پای مصنوعی، انواع و قیمت آن
۹۴۴۰۶۴
۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
۵۷ 
محتوای حمایت‌شده
از دست دادن یکی از اعضای بدن در سوانح و حوادث غیرقابل پیش‌بینی، موضوعی است که بدون شک زندگی فردی انسان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بااین‌حال پیشرفت فناوری و پزشکی در سال‌های اخیر باعث شده تا بتوان با استفاده از اعضای مصنوعی، بسیاری از مشکلات بیماران را پشت سر گذاشت.

برترین‌ها: از دست دادن یکی از اعضای بدن در سوانح و حوادث غیرقابل پیش‌بینی، موضوعی است که بدون شک زندگی فردی انسان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بااین‌حال پیشرفت فناوری و پزشکی در سال‌های اخیر باعث شده تا بتوان با استفاده از اعضای مصنوعی، بسیاری از مشکلات بیماران را پشت سر گذاشت.

سوانح رانندگی، بیماری‌های خاص مثل دیابت و اتفاقات ناگوار جسمانی، در بیشتر مواقع قسمت پایین بدن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. پا‌های مصنوعی که از آن به‌عنوان پروتز‌های پا یاد می‌شود، از جمله راهکار‌های بسیار مؤثر در زمینه بهبود شرایط حرکتی بیماران است. فناوری تولید پروتز‌های پا آن‌قدر پیشرفت داشته که در بیشتر مواقع شما متوجه وجود یک پای مصنوعی در بیمار نخواهید شد.

هرچند مدت‌زمانی کوتاه برای هماهنگی با شرایط جدید لازم است، اما می‌توان انتظار داشت که بیشتر بیمارانی که از پروتز‌های پا استفاده می‌کنند، بتوانند بدون مشکل به فعالیت‌های روزمره از جمله راه‌رفتن، بالا رفتن از پله‌ها و حتی دوچرخه‌سواری ادامه دهند.

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

جهت مشاوره با دکتر خدایی در کلینیک ارتوپدی فنی آتل کلیک کنید.

پروتز چیست؟

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

پروتز یک عضو مصنوعی استفاده شده در بدن است که به‌عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتز‌ها فقط مختص پا نیستند و ممکن است در هر عضو حرکتی بدن از جمله دست و انگشتان نیز استفاده شوند.

در گذشته جنس پروتز‌ها چوبی و فلزی بود، اما این‌روز‌ها اغلب دست و پا‌های مصنوعی از ترکیبی از مواد پلیمری مختلف و فلزات سبک تهیه می‌شوند. وزن پروتز، شباهت به عضو از دست رفته و نقطه اتصال مناسب از جمله خصوصیات یک پروتز با کیفیت به‌حساب می‌آیند.


انواع پروتز پا

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

پروتز‌ها پا را می‌توان بر اساس محل مورد استفاده در بدن، به دو دسته پروتز پای مصنوعی بالای زانو و پروتز پای مصنوعی زیر زانو تقسیم کرد. پروتز بالای زانو معمولاً در شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیمار بخش زیادی از پا را از دست داده باشد و برای کنترل بهتر حرکتی، نیاز به تحمل فشار و وزن بیشتر وجود داشته باشد.

پروتز‌های زیر زانویی نیز در شرایطی استفاده می‌شوند که تنها قسمت‌های زیرین پا آسیب دیده باشند. این پروتز‌ها از بخش سوکت، فیلر (پدیلین) و پنجه تشکیل شده‌اند. سوکت، نقطه اتصال پروتز به محل آسیب دیده و در واقع مهم‌ترین قسمت یک پروتز است. طراحی و قالب‌گیری دقیق سوکت می‌تواند از بسیاری از مشکلات حرکتی آینده جلوگیری کند.


پروتز چگونه طراحی می‌شود؟

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

در بیشتر موارد پروتز‌ها به‌صورت کاملاً شخصی طراحی می‌شوند تا کمترین میزان فشار و ناراحتی را به فرد بیمار وارد کنند. پس از مراحل قالب‌گیری، قسمت سوکت که مستقیماً به بدن متصل است، به‌صورت اختصاصی طراحی می‌شود.

فاصله سوکت ساخته شده تا زمین نیز با استفاده از بخشی به نام فیلر پر می‌شود. فیلر معمولاً از انواع فوم‌های خاص ساخته می‌شود که با نام پدیلین شناخته شده است. این فوم‌ها علاوه بر وزن مناسب، از استقامت بالایی نیز برخوردار هستند. بخش مچ و پنجه نیز هماهنگ با وزن بیمار، از مواد مختلف پلاستیکی، چوبی و فلزی ساخته می‌شود.

هرچند باید این موضوع را در نظر داشت که با توجه به تغییرات بدن انسان از جمله افزایش وزن، ممکن است در مواردی نیاز به ایجاد تغییر در پروتز ساخته شده باشد. ازاین‌رو بیشتر پروتز‌ها به‌صورتی طراحی می‌شوند که بتوانند نوسانات وزنی و حجمی را پوشش دهند. هرچند تغییرات بزرگ جسمانی ممکن است نیاز به تغییرات تخصصی در پروتز ساخته شده داشته باشد.

با پیشرفت فناوری، تولید بسیاری از قطعات پروتز‌های پا، با استفاده از پرینتر‌های سه‌بعدی انجام می‌شود. تغییری که خطای انسانی در مراحل قالب‌گیری و ساخت سوکت را به حداقل ممکن می‌رساند.


هماهنگی با پروتز پا

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

میزان هماهنگی بیمار با پروتز پا، به وزن، سن و محل آسیب‌دیدگی مرتبط است. هرچند می‌توان انتظار داشت که اغلب بیماران با پشت سر گذاشتن مراحل توان‌بخشی و دوران نقاهت، تا حدود زیادی به هدف اصلی استفاده از پروتز یعنی راه رفتن، دست پیدا کنند.

این تغییر بزرگ البته زمان‌بر است و ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات رفتاری در فرد بیمار باشد. به‌هرحال یک عضو مصنوعی، هرچقدر هم که با کیفیت و دقیق طراحی شده باشد، نمی‌تواند به‌طور کامل تمامی رفتار‌های حرکتی عضو طبیعی رو پوشش دهد. درهرصورت می‌توان انتظار داشت که با مراجعه به یک مجموعه پزشکی معتبر، تغییرات حرکتی و مشکلات روحی بیمار به حداقل برسد.

 

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

جهت مشاوره با دکتر خدایی در کلینیک فنی آتل همین حالا با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۲۸۶۷۵۱۸
۰۲۱۲۲۸۶۱۵۹۵


فرایند نصب پای مصنوعی

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

موارد مختلفی در زمان دقیق قالب‌گیری، طراحی و نصب پای مصنوعی تأثیرگذار است. قسمت آسیب‌دیده باید با گذشت زمان به‌طور کامل بهبود پیدا کند و به یک اندازه ثابت برسد. با ثابت شدن محل قطع عضو، می‌توان از پروتز‌های مقدماتی یا موقتی برای شروع مراحل مختلف توان‌بخشی استفاده کرد.

این پروتز‌ها ممکن است در بیماران مختلف در مدت‌زمان ۳ تا ۶ ماه پس از شروع درمان مورد استفاده قرار بگیرند. تغییرات بدن در مقابله با سوکت پروتز‌های موقت باعث می‌شود که با گذر زمان، شکل محل آسیب‌دیده تثبیت شود تا بتوان سوکت یا پروتز دائمی را جایگزین پروتز موقت کرد.

پروسه استفاده از پروتز‌های موقت به بیمار این اجازه را می‌دهد که به‌طورکلی شرایط جدید را بهتر درک کند. هزینه ساخت پروتز‌های موقت نیز از پروتز‌های دائمی کمتر است. هزینه کمتر باعث می‌شود تا این بازه زمانی موردنیاز برای هماهنگی بدن نیز برای بیماران به‌صرفه‌تر باشد.


نظافت و نگهداری از پروتز‌های پا

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

یکی از مواردی که بیماران باید به آن توجه کنند، شستشوی دائمی محل آسیب‌دیده است. بهتر است عضو قطع شده را هر شب به‌طور کامل شستشو دهید و با استفاده از یک دستمال خشک کنید. رسوبات صابونی ممکن است منجر به تحریک پوستی در محل اتصال به پروتز شود.

قسمت داخلی پروتز نیز باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت شسته شود تا از جمع شدن باکتری و جرم در این منطقه جلوگیری کنید. استفاده از جوراب‌های طبی تمیز نیز می‌تواند به کاهش آلودگی محل آسیب دیده کمک کند.

درهرصورت باید به این موضوع دقت داشت که این تغییر بزرگ در زندگی، نیاز به هماهنگی و توجه بیشتری از طرف بیمار و خانواده بیمار دارد و مدت زمانی لازم است تا این هماهنگی به‌صورت کامل صورت بگیرد.


قیمت پروتز پا

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

قیمت پروتز پا به عوامل بسیار زیادی مرتبط است که می‌تواند در هزینه نهایی تأثیرگذار باشد. نوع پروتز انتخابی توسط بیمار و پزشک تعیین می‌شود. در واقع پزشک، بهترین گزینه‌های پیش رو را در بازه‌های قیمتی مختلف در اختیار بیمار قرار خواهد داد تا انتخاب نهایی با همکاری مجموعه پزشکی و بیمار صورت بگیرد.

جنس مواد ساخته‌شده، کیفیت پروتز و ویژگی‌های خاص مثل ضد آب بودن نیز در قیمت نهایی پای مصنوعی تأثیرگذار است. هرچند باید به این موضوع دقت داشت که شاید کمی هزینه بیشتر در پروسه قالب‌گیری و ساخت پروتز پا، از مشکلات و هزینه‌های آینده این فرایند جلوگیری کند.

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

جهت مشاهده نمونه بیماران از اینستاگرام بازدید نمایید.

@atelclinik


کلینیک فوق تخصصی ارتوپدی آتل

کلینیک فوق تخصصی آتل، با مدیریت جناب آقای دکتر هادی خدائی، در زمینه حل مشکلات فیزیکی بیماران از جمله مشکلات قطع عضو، اختلالات اسکلتی و مشکلات حرکتی فعالیت می‌کند.

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

این کلینیک ارتوپدی فنی با تلاش برای کاهش نیاز به اعمال جراحی مختلف، راهکار‌هایی مدرن را در اختیار بیماران قرار می‌دهد تا هزینه و مشکلات درمانی به حداقل ممکن برسد. درمان عیوب حرکتی بدون نیاز به جراحی و ساخت و طراحی پروتز‌های اختصاصی برای بیماران قطع عضو در این کلینیک در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت در اختیار بیماران قرار گفته است.

فعالیت‌های بسیار ارزشمند کلینیک فوق تخصصی آتل شامل ساخت انواع پروتز‌های دست و پا، ساخت کفش‌ها و صندل‌های طبی، اسپلیت‌های مخصوص دست و پا، کریست‌های تخصصی ستون فقرات، دست مایوالکتریک، پروتز چشم، پروتز‌های ورزشی، پروتز‌های دیابتی و ساخت انواع ارتز و پروتز‌های پیشرفته می‌شود.

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی این مجموعه می‌توانید تجربه مثبت بسیاری از بیماران مراجعه کننده به کلینیک را مشاهده کنید و همچنین به صورت آنلاین و در کمترین زمان، درخواست دریافت نوبت ویزیت را ثبت کنید.


پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

ساخت انواع پروتزهای دست و پا
ساخت کفش ها و صندلهای طبی
اسپلینت های مخصوص دست و پا
کرست های تخصصی ستون فقرات
دست مایوالکتریک
پروتز چشم
پروتزهای ورزشی
پروتزهای دیابتی
ساخت انواع ارتز و پروتزهای پیشرفت

جهت مشاوره با دکتر خدایی در کلینیک ارتوپدی فنی آتل کلیک کنید.

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

جهت مشاهده نمونه بیماران از اینستاگرام بازدید نمایید.

@atelclinik

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

همین حالا با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۲۲۸۶۷۵۱۸
۰۲۱۲۲۸۶۱۵۹۵

پای مصنوعی، انواع و قیمت آن

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت مراجعه نمایید.

attel.ir

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج