آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست‌ها را نشان می‌دهد
۹۵۴۶۶۹
۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
۲۷ 
گاهی یک مثال عملی موثرتر از هزاران کلمه است، به خصوص هنگام توضیح دادن به بچه‌ها. همان کاری که «جارلی متکالف» معلم اهل ایالت آیداهو انجام داد. او تصمیم گرفت اهمیت شستن دست‌ها را به بچه‌ها به صورت عملی نشان دهد.

برترین‌ها: گاهی یک مثال عملی موثرتر از هزاران کلمه است، به خصوص هنگام توضیح دادن به بچه‌ها. همان کاری که «جارلی متکالف» معلم اهل ایالت آیداهو انجام داد. او تصمیم گرفت اهمیت شستن دست‌ها را به بچه‌ها به صورت عملی نشان دهد و ما آنقدر تحت تاثیر آزمایش ساده او قرار گرفتیم که نتوانستیم آن را با شما به اشتراک نگذاریم.

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

در فصل زمستان آنفلونزا شیوع پیدا می‌کند. جارلی، معلم دبستان فالز، از اینکه همیشه بیمار بود خسته شده و می‌خواست به بچه‌ها نشان دهد که چرا باید دست‌هایشان را برای کشتن میکروب‌ها بکشند.

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

برای توضیح چگونگی پخش شدن باکتری‌ها و اهمیت شستن دست‌ها، جارلی از یک فعالیت کلاسی ساده استفاده کرد: او از چند از دانش آموزان با سطوح مختلف تمیزی دست خواست ۵ تکه از یک نان را همزمان لمس کنند. سپس هر یک از نان‌ها را در پلاستیک جداگانه قرار دهند و ببینند بعد از یک ماه چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد.

مراحل آزمایش

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

اولین قطعه نان به همه لپ‌تاپ‌های کلاس مالیده شد. دومین قطعه، قطعه کنترل بود و بدون اینکه لمس شود، فورا داخل کیسه پلاستیکی قرار داده شد و روی آن برچسب «تازه و لمس نشده» چسبانده شد. قطعه سوم توسط کل دانش آموزان با دست‌های نشسته لمس شد. برای قطعه چهارم، کل کلاس دست‌های خود را با آب گرم و صابون شستند و آن را لمس کردند؛ و قطعه پنجم را دانش آموزان با دست‌هایی که با ضدعفونی کننده دست تمیز کرده بودند، لمس کردند.

قطعه اول که به لپتاپ مالیده شده بود

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

یک ماه بعد قطعه‌ای که به لپتاپ مالیده شده بود، از همه نمونه‌ها بدتر شده بود. البته در این مدرسه لپتاپ‌ها را ضدعفونی می‌کنند، اما برای این آزمایش این کار را نکرده بودند.

تاثیر آب گرم و صابون

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

تنها قطعه نانی که باکتری روی آن دیده نمی‌شد، قطعه چهارم بود. یعنی همان قطعه‌ای که با دستان شسته شده با آب گرم و صابون لمس شده بود و به وضوح به بچه‌ها نشان می‌داد که چرا باید دست‌های خود را همیشه تمیز بشویند.

قطعه لمس شده با «دست‌های کثیف»

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

بعد از یک ماه؛ رشد کپک به وضوح روی قطعه لمس شده با «دست‌های کثیف» دیده می‌شد و نیازی به هیچ توضیح اضافی نبود.

اثر ضدعفونی کننده دست

آزمایش جالبی که اهمیت شستن دست ها را نشان می دهد

نمونه پنج جالب بود، این همان قطعه‌ای بود که بچه‌ها با دست‌های ضدعفونی شده آن را لمس کرده بودند، اما باکتری‌های زیادی روی آن دیده می‌شد. بنابراین این یک مثال واضح است که ضدعفونی کننده دست نمی‌تواند جایگزین خوبی برای شستن دست‌ها با صابون باشد.

جارلی نتایج این آزمایش را در فیسبوک منتشر کرد تا به والدین بگوید به فرزندانشان شستن صحیح دست‌ها را آموزش دهند و این پروژه ساده بلافاصله در صد‌ها مدرسه و خانواده‌ها منتشر شد.

منبع: brightside

الهام مظفری
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/11/08
به مامی هم بگو بشوره دستاشو:)))))))))))))))))
France
14:21 - 1398/11/08
روی صفحه موبایل بیش از 2000 نوع باکتری وجود داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج