ترانه‌های بهاری؛ سمنو آی سمنو از محمد منتشری
۹۷۲۵۸۵
۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
۱۱ 
«سمنو آی سمنو» از ترانه‌های ابولقاسم حالت (شاعر، مترجم و طنزپرداز) است که بار‌ها آن را بازخوانی کرده اند. شعری که سمنو فروشان دوره گرد نزدیک بهار آن را می‌خواندند و توسط خواننده‌های زیادی هم تا امروز اجرا شده. اما بهترین آن‌ها بدون شک مربوط به محمد منتشری است.

برترین‌ها: معمولا اگر خواننده‌ای چند سال متوالی به این حرفه بپردازد حتما در آثارش کاری درباره بهار یا عید نوروز خوانده. این موضوع شامل همه خواننده‌هایی که می‌شناسیم می‌شود. اما درصد زیادی از این آثار برای همان مدت محدود هیت می‌شوند و سال بعد کاری دیگر جایش را می‌گیرد. در این مطلب، اما قصدمان این است به قطعاتی با محوریت نوروز بپردازیم. آن‌هایی که از همه بیشتر دوستشان داریم و هیچوقت از یادمان نمی‌رود و هر سال سراغشان را می‌گیریم تا دوباره خاطراتمان از بهار را با آن‌ها زنده کنیم.

«سمنو آی سمنو» محمد منتشری

حاصل کار استاد و شاگرد

«سمنو آی سمنو» از ترانه‌های ابولقاسم حالت (شاعر، مترجم و طنزپرداز) است که بار‌ها آن را بازخوانی کرده اند. شعری که سمنو فروشان دوره گرد نزدیک بهار آن را می‌خواندند و توسط خواننده‌های زیادی هم تا امروز اجرا شده. اما بهترین آن‌ها بدون شک مربوط به محمد منتشری است. خواننده قدیمی که از هم دوره ای‌های شجریان در کلاس‌های اسماعیل مهرتاش هم هست. شاید در حال حاضر یادتان نیاید، اما با پلی کردن آهنگ و گذشتن تقریبا یک دقیقه اینتروی حوصله سربر با اولین کلامی که از دهان خواننده خارج می‌شود متوجه می‌شوید که این آوا را بار‌ها و بار‌ها شنیده اید.

اطلاعات زیادی از این اثر کلاسیک ایرانی که به زبان طنز سوال و جوابی هم سروده شده در دسترس نیست و فقط باید گفت آهنگساز این اثر هم اسماعیل مهرتاش است و خوب با توجه به این که می‌دانیم منتشری چیزی نزدیک به ۲۰ سال از شاگردان مهرتاش بوده احتمالا این همکاری چیزی شبیه فوق برنامه کلاس‌های استاد و شاگردی بوده که نهایتا یکی از به یکی از ماندگار‌ترین نوا‌های نوروزی تبدیل شده. لازم به ذکر است که محمد منتشری به صورت ویژه نوروزخوان است و آلبوم‌های زیادی با محوریت عید نوروز از او وجود دارد که می‌توانید با یک سرچ به خیلی از آن‌ها دسترسی داشته باشید.

ترانه‌های بهاری؛ سمنو آی سمنو از محمد منتشری
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج