تاوان عوض‌کردن پیراهن استقلال با پرسپولیس
۹۹۹۵۶۲
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۰
۱۱ 
علیرضا نیکبخت واحدی دوشنبه‌شب مهمان مهران مدیری بود و در این برنامه از حواشی انتقال پرسروصدایش از استقلال به پرسپولیس گفت.

خبرورزشی: علیرضا نیکبخت‌واحدی دوشنبه‌شب مهمان مهران مدیری بود و در این برنامه از حواشی انتقال پرسروصدایش از استقلال به پرسپولیس گفت.

بخش مهمی از حرف‌های نیکبخت به مقطعی برمی‌گشت که این بازیکن در تصمیمی فوق العاده خبرساز از استقلال جدا شده و مستقیم راهی پرسپولیس شد. انتقالی که براساس ادعای خود این بازیکن، باعث شد تبعات فراوانی برایش ایجاد شود. نقل‌وانتقال بازیکنان میان استقلال و پرسپولیس از اواخر دهه ۴۰ شروع شده ولی اغلب اوقات، مهره‌های مورد نظر خود ترجیح می‌دادند ابتدا به یک تیم دیگر ملحق شده و پس از آن به جمع سرخپوشان یا آبی‌پوشان پایتخت بپیوندند. حرف‌های واحدی سوژه جالبی شد تا خاطرات گذشته را مرور کنیم و ببینیم مهره‌های بزرگ استقلال پس از جدایی از این تیم و پیوستن به پرسپولیس در جامعه با چه برخوردی از طرف هواداران آبی مواجه شدند.

تاوان عوض‌کردن پیراهن استقلال با پرسپولیس

دشمنی تا زمان بیماری

بدون هیچ شک و تردیدی پیوستن احمدرضا عابدزاده از استقلال به پرسپولیس در اوایل دهه ۷۰ یکی از خاطرات بسیار تلخ آبی‌ها تلقی می‌شود. سنگربانی که حضورش برای هر تیمی یک موهبت بسیار بزرگ تلقی می‌شد. عابدزاده که با پیراهن استقلال قهرمان آسیا شده بود، زمستان سال ۷۳ در ترکیب پرسپولیس به میدان رفت و اتفاقاً طی هر دو مسابقه جنجالی این دو تیم در دهه ۷۰ که کار به کتک‌کاری کشیده شد نیز حضور داشت. پرسپولیسی شدن احمدرضا باعث دشمنی طرفداران استقلال شد و تبعات این مسئله را از اولین روز وقوع این اتفاق تا دقیقاً اسفند سال ۸۰ که متأسفانه کار کاپیتان اسبق تیم ملی به بیمارستان و جراحی کشید، به‌وضوح در ورزشگاه‌ها شاهد بودیم. البته پس از آن روز‌های تلخ عابدزاده در بیمارستان، حالا دیگر استقلالی‌ها برخورد تندی با او نمی‌کنند. سعید عزیزیان هم در بهار سال ۶۹ مستقیم از استقلال راهی پرسپولیس شد، اما این انتقال هیچ‌وقت برای طرفداران استقلال اهمیت چندانی پیدا نکرد.

شیشه‌های ماشین و خانه

«وقتی با پرسپولیس قرارداد بستم، مستقیم راهی فرودگاه شده و به جزیره کیش رفتم. یک هفته آنجا بودم، اما هنگامی که به تهران بازگشتم، تمام شیشه‌های ماشین و منزلم را شکسته بودند.» این حرف‌های علیرضا نیکبخت‌واحدی در رابطه با تبعات جدایی‌اش از استقلال و حضورش در جمع سرخپوشان بود. بازیکنی که در بهار سال ۸۷ هنگامی که پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد، میکروفون در دست گرفت و صراحتاً اعلام کرد هیچ‌وقت استقلالی نبوده است ولی چند سال بعد دوباره پیراهن آبی را بر تن کرد و حالا اعلام می‌کند که حضورش در پرسپولیس اقدامی اشتباه بوده است!

مشت‌های گره‌کرده و فراموشی

در میان بازیکنان استقلال که راهی پرسپولیس شدند، حکایت شاهرخ بیانی کاملاً متفاوت است. هافبک تکنیکی آبی‌پوشان در اواسط دهه ۶۰ این تیم را رها کرد و به پرسپولیس پیوست تا کنار شاگردان علی پروین قرار بگیرد. شاهرخ در شهرآورد معروف سال ۶۵ به استقلال گل زد و حتی مشت‌هایش را نیز مقابل چشم هواداران این تیم گره کرد. اتفاقی که برای استقلالی‌ها بسیار گران تمام شد و شاهین بیانی برادرش را وادار کرد تا علیه او مصاحبه کند! البته بیانی تابستان سال ۶۸ به استقلال برگشت و هواداران این تیم هم خیلی راحت قضیه مشت‌ها را فراموش کرده و از این بازیکن به گرمی استقبال کردند!

نقل و انتقالات ساکت

مجید نامجومطلق و مرحوم رضا احدی نیز از جمله استقلالی‌هایی بودند که سابقه پرسپولیسی شدن را در کارنامه دارند ولی طرفداران این تیم با آن‌ها بد برخورد نکردند. هر دو بازیکن فوق به دلیل مصدومیت خانه‌نشین شده بودند و با تلاش امیر عابدینی مدیرعامل اسبق پرسپولیس سلامتی خودشان را بازیافتند به همین خاطر برای ادای دین به جمع بازیکنان این تیم پیوستند. البته هم نامجومطلق و هم احدی پس از پایان دوران فوتبال خودشان به استقلال برگشتند و در قالب مربی مشغول فعالیت شدند.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج