انگیزه‌های زن‌ها و مرد‌ها از ازدواج موقت چیست؟
۹۱۷۵۲۶
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
۱۲ 
هر چند ازدواج موقت راه حلی موثر در مقابل همباشی‌ها و به تعبیری رواج ازدواج سفید در جامعه شناخته می‌شود؛ اما خود دارای پیامد‌هایی است که از آن جمله می‌توان به اموری نظیر رواج کودک همسری و مسائل حقوقی ناشی از حضانت فرزندان اشاره کرد.

خبرگزاری ایرنا: هر چند ازدواج موقت راه حلی موثر در مقابل همباشی ها و به تعبیری رواج ازدواج سفید در جامعه شناخته می شود؛ اما خود دارای پیامدهایی است که از آن جمله می توان به اموری نظیر رواج کودک همسری و مسائل حقوقی ناشی از حضانت فرزندان اشاره کرد.

متعه یا نکاح منقطع یا ازدواج موقت که به صیغه یا ازدواج انقطاعی هم گفته می شود نوعی از ازدواج است که درآن عقد ازدواج برای مدت معین و محدود و با مهریه ای معلوم بین زن و مرد بسته شده و با پایان آن رابطه زوجیت خود به خود منقضی می شود.

انگیزه‌های زن‌ها و مرد‌ها از ازدواج موقت چیست

این نوع ازدواج منطبق با ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی ایران است. همچنین این نوع ازدواج معمولا در جایی ثبت قانونی نمی شود و یک نفر عاقد یا وکیل و یا خود فرد به صورت فارسی و یا عربی با خواندن متن صیغه به یکدیگر محرم می شوند. از دیگر ویژگی های این نوع ازدواج مخفی بودن و پنهانی بودن آن است که طرفین هر چند در چارچوب قانون و شرع اما بدون اطلاع اطرافیان می توانند با خواندن متن صیغه به یکدیگر محرم شوند و بدون اطلاع کسی با پایان مدت آن از یکدیگر جدا شوند. همچنین پژوهشگران معتقد هستند این نوع ازدواج در جوامع روستایی و سنتی بیشتر عمومیت دارد.

از جمله دلایلی که سبب رواج این نوع ازدواج می شود می توان به شرایط سخت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اشاره کرد. زمانی که افراد توان تشکیل زندگی رسمی و دائم ندارند و نمی توانند مسوولیت یک زندگی را برای مدتی طولانی بر عهده بگیرند و از طرفی برای ارضای نیازهای جنسی خود نمی خواهند روابطی خارج از قانون و شرع داشته باشند، معمولا به این شکل از ازدواج روی می آورند. از طرفی معمولا همانطور که اشاره شد بسیاری از خانواده ها خصوصا خانواده های سنتی برای محرم ساختن فرزندانشان با یکدیگر که هنوز به سن قانونی ازدواج نرسیده اند از این شکل ازدواج استفاده می کنند تا نام فرزندانشان را بر روی یکدیگر بگذارند و به این ترتیب زمینه برای رفت و آمد طرفین و فرزندان به خانه های یکدیگر باز شود.

در این زمینه کامیل احمدی گفت: جلوگیری از گناه و فساد، ارضای نیازهای جنسی، به دست آوردن شناخت برای ازدواج دائم، کسب آرامش روحی و فکری و نبود امکانات لازم برای ازدواج دائم از عمده ترین دلایل مطرح شدن این نوع ازدواج است.

وی به نتایج پژوهشی که اخیرا در باره ازدواج موقت که در سه شهر تهران، اصفهان و مشهد انجام داده اشاره کرد و گفت: ۸۴.۳۶ درصد پاسخگویان زیر ۱۸ سال ازدواج موقت را تجربه کرده اند و بیشترین دلیل گرایش مردان به ازدواج موقت نیازهای جنسی با ۶۱ درصد است و پس از آن نیازهای عاطفی با ۳۱.۱ درصد و نیازهای مادی با ۸.۹ درصد در اولویت بعدی نیازهای جامعه آماری مردان قرار دارد. در طرف دیگر زنانی با دغدغه ها و دل مشغولی هایی کاملا متفاوت قرار دارند که رفع نیازهای عاطفی و اقتصادی با ۸۱.۳۴ درصد مهمترین عامل برای گرایش آنان به ازدواج موقت است.

در هر حال این نوع ازدواج از جمله شکل های مرسوم و مورد پذیرش جامعه است و همچنین مانند سایر پدیده های اجتماعی می تواند دارای کارکردها و کژکارکردهایی باشد. از مهم ترین مزایای این نوع ازدواج رفع نیازهای جنسی طرفین است. با رواج همباشی ها که از آن با عنوان ازدواج سفید هم نام می برند زن و مرد بدون ازدواج رسمی و جاری شدن صیغه عقد و فارغ از هر نوع تعهد و مسوولیتی برای مدتی نامعلوم زیر یک سقف زندگی می کنند. در این نوع از ازدواج طرفین هیچ تعهد و مسوولیتی در قبال یکدیگر ندارند و پس از مدتی به راحتی از یکدیگر جدا می شوند. بسیاری از جامعه شناسان و روانشناسان با مطالعه این شکل از ازدواج و پژوهش هایشان به این نتیجه رسیده اند که پس از اتمام این نوع رابطه معمولا زنان دچار آسیب های روحی و روانی زیاد می شوند. از سویی چون هیچ تعهد و مسوولیتی در این نوع رابطه نیست، معمولا زنان به دلیل عدم پشتوانه مالی پس از جدایی با مشکلات اقتصادی بسیار مواجه می شوند.

از این رو پژوهشگران معتقدند ازدواج موقت می تواند راهکار موثری در این زمینه باشد که به دلیل شرعی و قانونی بودن قبل از عقد قرار داد افراد دارای تعهد و مسوولیت هایی نسبت به یکدیگر می شوند. مخصوصا تعهدات و مسوولیت ها زمانی جنبه عملیاتی تر پیدا می کند که طرفین در نزد عاقد و شخصی که شاهد بر ازدواج آنها باشد صورت بگیرد. در این صورت بسیاری از مشکلات از قبیل حضانت کودک و مسائل مالی دیگر رفع می شود.

از دیگر مزایای این نوع ازدواج موقت می توان به کاهش آمار طلاق و تامین بخشی از نیازهای اقتصادی زنان اشاره کرد. از آنجایی که این ازدواج تنها برای مدتی معین و مشخص است و زن و مردی که تن به این ازدواج می دهند برای مدتی معین با یکدیگر رابطه زناشویی برقرار می کنند در صورتی که در این مدت بر آنها مشخص شود که بسیاری از معیارهای زندگی مشترک و ارزش ها و نگرش هایشان با هم منطبق نیست به راحتی حتی با بخشش مدت باقی مانده از یکدیگر جدا می شوند. این امر سبب می شود میزان ثبت طلاق در جامعه کاهش یابد و از بسیاری از مسائل و مشکلات عاطفی و روانی جلوگیری شود.

این در حالی است که بسیاری از پژوهشگران از نگاه انتقادانه به این مساله نگاه کرده و آسیب ها و پیامدهای ناشی از آن را بسیار پر رنگ تر از جنبه های مثبت آن می بینند. از جمله تبعات و آسیب های این نوع ازدواج رواج کودک همسری و آسیب های روحی و روانی همراه با آن است. زمانی که کودکان در سنین پایین با خواندن صیغه به یکدیگر محرم می شوند، معمولا به تدریج از تحصیل جا مانده و ترک تحصیل می کنند. از سوی دیگر در این مدت ممکن است باردار شوند و چون این کودکان هنوز توان جسمانی لازم را برای بارداری ندارند معمولا در بسیاری از مواقع با سقط جنین رو به رو می شوند. از سوی دیگر بسیاری از کودکان در این سن هنوز مهارت های زندگی مشترک را فرا نگرفته اند و درک مناسبی از زندگی مشترک و حقوق و انتظارات یکدیگر ندارند. این عوامل خود به مرور به افزایش میزان طلاق و آسیب های روحی و روانی دیگر می افزاید.

کامیل احمدی در این زمینه گفت: برای آشنایی و شناخت بیشتر صیغه محرمیت می تواند توجیه عقلانی داشته باشد اما به این نکته می توان اشاره نمود که به دلیل فشار خانواه در صورت عدم تفاهم این نوع ازدواج ها اگر به ازدواج رسمی ختم شود عدم تفاهم می تواند منجر به فروپاشی خانواده در آینده شود.

وی همچنین اشاره کرد از دیگر پیامدهای ازدواج موقت انگ بد نامی، شک گرایی نسبت به ازدواج دائم، فروپاشی خانواده ها، خشونت علیه زنان و ... است.

مساله برچسب زنی که گاهی از آن با عنوان داغ ننگ نام می برد امری بسیار مهم در جامعه است. یک فرد با رفتاری می تواند به شخص محبوب در جامعه تبدیل شود و در مقابل با رفتاری انگ بدنامی بخورد. بنابراین صیغه محرمیت و کنشگران آن همواره در جامعه مقبولیت چندانی ندارند و بار این مساله برای زنان بیش از مردان است. معمولا به زنانی که با وجود شرعی بودن به این ازدواج تن می دهند انگ و برچسب زده می شود و این امر نه تنها در بعد روحی و روانی آن بلکه در سایر ابعاد هم تاثیر می‌گذارد. همچنین تبدیل این نوع ازدواج به نوعی از اعتیاد و مخفیانه بودن و پنهانی بودن آن از دیگر پیامدهای این نوع ازدواج است.

مورد آخر که از همه پیامدها نیز مهم تر است، مساله حضانت و مسائل حقوقی این نوع از ازدواج هاست. معمولا از آنجایی که این نوع ازدواج در هیچ مکانی ثبت قانونی و سیستمی نمی شود از این رو اثبات نسب فرزند بسیار دشوار می شود. در این زمینه شیما قوشه وکیل پایه یک دادگستری گفت: معمولا شکایت هایی که از این ازدواج ها صورت می گیرد کمتر است و دلیلش هم این است که حقوق خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است و بنابراین شکایت دیگری مطرح نمی شود. در ازدواج موقت زنان حق نفقه ندارند مگر اینکه شرط شده باشد. بسیاری از زنان هم نمی دانند چنین شرطی می توانند بگذارند بنابراین چنین شرطی مطرح نمی‌شود. لذا بیشتر شکایت ها درباره مسایل فرزندانی است که از این ازدواج ها حاصل می شوند. شکایت مبنی بر گرفتن شناسنامه و یا اثبات نسب است.

انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/07/20
سلام ازدواج سفیدیه کارمسخرست
کی گفته دم به ساعت بایکی باشی بخاطر
یه خطبه که می خونن حلاله تاجایی که بزرگان گفتندوماشنیدیم خانمها نمی تونندچهارباربیشترمحرم بشن بقیش حرامه
پاسخ ها
عاطفه
Netherlands
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
می دونید در جامعه ای زندگی می کنیم که 10 میلیون نفر مجرد قطعی وجود داره .
این زن ها و مردهایی که از ازدواج محرومن با غریزه جنسی خود چیکار کنن
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
عزی
ز شما هنوز فرق ازدواج سفید با موقت را متوجه نشدی و اینکه کدوم بزرگان همچین حرف مسخره ای را زدند که ما نمی‌دانیم
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/07/20
چه جامعه وکشوری ساختن برامون؟؟ روزبروز نابودتریم...وقتی درجامعه ایی زن ومردمشکلات روحی.اقتصادی.فرهنگی داشته باشن اون جامعه محکوم به نابودیه؟
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1398/07/20
اشتباه تو پزوهشگر این است که دختراوزنان را به گند میکشی. جامعه رابه لجن نداز بااین کاراتون همین کارا باعث ازهمپاشدگی خانوادها میشه
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1398/07/20
اتفاقا ثبت میشه . من و همسرم ثبت قانونی کردیم
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/07/20
از ازدواج دائمی نا امید شده اید چسبیده اید به موقتش که آخر سر به ازدواج سفید ختم خواهد شد ، سؤال اینست که چرا از اول دخالت کردید که آخرش اینجوری بشه؟
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1398/07/20
هدفش همون لذت جنسي در برابر پوله
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1398/07/20
هدفش همون لذت جنسي در برابر پوله
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/07/20
چه برای مرد و چه برای زن اینکار هرزه گی اه فقط بانام مثلأ رسمی اش
پاسخ ها
shanjani.............
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
'''' انگیزه ازدواج موقت'' لابد تولید '' بچه ''' میباشد!
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/07/20
هدف رواج بی بند و باری ..عدم پذیرش مسئولیت ..عدم پایبندی به خانواده و ........
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1398/07/20
بیشترین عامل طلاق خانواده ها همین ازدواج موقت است که لبیک به ارضای هوس های مردان با عنوان شرعی است! و زنانی که تن به چنین خفتی میدهند متأسفانه مطالبه ای جز مسائل مالی و اقتصادی ندارند!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
دوست عزیز متن رو بادقت بخون بعد نظر بده... ازدواج موقت برا کسی که شرایط ازدواج دائم رو نداره .. اون کسی که ازدواج کرده وهمسر داره بعد میره سراغ ازدواج موقت اون خودش بیماره و مشکل داره وربطی به اصل کار نداره..
United Arab Emirates
11:41 - 1398/07/20
زنا که ازبدبختیه که دنبال یه سرپناه وتکیه گاهن! مردابرای چیه!؟ لابد فرارازتعهدیه که به زن وبچشون دارن.
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/07/20
عزیزان ازدواج موقت یه سری سود داره یه سری ضرر سودش اینه که یه پول دندانگیری گیره خانم میاد یه ضرری برای آقا داره اونم عفونت و بیماری مقاربتی هستش صیغه حرفه همان زنان خیابانی هستند با کلاسه شرعی دوستان مراقب ایدز باشید
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/07/20
کجا وجود داره که کرایه کنیم لا قل جای بخصوصی درهرشهری داشته باشه که مردم سرگردان نباشن
پاسخ ها
ازدواج موقت
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
منومیخای؟صیغه میشم ماهیانه..خونه هم خودم دارم..ماهی ۲تومن..بیاولی میخوام قوی باشیاجسمتومیگم...
متاهل پولدارتنها
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
درست میگیدمجبوریم
United Kingdom
16:07 - 1398/07/20
جواب این سئوال آنقدر ساده و پیش پا افتاده است که اصلاً نیازی به نظر آقای کامیل و یا هر فرد دیگری نبست، همه میدونند هدف چیست و قراره از چه مشگلی خودشون را آسوده کنند، طوری موضوع رو طرح میکنید که انگار قراره در مورد فرضییهٔ نسبیت انیشتین صحبت بشه
United Kingdom
16:19 - 1398/07/20
این آقا یا خانم کامیل احمدی آیا ایرانی هستن ؟, آیا خودشان خواهر و یا دختر دارند؟, این اراجیف چیه که ایشون خودشون رو متخصص میدونند و اظهار نظر میکنند، اصلأ احتیاجی به تحقیق و پژوهش نیست، همه از خرد و کلان کاملاً واقف هستند هر یک از طرفین بدنبال چی هستند، یکی فروشندهٔ کالا و دیگری خریدار، والسلام و نامه تمام، بقول سریال ستایش ۳ « افتاد»؟!
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1398/07/20
تا جایی ک من میدونم زن مطلقه یا بیوه میتونه صیغه بشه و دختر باکره به اجازه ی پدر نیاز داره...غیر اینه؟
Russian Federation
20:00 - 1398/07/20
دختراازبی شوهرامینالند،پسرا ازنیازشدید جنسیشون! پس کی موافق ازدواج حلال نیست؟؟؟این مست مشگل چیه؟
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1398/07/21
تا موقعي كه مهريه و سخت گيري هاي ازدواج و تورم نبود رفاه هست بهترين نوع ازدواج سفيد و موقته
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/07/23
یه نوع لذت جنسی
پاسخ ها
داودی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
حال میده امتحان کن..
Iran, Islamic Republic of
05:06 - 1398/07/24
خب لذتش زیاده وتنوع داره..مگه آدم چقدزنده ست؟حالتونوبکنیدراحت..طرفینم راضی هستن..من خودم یه فابریکشودارم ۱۰ساله باهمیم راضیم هستیم شباهم هرکی میره خونه باباش فقط روزاباهمیم میادخونه خودم خیلیم دوسش دارم سالی یه بارم تمدیدمیکنیم گناهم نمی کنیم بچه هم نمیخایم..خوش باشین ولی بایه نفر..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج