اگر اینترنت قطع شود، دقیقاً چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
۹۴۲۰۵۲
۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۱
۸ 
این‌ روزها سؤال مهم جوانان این است؛ با اینترنت قرار است چه کنند؟ برای آنها که سال‌ها سابقه کسب و کار در بخش‌های سنتی اقتصاد را دارند، سه عنصر «زمین، نیروی کار و سرمایه» مهم‌ترین نهاده‌های تولید کالا و خدمات محسوب می‌شود اما تغییرات شگرف در عرضه تکنولوژی باعث شده این ترکیب شکل کاملاً متفاوتی پیدا کند.

روزنامه ایران نوشت: این‌ روزها سؤال مهم جوانان این است؛ با اینترنت قرار است چه کنند؟  برای آنها که سال‌ها سابقه کسب و کار در بخش‌های سنتی اقتصاد را دارند، سه عنصر «زمین، نیروی کار و سرمایه» مهم‌ترین نهاده‌های تولید کالا و خدمات محسوب می‌شود اما تغییرات شگرف در عرضه تکنولوژی باعث شده این ترکیب شکل کاملاً متفاوتی پیدا کند.

برای کارآفرینان عرصه اقتصاد دانش‌بنیان سه عنصر«زمان، اطلاعات و سرمایه» جای نهاده‌های اصلی تولید را گرفته‌اند. به بیان ساده، دیگر داشتن زمین و نیروی کار فراوان الزاماً به کسب‌وکار موفق و ارزش‌آفرین منجر نمی‌شود.

این دو نهاده گرچه همچنان مهم به نظر می‌رسند اما در سایه دو نهاده زمان و اطلاعات کمرنگ‌تر شده‌اند و نهاده سوم یعنی سرمایه هم در کسب وکارهای جدید نقش خود را حفظ کرده است.

به همین دلیل است که کسب وکار مفهوم تازه‌ای پیدا کرده و همه ما بواسطه کارکرد همزمان «زمان، اطلاعات و سرمایه» زندگی بهتری را تجربه می‌کنیم.در یکی دوهفته گذشته به دلایل امنیتی یک حق مسلم از همه ما گرفته شد. بدون اطلاع قبلی اینترنت قطع شد و اختلال جدی در زندگی شهروندان به وجود آمد. خوشبختانه اینترنت دوباره وصل شد اما پس از آن زمزمه‌هایی درباره احتمال قطعی و جایگزینی اینترنت ملی مطرح شد.

اگر اینترنت قطع شود، دقیقاً چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به این پرسش می‌توان از چند منظر پاسخ داد:

1- قطعی اینترنت نااطمینانی را تشدید می‌کند: نااطمینانی یعنی اینکه من به‌عنوان عضوی از این جامعه به هردلیلی نتوانم آینده را پیش‌بینی کنم. در حال حاضر آنچه در جامعه، سیاست و اقتصاد ما می‌گذرد ناشی از نا‌اطمینانی و نگرانی مردم نسبت به آینده است. پس نااطمینانی یک مفهوم فراگیر است که از بی‌اعتمادی و کاهش امید در جامعه به وجود می‌آید. وقتی اقتصاد به شرایط نااطمینانی می‌رسد، عمق دید فعال اقتصادی کاهش پیدا می‌کند و تصمیم‌گیری در بنگاه‌های اقتصادی دشوار می‌شود. دقیقاً مثل تردد در جاده مه آلود که راننده نمی‌تواند چند متر جلوتر را ببیند. چند روزی که اینترنت قطع بود، به 30 سال قبل پرتاب شدیم. جالب است که در حال حاضر در همه جای دنیا (جز الجزیره، اتیوپی، عراق، سوریه و ازبکستان) صحبت از افزایش ضریب نفوذ و دسترسی به اینترنت ارزان و پرسرعت مطرح می‎شود اما در ایران عده‌ای پیشنهاد می‌کنند برای امنیت بیشتر، اینترنت را قطع و به جای آن از اینترنت ملی استفاده کنیم. احتمالاً آنها نمی‌دانند با مطرح کردن چنین احتمالی چقدر سرمایه و نیروی انسانی را از کشور فراری می‌دهند.

2- اثر قطعی اینترنت بر رشد اقتصادی: معمولاً کشورها برای رشد اقتصادی با محدودیت‌های بیشتری مواجهند تا برای افول اقتصادی. همان طور که تخریب خیلی از ساختن آسان‌تر است. اقتصادها می‌توانند به‌دلیل تصمیمات بد سیاستمداران با کوچک شدن اقتصاد و افول جایگاه مواجه شوند و این افول می‌تواند برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کند و یک کشور ثروتمند به یک کشور فقیر که هر روز فقیرتر می‌شود تبدیل شود. کشورهای زیادی با ایجاد اختلال در عوامل تولید در چنین تله‌ای گرفتار شدند.در چند فصل گذشته کسب وکارهای جدید اثر قابل توجهی بر رشد اقتصادی داشتند و تصمیم به قطعی اینترنت می‌تواند این روند را منفی کند.

3- اثر قطعی اینترنت بر افزایش هزینه مبادله: بر کسی پوشیده نیست که اینترنت هزینه مبادله را در اقتصاد بشدت کاهش می‌دهد. کاهش هزینه مبادله منجر به افزایش حجم مبادلات می‌شود و همه می‌دانیم که مبادله اساس پیشرفت اقتصاد است. پس اگر اینترنت قطع شود، کمترین نتیجه‌اش این است که هزینه مبادله افزایش خواهد یافت.

4- اثر قطعی اینترنت بر تعمیق بیکاری: در بستر اینترنت کسب‌وکارهای زیادی به وجود آمده و افراد زیادی را مشغول نگه داشته است. ممکن است هرکدام از این کسب وکارها به تنهایی اشتغال قابل توجهی نداشته باشند اما مجموعاً شغل زیادی ایجاد کرده‌اند که با قطعی اینترنت باید با همه آنها خداحافظی کرد. اختلال در اینترنت به‌عنوان یک نهاده تولید قطعاً بیکاری را در جامعه تشدید خواهد کرد.

می دانیم که امنیت برای رشد اقتصادی اهمیت فوق‌العاده دارد اما از امنیتی سخن می‌گوییم که رسالتش ایجاد رشداقتصادی بیشتر است نه امنیتی که رشد اقتصادی را کاهش داده و بیکاری را تشدید کرده و به بهای تضییع حقوق بخشی از جامعه فراهم آمده باشد.

قطع کردن اینترنت ضمن اینکه به منزله تضییع حقوق مدنی و سیاسی جامعه است، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم را نیز زیر پا می‌گذارد و می‌تواند کسب‌وکارهای زیادی را از نفس بیندازد و از همه مهم‌تر اینکه می‌تواند اعتماد کارآفرینان و سرمایه‌گذاران را به بازار و محیط کسب‌وکار مخدوش کند و از بین ببرد.

پس از نهادهای دست اندرکار می‌خواهیم به گونه‌ای تأمین امنیت کنند که آزادی مبادله، مالکیت و حقوق اساسی افراد نقض نشود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/10/02
هیچی نمیشود و مردم خفه خان میگیرند.چون عادت کرده اند و عادت میکننند.اتفاق خاصی نمیوفته نگران نباشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
درسته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
زهرمار
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1398/10/02
من،خودم،به،شخصه،تمام،کارهایم،چه،قبض،آب،برق،گاز،قسط،حقوق،ماهانه،باایترنت،اگر،قطع،شود،که،خدا،نکند،زندگی،مردم،لنگ،میشه،انشا،الله،این،اتفاق،نخواهد،آمد،باتشکر
Iran, Islamic Republic of
08:34 - 1398/10/02
هر روز یه قدم به عصر جاهلیت نزدیکتر میشیم
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/10/02
زنده باد رقابت! با کمی تلاش و همت و پسرفت بیشتر می توانیم‌کشور را به "کره شمالی" خاور میانه تبدیل کنیم، اندکی صبر...، ما می توانیم!
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/10/02
این اثرات اصلا اهمیتی ندارن
کاری که باید بشه، باید بشه
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/10/02
'''' به خاطر قطع اینترنت ''' همه اعتراض میکنند!!!
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1398/10/02
بعد از انتخابات اینترنت قطع میشه برای همیشه .
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/10/02
سازمان ملل و بقیه کشورها هم بیکار نمینشینند و مثل الان این اقایون و راحت نمیگذارنذ که حق ملت و بخورند .متاسفم برای ملتی که نمیتونه خودش حقشو بگیره و هر بلایی سرش بیارند ساکته
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1398/10/02
بالاخره قطع میکنن.حالا میبینی...
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/10/02
سلام. فقط یک احمق نادان ازاینترنت ازاد واهمه دارد. فرقی نمیکند این احمق یک رییس جمهورباشد یا یک پدر یامادرعادی. هرکس میخواهد جزو این احمقها نباشد باید انچه رابرای خود نمی پسندد برای دیگران هم نپسندد وبالعکس. ابزارکارامدراهرکسی به گونه ای میتوانداستفاده کندایا ابزارکارامد بداست!؟
Iran, Islamic Republic of
02:09 - 1398/10/03
نه که الآن خیلی وصله و سرعت داره... بعد قطعی دو هفته ای سرعتش بشدت کم شده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج