دخترانی به نام پدر؛ ۵ دخترِ ۵ سیاستمدار کشور
۹۵۵۰۰۰
۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴
۳۲ 
یکی دو هفته است که دختران سیاستمداران در ایران، بیش از هر وقت دیگری در فضای عمومی حاضر شده‌اند. از حضور پررنگ زینب سلیمانی در مراسم سوگواری برای شهادت پدر گرفته تا فایل صوتی فائزه هاشمی و البته سه دختر از سه فرد بسیار مؤثر در انقلاب اسلامی، یعنی سارا شریعتی دختر دکتر علی شریعتی، فتانه بازرگان، دختر مهندس بازرگان و طاهره طالقانی فرزند آیت‌الله طالقانی که در اتفاقی جالب هر سه در همایش "بازرگان؛ اصلاحات و نقد انقلاب" شرکت کردند.

روزنامه هفت صبح: یکی دو هفته است که دختران سیاستمداران در ایران، بیش از هر وقت دیگری در فضای عمومی حاضر شده‌اند. از حضور پررنگ زینب سلیمانی در مراسم سوگواری برای شهادت پدر گرفته تا فایل صوتی فائزه هاشمی و البته سه دختر از سه فرد بسیار مؤثر در انقلاب اسلامی، یعنی سارا شریعتی دختر دکتر علی شریعتی، فتانه بازرگان، دختر مهندس بازرگان و طاهره طالقانی فرزند آیت‌الله طالقانی که در اتفاقی جالب هر سه در همایش "بازرگان؛ اصلاحات و نقد انقلاب" شرکت کردند که به‌مناسبت بیست و پنجمین سالروز درگذشت مهدی بازرگان اولین نخست‌وزیر انقلاب اسلامی در کانون توحید برگزار شد. این روایتی است از زندگی این پنج دختر و البته خبرسازی‌های اخیر آنها.

زینب سلیمانی

دخترانی به نام پدر

نام زینب سلیمانی را پیش از شهادت پدر چند بار شنیده بودیم. اولین بار وقتی در عکسی که در همین مطلب هم استفاده کردیم او در کنار فاطمه مغنیه، دختر عماد مغنیه فرمانده شهید حزب‌الله لبنان روی سن اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت شرکت کرده بود و یک سال بعد وقتی در میانه موج ژن خوب و فرزندت کجاست، برای او شایعه کردند که رئیس یک مؤسسه است، به نام قاف که وابسته به سپاه قدس است و البته بعد‌ها روزنامه جوان در توضیح نوشت که چنین نیست و "مؤسسه قاف فقط یک سایت خصوصی برای بزرگداشت شهید عماد مغنیه است که فاطمه مغنیه در لبنان اداره می‌کند. "

و البته کمی قبل از شهادت پدر که بعد از ماجرای دختر آبی و صبا کمالی، بیانیه‌ای در اینستاگرام خود منتشر کرده و سخنان این بازیگر درباره امام حسین (ع) را محکوم کرده بود، اما بعد از شهادت پدر او به نوعی، سخنگوی خانواده شده و دست‌کم دو بار در تشییع پیکر شهید در تهران و نماز جمعه کرمان، به سخنرانی پرداخته است. البته بعد از شهادت پدر در مورد او شایعه‌ای نیز ساخته و پرداخته شد که او تابعیت آمریکا را دارد، اما به‌زودی کذب بودن این شایعه معلوم شد و مشخص شد سایتی که منبع این شایعه بوده، هیچ اعتباری ندارد. زینب کوچک‌ترین فرزند حاج قاسم سلیمانی است و گفته شده که متولد سال ۱۳۷۰ است. در مورد او همچنین این را هم می‌دانیم که در دانشگاه شهید بهشتی تهران تحصیل کرده است.


فائزه هاشمی

دخترانی به نام پدر

دختر ۵۷ ساله هاشمی رفسنجانی این روز‌ها به خاطر انتشار یک فایل صوتی در بی‌بی‌سی فارسی در کانون توجهات قرار گرفته است. فایلی صوتی که ابتدا به‌نظر رسید مصاحبه‌ای با خبرنگار این رسانه خارجی باشد، اما بعد از آن محسن هاشمی رفسنجانی گفت: "خواهرم با هیچ رسانه خارجی مصاحبه نکرده و صحبت‌هایی که از فائزه منتشر شد یک مصاحبه نیست بلکه در یک مهمانی، خواهرم صحبت خصوصی کرده و به نظر می‌رسد کسی صدای او را ضبط کرده باشد. "

بعد از آن دیگر خبری از فائزه منتشر نشد و حتی در مراسم بزرگداشت پدر او نیز به شکل عجیبی، فائزه در میان خانواده در ردیف جلو ننشست و ترجیح داد مراسم را از طبقه بالا و از جایگاه تماشاگران سالن اجلاس (عدم تعهد) نظاره کند.

فائزه هاشمی فعالیت خود در سیاست را از ۲۸ سالگی و با حضور در فدراسیون اسلامی ورزش زنان آغاز کرد. بعد از آن به عنوان نفر دوم لیست تهران وارد مجلس پنجم شد و در دوره اصلاحات نیز به عنوان مدیر روزنامه زن نقش‌آفرین بود تا اینکه بعد از انتخابات مجلس ششم برای مدتی از سیاست کناره گرفت و فقط به همان کار ورزش بانوان پرداخت.

با این‌حال بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ او به‌شدت وجهه سیاسی پررنگی پیدا کرد. دو بار در اعتراضات بعد از انتخابات آن سال بازداشت شد و بعد از آنکه چند نفر در حرم حضرت عبدالعظیم به او حمله لفظی کردند با یک سایت اپوزیسیون مصاحبه کرد و به خاطر همین مصاحبه به شش ماه حبس محکوم شد و به زندان رفت.


فتانه بازرگان

دخترانی به نام پدر

هفته پیش مراسم سالگردی برای مهندس مهدی بازرگان برگزار شده بود و تصویری از فتانه، دختر مهندس مهدی بازرگان نیز از آن مراسم منتشر شد. از زندگی او چیز زیادی نمی‌دانیم، به‌جز اینکه چهارمین فرزند مهندس بازرگان و همسر او، خانم ملک طباطبایی است. این زوج پنج فرزند داشتند: زهرا، عبدالعلی، فرشته، فتانه و محمدنوید که البته از این میان، خانم فرشته بازرگان که متولد سال ۱۳۲۴ بود؛ در سال ۱۳۹۵ فوت کرد. او عضو هیأت أمنا و هیأت‌مدیره مجتمع نیکوکاری رعد بود.


سارا شریعتی

دخترانی به نام پدر

سارا شریعتی نیز یکی از سخنرانان این نشست بود. عنوان سخنرانی او این بود: "بازرگان، یک قرن روشنفکری دینی در ایران و در آزمون قدرت". سارا شریعتی سومین فرزند این خانواده است، او متولد بهمن سال ۱۳۴۲ است و در پاریس به دنیا آمده. تحصیلات ابتدایی را در تهران گذراند و در سال ۱۳۵۴ وارد دبیرستان خوارزمی تهران شد.

در ۲۸ خرداد ۱۳۵۶ همراه با خواهرش، سوسن شریعتی به لندن نزد پدرش رفت. پس از انقلاب، در شهریور ماه ۱۳۵۸ به ایران بازگشت. در بهار ۱۳۶۱ همراه با خواهرش به پاریس رفت. او تنها فرد از میان این خانواده است که در رشته تخصصی پدر یعنی جامعه‌شناسی دین مشغول به فعالیت شده است و توانسته در این حوزه، به کرسی استادی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز دست پیدا کند.


طاهره طالقانی

دخترانی به نام پدر

دیگر فردی که در این مراسم حضور داشت، طاهره طالقانی بود. آیت‌الله طالقانی، دو همسر داشت. یکی از آن‌ها بتول اعلایی نام داشت که در خانه‌ای در پیچ شمیران زندگی می‌کرد و در سال ۱۳۸۶ درگذشت و دیگری همسری به نام توران طالقانی که در سال ۱۳۵۷ درگذشت. او با فرزندان خود در خانه‌ای در شمیران زندگی می‌کرد. محصول ازدواج آیت‌الله طالقانی از هر کدام از این همسران، پنج فرزند است. از این ۱۰ فرزند، پنج پسر و پنج نفر دختر هستند.

طاهره طالقانی در واقع فرزند یکی مانده به آخر است و فقط از محمدرضا طالقانی بزرگ‌تر است. طاهره طالقانی بعد از فوت خواهرش اعظم، در هشتم آبان امسال، موقتاً جانشین وی در جامعه اسلامی زنان انقلاب اسلامی شده است و قرار است تا برگزاری انتخابات از سوی شورای مرکزی برای انتخاب دبیرکل، وی امور حزب را پیش ببرد.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/11/08
فرق زینب سلیمانی با این خانم بزرگها از زمین تا آسمونه
پاسخ ها
ضحا
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
چه فرقی داشت؟؟شفاف سازی کن ماهام بدونیم.....سنش.تجربش.تحصیلاتش.


ایدولوژی.فلسفش.
فرنگ.سابقه ورزومه کاری...چی؟
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/11/08
تلویزیون یه مستند ساخته برای مرحوم طالقانی که یکی نقش ایشان را ایفا میکند ولی تعجبم اینکه اقای طالقانی در اکثر جاها و حوادث مثل دستگیری پسرشون که به غرضی میگه شما غلط کردید شما بیجا کردید! من ایشونو ندیدم ولی بعیدبدونم اینقدر عصبی بوده باشن !
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1398/11/08
خدایی اسم سلیمانی کنار هاشمی اصلا درست نیست این کجا وآن کجا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
واقعا به خدا .آخه حتی دختردهه هفتادی حاج قاسم هم با اون دختر پیر هاشمی در قیاس نیستند
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/11/08
اون ضرب المثله باید عوض بشه و بگیم دختر کو ندارد نشان از پدر چون واقعی تره
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/11/08
چه مسخره. اینا امیرعباس انتظام رو چندین سال در زندان نگه داشتن و جونشو زیر بار شکنجه های شدید گرفتن بعد حالا برای بازرگان مراسم سالگرد می گیرن؟؟؟؟؟
پاسخ ها
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اصلا انتظام به بازرگان چه مربوط
دوما این مراسم را یک بنیاد غیر دولتی گرفت
مثل اینکه بگی برای احمدی نژاد مراسم گرفتن وشما بگی اینا مشائی رو گرفتن انداختن زندان،ربط داره؟
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1398/11/08
در مورد زندگی مهدی بازرگان باید بگم که نوه ایشون خانم لیلی بازرگان همسر شاهین نجفی هستن
فقط نمی‌دونم نوه دختریشون هستن یا پسری
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/11/08
سردار سلیمانی سیاستمدار نبود
Germany
15:32 - 1398/11/08
اینقدر این دختره رو بزرگ نکنید خیلی رو مخه
پاسخ ها
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
بروبزار باد بیاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
افرین حیفه سردار که این بچه داره ازش سوء استفاده ‌میکنه تازه فائزه وطاهره وسارا و فتانه کجا واین کوچولو کجا
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1398/11/08
خسته نباشید گزارش خوبی بود ولی سردار سلیمانی سیاستمدار نبودند .
ایشان سرباز ولایت بودند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج