ماسک‌های امن و خلاقانه برای ناشنوایان
۹۷۸۵۶۱
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
۸ 
شیوع ویروس کرونا خلاقیت مردم را افزایش داد. در این روز‌ها شاهد رونمایی از انواع ماسک‌های صورت عجیب و غریب بودیم؛ ماسک‌های ترسناک، ماسک‌هایی که کپی دهن و دماغ خود فرد هستند و ماسک‌هایی که یک شخصیت کارتونی یا فیلم‌ها را تداعی می‌کنند.

وب‌سایت یک‌پزشک -میثاق محمدی‌زاده: شیوع ویروس کرونا خلاقیت مردم را افزایش داد. در این روز‌ها شاهد رونمایی از انواع ماسک‌های صورت عجیب و غریب بودیم؛ ماسک‌های ترسناک، ماسک‌هایی که کپی دهن و دماغ خود فرد هستند و ماسک‌هایی که یک شخصیت کارتونی یا فیلم‌ها را تداعی می‌کنند.

این ماسک‌های امن و خلاقانه به ناشنوایان کمک می‌کنند با دیگران ارتباط برقرار کنند

ولی «اشلی لارنس»؛ یک دانشجوی ارشد دانشگاه کنتاکی شرقی که در زمینه آموزش ناشنوایان و کم شنوایان تحصیل می‌کند؛ یک ماسک خلاقانه طراحی کرده است که از پوسته شفافی برای دیدن لب‌ها و نشانه‌های صورت استفاده می‌کند.

این ماسک به افراد ناشنوا و کم شنوا در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و بخش‌های مبارزه با کرونا کمک می‌کند تا هنوز بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و علایم صورت که منتقل کننده کلمات هستند را دریافت کنند.

این ماسک‌های امن و خلاقانه به ناشنوایان کمک می‌کنند با دیگران ارتباط برقرار کنند

«اشلی لارنس» درباره ایده ساخت این ماسک‌ها می‌گوید: «من دیدم در فیسبوک مردم ماسک‌های خلاقانه‌ای می‌سازند و به دیگران هدیه می‌دهند که زیاد هم کاربردی ندارند. دوست داشتم در این وضعیت به افراد ناشنوا و کم شنوای جامعه کمک کنم، چون این ماسک‌های معمولی برای آن‌ها مشکل ایجاد می‌کند.»

لب‌خوانی یکی از نیاز‌های اساسی افراد ناشنوا است. ماسک‌های معمولی موجود در بازار برای اعضای جامعه ناشنوایان و کم شنوایان چالش‌هایی درست کرده است و به دردسر افتادند. چون دیگر نمی‌توانند لب‌خوانی کنند.

این ماسک‌های امن و خلاقانه به ناشنوایان کمک می‌کنند با دیگران ارتباط برقرار کنند

لارنس می‌گوید کل جامعه در نگرانی و وحشت است و طبیعتا کسی به فکر افراد ناشنوا نیست. آن‌ها اگر بیمار شوند یا بخواهند در خیابان راه بروند؛ اصلا نمی‌توانند با دیگران ارتباط بگیرند و نیاز‌های خود را بگویند، چون همه ماسک زدند و چهره‌شان پوشیده است.

در بسیاری از زبان‌ها از جمله زبان امریکایی وابستگی زیادی به نشانه‌ها و بیان‌های لب و صورت وجود دارد و ماسک‌های فعلی بازار اجازه هیچ‌گونه ارتباطی را نمی‌دهند.

خنده‌های پشت ماسک‌

لارنس و مادرس با دوختن و ساخت ماسک از ملافه‌ها و پارچه‌های اضافی خانه خود شروع کردند و اکنون از ۶ ایالت امریکا سفارش‌های دارند. لارنس می‌گوید خوشبختانه در خانه آن‌قدر ملافه رختخوابی دارند و هنوز نیاز به گرفتن تجهیزات از دیگران پیدا نکردند.

این ماسک‌های امن و خلاقانه به ناشنوایان کمک می‌کنند با دیگران ارتباط برقرار کنند

لارنس می‌خواهد کار خود را توسعه دهند و حتی با مراکز مختلفی برای کاشت حلزون‌های شنوایی و سمعک‌ها وارد مذاکره شده است. او می‌خواهد سمعک‌هایی بسازد که نیازی به پیچیده شدن دور گوش نداشته باشند. وی در حال آزمایش چندین مدل سمعک جدید با طراحی‌های خلاقانه برای ناشنوایان است.

لارنس می‌گوید تا جایی که بتواند می‌خواهد برای افراد ناشنوا ماسک تولید و به طور رایگان اهدا کند. او آدرس ایمیل dhhmaskproject@gmail.com را برای دریافت سفارش‌های ماسک‌های ناشنوایان معرفی کرده است.

این ماسک‌های امن و خلاقانه به ناشنوایان کمک می‌کنند با دیگران ارتباط برقرار کنند

در حالی‌که ماسک‌های لارنس برای ناشنوایان طراحی شدند، ولی افراد عادی هم می‌توانند با ساخت چنین ماسک‌هایی؛ خنده خود را در این روز‌های استرس‌زا به دیگران هدیه دهند. ماسک‌ها باعث پنهان شدن چهره‌ها و خنده‌ها شده است و جامعه را خشن‌تر و غریب‌تر نشان می‌دهد.

منابع: lex18 ، forbes

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج