برداشت ما از اعتراضات اخیر چگونه باید باشد؟
۹۳۰۹۱۹
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
۹ 
کارشناسان چه می‌گویند؟
ریشه این اتفاق‌ها «قیمت بنزین»و گرانی بنزین بهانه‌ای برای آغاز و گسترش برخی اعتراضات در سراسر ایران بوده که اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود ممکن است اعتراضات عمومی گسترده ای را در بر بگیرد.

آفتاب: اعتراضات اخیر در سراسر کشور با افزایش شبانه قیمت بنزین آغاز شد. برخی تحلیل‌گران معتقد هستند که عدم به رسمیت شناختن اعتراض مردم و نبود بستری مناسب برای معترضان جهت رساندن صدای اعتراض خود به گوش مسئولان و همچنین عدم برخورد مناسب با این اعتراضات، باعث شده که از مسیر مسالمت‌آمیز خود خارج شده و به در برخی موارد به خشونت کشیده شود. گرچه هنوز اطلاعات دقیقی از هویت واقعی برخی افراد در میان مردم به اطلاع عموم نرسیده است!

برداشت ما از اعتراضات اخیر چگونه باید باشد؟

 به باور کارشناسان ریشه این اتفاق‌ها «قیمت بنزین»و گرانی بنزین بهانه‌ای برای آغاز و گسترش برخی اعتراضات در سراسر ایران بوده که اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود ممکن است اعتراضات عمومی گسترده ای را در بر بگیرد.

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشته است: تصمیم بنزینی سران سه قوه تا اینجا باعث تبعات و واکنش‌هایی در کشور شده که شاید کمتر در سطح تصمیم‌گیری درباره آن پیش‌بینی وجود داشت. چرا که با وجود پیش‌بینی دقیق در این مورد، چه بسا تصمیم سران قوا سر و شکل دیگری پیدا می‌کرد. یک اصل مهم و معروف در مدیریت می‌گوید شما اگر درصدد ایجاد تغییری در یک سیستم هستید، حتی اگر آن تغییر مورد بررسی دقیق کارشناسی قرار گرفته باشد باید قبل از اجرا با اجزایی که مشمول تغییر می‌شوند در این رابطه گفت‌وگو و آنها را اقناع کنید. این اصل اگر درخصوص تصمیم اخیر رعایت شده بود، به احتمال زیاد هم اکنون شرایط کشور قدری متفاوت بود.

امروز زمانی است که مسئولین ما در همه قوا باید بپذیرند که در تحلیل و ریشه‌یابی اتفاقات اعتراضی مردم دچار اشتباه جدی شده‌اند. و چه بسا بی توجهی به این اعتراضات می تواند تبعات بیشتری را در آینده برای ما داشته باشد. به همین دلیل نسبت به زمینه‌های مستعد بروز خشونت و اعتراضات غیرمدنی در جامعه غفلت صورت گرفت.

این بستر را می‌توان در دو موضوع خلاصه کرد؛ یکی اینکه جامعه احساس می‌کند که نظرش در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها خیلی پر رنگ نیست و عموماً تصمیماتی توسط دیگران به او تحمیل می‌شود و مجبور به اطاعت از آن است. دوم نیز اینکه امکان و زمینه‌ای تضمین شده برای بیان نقطه ‌نظرات انتقادی و اعتراضی‌اش را نمی‌بیند. همین هم باعث شده تا از یک سو بستری برای شیوع خشونت و انحراف اعتراضات بحق مردمی در جامعه ایجاد شود و از سوی دیگر هم بخش وسیع و غالب مردم نسبت به این خشونت‌ها و رفتارهای غیرمدنی منفعل بوده و صرفاً در نقش تماشاگر ظاهر شوند.

انسداد دريچه اعتراض راه‌حل نيست

جهانبخش محبي‌نيا، نماینده مجلس نیز در یادداشتی نوشته است: موضوع اعتراضات مردمي مساله‌اي است كه بارها و بارها شاهد آن بوديم اما هر بار فقط به گفتن اين جمله كه اعتراض حق مردم است، اكتفا كرديم؛ بله اعتراض حق مردم است اما براي آنكه اين حق ادا شود، چه گامي برداشتيم؟

ساليان سال است كه به‌ دنبال آن هستيم تا هايدپاركي ايجاد كنيم تا شهروندان بتوانند اعتراض خود را در آن مكان‌ها مطرح كنند. هنگامي كه اين مباحث مطرح شد، همه موافق آن بودند اما بعدها معلوم نشد به چه علتي و با كدام استدلال با اين طرح مخالفت شد. واقعيت آن است كه اعتراض حق مردم است و اين حق به صراحت در اصل 27 قانون اساسي آمده است.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1398/08/29
اعتراضی که شنیده نمیشود.
دیده نمیشود.
و اهمیت داده نمیشود .
و سریع فیلترینگ اعمال میشود چگونه حق مردم است؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج