اختراعاتی شگفت‌انگیز از ایرانیان باستان
۹۳۴۶۵۳
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶
۲۱ 
امروز در برترین‌ها با ما همراه با شید تا با هم به بررسی ۱۰ چیز بپردازیم که توسط ایرانی‌ها کشف و یا اختراع شده اند و ما امروزه هم از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

برترین‌ها: امروز در برترین‌ها با ما همراه با شید تا با هم به بررسی ۱۰ چیز بپردازیم که توسط ایرانی‌ها کشف و یا اختراع شده اند و امروزه هم از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

۱۰. انیمیشن (پویانمایی)

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

این مورد ممکن است باعث تعجب شما شود! معمولا انیمیشن را یک تکنولوژی مدرن در نظر می‌گیرند که در یک قرن اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. با این حال تاریخچه آن به ایران باستان و ۵۲۰۰ سال قبل باز می‌گردد که بر روی یک جام سفالی نقش بسته است که در شهر سوخته در ایران کشف شد.

بر روی این جام مجموعه تصاویر پیوسته‌ای از یک بز نقش بسته است که در حال پرش و خوردن برگ‌های یک درخت است که توالی آن‌ها منجر به خلق یک انیمیشن کوتاه می‌شود. کشف چنین اثر خارق العاده‌ای باعث شگفتی و کنجکاوی باستان شناسان جهان شد.

گروهی از آن‌ها مطالعات بر روی فریم‌های موجود روی این جام سفالی را آغاز کردند، آن‌ها طی این مطالعات با پیاده سازی نقش‌ها بر روی کاغذ توانستند یک انمیشین بیست ثانیه‌ای بسازند که امروزه از آن به عنوان قدیمی‌ترین پویانمایی جهان یاد می‌شود.


۹. باتری

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

در سال ۱۹۳۸ میلادی یک اثر باستانی کشف شد که از یک کوزه سفالی و مقداری فلز در درون آن ساخته شده بود که به نام «پیل اشکانی» و یا «باتری بغداد» شناخته می‌شود. این باتری توسط دانشمندان غربی امتحان شد و در کمال شگفتی مشاهده کردند که هنگامی که این کوزه با سرکه، آبلیمو و یا هر ماده الکترولیت دیگری پر می‌شود، ۱.۵ تا ۲ ولت برق تولید می‌کند. بر اساس همین الگو بود که «آلساندرو ولتا» ایتالیایی توانست باتری‌های الکتریکی را در سال ۱۸۰۰ اختراع کند.


۸. حقوق بشر

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

منشور کوروش را از لحاظ تاریخی به‌عنوان اولین منشور حقوق بشر دنیا می‌دانند که قدمت آن به ۵۳۴ قبل از میلاد برمی‌گردد و از گل ساخته و به خط میخی اکدی نوشته شده است. این منشور در سال ۱۸۷۹ میلادی در بابل کشف شد و اکنون در موزه‌ی بریتانیا در لندن نگه‌داری می‌شود.


۷. پست

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

«چاپار خانه» اصطلاح فارسی برای اولین سرویس پست دنیا است که در زمان امپراطوری کوروش کبیر ایجاد شد و بعد‌ها توسط داریوش کبیر به عنوان روش و متدی برای برقراری ارتباط و ارسال نامه‌ها در سراسر سرزمین پارس توسعه یافت. در این سیستم از افرادی پیام‌رسان به نام چاپار استفاده می‌شد.

این پیام‌رسان‌ها بسته‌های پستی را پشت اسب‌های خود حمل می‌کردند و در ایستگاه‌های مختلف توقف می‌کردند. این ایستگاه‌ها آن قدر به یکدیگر نزدیک بودند که یک اسب بدون نیاز به غذا خوردن و یا استراحت می‌توانسته به حرکت ادامه دهد. این ایستگاه‌های توقف، اداره پست بودند که نامش چاپارخانه بود. پیام‌رسان‌ها در آنجا توقف می‌کردند تا بسته‌های خود را به پیام‌رسان دیگری تحویل دهند و یا اسب خود را عوض کنند.


۶. یخچال

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

یخچال نوعی محل خنک‌کننده به روش تبخیر باستانی است که نام آن از دو واژه یخ به معنای چیزی سرد و چال به معنای محل ساخته شده است. یخچال‌های باستانی در اصل در ایران باستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند و از اختراعات ایرانیان در طول تاریخ است.

ایرانیان روش پیشرفته‌ای برای خنک کردن ساختمان داشتند که آن را در قرن چهارم میلادی برای ساخت یخچال به کار بردند. ساختار روی زمین حالتی گنبدی شکل داشت و نوعی فضای ذخیره‌سازی زیرزمینی داشت. این فضای ذخیره‌سازی زیرزمینی در طول سال، با استفاده از مواد مقاوم در برابر حرارت عایق می‌شد و حجم آن به ۵۰۰۰ متر مکعب می‌رسید.

بسیاری از این ساختار‌ها صد‌ها سال قبل ساخته شده و برخی از آن‌ها هنوز هم سرپا هستند و کار می‌کنند. هوای سرد از فضای زیرزمینی و پایه ساختمان وارد می‌شد. شکل گنبدی و مخروطی ساختمان سبب می‌شد که گرما به سمت بالا برود و هوای سرد درون محیط باقی مانده و در نتیجه محیط داخل ساختمان خنک‌تر شود. یخ در طول زمستان جمع‌آوری شده و درون این ساختمان‌ها نگهداری می‌شد تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرد.


۵. جبر

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

ریشه جبر نیز به ایران باستان برمی گردد. محمد بن موسی خوارزمی یکی از دانشمندان ایران بود که بین سال‌های ۷۵۰ تا ۸۵۰ میلادی می‌زیست و در حوزه‌های مختلفی از جمله ریاضی، ستاره‌شناسی، جغرافی و … تبحر داشت. او مفاهیمی از ریاضی را اختراع کرد و آن را به صورت علمی مستقل با نام جبر در کتاب خود تدریس می‌کرد، به همین خاطر به عنوان پدر علم جبر شناخته می‌شود.


۴. اسید سولفوریک

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

ابوبکر محمد بن زکریای رازی، ستاره‌شناس، ریاضیدان، جغرافیدان و شیمیدان ایرانی اولین کسی بود که اسید سولفوریک (جوهر گوگرد) را کشف کرد. این کشف یکی از مبانی مهندسی شیمی در دنیای مدرن شد که امروزه از آن برای ساخت مواد مختلف از کود‌های شیمیایی گرفته تا شوینده‌های مختلف استفاده می‌شود.


۳. گیتار

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

نمونه‌های اولیه گیتار‌های مدرن و امروزی، به شکل تار و عود وجود داشته اند. البته که امروزه، گیتار یکی از محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین ابزار‌های موسیقیایی در سراسر جهان است و نوع ایرانی آن همان عود قدیم ایران، یعنی بربط می‌باشد و آن را به این سبب بربط نام نهادند که کاسه‌اش به شکل سینه (بر) مرغابی (بط) است. بربط ساز ایرانی که از قدیمی‌ترین اعصار، نواختن آن در ایران رواج داشته، سر منشا گیتار است.


۲. قطب نما

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

در مورد اختراع قطب‌نما روایت‌های زیادی وجود دارد. تنی چند از دانشمندان آن را به چینی‌ها یا حتی ایتالیایی‌ها نسبت می‌دهند. اما بیشتر دانشمندان موافقند که قطب‌نما به وسیله ایرانیان ساخته شده‌است. قطب‌نمای ایرانی برخلاف قطب‌نمای چینی که ۲۴ جهت داشت، دارای ۳۲ جهت بوده‌است.

عدد ۳۲ علاوه بر نشان‌دادن دقت بیشتر قطب‌نمای ایرانی، نمایانگر آشنایی ایرانیان با اعداد در مبنای ۲ و دانش ریاضی پیشرفته آنان است. در افسانه‌های کهن ایرانی آمده‌است که اسفندیار رویین به هنگام حرکت برای نبرد با اژد‌ها از پیکانی آهنین سود می‌جسته، که همواره جهت ثابتی را به او نشان می‌داده‌است.

در دوران نخستین اسلامی، قبله‌نما توسط ایرانیان به قطب‌نما افزوده شد تا همواره و در هر وضعیتی بتوان جهت درست قبله را پیدا نمود. ایرانیان از این اختراع استفاده کامل نموده و آن را به دیگر مسلمانان شناساندند. نام‌های فارسی اجزای قطب‌نما در زبان عربی شاهد تاریخی مسلمی است که کاربرد قطب‌نما از طریق ایرانیان به دست دیگر ملت‌های مسلمان رسیده‌است.


۱. قنات

اختراعاتی شگفت انگیز از ایرانیان باستان

در اوایل شکل گیری تمدن ایرانی، یک سیستم مدیریت کارآمد آب توسط آن‌ها طراحی و ایجاد شد که حتی این روز‌ها نیز از آن در برخی از مناطق استفاده می‌شود. قنات به کانال‌های زیرزمینی به طول چندین کیلومتر گفته می‌شود که آب در آن‌ها جریان دارند و به سطح زمین می‌رسند و از جمله مهمترین اختراعات ایرانیان است.

این سیستم برای آبرسانی به مزارع مورد استفاده قرار می‌گرفت و همچنین به عنوان آب شرب مردم به کار می‌رفت. این کانال‌ها نوعی سیستم قدیمی برای آبرسانی به مردم از طریق مجموعه‌ای از چاه‌ها و محور‌های دسترسی عمودی بودند. سیستم اولین بار توسط ایرانیان در هزاره اول قبل از میلاد ساخته شد. این سیستم به تدریج در کشور‌های غربی و شرقی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

منبع: FTD Facts

رسول گل افلاک
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 47
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1398/09/16
الان چی میتونن بسازن؟ پراید؟ تیبا؟ اینا هم که قطعاتشون از اونور داره میاد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
الان هم میتونن چیزایی بسازن ولی چشم دیدن میخواد و آدمی که خودش رو به خواب نزده باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
راست گفتی ، معتاد شیشه ای ساختیم زن و بچه خودشو میخوره ، آدمهای دروغ گو و ریاکار ساختیم ، فقر و فلاکت ساختیم ، خیانت و فهشا ساختیم ، چاپلوسم مثل تو زیاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
بسه دیگه از گذشته گفتن. اینا ساخته دست مردم ایران بود نه پادشاهان و دولت هاش .الانم همون وضعيت هست .شیر نر میخواد و مرد کهن .هیچ وقت تغییری نکرده.برا عقب موندگی خودمون دنبال بهونه نباشیم.این ربطی به وضعيت کشور نداره ربط به خلاقیت داره هوش و استعداد .
کیانا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
فقط موشک موشک موشک
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
موشک
ولی یه ماشین با کیفیت معمولی و نمیسازن نه اینکه نتونن
نمیخوان
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/09/16
علم و نوآوري و فرهنگ در ايران مرد .......
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/09/16
الان هم میتونن همه چیز بسازن ولی دلشون نمی‌خواد چیزی که به درد مردم میخوره بسازن فقط عاشق موشکن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
تو صنایع دفاعی به وظیفه شون عمل می کنند، اینکه بقیه قسمتها اینقدر لش و بیخاصیت هستن دلیل نمیشه که اونا هم لش باشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
دمت گرم بی نام 16:23
کیانا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
بگو تو صنایع دفاعی خوب پول تزریق میکنن
ali
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
دقیقا بدون نام
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/09/16
تشکرازبرترینهابعضی ازمواردبرای اولین باربودکه میدیدم وبازهم تشکرکه بالاخره درکنارزندگی وکاروبارسلبریتیهاوبعضی ازمطالب که فقط به درداقشارخاصی میخورد،یک مطلبی گذاشتیدکه هویت وملیت وعلم ایرانی رانشان میدهد
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1398/09/16
بعد از قادسیه نه ایران موند نه ایرانی. اینا که گفتین کار پارسی ها بوده نه مایی که بنا به مشاهدات ژنیکی اثبات شده 42 درصد خون عربی داریم و 42 درصد پارسی و بقیه هم مغولی و ترکی. همش به داشته های 2000 سال پیش می نازیم تو این 1500 سالی که گذشته چه ... گنده ای خوردیم . همش داشتم داشتم داریم و الان هیچی نداریم
پاسخ ها
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
اولا چشم مبارکتون رو باز کنید می بینید الان چی داریم از سلول های بنیادی و علوم نانو و علوم هسته ای و خیلی چیزای دیگه دوما زکریای رازی و امثالهم همه بعد از به اصطلاح شما قادسیه هست جیگر لطفا تاریخ رو بدون قرض بخون تا اینجوری سوتی ندی
ر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
اینقدر به خودت توهین نکن هموطن! کسی چنین چیزی رو که میگی ثابت نکرده، در کل دنیا نژاد خالصی وجود نداره و چه بهتر که وجود نداره! ضمنا از کجا معلوم نود درصد ژن اعراب آریایی نباشه؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
واقعا داغونی 1227. با اینکه فارس هستم ولی واقعا داغونی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
شما آزمایش تبار شناسی دادی که این حرف رو میزنی اگر راست میگی با سند و مدرک بگو
Saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
سلول بنیادی و نانو رو بزار در کوزه ابشو بخور وقتی یه قرون از این چیزا درامد زایی نشده.س.ببرخلاف جاهای دیگه دنیا..من خودم پژوهشگاه رویان بودم فقط خرج کردن پول بی زبون
حمید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
اسماعیل بخواب
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1398/09/16
چی بودیم دیگه مهم نیست الان در چ سطحی از دنیا هستیم مهمه پاسپورتمون از لحاظ اعتبار اخره ،ارزش پول هیچه
و و و ...
اگه اینا میتونستن ..هیچی ولش نگم بهتره
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/09/16
اسید سولفوریک رو جابربن حیان پدر شیمی دنیا کشف کرده نه زکریا
پاسخ ها
...
United States
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
سولفوریک اسید ئ زکریا رازی کشف کرده که بخاطرش اخر عمری کور هم شد
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/09/16
اختراعات از غیر آریایی ها
کلاس گذاشتن از آریایی ها
راستی چاپار که کلمه ی تورکیه پس معادلش اون زمان چی بود؟یا اینکه خودتون هم اذعان میکنین که قبل از آریایی ها تورکها ساکن و صاحب ایرانِ فعلی بودن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
عزیز ای هموطن کشتی داره غرق میشه شما فکرصندلیت هستی همه چیز باختیم فکر زبان هستی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
چنگیز خان مغول میگی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
نه پس چاپارخانه اختراع آتا چنگیزخان بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
باهوش اصلا زبان ایران باستان که فارسی نبوده بلکه پهلوی و سانسکریت بوده
مثلا ما الان میگیم منشور کوروش معلوم نیست اونموقع اسمش چی بوده
این اسمیه که بعدا روش گذاشتن
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1398/09/16
فعلا که همشو دادین ترکیه
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1398/09/16
از قدیم گفتن سالی ک نکوس از بهارش پیداس الان ک فعلا خزانه در کل بهاری نبود همش ساختگی و دروغه کورشی وجود نداشت ک منشور داشته باشه همش ساختگی و دروغه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
معلومه دختری از حرف زدنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
همه میدونن که ذوالقرنین که اسمش در قران اومده کوروشه وعلامه طباطبایی هم در این مورد کتاب نوشته حالا تو میخوای بگی قران و تاریخ نویسا دروغ میگن ؟ برو 4 تا کتاب بخون بعد زر بزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
مگه دختر بودن بد هست؟ از نر بودن بهتره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
معلومه مغولی از حرف زدنت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
خدا شفا بده
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1398/09/16
چه عجب برترینها یه چیزی از دستاوردهای ایرانی گذاشت
Iran, Islamic Republic of
04:31 - 1398/09/17
همش دروغه، فقط ميخوان که همه چیرو به نام شون بزنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
اگه میشد بیشتر منفی بهت میدادم
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1398/09/17
فعلا كه همه دربدر گرفتن جيره و مواجب از دولت بي ليلقت هستيم يعني هر چه بوديم و يا نبوديم همه بر باد رفته است.
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1398/09/17
اولين مخترع انيميشن ايران ؛ بهترين انيميش ها ژاپني - اولين مخترع باتري ايران بهترين باتريها چيني - اولين منشور حقوق بشر در ايران بدترين حقوق بشر در ايران و بهترين آن اروپا - اولين مخترع يخچال ايران بهترين يخچالها كره ايي - اولين قنات ايران بدترين كشور از نظر منابع آب و هدر رفت آن ايران و.....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
جانه من کی گفته بهترین انیمیشنها ژاپنیه؟
احتمال میدم از دختر خانومایی باشی که اسیر ریخت و قیافه های دو جنسه ژاپنی-کره ای شدی.
پادشاه انیمیشن سازی دنیا فقط آمریکاست و دقیقا میشه گفت تنها رشته توی دنیاست که نه آلمان و ژاپن و نه هیچ کشور دیگه ای نمیتونه برسه به پاش
دقیقا مثل صنعت سینماش
حالا قدیم چهارتا کارتون قشنگ داشت مثل پینوکیو و فوتتبالیستا و ... اونا فقط بخاطر خاطرانگیز بودنشون ارزش دارن وگرنه از نظر کیفیت به گرد پای آمریکاییام نمیرسن.
نه کارتونای الانشون، نه قدیمشون و نه در آینده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
چه فرقي مي كنه كدام كشور بهترين انيميشن را مي سازد مهم اينه كه ما نمي تونيم بسازيم در حالي كه ادعا مي شه ايران اولين مخترع انيميشن بوده . منم دختر نيستم مي توني امتحان كني
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1398/09/17
اولین آب جو دنیا هم برای ما ایرانیاس، الکل رو هم که ذکریا رازی کشف کرد ، اولین حکومتی تو دنیا هم هستیم که تلاش میکنه تاریخ پر شکوهش رو نفی کنه و وانمود کنه که ایران تا چهل سال پیش هیچی نبوده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج