باغ پرندگان تهران؛ تماشای هزاران پرنده در پایتخت
۹۳۲۰۶۳
۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸
۳۶ 
تهرانی‌ها از دیرباز هم‌زیستی دوستانه‌ای با پرنده‌ها داشتند. تا همین چند دهه پیش جغدها، لک‌لک‌ها، سره‌ها و پرستو‌ها هم از ساکنان این شهر به حساب می‌آمدند و برای خودشان حق آب و گل داشتند. حالا اگر بخواهید همه این پرندگان را کنار هم تماشا کنید، باید به باغی بروید که سرقفلی‌اش به نام پرندگان زده شده است.

خبرگزاری فارس - معصومه اصغری: بگذریم از حالا که دود و دم این شهر مخالف خوان آواز پرنده‌ها شده و حتا کلاغ‌ها هم میل مهاجرت پیدا کرده‌اند. اما همزیستی با پرندگان، این مخلوقات دوست داشتنی رد پای خودش را در مثل‌ها و قصه‌ها و حکایت‌های تهرانی‌های قدیم به جا گذاشته است.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

حالا کمتر پرنده‌ای در محله‌هایی که مدت‌هاست عمودی شده‌اند باقی مانده است. اما باغ پرندگان میعاد گاهی است که در آن می‌توانید ساعت‌ها در نزدیک‌ترین فاصله با گونه‌های مختلف پرندگان قدم بردارید و آخر هفته فرحبخشی برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

باغ پرندگان تهران در اراضی پارک جنگلی لویزان قرار دارد. ۸۵ هکتار از این مجموعه در اختیار شهرداری تهران است و این فضا چند سالی است به یکی از قطب‌های گردشگری پایتخت تبدیل شده است.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

شهرداری تهران برای بهره‌مندی همه شهروندان بلیت 
۸ هزار تومانی را برای بازدید از این مجموعه بزرگ و مفرح در نظر گرفته. هر چند همین مبلغ هم برای بازدید‌های دانش آموزی و دانشجویی با تخفیف‌های ویژه همراه می‌شود. ون‌های مستقر در ابتدای سردر باغ، شهروندان را تا ابتدای مجموعه می‌رسانند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

سازه یکپارچه که فضایی ۶ ونیم هکتاری را پوشش خواهد داد، با پوشش مسقف توری رکورد بزرگ‌ترین سازه جهان را یدک می‌کشد. این سازه در ادامه طرح فاز دوم باغ پرندگان به بهره‌برداری رسید.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

ابتکار جالب طراحان باغ باعث شده تا همه شهروندان، به ویژه جانبازان و معلولان و مادرانی که با کالسکه فرزندشان برای بازدید از مجموعه آورده اند، بتوانند بازدیدی بدون دردسر داشته باشند. مسیر سبز در بخش‌های مختلف با پوشش چمن، سنگریزه و چوب و مواد طبیعی دیگر پوشانده شده است و با سرازیر شدن از باغراه‌های شیب دار به سادگی می‌توانید خودتان را به پایین دست‌ترین بخش باغ پرندگان یعنی برکه پرندگان آبزی برسانید.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

اگر تجربه گشت و گذار با کودکان در باغ وحش را داشته باشید حتما می‌دانید که با نزدیک شدن به هر قفس با سوال‌های بیشماری رو به رو خواهید شد.

خوشبختانه کنار قفس یا محوطه نگهداری پرنده‌ها تابلو‌هایی نصب شده که اطلاعات مربوط به هر پرنده را به دو زبان فارسی و انگلیسی نمایش می‌دهد. شما می‌توانید این اطلاعات را خیلی راحت به دست آورید و پرسش‌های تمام نشدنی فرزندانتان را هم پاسخ دهید. حتماً به این تابلو‌ها نگاهی بیندازید تا بازدیدتان علمی‌تر شود.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

بی‌شک، یکی از جذاب‌ترین پرنده‌هایی که در باغ پرندگان همه جای دنیا دیده می‌شود طاووس است. عروس پرنده‌ها به صورت آزادانه در محوطه چمن این مجموعه بزرگ می‌گردد تا از همه دلبری کند.

بیشتر این طاووس‌ها از هندوستان به تهران آمده‌اند، ولی به راحتی با محیط لویزان خو گرفته‌اند. طاووس‌ها علاقه‌ای به نزدیک شدن به انسان‌ها ندارند. برای آن‌ها محوطه چمن کاری شده وسیعی در نظر گرفته شده تا به راحتی قدم بزنند و بال‌های زیبای‌شان را به نمایش بگذارند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

عقاب طلایی، کوکور حنایی و سار گپه جنگلی سه پرنده شکاری هستند که بر فراز تیرک چوبی قفس بزرگشان آرام نشسته‌اند. اما ابهت و وقار عقاب طلایی بیش از دو پرنده دیگر است.

عقاب طلایی از خانواده قوش‌هاست و به دلیل وجود پر‌های طلایی در قسمت سر و پشت گردن به این نام خوانده می‌شود. عقاب طلایی به طور معمول با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت پرواز می‌کند. اما هنگام یورش به سمت شکار، سرعت خود را به ۲۲۰ کیلومتر می‌رساند. این پرنده با جثه نه چندان بزرگ خود می‌تواند شکاری ۷ کیلویی را از زمین بلند کند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

اینجا پر است از انواع قرقاول که آزادانه برای خودشان این طرف و آن طرف می‌روند. اما سرآمد نژاد آن‌ها همین قرقاول گردن حلقه‌ای است. قرقاول‌های گردن حلقه‌ای نر، برعکس ماده‌ها که سر تا پا سفیدند، ترکیب رنگ بیشتری دارند. تحرک زیاد این پرنده عکس گرفتن از آن را کمی دشوار‌تر می‌کند.

به دلیل وجود یک حلقه پر سفیدرنگ دور گردن این پرنده، نام گردن حلقه‌ای بر روی آن گذاشته شده. این گونه، تنها قرقاولی است که در قفس‌های ویژه و بزرگ مجموعه نگهداری می‌شود.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

باغ پرندگان تهران چند گونه از شترمرغ‌های معروف دنیا را در مزرعه اختصاصی‌شان جمع‌آوری کرده که نوع آفریقایی و استرالیایی آن جذاب‌تر به نظر می‌رسد. شترمرغ‌ها کمی بازیگوشی می‌کنند.

اگر دست‌تان را به سمتشان بگیرید، سرشان با کنجکاوی از میان نرده‌های چوبی بیرون می‌آورند تا شاید خوراکی خوشمزه‌ای نصیب‌شان شود. اما غذا دادن و دست زدن به پرنده‌های این مجموعه ممنوع است. نگهبانان به طور مداوم این را به بچه‌هایی که بسته‌های خوراکی در دست دارند و می‌خواهند آن را با این پرندگان بازیگوش شریک شوند گوشزد می‌کنند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

دسته فلامینگو‌ها میان آب برکه چرخ می‌زنند، سرشان را توی آب می‌کنند تا غذای مورد علاقه‌شان را به دست آورند. فلامینگو‌ها در آفریقا، جنوب شرق آسیا، غرب اروپا و آمریکای جنوبی زندگی می‌کنند. اما ظاهراً آب و هوای تهران هم به آن‌ها ساخته.

فلامینگو‌ها هنگامی که غذا نمی‌خورند روی یک پا می‌ایستند، تاج و سرشان را روی پشت‌شان می‌گذارند تا چرت بزنند. این وضعیت آن‌ها برای بچه‌های کوچک‌تر خیلی جذاب است. مدام دورشان راه می‌روند تا بتوانند سر‌هایی که میان آن همه پر سفید پنهان شده را ببینند. غذای مورد علاقه آن‌ها آرتمیا است؛ که در مرداب‌ها و دریاچه‌ها پیدا می‌شود. فلامینگو‌ها تنها سالی یکبار تخم می‌گذارند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

مرغ سقا نام دیگر پلیکان است. پلیکان‌ها به خاطر منقار و جثه بزرگشان خیلی زود شناخته می‌شوند. قد پلیکان‌های باغ پرندگان تهران از یک متر بلند‌تر است. بزرگ‌ترین گونه این نوع پرنده، پلیکان پاخاکستری است که در ایران هم یافت می‌شود. این پلیکان در بالای جزیره، وسط برکه ایستاده و حرکت قو‌ها را داخل آب تماشا می‌کند. آن‌ها زیاد اهل تحرک نیستند و برای همین سوژه مناسبی برای عکاسی به حساب می‌آیند. این پلیکان، یکی از ۶۵۰ هزار پلیکان موجود در دنیاست که در این مجموعه نگهداری می‌شود.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

کبوتر‌های دم چتری یکی از گونه‌های خاص مجموعه کبوتر‌های باغ پرندگان تهران است. این کبوتر‌ها بسیار مغرور هستند. هنگام حرکت سینه خود را جلو می‌دهند و دم خود را همانند دم طاووس باز می‌کنند.

کبوتر‌های دم چتری از معروف‌ترین انواع پرنده‌های زینتی به شمار می‌روند و دو گونه دارند. گونه کوچک‌تر که از هند آورده شده و گونه بزرگ‌تر هم از آمریکا به اینجا آمده. کبوتر‌های دم چتری آمریکایی کمی بزرگ ترند و روی پا‌هایشان هم پر دارند. کاکل روی سرشان هم آن‌ها را از انواع دیگر متمایز می‌کند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

بیش از ۳ هزار پرنده از گونه‌های مختلف گنجشک سانان، ماکیان سانان، پرندگان آبزی، شکاری و پرندگان بزرگ در باغ پرندگان نگهداری می‌شود. بیشتر این پرندگان از نقاط گرمسیری جهان به این باغ آورده شده‌اند. با چرخ زدن در باغراه‌های اینجا کمتر پرنده‌ای از چشم‌تان دور می‌ماند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

مسیر‌های دسترسی: برای بازدید از باغ پرندگان باید به شمال شرق تهران و محدوده جنگل‌های لویزان بروید. این باغ درخیابان هنگام، خیابان ۳۵ متری استقلال و خیابان کوهستان قرار گرفته است. ایستگاه مترو علم و صنعت نزدیک‌ترین ایستگاه قطار شهری به این باغ است. اتوبوس‌های خط ۲۱۳ پایانه شهید دستواره به پایانه افق نیز از مقابل این تفرجگاه عبور می‌کنند.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

بهای بلیط: هزینه بازدید از باغ پرندگان در طول روز‌های هفته ۸ هزار تومان و در روز‌های پنج شنبه و جمعه ۹ هزار تومان است. درون مجموعه ون‌هایی برای رساندن بازدید کنندگان به درب ورودی و خروجی تعبیه شده که کرایه آن‌ها برای هر نفر هزار تومان است.

تماشای ۳ هزار پرنده در تهران

ساعت بازدید: باغ پرندگان فعالیت روزانه خود را از ساعت ۹ صبح آغاز می‌کند. آخرین زمان برای ارائه بلیط دو ساعت قبل از تاریک شدن هواست.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/09/04
جای قشنگیه وقت کردید حتما برید
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1398/09/04
برای دسترسی به پارک به ناچار باید سوار ون هایی که در استخدام آنجا هستند , بشویم. متاسفانه جاده پر پیچ و خم توسط این ون ها با سرعت و دیوانه وار طی می شود به طوریکه طی چند دقیقه ای که تا پایان مسیر باقی مانده است کلا پشیمان می شوید که چرا آمده اید. این اشکال برطرف نشده و کسی هم رسیدگی نکرده است.
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1398/09/04
عقابم توش آزادانه پرواز میکنه؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج