روزنامه هفت صبح: این هفته در صفحه فضای مجازی به بهانه عبور حسن ریوندی، شومن و کمدین ایرانی از مرز ۱۰ میلیون دنبال‌کننده، اکانت اینستاگرامی او و نیز فعالیت‌هایش را زیر ذره‌بین بردیم و این سؤال را پرسیدیم که چرا او توانسته به این سطح از محبوبیت برسد.

آن‌طور که از مشاهدات در اینستاگرام و نیز روایت برخی از سایت‌های پردازش اطلاعات این شبکه اجتماعی برمی‌آید، حسن ریوندی، شومن و کمدین توانسته با عبور از مرز ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام، نخستین ایرانی باشد که به این رکورد دست پیدا می‌کند.

راز ۱۰ میلیون فالوئرحسن ریوندی

از این روست که امروز تصمیم گرفتیم به بررسی اینستاگرام و به‌طورکلی مدل بیزینسی این فرد در این شبکه اجتماعی بپردازیم و به دنبال جواب این سؤال بگردیم که حسن ریوندی چگونه توانست به این سطح از محبوبیت در اینستاگرام برسد؟

۱. این در حالی است که می‌گویند او کار خود را از سال ۱۳۷۲ یعنی در ۱۷ سالگی آغاز کرده است؛ نتایج ترند‌های گوگل نشان می‌دهد، توجه به حسن ریوندی در فضای مجازی از ابتدای دهه ۹۰ آغاز شده است. دو سال بعد از آغاز توجه به ریوندی در اینترنت او موفق می‌شود که نخستین کنسرت خنده خود را برگزار کند، اما باز هم او به این سطح از محبوبیت نرسیده است.

۲. ریوندی کار خود در اینستاگرام را حدود چهار سال پیش آغاز کرده است و از آن زمان تاکنون موفق شده به این رقم نجومی فعلی یعنی ۱۰.۳ میلیون دنبال‌کننده برسد. روند حرکتی او هم جالب بوده است. تقریباً یک سال بعد از فعالیت موفق شده یک میلیون دنبال‌کننده داشته باشد، کمتر از ۹ ماه بعد به دو میلیون دنبال‌کننده می‌رسد، حدود ۹ ماه بعد باز هم میزان دنبال‌کنندگانش دو برابر می‌شود و به چهار میلیون نفر می‌رسد و کمتر از یک سال بعد ۸ میلیون نفر را هم رد می‌کند.

۳. حتماً شما هم این سؤال را دارید که آیا در میان این دنبال‌کنندگان، پروفایل‌های فیک یا ربات هم دیده می‌شود یا نه. پاسخ به روایت سایت HypeAuditor که اطلاعات حساب کاربری ریوندی را به ما داده مثبت است، این سایت می‌گوید که نزدیک به ۲ میلیون نفر از این میزان، واقعی نیستند و ضمناً ۱۳.۳ درصد از کل اکانت‌های دنبال‌کننده ریوندی را مشکوک دانسته است. هر چند که برخی معتقدند که ممکن است این رقم بالاتر باشد و همیشه این حرف محمد امین کریم‌پور، اینفلوئنسر جوان را در مورد ریوندی نقل می‌کنند که "عمو حسن سلطان فیک" است. با این‌حال، ریوندی به موفقیت بزرگی رسیده و توانسته رتبه ۳۰۰ در جهان و رتبه اول در ایران را کسب کند.

۴. آمار و ارقام ما نشان می‌دهد که ۸۶ درصد از کل دنبال‌کنندگان حسن ریوندی از ایران هستند و بعد از آن کشور‌های فرانسه، هند، اسپانیا و ترکیه در رده‌های بعدی قرار دارند. البته ریوندی در صفحه خود، اساساً پست غیرفارسی ندارد و حتماً این افراد از ایرانیان یا فارسی‌زبانان مقیم این کشور‌ها هستند. از نظر شهری هم ۳۰ درصد از دنبا‌ل‌کنندگان ریوندی اهل تهران، ۹ درصد اهل مشهد، ۷ درصد اهل شیراز، ۶ درصد اهل اصفهان و ۴ درصد اهل کرج هستند.

۵. مردان بیش از زنان، ریوندی را دنبال می‌کنند و نسبت جنسیتی در صفحه او تقریباً دو به یک است. بیشترین میزان دنبال‌کنندگان ریوندی، مردان ۲۵ تا ۳۴ ساله هستند و بعد از آن هم مردان ۱۸ تا ۲۴ ساله.

راز ۱۰ میلیون فالوئرحسن ریوندی
۶.میانگین تعداد لایک در صفحه ریوندی ۵۵۰ هزار لایک و میانگین کامنت او ۷ هزار و ۶۰۰ نفر هستند و از نظر میزان مشارکت کاربران در صفحه، او عملکرد مثبتی دارد. با این‌حال سرعت لایک گرفتن او از سایت HypeAuditor، به نسبت میزان دنبال‌کنندگان او مطلوب نیست و پایین است.

۷. اما سؤال جدی این است که این همه آمار و ارقام برای چه توسط ریوندی کسب شده است؟ مگر او در صفحه خود چه می‌کند. مطالبی مثل اینکه او طنز می‌سازد یا اینکه او سرگرم کننده است، کاملاً بدیهی به نظر می‌رسد و باید به‌جز این به‌دنبال مسائل دیگری گشت.

مهم‌ترین نکته این است که ریوندی به‌شدت شومن خوبی است و طنز را به‌خوبی اجرا می‌کند. به عبارتی او بلد است که حتی یک جوک بد را هم به‌شکل خوبی بگوید. از سوی دیگر او می‌داند که چطور از خط قرمز‌های اختلاف‌انگیز که ممکن است برایش حاشیه منفی داشته باشد فرار کند.

ریوندی در مورد سیاست حرف نمی‌زند و مسئولی را به‌سخره نمی‌گیرد ولی تا دل‌تان بخواهد در مورد مسئولان صحبت می‌کند و به‌طور کلی روند‌های اجتماعی و اقتصادی را مطابق میل مردم نقد می‌کند.

او همچنین به‌هیچ‌وجه روی شکاف قومی یا دینی حرکت نمی‌کند، اما از کلیشه‌های جنسیتی رایج در جامعه به‌راحتی طنز در می‌آورد و البته برای رهایی از فعالان حقوق زن، تیغ خود را بیشتر به سمت مردان می‌گیرد.

در عین حال ریوندی به‌شدت پرکار است و به‌غیر از بریده استیج‌های خود، کلیپ‌های روزانه و مناسبتی نیز تولید می‌کند که بعضاً با توجه یا با کنایه به مسائل روز است و از این طریق نیز همواره خود را به عنوان منبعی سرگرم‌کننده در مقابل چشم مخاطب می‌آورد.

از این روست که بعید نیست مجموعه اکانت‌های فیک و تلاش‌های روزانه در کنار کار از سال ۱۳۷۲ و تلاش حدوداً ۸ ساله در فضای مجازی و ۴ ساله در اینستاگرام از او کمدینی بسازد که ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام از او کمدینی بسازد که ۱۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد و صندلی‌های کنسرت خنده‌اش در سالن ۴ هزار نفره وزارت کشور تا ۲۵۰ هزار تومان فروش می‌رود.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1398/07/14
حداقل از لاشی هایی مانند هزینه که الکی معروف شدن بهترند این حداقل یه هنر داره
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1398/07/14
ریوندی خیلی سال هست که فعاله توی فیسبوک هم فعال بود. من اوایل پستهاش رو توی پیج دوستام توی فیسبوک می دیدم چیز بدی هم ننوشته بود و کامنتها هم بد نبود. کلا نمی شناسم ایشون رو ولی فکر نکنم آدم بدی باشه
-
11:59 - 1398/07/14
من شخصیتا ازش خوشم میاد ولی نمی دونم قیمت بسیار بالای بلیط هاش بخاطر چیه؟
دیگه کرایه سالن و یه نفر با کیبورد قرار نیست برای هر نفر این مبلغ تموم بشه
اگر این مبلغ محاسبه شده تموم شده که هیچ اگر نه خوبه که آدم وقتی به یه جایی رسید گذشته هاشو فراموش نکنه و محتوای جوک های انتقادی خودش رو اول روی خودش در نظر بگیره
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/07/14
ی نفر کمدی میگه با یک کیبورد زن 250 میگیره بعد همینو ی خواننده با 10 تا نوازنده میگیره سالن پر نمیشه واقعا نحوه قیمت گذاری جالبه
کاری ندارم که کاراش خوبه ولی قیمت کاراش خیلی بالاس
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/07/14
منم فالوش کردم بامزه ست بلیطهاش گرونه همینجوری تو صفحه ش یه چیزایی ازش ببینم میخندم
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1398/07/14
من خیلی دوستش دارم. توی تلگرام دنبالش می کنم. بی نظیره. اصلاً هم لوس و بیمزه نیست. با شخصیته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
درود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج